2021. január 29., péntek
Alvajárás gyermekkorban
2021. január 28., csütörtök
Magányos alfa-generáció, avagy a "digitális bébik" kora
A 2010 után születettek nagy része előbb tanulja meg az érintőképernyőt kezelni, mint önállóan megkötni a cipőfűzőjét...
Számos cikket, tanulmányt olvashatunk az X, Y, Z generációról, akiknek már valamilyen szinten közük volt az elektronikus térhez. A mai iskolások zöme a Z generáció tagja, akiket "digitális bennszülöttként" is definiálnak, hiszen mindennapjaikat átszövi a számítógép és az okoseszközök használata.
Miben más az alfa generáció?
Az alfa generációba tartoznak a 2010 után születettek. Kapcsolatuk a digitális világgal igen korai életszakaszukra kanyarodik vissza, egészen az anyaméhig. Ezek a gyerekek ugyanis már akkor felkerülnek a közösségi felületekre, amikor még javában pocaklakók. Hiszen ki ne szeretné tudatni a jó hírt a világgal? Az ultrahangkép mindennapos jelenség, és ez még csak a kezdet. Sok szülő dönt úgy, hogy megszületett gyermekének Facebook-profilt készít, hogy a családi képeken be tudja őt jelölni, de az is elképzelhető, hogy saját oldalán osztja meg, milyen szépen tud elszavalni egy-egy versikét. A szülők mindezzel hozzájárulnak, hogy gyermekük a digitális tér szerves részévé váljon.
A virtuális világban virtuális képességek fejlődnek...
A gyerekek agya 0–2 éves koruk között a különböző ingerek – mint a mozgás, a társas kapcsolatok, az alkotói képességek kibontakoztatása – hatására háromszorosára nő. A digitális eszközök vajon képesek pótolni ezek hiányát? Egyes kutatások szerint nem feltétlenül, ugyanis a kétdimenziós eszköz nem tudja megteremteni a valóságot, ezért jobban fejlődnek, gyorsabban tanulnak, ha „élőben” látják a dolgokat.
Korábban széles körben vizsgálták, hogy milyen hatással van a televízió a fiatalok teljesítőképességére. Az eredmény akkor sem volt megnyugtató, ugyanis a 3 éves kor alatti tévénézés negatívan hatott az olvasási és a számolási készségekre. A videójátékok kapcsán is több kutatást folytattak, amelyek hatására a gyerekek viselkedésében volt megfigyelhető némi negatív változás: az erőszakos játékok növelték az agresszív megnyilvánulásokat, de pozitív hozadékként megjegyzendő, hogy a gyerekek térbeli tájékozódása sokat javult ezeknek a játékoknak a hatására.
Az alfák ebben is eltérnek a korábbi generációk szülöttjeitől: az ő eszközük az okoseszköz, amely sokkal könnyebben kezelhető már egészen kicsi korban is. Az érintőképernyő nagy előnye, hogy a finommotorikus mozgásokat és a kinesztetikus (testérzékleti) készséget erősen fejleszti, viszont gyakori használata mellett az audiovizuális csatornák szegényebbé válnak.
Az információfeldolgozásnál is megfigyelhető némi változás: már a Z generáció esetében is érzékelhető a nagyfokú figyelemmegosztás, azaz a multitasking hatása, de az alfa generáció tagjai ennek a specialistái. Hátulütője lehet a dolognak, hogy ennek következtében sokkal inkább igénylik az azonnali válaszokat – amelyeket a digitális térben meg is kapnak –, és sokkal nehezebben tudják a figyelmüket egyetlen dologra fókuszálni, aminek következtében figyelem- vagy részképességzavar is kialakulhat náluk.
Mivel szinte csak a virtuális tér képes felvenni igényeikkel a harcot, sok esetben a személyes kapcsolataik is háttérbe szorulnak, kevesebb lesz az „offline térben” kialakított kommunikáció. A pszichológusok úgy gondolják, hogy ez a korosztály lesz minden idők legmagányosabb generációja.
De ha nem a kapcsolatok építésére, fenntartására törekednek, akkor mi lesz a céljuk? Nagy esélyt látnak rá a kutatók, hogy maga a tanulás. És ebben az esetben nem az iskolai rendszerszerű oktatási módszerre gondolnak a szakemberek, hanem az autodidakta tanulási technikákra, amelyeket a digitális térben is könnyen meg tudnak valósítani.
Mit tehet a szülő?
A legjobb megoldás, ha korlátozzuk az eszközhasználatot. A szakemberek úgy vélik, hogy a függőség elkerülése érdekében egészen kiskorban (0–2 év között) egyáltalán ne adjunk a kezükbe digitális eszközöket, majd 3–5 éves kor között is inkább időintervallumokban gondolkozzunk, a táblagépet és az okostelefont pedig csak iskoláskortól ajánlják.
Megdöbbentő számok
Európai országokban végzett felmérések szerint az óvodások 50-70 százaléka rendszeresen netezik és tabletet is használ. Egy 2012-es – vagyis nem sokkal a tabletek berobbanása után készült – amerikai kutatás szerint kétéves kor alatt 30%-os volt az okoseszközhasználat és a gyerekek 10%-ának a tablet volt az első szava.
A Common Sense Media 2013-as kutatása
szerint nyolcéves korukra az amerikai gyerekek 72%-a már használ
valamilyen mobileszközt például videojátékozásra vagy
applikációhasználatra. Összehasonlítva egy két évvel korábbi (2011-es)
felméréssel ez a szám 38%-kal nőtt. Az is kiderült, hogy míg 2011-ben a
két év alatti gyermekeknek csupán a 10%-a használt valamilyen
mobileszközt, addig 2013-ban már 38% volt az arány.
A magyar gyerekek is egyre kisebb korban kezdenek el ismerkedni az internettel.
Az EU Kids online kutatás során a megkérdezett kilenc-tízévesek saját bevallásuk szerint átlagban hétéves korukban kezdték el használni önállóan a világhálót, míg a tizenöt-tizenhatévesek nem sokkal a tizedik születésnapjuk után. Az elemzők szerint az elkövetkezendő években ez az életkor még valamelyest csökkenni fog, és valahol öt-hatéves kor táján valószínűleg stabilizálódik.
Hogyan készíthetjük fel gyermekeinket egy olyan világra, amiben már most sokkal otthonosabban mozognak, mint mi?
Attól, hogy gyermekünk pillanatok alatt hozzászokik az új online alkalmazások használatához, nem jelenti azt, hogy mindent átlát, ezért szüksége van a szüleitől kapott iránymutatásra.
Jó hír, hogy a magyar gyerekek jobban követik a szülői utasításokat az uniós átlagnál: mindössze 20 százalékuk hagyja figyelmen kívül, amit mondanak nekik az eszközhasználatról, míg uniós szinten ez az arány 28 százalék. Ugyanakkor a virtuális terek használatának terjedése éppen ezért az apáktól és anyáktól újfajta szülői szerepvállalást, aktivitást és ezen a területen is odafigyelést is kíván.
Forrás: https://www.csaladinet.hu
Pintér Dóra
2021. január 27., szerda
Sírás nélkül 1.- Hajmosás sírás nélkül
Visítva kapálózik, ha sampont raksz a fejére, hát még akkor, amikor le szeretnéd öblíteni. Leeszi vagy összehomokozza a haját és tudod, hogy ma muszáj megmosni, de még szóba hozni se mered. Minden hajmosás egy rémálom, üvölt, hisztizik, sír, és a végeredmény az, hogy Te is csuromvizes leszel. Összegyűjtöttünk pár praktikát, amelyek segíthetnek megszerettetni a hajmosást akár kislányod, akár kisfiad van.
Sok gyerek egyenesen irtózik a hajmosástól. Többnyire babakorban
semmi probléma nincs, sőt kifejezetten élvezi a kicsi, ahogy a kis
fejecskéjét simogatod a mosdókesztyűvel és gyengéden mosod a
hajacskáját. Egy-másfél éves korban, vagy akár még később azonban
hirtelen minden megváltozhat. A hajmosás egy szenvedés, harc, küzdelem,
és lehetetlen küldetésnek érzed sírás nélkül megúszni. Biztos sok
mindennel próbálkoztál már, de nézd meg és próbáld ki a
következőket! Persze minden gyerek más, mindenkinél más módszer
segíthet.
1. Fürdés játékbabával
Ha kislányod van és van hajas babája is, akkor játszhattok vele hajmosást. Önts egy lavórba vagy a kiskádba vizet, tegyetek sampont a játékbaba hajára és engedd, hogy ő mossa, majd öblítse le a fejéről. Beszélgessetek közben arról, hogy miért nem kell félni a hajmosástól, és miért is van rá szükség. Ha gondolod, egy éles hajmosásnál is bevetheted a babát: amíg Te a kislányod haját mosod, addig ő a babáét.
Egyébként kisfiúknál is működik: az én 2 éves kisfiam imádja mosni a játékbabák haját.
2. A sampon kiválasztása
Olyan sampont vegyetek, amelyik nem csípi a szemét, kifejezetten
gyengéd, babasampon. Én például a mai napig fürdetőkrémmel mosom a
testét és a haját is, élvezi, ahogy kinyomja a tubusból és ő maga
kenheti rá. De ragaszthattok a flakonra kedvenc mesefigurás matricákat
is, vagy a sampont elnevezhetitek varázssamponnak, csillámpornak, stb.
3. Törölköző a szeme elé
Sokat segíthet, hogy amikor behabozod a fejét, vagy akár csak a hajmosás végén, az öblítéskor egy törölközőt teszel a szeme elé. Ez felszívja a víz egy részét, így nem megy a szemébe. Mielőtt odatennéd az arcára a törölközőt, kicsit bohóckodhatsz is vele, kukucs játékot játszva, hogy könnyebben elfogadja.4. Időzítés
Ezen is sok múlhat. Lehet, hogy este már nagyon fáradt, nyűgös. A
hajmosást megpróbálhatjátok egy vidám reggeli ébredés utánra is
időzíteni, természetesen reggeli utánra. Vagy előre hozhatjátok az esti
fürdést, amikor még nem olyan fáradt, legfeljebb utána még lesz egy kis
pizsama party.
5. Mese a hajmosásról
Próbáld ki, hogy az esti elalvás előtt esti meseként fejből mesélsz
Neki egy történetet, amivel megszeretteted vele a hajmosást. Úgy a
legjobb, ha a történet főszereplője ugyanannyi idős, mint ő, és
ugyanolyan nemű. Hasonló legyen a neve, de ne pont ugyanaz. Nekem
például Bendegúzom van, így a mese főszereplője Bence lett. Bence nem
szerette, ha anyukája megmosta a haját, ilyenkor mindig sírt. Anyukája
ezért nagyon szomorú lett….stb. A többit a Ti képzelőerőtökre és
találékonyságotokra bízom!
6. Hajmosás közösen
- Próbáljátok ki, hogy apával együtt fürdik. Engedjétek meg, hogy
megmossa apa haját. Utána egy vödörrel le is locsolhatja a fejét. Közben
jókat fogtok nevetni. Utána próbálja meg saját magának megmosni a
haját. Öblítéshez használhattok bababoltban kapható hajmosó pántot is,
ami olyan kint egy kalap karimája, nem folyik be a víz.
- Vegyétek viccesre! Állítsd fel a haját a habbal, csinálj belőle kakastaréjt, vagy bármi vicceset, aztán mutasd meg Neki a tükörben. Természetesen apa vagy anya hajából is lehet formázni ilyeneket közben.
- Nézze végig egyszer, ahogy anya a kád fölé hajol és megmossa a haját. Utána le is rajzolhatjátok és átbeszélhetitek.
7. Beszélgessetek róla sokat!
Hajmosás közben, mialatt üvölt, szinte hiába mondod Neki, hogy nem is fáj, nem kell félnie, mindjárt kész vagytok. Jobb ezt olyankor átbeszélni, amikor nyugodt körülmények között vagytok. Mondja el, hogy mi zavarja a hajmosásban és kérdezd meg, hogyan tudsz Neki segíteni abban, hogy ne sírjon közben. Mondd el Neki, hogy miért van szükség a rendszeres hajmosásra, és hogy milyen következménye lehet annak, ha nem mossátok meg.
Ha kerüli a témát és nem hajlandó róla beszélni sem, akkor próbáld
meg a bábjátékot. Ha van két kesztyűbábod, akkor bújj a kanapé mögé és
bábozz Neki! Ha nincs bábotok, akkor két plüssállat is tökéletesen
megfelel a célnak. Beszéljenek a bábok a gyerekedhez a hajmosásról és
kérdezzenek a bábok, helyetted. A legtöbb gyerek szereti kibeszélni a
félelmeit, bánatát bábok segítségével, az én kisfaimnál ez például
mindig beválik.
8. Lásson más gyerekeket hajat mosni!
Bár most a jelenlegi vírushelyzet ezt nem teszi lehetővé, ha a jövőben lesz rá lehetőségetek, menjetek el uszodába, ahol láthat más gyerekeket zuhanyozni és hajat mosni. Ha megtapasztalja, hogy milyen könnyen, gyorsan és sírásmentesen megy Nekik a hajmosás, talán később ő is szívesebben vehető rá erre.
Forrás: https://www.csaladinet.hu
Tóth Nikolett
2021. január 26., kedd
16+1 vicces farsangi játékötlet otthonra
Ezen a télen könnyen megeshet, hogy a farsang teljes egészében visszaszorul az otthonunk falai közé. Persze csak akkor, ha hagyjuk is neki és megszervezzük mi magunk a karneválozást. Az biztos, hogy megéri a fáradtságot, hiszen mindig jó külön alkalmat találni az ünneplésre, nevetésre, közös szórakozásra, amire a téli szezonban nincs is jobb alkalom ennél! Ha még nincs ötleted, mivel dobhatnád fel az otthoni bulit, akkor ezen könnyen segíthetünk a következő játéktippekkel.
A gyerekeknek már az is örömet szerez, ha jelmezbe bújhatnak, még ha
az otthoni rég nem használt, ezeréves ruhákból válogathatnak, akkor is!
Ha van rá lehetőségünk, még a mostani keretek között is kinevezhetünk
egy hétvégi napot a farsangolásra, amit szervezhetünk csak a családnak,
de áthívhatunk egy-két barátot is. Érdemes készülni is a bulira
valamilyen jelmezzel, fánksütéssel, szörppel, gyerekpezsgővel! Ha nem
akarunk mulatságot csapni, akkor a következő játékokból a hétköznapokra
is becsempészhetünk néhányat, beöltözhetünk jelmezbe, süthetünk sütiket
és persze a farsangi zenéket se hagyjuk ki, a gyerkőcök élvezni fogják!
JÁTÉKOK 3-6 ÉVESEKNEK
Csipeszfogó
Ehhez a játékhoz egy jó nagy adag műanyag ruhaszárító csipesz kell,
lehetőleg minél több színben. A résztvevőket kétfelé osztjuk, mindenki
felcsíptet a ruhájára 10-10 darab csipeszt. A feladat az, hogy a
játékosok a lehető legrövidebb idő alatt a legtöbb csipeszt
összegyűjtsék, saját magukra csíptetve.
Láthatatlan Törzsfőnök
Valaki kimegy a szobából, odabent pedig kijelölünk egy Törzsfőnököt,
akinek a mozdulatait a többiek utánozni fogják. A kint lévő játékost
behívjuk, ő megpróbálja kifigyelni ki a Törzsfőnök, kit utánoz mindenki
más. A játék igazán szórakoztató, különösen ha táncmozdulatok is vannak
benne.
Tükörjáték
Két gyerek egymással szemben áll és a „tükör” csinál valamilyen mozdulatot a testével, arcával. A „tükörkép” feladata a mozdulat leutánzása, a „tükör” szabályai szerint.
Csipegető madarak
Különböző „magokat” (pattogatott kukorica, zizi, stb.) kell hátra tett kézzel felcsipegetni. Aki előbb végez, az a nyertes!
Célba fújás
Építőkockából vagy legóból körberakott asztalon kell, minél előbb célba fújni egy pingponlabdát.
Seprűtánc
Körben állnak a gyerekek, családtagok, éppen akikkel játsszuk és
zenére egy seprűt adogatnak egymásnak kézről kézre. Amikor leáll a zene,
kiesik az, akinek éppen a kezében van a seprű.
Mit súgtam?
Súgjunk az egyik gyerek fülébe valamilyen utasítást, hogy például
nyújtson tésztát, amit el kell játszania. A többieknek ki kell találni,
mit csinál, akinek először sikerül, ő lesz a következő, aki feladatot
kap.
Grimaszjáték
A gyerekek körbe ülnek vagy úgy, hogy jól lássák egymást. Sorban
mindenki vág egy grimaszt, amit a többiek utánoznak és megpróbálják
kitalálni, hogy mit fejez ki. (pl. vidám, szomorú, mérges)
JÁTÉKOK 7-10 ÉVESEKNEK
Etesd a farsangi fánkot
Legalább egy A3-as méretű kartonpapírra fessünk egy fánkot, aminek a
közepét jó nagyra rajzoljuk meg. Ebbe kell a gyerekeknek babzsákokkal
beletalálni, de lehet pénzérmékkel is, ez utóbbinál a győztes
megtarthatja azt az összeget, amit a fánk elnyelt.
Lufi darts
Lufitánc
Párok állnak egymással szemben, a homlokuk közé szorított lufival.
Miután elindítjuk a zenét, ügyelniük kell rá, hogy a lufi a helyén
maradjon. Közben időnként némítsuk el a zenebonát, innentől a pároknak
mozdulatlanul kell maradniuk, abban a testhelyzetben, amiben vannak,
mint a szoborjátéknál, egészen addig, amíg újra nem indul a zene.
Farsangi kincsvadászat jelmezben
Rejtsünk el a lakásban különböző helyeken tárgyakat, amiket a
megadott útbaigazítás segítségével – rajzolt térképpel, szórejtvényekkel
- kell megtalálni. A játékot persze kössük össze a farsanggal, a
gyerekeknek olyan tárgyakat kell megkeresni, amelyek egy-egy adott
jelmezhez kapcsolódnak. Lehet ezt a játékot azzal is fokozni, hogy aztán
mindenkinek a saját magához tartozó – például autóversenyzőnek egy mini
kupa – kincsét kell megtalálni.
Szívószálas játék
A játék lényege, hogy ki tud előbb bizonyos számú papírdarabkát,
kockatésztát, kis csokigolyót vagy bármilyen hasonló dolgot a
szívószállal felszedve egy másik tányérra rakni.
Mi van a dobozban?
Egy jelmezekhez tartozó tárgyat tegyünk egy nem átlátszó dobozba. A
tetejét takarjuk le, a gyerekek csukott vagy bekötött szemmel nyúlhatnak
bele és tapogatás alapján döntsék el, hogy melyik maskarához tartozó
tárgy lapul benne.
Vicces tánckoreográfia
A játékosok körbe állnak, az első mutat egy táncmozdulatot, amit a
mellette lévőnek le kell utánoznia és hozzárakni egy újabb táncelemet. A
kör vagy ha kevesebben vagyunk, akkor több kör végére egy nagyon vicces
koreográfia fog kialakulni.
Amerikából jöttem…
A jól ismert klasszikus, ami most is a gyerekek kedvence lehet. Egy
játékos kimegy a szobából, kigondol egy foglalkozást, majd miután
visszatér elmondja, hogy: „Amerikából jöttem, híres mesterségem címere”,
mondjuk sz, cs (szakács), majd elmutogatja a választott szakmát. Azt
még elárulhatja, hogy egy vagy két szó az, amit választott. Ha két szó,
akkor a két első hangot árulja el, ha egy szó, akkor az elsőt és az
utolsót. Ha sokáig nem sikerül megfejteni a kitalált szakmát, akkor
hangutánzó hangokat is adhatnak a mesterek. Aki kitalálja a
foglalkozást, az megy ki egy új mesterséget bemutatni.
+1 Téltemetés
Minden korosztálynak jó mulatság lehet, hogy ha van kertünk, akkor ott űzzük el a telet. Ehhez nem kell más, csak egy kiszebábu és pár lelkes gyerkőc és felnőtt. Kiszebábut gyorsan, akár a téltemetés előtt is készíthetünk kinőtt ruhákból, elhasználódott lepedőkből, de akár papírból is. A bábunak csak a gyerekek kedve, fantáziája, ügyessége szabhat határt. Két botot vagy gallyat kereszt alakban egymásra erősítünk és a ruhaanyagokból felöltöztetjük, amiben jó segítségek lehetnek persze a gyerekek. Ezután már nincs több dolgunk, mint kivonulni, akár jelmezben a kertbe és minél nagyobb zenebona közepette elégetni a bábut, mint a sötétség és a tél jelképét. Ha nem kertesházban lakunk, akkor sem kell erről a mulatságról lemondanunk. Biztos van a közelünkben egy park, ahol eláshatjuk a bábut az avar közé, vagy egy dombos-hegyes hely, ahonnan ledobhatjuk a mélybe, ha tó vagy folyó van a környéken, akkor pedig elúsztathatjuk a vízen. A lényeg, hogy megszabaduljunk a „téltől”, ami egy külön program is lehet.
Forrás: https://www.csaladinet.hu
Vincze Vivien
Fotó:
NICE GUYS-tól pexels.com-on
2021. január 25., hétfő
2021. január 22., péntek
Babareflexek: a Moro reflex
A csecsemőkori reflexnek (más néven primitív reflexnek) fontos szerepe jut a baba életben maradásában. Az egyik ismertebb csecsemőkori reflex a Moro reflex.
Mit kell tudni a csecsemőkori reflexekről?
Mi az a Moro reflex?
Mi történik, ha nem épül le időben a Moro reflex?
Ha a Moro reflex időn túl fennmarad és nem tűnik el, akkor a baba/gyermek visszahúzódóvá, félénkké, az ingerekre túlérzékennyé, az új helyzetekhez nehezen alkalmazkodóvá válhat. Jellemző ezekre a gyerekekre, hogy túl hevesek a reakcióik vagy épp ellenkezőleg lefagynak bizonyos helyzetekben, nehézségük van a figyelmük irányításában és a szemükkel történő fixálással is akadnak problémáik.
2021. január 21., csütörtök
Fogas kérdés: Mikor szükséges a tejfogak eltávolítása?
Hogyan készítsem fel gyermekem a tejfoga eltávolítására?
Az egyik legrémisztőbb fogászati beavatkozás gyermek- és felnőttkorban egyaránt a foghúzás, amelyet nehéz elkerülni. Mikor válik szükségessé a tejfogak eltávolítása? Az egyik ok amikor a maradó fog számára nincs elegendő hely, soron kívül kezd előtörni és szeretnénk elkerülni a későbbi fogszabályozást. Normál esetben a maradó fogak növekedésük során a tejfogak gyökerére nyomást gyakorolnak, ennek következtében azok gyökerei felszívódnak. Ilyenkor már csak az izgő-mozgó koronai részt kell eltávolítani, ami nem jár fájdalommal.
A másik ok, amikor a tejfogban szuvasodás miatt, vagy baleset következtében elhal az ideg, gyulladás alakul ki amelyet, semmilyen módón nem tudunk meggyógyítani, a gyermek arca megdagad, fájdalma, esetleg láza van. A tejfogak gyökérkezelése nem egyszerű dolog, nem is igazán sikeres és végrehajtható feladat. Marad tehát a foghúzás. A harmadik lehetséges ok, amikor a maradó fogak és az állcsontok mérete közötti eltérés miatt később fogszabályozás válhat szükségessé és a rendellenesség sorozatos foghúzással korrigálható és így a rögzített készülék elkerülhető ezzel a beavatkozással.
A tejfogak eltávolítása történhet helyi érzéstelenítésben ízesített zselével, vagy injekcióval. Ez utóbbi ijeszti meg leginkább a kicsiket. A felszívódott gyökerű mozgó tejfogak eltávolításához elegendő a zselés zsibbasztás nem szükséges szuri. A „gyökeres” fogak húzásához már elengedhetetlen a z érzéstelenítés úgy, mint a felnőtteknél, csak kisebb adagban.
Hogyan tudjuk felkészíteni őket a komoly beavatkozásra?
A gyermekek felkészítése a foghúzásra nem egyszerű feladata a szülőknek, de fontos szerepük van abban, hogy a fogorvost, illetve a fogászati kezelést ne félelemmel fogadják az apróságok. Az egyik javaslat, hogy a gyermek már akkor találkozzon a fogorvossal, amikor még nincs semmi problémája a fogaival. Néhány panaszmentes időben elvégzett vizsgálat együttműködővé teszi az lurkókat, nem tartanak a kezeléstől, megszokják a környezetet, a zajokat, szagokat, illatokat, a rituálét, az öltözékünket, (maszkot, kesztyűt), az eszközöket és, hogy valójában nem látnak semmit a beavatkozásból, így számukra misztikum az egész.
Másik fontos dolog, hogy megbeszélje a szülő a gyerkőccel, hogy mi fog történni, amit persze a mi is a rendelőben részletesen elmondunk, megmutatunk. Az injekciótól, a tűszúrástól való félelem a leggyakoribb probléma a kezelésnél a gyerekek lelkében. Hiszen az oltások során már korábban megtapasztalták, hogy az bizony fáj!
El kell mondani nekik, hogy ez egy kicsit másabb érzés, de a szúrás helye is elzsibbasztható. Az érzéstelenítéssel biztosítjuk, hogy a foghúzás ne fájjon, ezért van ez a szükséges rossz. A foghúzás során nyomást, feszegetést, recsegést, ropogást fognak érezni és hallani, de ez fájdalmat nem okoz, a bal kezük felemelésével jelezhetik felénk, ha álljunk meg közben, vagy szeretnének egy kis szünetet tartani. Úgy gondolom mindig az igazat kell mondanunk, hogy ne érje a piciket csalódás és a következő kezelésre is bátran eljöjjenek!
Gyermekkorban a fogváltás idején normális esetben a maradó fog növekedésekor a tejfogak gyökere, vagy gyökerei felszívódnak, így azok szinte maguktól kipotyognak. A felnőtt fogak méretei eltérnek a tejfogakétól, az állcsontok fejlődése nem minden esetben történik megfelelő ütemben a fogak növekedésével, fogtorlódás lép fel, a tejfogak gyökere nem szívódik fel, a maradó fog nem a neki megfelelő helyen tör elő. Ebben az esetben szükséges a tejfogak eltávolítása.
Forrás: https://agident.hu/
2021. január 20., szerda
Hogyan fejlesszem a babám? Tippek okosító játékokra az első hónapokban
Bármennyire is hihetetlen, a szakemberek szerint egy kisbaba fejlesztését, tanítását már az első napoktól érdemes elkezdeni. A mai rohanó világunkban már nem biztos, hogy elég, ha az iskolapadban kezd el tanulni valaki, és az első hat évben az anyukák is kifejezetten sokat tehetnek a gyermekük fejlődéséért. Most a kezdeti időszak agystimuláló módszereire adunk néhány tippet.
Megdöbbentő eredményre jutott egy chichagói pszichológus-csapat, akik gyermekek agyfejlődését vizsgálták. Az egyik vizsgálati csoporttal az édesanyák naponta 1 órán át tudatosan foglalkoztak, míg a másik csoportban erre nem került sor. Két év múltán összehasonlították a kicsik intelligencia-hányadosát, és az derült ki, hogy azoknak, akiket az édesanyjuk tanítgatott, átlagosan 16 ponttal volt magasabb az IQ-juk! Ez is bizonyítja, hogy érdemes minél hamarabb belevágni a kicsik fejlesztésébe. Ez alatt a szakemberek nem feltétlen azt értik, hogy idejekorán feladatlapozzunk velük, vagy a világ működésének összefüggéseit magyarázzuk el nekik: őszintén szólva ez elképzelhetetlen is lenne ebben a kicsi korban. Az első időszak „feladatai” inkább közös időtöltések az anyukával, amelyek ugyanakkor nagyon fontosak a fejlődéshez. Külön előnyük, hogy a rendszeres foglalkozások megalapozzák a minőségi időtöltést, és mélyítik az anya-gyermek kapcsolatot.
A szem gyakorlatai
A legfontosabb, hogy a kisbaba minden érzékszervét stimuláljuk már az első napoktól kezdve. A látás az ember egyik legfontosabb információ-forrása: főként a szemünk segítségével tájékozódunk a külvilágban. A frissen világra jött csecsemő szeme még nem szokott hozzá az éles fényhez, és nem is lát túl jól, ám a napsütés és a félhomály váltogatásával elő tudjuk segíteni a szeme fejlődését. Például úgy, hogy átsétálunk vele a sötét szobából egy kicsit világosabba. Természetesen ügyeljünk arra, hogy ne érje őt direkt erős fény. Az első hónap után már tehetünk a közelébe színes, vagy csillogó, esetleg nagy mintás textíliát, amit megfigyelhet. Ahogy közeledünk a harmadik hónaphoz, úgy próbálhatunk neki különböző játékokat is mutatni.
A tökéletes hallásért
A tapintás fejlesztése
Az iskolába lépéskor különösen fontos lesz a testtudat, ezt alapozzuk meg a csecsemőkori finom érintésekkel. Kifejezetten ajánlott a babamasszázs, amely nemcsak ellazítja a babát, de néhány speciális fogással a kínzó gázoktól is megszabadíthatja. Mindig hagyjunk elég időt a fürdésre, és engedjük, hogy élvezze. Apróbb tornamozdulatokat is végezhetünk a fürdés után: óvatosan nyújtsuk fel a karjait a feje mellé, majd az oldalához. Háton fekve, a térdét behajlítva óvatosan közelíthetjük a lábait a hasa irányába, ezzel is lazítva a csípőt.
További feladatokat Deákné B. Katalin: Anya, taníts engem! Című könyvében találsz.
Forrás: https://www.csaladinet.hu/Herczku Nóra
A fotókat gabdullinayuka, serenestarts, amyelizabethquinn és PublicDomainPictures készítette a Pixabaynek
2021. január 19., kedd
3 hétköznapi esemény, ami mély nyomot hagyhat a gyermek lelkében
Az életünk folyamatosan változik. Ezek a változások a gyerekek életére is kihatnak. Némelyik mély nyomot hagy a lelkében. Úgy, hogy nem is gondolnánk.
Szakemberek szerint minden olyan
esemény, amely eredményeként a gyermek veszteséget érez, vagy
személyesen fenyegetve érzi magát, traumának nevezhető. Nem azok a dolgok, amikről mi szülőként úgy gondoljuk, hogy trauma, hanem azok, amelyeket ők élnek meg traumaként. Mert a kettő nem mindig egyezik.
Milyen élethelyzeteket, eseményeket élhetnek meg a gyermekek traumaként?
Trauma lehet a zaklatás bármilyen formája, származzon felnőttől vagy gyerektől egyaránt. Ugyancsak trauma lehet egy baleset, egy sérülés, az elszigeteltség érzése vagy a tanulmányi teljesítménye miatt érzett kudarc. Ezek mind olyan életesemények, amelyek mély nyomot hagyhatnak a gyermek lelkében.
Szakemberek három fő csoportba sorolják bele ezeket az eseményeket:
1.Valamilyen konkrét dolog elvesztése
Ide tartozik például a költözés, a régi, megszokott otthon elvesztése. Ugyancsak ide sorolják a balesetek következtében tönkrement családi autót, amihez a gyermek kötődhet. Bár szülőként nem gondoljuk, de egy megszokott bútor szó nélküli lecserélése is okozhat lelki terhet a gyermeknek. Felnőttként elsősorban az emberi kapcsolatainkkal összefüggő veszteségeket érezzük traumának, a gyermek viszont ugyanígy ragaszkodhat az őt körülvevő fizikai dolgokhoz, tárgyakhoz is.
Elég, ha csak belegondolsz, hogy micsoda kétségbeeséssel keresi a
gyermek, ha kedvenc játéka, alvókája vagy cumija tűnik el. Nem tud
megnyugodni addig, amíg elő nem kerül. Ha azonban soha nem kerül elő,
akkor az nagy fájdalommal járhat számára.
2. Emberi kapcsolataiban bekövetkező változások
Nem ritka, hogy egy családban nagyobb korkülönbség van a gyerekek között. Ilyenkor a kisebb gyermek traumaként élheti meg, ha a nagyobb testvérei például kollégiumba költöznek, ő pedig furcsa módon egyedül marad otthon. Nem könnyű ezt a változást feldolgozni neki.
Ugyancsak lelki nehézség a gyermek számára, ha a család baráti köre változik meg. Azok a felnőttek, akiket már megszokott, akik nyugodtan jártak-keltek az otthonában most nem jönnek többé. Különösen nehéz lehet, ha hirtelen új emberek jelennek meg. Ezek olyan élethelyzeteket eredményezhetnek, amikor a gyermek nem érzi magát biztonságban.
A biztonságérzet csökkenését eredményezi az is, ha olyan konfliktusok vannak a családban, amelyek nem közvetlenül a gyermeket érintik, mégis a szeme előtt zajlanak. Nem érti, de érzi a feszültséget, és érzi a biztonságos környezet megingását.
3. Saját biztonságukat fenyegető élethelyzetek
Számtalan olyan esemény történik a gyermek életében nap mint nap, ami félelemmel töltheti el. A háttérben szóló híradó, az abban szereplő balesetek, bűncselekmények, gonoszkodások, mind-mind rossz érzést keltenek a gyermekben. Akaratlanul is ott motoszkál benne, hogy az általa hallott események vajon rá is veszélyesek, vajon őt is érhetik ilyenek. Ezek a dolgok megijeszthetik és bizonytalanságot okoznak a lelkében.
A mostani vírushelyzetben különösen figyelni kell arra, hogy
szülőként hogy kommunikálsz a gyerekkel, illetve a gyerek környezetében.
Figyelj arra, hogy a beszélgetés, amit a családtagjaiddal, barátaiddal
folytatsz, ne ijesszék meg a gyermeket.
Milyen tünetek jelzik, hogy ha a gyerek valamilyen traumával küzd?
A gyermek megszokott viselkedésében bekövetkező hirtelen változások általában valamilyen traumát jeleznek.
Megváltoztathatja az étkezési szokásait. Lehet, hogy korábban jó étvágya volt, most viszont alig eszik egy-két falatot.
Megváltoznak az alvási szokásai. A korábban jó alvó gyermek nyugtalan lehet, éjszaka sokszor felébred, kisebbeknél a szobatisztasággal kapcsolatos problémák is visszatérhetnek.
Iskolai viselkedésükben bekövetkező változások is valamilyen lelki problémát jelezhetnek. Ha nem tud a korábbihoz hasonlóan koncentrálni, ha romlanak a jegyei vagy rossz irányba változik a magatartása, akkor mindenképpen érdemes nagyobb figyelmet fordítani az okok kiderítésére.
A túlzott érzelmi reakciók is bajt jelezhetnek. Ha a
gyermek a megszokotthoz képest túlreagál bizonyos helyzeteket, akkor az
is jelezheti, hogy nem érzi magát biztonságban, és nincs minden rendben
a lelkével.
Mit tehetsz szülőként, ha azt tapasztalod, hogy a gyermekedet trauma érte?
Tudasd vele, hogy meghallgatod, ha szüksége van rá.
Teljesen mindegy, hogy kicsi gyermekről vagy kamaszról van szó, minden esetben éreztesd vele, hogy meghallgatod, fontos neked a problémája és nyugodtan fordulhat hozzád. Az, hogy legyintesz rá, hogy majd elmúlik, majd megoldja, nem megoldás.
Eladtátok a régi autót és a gyermek emiatt szomorú? Beszélgess vele arról, hogy megérted, hogy hiányzik neki. Neked is hiányzik, de most ez volt a helyes döntés. Kérdezd meg, hogy szeretné, ha készítenétek egy rajzot a régi autóról és kitennétek a falra? Ezzel segítesz neki, hogy feldolgozza a veszteséget, ami érte.
Ha úgy látod, hogy a szülői praktikák kevesek, és nem oldják meg a problémát, akkor mindenképpen kérj szakértői segítséget. Ha a kisgyerekkorban elszenvedett traumák nem kerülnek feldolgozásra, akkor később sajnos sokkal súlyosabb problémákat eredményezhetnek.
Forrás: https://www.csaladinet.hu/Martincsevicsné Jenei Gizella
Kép forrása: cottonbro fotója a Pexels oldaláról
2021. január 18., hétfő
Kisgyerekek téli ruházata
Ne essünk át a ló túloldalára
A legfontosabb kiindulási pont a kisgyerekek öltöztetésekor az, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a 6 hónapnál kisebb babák és a tipegő gyerkőcök hőszabályozása még korántsem úgy működik, mint egy felnőtté – kevésbé hatékony, ezért jóval hajlamosabbak a kihűlésre és a túlmelegedésre egyaránt. Fél éves kor körül aztán lassanként kialakul már a felnőttekéhez hasonló hőszabályozó rendszer, de addig nekünk kell megteremtenünk azokat a környezetet, amiben a baba testhőmérséklete kiegyensúlyozott lehet. Éppen ezért fontos, se alul, se túl ne öltöztessük a kicsiket: ha kevés a ruha rajtuk, akkor lehűlnek, és megfáznak, ha túl sok, akkor viszont túlságosa felhevül a testük, a ruházatuk átizzad, és emiatt fáznak meg.
Sok laza réteg és egy időjárásálló külső ruha
Sapka mindig kell
A puha, sok rétegű alsó öltözet mellett a külső “védőruha” a másik kritikus pont: az egészen piciknél fontos, hogy ez jól szellőző, de vízhatlan, széltől is védő anyagból készüljön. Az ideális ebből a szempontból a kapucnis, becipzározható kezeslábas. (A legkisebbeknek mindig tegyünk a fejére fülvédős sapkát még a kapucni alá is, mert a fejen keresztül adják le a legtöbb hőt, így ha az nem védett, könnyen meghűlhetnek.) Nagyobb gyerekeknél fél éves kor felett egy kantáros nadrág és hozzá tartozó kabát is megteszi – az ilyen korú gyerekeket már öltöztethetjük úgy, hogy megnézzük, nekünk melegünk van-e egy vastag kabátban és nadrágba: ha igen, akkor valószínűleg a gyerekeknek is az lesz, és elegendő neki is egy vékonyabb öltözet. Sapkát és kesztyűt azonban mindig adjunk a gyerekre – ez utóbbit időnkét leveheti, de a sapkát mindig tartsa a fején.
Hidegből melegbe és vissza
Ha a séta során fűtött helyiségbe lépünk – például vásárolni megyünk a gyerekkel, és betérünk egy jó meleg üzletbe – azonnal “csomagoljuk ki” a kicsit: vegyük le róla a kezeslábast, a kesztyűt és a sapkát is, és csak a kilépés előtti pillanatokban öltöztessük vissza.
Ha tudni szeretnénk, hogy komfortosan érzi-e magát a gyermekünk és nincs-e túlmelegedve vagy éppen kihűlve, tapintással ellenőrizhetjük a testhőmérsékletét: ilyenkor azonban ne a kezét fogjuk meg, hanem tarkóját vagy a mellkasánál tapintsuk ki. A kipirult arc, a verejtékezés, a csapzott haj, a melegkiütés, a szapora légzés, a nyugtalanság túlhevülésre utal. Ne bízzunk túlságosan a gyerekek visszajelzésében – szerencsés esetben a kisbabák sírással jelzik, ha melegük van, vagy fáznak, de előfordul, hogy a túlhevülés miatt a baba mély álomba merül, ami veszélyes lehet.
Forrás: https://nlc.hu/baba/
2021. január 15., péntek
Öltözködés hiszti – Elkésünk az oviból!
Az öltözködés hiszti nem csak oviba induláskor fordul elő, de több más késéshez is hozzájárul, pedig Anya és Apa már mindent megpróbált. Melyik szülő nem járt még úgy, hogy öltöztetni akarta a gyereket, de az semmiképpen sem szerette volna?
Nincs ezzel semmi gond, ha alkalmanként fordul elő, az viszont alaposan megkeseríti a szülők és a gyerek életét is, ha ez egy mindennapos játszmává alakul. Így szinte minden nap egy hatalmas civakodással indul, amikor is a szülő hisztisnek éli meg a gyerek viselkedését, ő pedig az erőltetést szeretné elkerülni.
Leleményes szülők és kitartó gyerekek
Sok leleményes szülő
kitalált már apró trükköket, amivel elvonja a gyerek figyelmét arra az
időre, amíg öltözteti, de egy idő után már a gyerek is résen van, és a
felnőttnek nem mindig jut eszébe újabb ötlet. Ráadásul még az olyan
egyszerű megoldások is csak növelik reggel a késést, amíg találsz valami
olyan régen nem használt vagy rég nem látott játékot, amit gyorsan a
kezébe adhatsz. … Utána meg próbálod átbujtatni a kezét játékkal együtt a
ruhán.
A reggeli készülődésből nem lesz öltözködés hiszti. Sokszor nem az a probléma, hogy felöltözzön, hanem az, hogy mit vegyen fel. Olyan is van, hogy bármit mutatsz neki, semmi sem elég jó ahhoz, hogy felvegye vagy ráadd. Ez túl „ilyen”, az túl „olyan”. Amúgy akinek még nem volt gyereke, azt hihetné, hogy ez valami lányos dolog, de nem. Fiúkkal ugyanúgy előfordul, mint lánykákkal, talán a „válogatósdi” az, ami inkább ez utóbbiakra jellemző.
Egy azonban biztos: ha a minden nap azzal megy el az idő, hogy ráadj valami ruhát a gyerekre, miközben ő nem szeretné, akkor ez kihat a gyerek óvodai napjára. Esetleg rajtad is látszik majd a munkahelyeden, vagy ahová éppen igyekszel. Az „öltözködés hiszti” egy játszma, ami mindképpen felesleges energiákat emészt fel.
Az öltözködés hiszti elkerülhető
Ez egy negatív játszma, amin azt értjük, hogy csak folyik-folyik, de sosincs vége. Nem olyan, mint egy társasjáték, amit szívesen játszunk, és ami egyszer a szabályok szerint véget ér. Nem. Az öltözködős játszma akár évekig is folyhat, s közben a szülő tévesen úgy is értékelheti, hogy az ő gyereke hisztis, pedig nem az.
Sokan olyan megoldásra vágynak, ami csak annyiból áll, hogy mondanak valamit a gyereknek, s ő ezt megértve azonnal engedelmes kisfiúvá vagy kislánnyá válik. Ez túlzó elvárás, de létezik olyan megoldás, ami egy-két hét alatt véget vet az öltözködés hiszti folytatódásának.
A megoldás alapja az, hogy a legtöbb ember nem tud elfogadni több irányítást, mint amennyit tőle is elfogadnak. Persze léteznek vezető személyiségek, és vannak, akik nem is törekszenek erre, hanem szívesen és becsületesen végrehajtják azt, amit mások mondanak nekik.
Megoldás reggeli öltözködésre
Van egy rövid távú megoldás, de ahol nem a kiválasztott ruha a probléma, hanem az, hogy egyáltalán nem szeretne felöltözni, ott szükség lesz egy másodikra. Az első tehát, amit sikerre vezethet az az, hogy még lefekvés előtt, amikor van inkább van idő erre, mint reggel, megkérjük a gyereket, hogy ő válassza ki, hogy reggel mit venne fel szívesen. Ezzel megkönnyítjük a másnapi öltözködést, mert sokkal szívesebben vesz fel valamit, amit maga választott ki, mint amiről úgy gondolja, hogy mi erőltetjük rá.
Persze csináld úgy, hogy megmutatod, mely ruhák, nadrágok, pólók, ingek, stb. közül választhat, mert így elkerülheted, hogy ne az évszaknak megfelelő cuccot válasszon. A lényeg az, hogy legyen választási lehetősége. Amikor így kiválasztja a reggeli holmiját, azzal létrejön az ő barátságos hozzáállása ezekhez a ruhafélékhez, és nem esik majd nehezére felvennie azokat.
Tartósan működő módszer
Gondold csak végig, milyen sok utasítást kap egy gyerek már az első két évben. Ez óhatatlanul ellenállást alakíthat ki benne, különösen akkor, ha még siettetéssel is együtt jár. Ezt oldja fel a reggeli öltözködésre vonatkozó következő megoldás. Ennek kivitelezése egy-két hétig is eltarthat, van azonban egy nagy előnye, hogy az eredménye tartós.
Te, mint szülő, válassz ki pár cuccot, amelyek bármelyikét szívesen felvennéd másnap. Ezeket tedd egy külön polcra, vagy akár kipakolhatod valahová a szobában is. Kérd meg a gyereket, hogy válassza ki neked, hogy mit vegyél fel holnap. Először talán meglepődik ezen, de szívesen kiválaszt neked valamit. Reggel csak mond neki, hogy megyek felveszem, amit kiválasztottál nekem.
Ha ezt csinálod egy vagy két hétig, akkor a gyerek megszokja, hogy téged kontrollál, és nem esik majd nehezére, amikor te kéred meg őt valamire, mert megfigyeli, hogy te is teljesíted az ő kéréseit. Ezt a módszert csak azzal lehet elrontani, ha valaki sietteti az eredményt.
Amikor valójában nem az öltözés a gond
Ha sokáig semmi gond nem volt a reggeli öltözéssel, akkor ne kezd azonnal „dackorszakban” gondolkodni! Ilyenkor gyanakodj először arra, hogy valami olyasmi vár a gyerekre az óvodában vagy az iskolában, amitől tart. Ezt pedig megelőzte valamilyen tegnapi vagy korábbi rossz tapasztalata. Történt tehát valami, ami miatt távol szeretne lenni az óvodától.
Ezen az segít, ha átbeszéled vele, és ha ő teljesen megnyugtató választ kap arra, hogy az a dolog miért nem történhet ma vele. Néha az ilyen problémát napokig is eltart megoldani, mert ehhez szükség lehet az óvónő vagy más szülő vagy más gyerekek segítségére is.
Az öltözködés hiszti néha a cél hiányát jelzi
Néha nincs semmi különösebb oka arra, hogy ne kívánkozzon az oviba.
Ilyenkor segít az, ha még öltözködés előtt megkérdezed tőle, hogy
„Milyen jó dolog történhet ma veled az oviban?” Ez ugyanis létrehozhat
számára olyan motivációt, ami miatt szívesen elindulna.
Ha korábbi tapasztalataid miatt arra gyanakszol, hogy reggel nem lesz
könnyű dolgod az öltözéssel, akkor már este is megkérdezhetsz valami
ilyesmit: „Mi lesz az, amit szívesen játszol holnap az oviban?”
A legjobb öltöztető tehát a cél.
Arról a célról beszélünk, ami miatt ma érdemes felkelnie, amiért jó lenne elindulnia, amihez persze előbb fel kell öltöznie.
Forrás: https://www.gyerekneveles.hu
/Novák Ferenc/
2021. január 14., csütörtök
Az antibiotikum-kérdés
Sok szülő csak akkor elégedett, ha recepttel a kezében távozik a rendelőből, mások éppen az ellenkezőjét értékelik: szeretnék gyereküket antibiotikumok nélkül fölnevelni.
Gombák csatasorban
Hogyan kerüljük el a bajt?
Gyógyító idő
Jó baktériumok
Vírus ellen nem jó!
Láz és bágyadtság
Teszttel biztosra mennénk
Célzott, szakszerű kezelés
Baktérium vagy vírus?
Ritkán van szükség rá
Alvajárás gyermekkorban
Mit tehetünk, ha gyermekünk alvajáró?
Magányos alfa-generáció, avagy a "digitális bébik" kora
A 2010 után születettek nagy része előbb tanulja meg az érintőképernyőt kezelni, mint önállóan megkötni a cipőfűzőjét...
Számos cikket, tanulmányt olvashatunk az X, Y, Z generációról, akiknek már valamilyen szinten közük volt az elektronikus térhez. A mai iskolások zöme a Z generáció tagja, akiket "digitális bennszülöttként" is definiálnak, hiszen mindennapjaikat átszövi a számítógép és az okoseszközök használata.
Miben más az alfa generáció?
Az alfa generációba tartoznak a 2010 után születettek. Kapcsolatuk a digitális világgal igen korai életszakaszukra kanyarodik vissza, egészen az anyaméhig. Ezek a gyerekek ugyanis már akkor felkerülnek a közösségi felületekre, amikor még javában pocaklakók. Hiszen ki ne szeretné tudatni a jó hírt a világgal? Az ultrahangkép mindennapos jelenség, és ez még csak a kezdet. Sok szülő dönt úgy, hogy megszületett gyermekének Facebook-profilt készít, hogy a családi képeken be tudja őt jelölni, de az is elképzelhető, hogy saját oldalán osztja meg, milyen szépen tud elszavalni egy-egy versikét. A szülők mindezzel hozzájárulnak, hogy gyermekük a digitális tér szerves részévé váljon.
A virtuális világban virtuális képességek fejlődnek...
A gyerekek agya 0–2 éves koruk között a különböző ingerek – mint a mozgás, a társas kapcsolatok, az alkotói képességek kibontakoztatása – hatására háromszorosára nő. A digitális eszközök vajon képesek pótolni ezek hiányát? Egyes kutatások szerint nem feltétlenül, ugyanis a kétdimenziós eszköz nem tudja megteremteni a valóságot, ezért jobban fejlődnek, gyorsabban tanulnak, ha „élőben” látják a dolgokat.
Korábban széles körben vizsgálták, hogy milyen hatással van a televízió a fiatalok teljesítőképességére. Az eredmény akkor sem volt megnyugtató, ugyanis a 3 éves kor alatti tévénézés negatívan hatott az olvasási és a számolási készségekre. A videójátékok kapcsán is több kutatást folytattak, amelyek hatására a gyerekek viselkedésében volt megfigyelhető némi negatív változás: az erőszakos játékok növelték az agresszív megnyilvánulásokat, de pozitív hozadékként megjegyzendő, hogy a gyerekek térbeli tájékozódása sokat javult ezeknek a játékoknak a hatására.
Az alfák ebben is eltérnek a korábbi generációk szülöttjeitől: az ő eszközük az okoseszköz, amely sokkal könnyebben kezelhető már egészen kicsi korban is. Az érintőképernyő nagy előnye, hogy a finommotorikus mozgásokat és a kinesztetikus (testérzékleti) készséget erősen fejleszti, viszont gyakori használata mellett az audiovizuális csatornák szegényebbé válnak.
Az információfeldolgozásnál is megfigyelhető némi változás: már a Z generáció esetében is érzékelhető a nagyfokú figyelemmegosztás, azaz a multitasking hatása, de az alfa generáció tagjai ennek a specialistái. Hátulütője lehet a dolognak, hogy ennek következtében sokkal inkább igénylik az azonnali válaszokat – amelyeket a digitális térben meg is kapnak –, és sokkal nehezebben tudják a figyelmüket egyetlen dologra fókuszálni, aminek következtében figyelem- vagy részképességzavar is kialakulhat náluk.
Mivel szinte csak a virtuális tér képes felvenni igényeikkel a harcot, sok esetben a személyes kapcsolataik is háttérbe szorulnak, kevesebb lesz az „offline térben” kialakított kommunikáció. A pszichológusok úgy gondolják, hogy ez a korosztály lesz minden idők legmagányosabb generációja.
De ha nem a kapcsolatok építésére, fenntartására törekednek, akkor mi lesz a céljuk? Nagy esélyt látnak rá a kutatók, hogy maga a tanulás. És ebben az esetben nem az iskolai rendszerszerű oktatási módszerre gondolnak a szakemberek, hanem az autodidakta tanulási technikákra, amelyeket a digitális térben is könnyen meg tudnak valósítani.
Mit tehet a szülő?
A legjobb megoldás, ha korlátozzuk az eszközhasználatot. A szakemberek úgy vélik, hogy a függőség elkerülése érdekében egészen kiskorban (0–2 év között) egyáltalán ne adjunk a kezükbe digitális eszközöket, majd 3–5 éves kor között is inkább időintervallumokban gondolkozzunk, a táblagépet és az okostelefont pedig csak iskoláskortól ajánlják.
Megdöbbentő számok
Európai országokban végzett felmérések szerint az óvodások 50-70 százaléka rendszeresen netezik és tabletet is használ. Egy 2012-es – vagyis nem sokkal a tabletek berobbanása után készült – amerikai kutatás szerint kétéves kor alatt 30%-os volt az okoseszközhasználat és a gyerekek 10%-ának a tablet volt az első szava.
A Common Sense Media 2013-as kutatása
szerint nyolcéves korukra az amerikai gyerekek 72%-a már használ
valamilyen mobileszközt például videojátékozásra vagy
applikációhasználatra. Összehasonlítva egy két évvel korábbi (2011-es)
felméréssel ez a szám 38%-kal nőtt. Az is kiderült, hogy míg 2011-ben a
két év alatti gyermekeknek csupán a 10%-a használt valamilyen
mobileszközt, addig 2013-ban már 38% volt az arány.
A magyar gyerekek is egyre kisebb korban kezdenek el ismerkedni az internettel.
Az EU Kids online kutatás során a megkérdezett kilenc-tízévesek saját bevallásuk szerint átlagban hétéves korukban kezdték el használni önállóan a világhálót, míg a tizenöt-tizenhatévesek nem sokkal a tizedik születésnapjuk után. Az elemzők szerint az elkövetkezendő években ez az életkor még valamelyest csökkenni fog, és valahol öt-hatéves kor táján valószínűleg stabilizálódik.
Hogyan készíthetjük fel gyermekeinket egy olyan világra, amiben már most sokkal otthonosabban mozognak, mint mi?
Attól, hogy gyermekünk pillanatok alatt hozzászokik az új online alkalmazások használatához, nem jelenti azt, hogy mindent átlát, ezért szüksége van a szüleitől kapott iránymutatásra.
Jó hír, hogy a magyar gyerekek jobban követik a szülői utasításokat az uniós átlagnál: mindössze 20 százalékuk hagyja figyelmen kívül, amit mondanak nekik az eszközhasználatról, míg uniós szinten ez az arány 28 százalék. Ugyanakkor a virtuális terek használatának terjedése éppen ezért az apáktól és anyáktól újfajta szülői szerepvállalást, aktivitást és ezen a területen is odafigyelést is kíván.
Forrás: https://www.csaladinet.hu
Pintér Dóra
Sírás nélkül 1.- Hajmosás sírás nélkül
Visítva kapálózik, ha sampont raksz a fejére, hát még akkor, amikor le szeretnéd öblíteni. Leeszi vagy összehomokozza a haját és tudod, hogy ma muszáj megmosni, de még szóba hozni se mered. Minden hajmosás egy rémálom, üvölt, hisztizik, sír, és a végeredmény az, hogy Te is csuromvizes leszel. Összegyűjtöttünk pár praktikát, amelyek segíthetnek megszerettetni a hajmosást akár kislányod, akár kisfiad van.
Sok gyerek egyenesen irtózik a hajmosástól. Többnyire babakorban
semmi probléma nincs, sőt kifejezetten élvezi a kicsi, ahogy a kis
fejecskéjét simogatod a mosdókesztyűvel és gyengéden mosod a
hajacskáját. Egy-másfél éves korban, vagy akár még később azonban
hirtelen minden megváltozhat. A hajmosás egy szenvedés, harc, küzdelem,
és lehetetlen küldetésnek érzed sírás nélkül megúszni. Biztos sok
mindennel próbálkoztál már, de nézd meg és próbáld ki a
következőket! Persze minden gyerek más, mindenkinél más módszer
segíthet.
1. Fürdés játékbabával
Ha kislányod van és van hajas babája is, akkor játszhattok vele hajmosást. Önts egy lavórba vagy a kiskádba vizet, tegyetek sampont a játékbaba hajára és engedd, hogy ő mossa, majd öblítse le a fejéről. Beszélgessetek közben arról, hogy miért nem kell félni a hajmosástól, és miért is van rá szükség. Ha gondolod, egy éles hajmosásnál is bevetheted a babát: amíg Te a kislányod haját mosod, addig ő a babáét.
Egyébként kisfiúknál is működik: az én 2 éves kisfiam imádja mosni a játékbabák haját.
2. A sampon kiválasztása
Olyan sampont vegyetek, amelyik nem csípi a szemét, kifejezetten
gyengéd, babasampon. Én például a mai napig fürdetőkrémmel mosom a
testét és a haját is, élvezi, ahogy kinyomja a tubusból és ő maga
kenheti rá. De ragaszthattok a flakonra kedvenc mesefigurás matricákat
is, vagy a sampont elnevezhetitek varázssamponnak, csillámpornak, stb.
3. Törölköző a szeme elé
Sokat segíthet, hogy amikor behabozod a fejét, vagy akár csak a hajmosás végén, az öblítéskor egy törölközőt teszel a szeme elé. Ez felszívja a víz egy részét, így nem megy a szemébe. Mielőtt odatennéd az arcára a törölközőt, kicsit bohóckodhatsz is vele, kukucs játékot játszva, hogy könnyebben elfogadja.4. Időzítés
Ezen is sok múlhat. Lehet, hogy este már nagyon fáradt, nyűgös. A
hajmosást megpróbálhatjátok egy vidám reggeli ébredés utánra is
időzíteni, természetesen reggeli utánra. Vagy előre hozhatjátok az esti
fürdést, amikor még nem olyan fáradt, legfeljebb utána még lesz egy kis
pizsama party.
5. Mese a hajmosásról
Próbáld ki, hogy az esti elalvás előtt esti meseként fejből mesélsz
Neki egy történetet, amivel megszeretteted vele a hajmosást. Úgy a
legjobb, ha a történet főszereplője ugyanannyi idős, mint ő, és
ugyanolyan nemű. Hasonló legyen a neve, de ne pont ugyanaz. Nekem
például Bendegúzom van, így a mese főszereplője Bence lett. Bence nem
szerette, ha anyukája megmosta a haját, ilyenkor mindig sírt. Anyukája
ezért nagyon szomorú lett….stb. A többit a Ti képzelőerőtökre és
találékonyságotokra bízom!
6. Hajmosás közösen
- Próbáljátok ki, hogy apával együtt fürdik. Engedjétek meg, hogy
megmossa apa haját. Utána egy vödörrel le is locsolhatja a fejét. Közben
jókat fogtok nevetni. Utána próbálja meg saját magának megmosni a
haját. Öblítéshez használhattok bababoltban kapható hajmosó pántot is,
ami olyan kint egy kalap karimája, nem folyik be a víz.
- Vegyétek viccesre! Állítsd fel a haját a habbal, csinálj belőle kakastaréjt, vagy bármi vicceset, aztán mutasd meg Neki a tükörben. Természetesen apa vagy anya hajából is lehet formázni ilyeneket közben.
- Nézze végig egyszer, ahogy anya a kád fölé hajol és megmossa a haját. Utána le is rajzolhatjátok és átbeszélhetitek.
7. Beszélgessetek róla sokat!
Hajmosás közben, mialatt üvölt, szinte hiába mondod Neki, hogy nem is fáj, nem kell félnie, mindjárt kész vagytok. Jobb ezt olyankor átbeszélni, amikor nyugodt körülmények között vagytok. Mondja el, hogy mi zavarja a hajmosásban és kérdezd meg, hogyan tudsz Neki segíteni abban, hogy ne sírjon közben. Mondd el Neki, hogy miért van szükség a rendszeres hajmosásra, és hogy milyen következménye lehet annak, ha nem mossátok meg.
Ha kerüli a témát és nem hajlandó róla beszélni sem, akkor próbáld
meg a bábjátékot. Ha van két kesztyűbábod, akkor bújj a kanapé mögé és
bábozz Neki! Ha nincs bábotok, akkor két plüssállat is tökéletesen
megfelel a célnak. Beszéljenek a bábok a gyerekedhez a hajmosásról és
kérdezzenek a bábok, helyetted. A legtöbb gyerek szereti kibeszélni a
félelmeit, bánatát bábok segítségével, az én kisfaimnál ez például
mindig beválik.
8. Lásson más gyerekeket hajat mosni!
Bár most a jelenlegi vírushelyzet ezt nem teszi lehetővé, ha a jövőben lesz rá lehetőségetek, menjetek el uszodába, ahol láthat más gyerekeket zuhanyozni és hajat mosni. Ha megtapasztalja, hogy milyen könnyen, gyorsan és sírásmentesen megy Nekik a hajmosás, talán később ő is szívesebben vehető rá erre.
Forrás: https://www.csaladinet.hu
Tóth Nikolett
16+1 vicces farsangi játékötlet otthonra
Ezen a télen könnyen megeshet, hogy a farsang teljes egészében visszaszorul az otthonunk falai közé. Persze csak akkor, ha hagyjuk is neki és megszervezzük mi magunk a karneválozást. Az biztos, hogy megéri a fáradtságot, hiszen mindig jó külön alkalmat találni az ünneplésre, nevetésre, közös szórakozásra, amire a téli szezonban nincs is jobb alkalom ennél! Ha még nincs ötleted, mivel dobhatnád fel az otthoni bulit, akkor ezen könnyen segíthetünk a következő játéktippekkel.
A gyerekeknek már az is örömet szerez, ha jelmezbe bújhatnak, még ha
az otthoni rég nem használt, ezeréves ruhákból válogathatnak, akkor is!
Ha van rá lehetőségünk, még a mostani keretek között is kinevezhetünk
egy hétvégi napot a farsangolásra, amit szervezhetünk csak a családnak,
de áthívhatunk egy-két barátot is. Érdemes készülni is a bulira
valamilyen jelmezzel, fánksütéssel, szörppel, gyerekpezsgővel! Ha nem
akarunk mulatságot csapni, akkor a következő játékokból a hétköznapokra
is becsempészhetünk néhányat, beöltözhetünk jelmezbe, süthetünk sütiket
és persze a farsangi zenéket se hagyjuk ki, a gyerkőcök élvezni fogják!
JÁTÉKOK 3-6 ÉVESEKNEK
Csipeszfogó
Ehhez a játékhoz egy jó nagy adag műanyag ruhaszárító csipesz kell,
lehetőleg minél több színben. A résztvevőket kétfelé osztjuk, mindenki
felcsíptet a ruhájára 10-10 darab csipeszt. A feladat az, hogy a
játékosok a lehető legrövidebb idő alatt a legtöbb csipeszt
összegyűjtsék, saját magukra csíptetve.
Láthatatlan Törzsfőnök
Valaki kimegy a szobából, odabent pedig kijelölünk egy Törzsfőnököt,
akinek a mozdulatait a többiek utánozni fogják. A kint lévő játékost
behívjuk, ő megpróbálja kifigyelni ki a Törzsfőnök, kit utánoz mindenki
más. A játék igazán szórakoztató, különösen ha táncmozdulatok is vannak
benne.
Tükörjáték
Két gyerek egymással szemben áll és a „tükör” csinál valamilyen mozdulatot a testével, arcával. A „tükörkép” feladata a mozdulat leutánzása, a „tükör” szabályai szerint.
Csipegető madarak
Különböző „magokat” (pattogatott kukorica, zizi, stb.) kell hátra tett kézzel felcsipegetni. Aki előbb végez, az a nyertes!
Célba fújás
Építőkockából vagy legóból körberakott asztalon kell, minél előbb célba fújni egy pingponlabdát.
Seprűtánc
Körben állnak a gyerekek, családtagok, éppen akikkel játsszuk és
zenére egy seprűt adogatnak egymásnak kézről kézre. Amikor leáll a zene,
kiesik az, akinek éppen a kezében van a seprű.
Mit súgtam?
Súgjunk az egyik gyerek fülébe valamilyen utasítást, hogy például
nyújtson tésztát, amit el kell játszania. A többieknek ki kell találni,
mit csinál, akinek először sikerül, ő lesz a következő, aki feladatot
kap.
Grimaszjáték
A gyerekek körbe ülnek vagy úgy, hogy jól lássák egymást. Sorban
mindenki vág egy grimaszt, amit a többiek utánoznak és megpróbálják
kitalálni, hogy mit fejez ki. (pl. vidám, szomorú, mérges)
JÁTÉKOK 7-10 ÉVESEKNEK
Etesd a farsangi fánkot
Legalább egy A3-as méretű kartonpapírra fessünk egy fánkot, aminek a
közepét jó nagyra rajzoljuk meg. Ebbe kell a gyerekeknek babzsákokkal
beletalálni, de lehet pénzérmékkel is, ez utóbbinál a győztes
megtarthatja azt az összeget, amit a fánk elnyelt.
Lufi darts
Lufitánc
Párok állnak egymással szemben, a homlokuk közé szorított lufival.
Miután elindítjuk a zenét, ügyelniük kell rá, hogy a lufi a helyén
maradjon. Közben időnként némítsuk el a zenebonát, innentől a pároknak
mozdulatlanul kell maradniuk, abban a testhelyzetben, amiben vannak,
mint a szoborjátéknál, egészen addig, amíg újra nem indul a zene.
Farsangi kincsvadászat jelmezben
Rejtsünk el a lakásban különböző helyeken tárgyakat, amiket a
megadott útbaigazítás segítségével – rajzolt térképpel, szórejtvényekkel
- kell megtalálni. A játékot persze kössük össze a farsanggal, a
gyerekeknek olyan tárgyakat kell megkeresni, amelyek egy-egy adott
jelmezhez kapcsolódnak. Lehet ezt a játékot azzal is fokozni, hogy aztán
mindenkinek a saját magához tartozó – például autóversenyzőnek egy mini
kupa – kincsét kell megtalálni.
Szívószálas játék
A játék lényege, hogy ki tud előbb bizonyos számú papírdarabkát,
kockatésztát, kis csokigolyót vagy bármilyen hasonló dolgot a
szívószállal felszedve egy másik tányérra rakni.
Mi van a dobozban?
Egy jelmezekhez tartozó tárgyat tegyünk egy nem átlátszó dobozba. A
tetejét takarjuk le, a gyerekek csukott vagy bekötött szemmel nyúlhatnak
bele és tapogatás alapján döntsék el, hogy melyik maskarához tartozó
tárgy lapul benne.
Vicces tánckoreográfia
A játékosok körbe állnak, az első mutat egy táncmozdulatot, amit a
mellette lévőnek le kell utánoznia és hozzárakni egy újabb táncelemet. A
kör vagy ha kevesebben vagyunk, akkor több kör végére egy nagyon vicces
koreográfia fog kialakulni.
Amerikából jöttem…
A jól ismert klasszikus, ami most is a gyerekek kedvence lehet. Egy
játékos kimegy a szobából, kigondol egy foglalkozást, majd miután
visszatér elmondja, hogy: „Amerikából jöttem, híres mesterségem címere”,
mondjuk sz, cs (szakács), majd elmutogatja a választott szakmát. Azt
még elárulhatja, hogy egy vagy két szó az, amit választott. Ha két szó,
akkor a két első hangot árulja el, ha egy szó, akkor az elsőt és az
utolsót. Ha sokáig nem sikerül megfejteni a kitalált szakmát, akkor
hangutánzó hangokat is adhatnak a mesterek. Aki kitalálja a
foglalkozást, az megy ki egy új mesterséget bemutatni.
+1 Téltemetés
Minden korosztálynak jó mulatság lehet, hogy ha van kertünk, akkor ott űzzük el a telet. Ehhez nem kell más, csak egy kiszebábu és pár lelkes gyerkőc és felnőtt. Kiszebábut gyorsan, akár a téltemetés előtt is készíthetünk kinőtt ruhákból, elhasználódott lepedőkből, de akár papírból is. A bábunak csak a gyerekek kedve, fantáziája, ügyessége szabhat határt. Két botot vagy gallyat kereszt alakban egymásra erősítünk és a ruhaanyagokból felöltöztetjük, amiben jó segítségek lehetnek persze a gyerekek. Ezután már nincs több dolgunk, mint kivonulni, akár jelmezben a kertbe és minél nagyobb zenebona közepette elégetni a bábut, mint a sötétség és a tél jelképét. Ha nem kertesházban lakunk, akkor sem kell erről a mulatságról lemondanunk. Biztos van a közelünkben egy park, ahol eláshatjuk a bábut az avar közé, vagy egy dombos-hegyes hely, ahonnan ledobhatjuk a mélybe, ha tó vagy folyó van a környéken, akkor pedig elúsztathatjuk a vízen. A lényeg, hogy megszabaduljunk a „téltől”, ami egy külön program is lehet.
Forrás: https://www.csaladinet.hu
Vincze Vivien
Fotó:
NICE GUYS-tól pexels.com-on
Babareflexek: a Moro reflex
A csecsemőkori reflexnek (más néven primitív reflexnek) fontos szerepe jut a baba életben maradásában. Az egyik ismertebb csecsemőkori reflex a Moro reflex.
Mit kell tudni a csecsemőkori reflexekről?
Mi az a Moro reflex?
Mi történik, ha nem épül le időben a Moro reflex?
Ha a Moro reflex időn túl fennmarad és nem tűnik el, akkor a baba/gyermek visszahúzódóvá, félénkké, az ingerekre túlérzékennyé, az új helyzetekhez nehezen alkalmazkodóvá válhat. Jellemző ezekre a gyerekekre, hogy túl hevesek a reakcióik vagy épp ellenkezőleg lefagynak bizonyos helyzetekben, nehézségük van a figyelmük irányításában és a szemükkel történő fixálással is akadnak problémáik.
Fogas kérdés: Mikor szükséges a tejfogak eltávolítása?
Hogyan készítsem fel gyermekem a tejfoga eltávolítására?
Az egyik legrémisztőbb fogászati beavatkozás gyermek- és felnőttkorban egyaránt a foghúzás, amelyet nehéz elkerülni. Mikor válik szükségessé a tejfogak eltávolítása? Az egyik ok amikor a maradó fog számára nincs elegendő hely, soron kívül kezd előtörni és szeretnénk elkerülni a későbbi fogszabályozást. Normál esetben a maradó fogak növekedésük során a tejfogak gyökerére nyomást gyakorolnak, ennek következtében azok gyökerei felszívódnak. Ilyenkor már csak az izgő-mozgó koronai részt kell eltávolítani, ami nem jár fájdalommal.
A másik ok, amikor a tejfogban szuvasodás miatt, vagy baleset következtében elhal az ideg, gyulladás alakul ki amelyet, semmilyen módón nem tudunk meggyógyítani, a gyermek arca megdagad, fájdalma, esetleg láza van. A tejfogak gyökérkezelése nem egyszerű dolog, nem is igazán sikeres és végrehajtható feladat. Marad tehát a foghúzás. A harmadik lehetséges ok, amikor a maradó fogak és az állcsontok mérete közötti eltérés miatt később fogszabályozás válhat szükségessé és a rendellenesség sorozatos foghúzással korrigálható és így a rögzített készülék elkerülhető ezzel a beavatkozással.
A tejfogak eltávolítása történhet helyi érzéstelenítésben ízesített zselével, vagy injekcióval. Ez utóbbi ijeszti meg leginkább a kicsiket. A felszívódott gyökerű mozgó tejfogak eltávolításához elegendő a zselés zsibbasztás nem szükséges szuri. A „gyökeres” fogak húzásához már elengedhetetlen a z érzéstelenítés úgy, mint a felnőtteknél, csak kisebb adagban.
Hogyan tudjuk felkészíteni őket a komoly beavatkozásra?
A gyermekek felkészítése a foghúzásra nem egyszerű feladata a szülőknek, de fontos szerepük van abban, hogy a fogorvost, illetve a fogászati kezelést ne félelemmel fogadják az apróságok. Az egyik javaslat, hogy a gyermek már akkor találkozzon a fogorvossal, amikor még nincs semmi problémája a fogaival. Néhány panaszmentes időben elvégzett vizsgálat együttműködővé teszi az lurkókat, nem tartanak a kezeléstől, megszokják a környezetet, a zajokat, szagokat, illatokat, a rituálét, az öltözékünket, (maszkot, kesztyűt), az eszközöket és, hogy valójában nem látnak semmit a beavatkozásból, így számukra misztikum az egész.
Másik fontos dolog, hogy megbeszélje a szülő a gyerkőccel, hogy mi fog történni, amit persze a mi is a rendelőben részletesen elmondunk, megmutatunk. Az injekciótól, a tűszúrástól való félelem a leggyakoribb probléma a kezelésnél a gyerekek lelkében. Hiszen az oltások során már korábban megtapasztalták, hogy az bizony fáj!
El kell mondani nekik, hogy ez egy kicsit másabb érzés, de a szúrás helye is elzsibbasztható. Az érzéstelenítéssel biztosítjuk, hogy a foghúzás ne fájjon, ezért van ez a szükséges rossz. A foghúzás során nyomást, feszegetést, recsegést, ropogást fognak érezni és hallani, de ez fájdalmat nem okoz, a bal kezük felemelésével jelezhetik felénk, ha álljunk meg közben, vagy szeretnének egy kis szünetet tartani. Úgy gondolom mindig az igazat kell mondanunk, hogy ne érje a piciket csalódás és a következő kezelésre is bátran eljöjjenek!
Gyermekkorban a fogváltás idején normális esetben a maradó fog növekedésekor a tejfogak gyökere, vagy gyökerei felszívódnak, így azok szinte maguktól kipotyognak. A felnőtt fogak méretei eltérnek a tejfogakétól, az állcsontok fejlődése nem minden esetben történik megfelelő ütemben a fogak növekedésével, fogtorlódás lép fel, a tejfogak gyökere nem szívódik fel, a maradó fog nem a neki megfelelő helyen tör elő. Ebben az esetben szükséges a tejfogak eltávolítása.
Forrás: https://agident.hu/
Hogyan fejlesszem a babám? Tippek okosító játékokra az első hónapokban
Bármennyire is hihetetlen, a szakemberek szerint egy kisbaba fejlesztését, tanítását már az első napoktól érdemes elkezdeni. A mai rohanó világunkban már nem biztos, hogy elég, ha az iskolapadban kezd el tanulni valaki, és az első hat évben az anyukák is kifejezetten sokat tehetnek a gyermekük fejlődéséért. Most a kezdeti időszak agystimuláló módszereire adunk néhány tippet.
Megdöbbentő eredményre jutott egy chichagói pszichológus-csapat, akik gyermekek agyfejlődését vizsgálták. Az egyik vizsgálati csoporttal az édesanyák naponta 1 órán át tudatosan foglalkoztak, míg a másik csoportban erre nem került sor. Két év múltán összehasonlították a kicsik intelligencia-hányadosát, és az derült ki, hogy azoknak, akiket az édesanyjuk tanítgatott, átlagosan 16 ponttal volt magasabb az IQ-juk! Ez is bizonyítja, hogy érdemes minél hamarabb belevágni a kicsik fejlesztésébe. Ez alatt a szakemberek nem feltétlen azt értik, hogy idejekorán feladatlapozzunk velük, vagy a világ működésének összefüggéseit magyarázzuk el nekik: őszintén szólva ez elképzelhetetlen is lenne ebben a kicsi korban. Az első időszak „feladatai” inkább közös időtöltések az anyukával, amelyek ugyanakkor nagyon fontosak a fejlődéshez. Külön előnyük, hogy a rendszeres foglalkozások megalapozzák a minőségi időtöltést, és mélyítik az anya-gyermek kapcsolatot.
A szem gyakorlatai
A legfontosabb, hogy a kisbaba minden érzékszervét stimuláljuk már az első napoktól kezdve. A látás az ember egyik legfontosabb információ-forrása: főként a szemünk segítségével tájékozódunk a külvilágban. A frissen világra jött csecsemő szeme még nem szokott hozzá az éles fényhez, és nem is lát túl jól, ám a napsütés és a félhomály váltogatásával elő tudjuk segíteni a szeme fejlődését. Például úgy, hogy átsétálunk vele a sötét szobából egy kicsit világosabba. Természetesen ügyeljünk arra, hogy ne érje őt direkt erős fény. Az első hónap után már tehetünk a közelébe színes, vagy csillogó, esetleg nagy mintás textíliát, amit megfigyelhet. Ahogy közeledünk a harmadik hónaphoz, úgy próbálhatunk neki különböző játékokat is mutatni.
A tökéletes hallásért
A tapintás fejlesztése
Az iskolába lépéskor különösen fontos lesz a testtudat, ezt alapozzuk meg a csecsemőkori finom érintésekkel. Kifejezetten ajánlott a babamasszázs, amely nemcsak ellazítja a babát, de néhány speciális fogással a kínzó gázoktól is megszabadíthatja. Mindig hagyjunk elég időt a fürdésre, és engedjük, hogy élvezze. Apróbb tornamozdulatokat is végezhetünk a fürdés után: óvatosan nyújtsuk fel a karjait a feje mellé, majd az oldalához. Háton fekve, a térdét behajlítva óvatosan közelíthetjük a lábait a hasa irányába, ezzel is lazítva a csípőt.
További feladatokat Deákné B. Katalin: Anya, taníts engem! Című könyvében találsz.
Forrás: https://www.csaladinet.hu/Herczku Nóra
A fotókat gabdullinayuka, serenestarts, amyelizabethquinn és PublicDomainPictures készítette a Pixabaynek
3 hétköznapi esemény, ami mély nyomot hagyhat a gyermek lelkében
Az életünk folyamatosan változik. Ezek a változások a gyerekek életére is kihatnak. Némelyik mély nyomot hagy a lelkében. Úgy, hogy nem is gondolnánk.
Szakemberek szerint minden olyan
esemény, amely eredményeként a gyermek veszteséget érez, vagy
személyesen fenyegetve érzi magát, traumának nevezhető. Nem azok a dolgok, amikről mi szülőként úgy gondoljuk, hogy trauma, hanem azok, amelyeket ők élnek meg traumaként. Mert a kettő nem mindig egyezik.
Milyen élethelyzeteket, eseményeket élhetnek meg a gyermekek traumaként?
Trauma lehet a zaklatás bármilyen formája, származzon felnőttől vagy gyerektől egyaránt. Ugyancsak trauma lehet egy baleset, egy sérülés, az elszigeteltség érzése vagy a tanulmányi teljesítménye miatt érzett kudarc. Ezek mind olyan életesemények, amelyek mély nyomot hagyhatnak a gyermek lelkében.
Szakemberek három fő csoportba sorolják bele ezeket az eseményeket:
1.Valamilyen konkrét dolog elvesztése
Ide tartozik például a költözés, a régi, megszokott otthon elvesztése. Ugyancsak ide sorolják a balesetek következtében tönkrement családi autót, amihez a gyermek kötődhet. Bár szülőként nem gondoljuk, de egy megszokott bútor szó nélküli lecserélése is okozhat lelki terhet a gyermeknek. Felnőttként elsősorban az emberi kapcsolatainkkal összefüggő veszteségeket érezzük traumának, a gyermek viszont ugyanígy ragaszkodhat az őt körülvevő fizikai dolgokhoz, tárgyakhoz is.
Elég, ha csak belegondolsz, hogy micsoda kétségbeeséssel keresi a
gyermek, ha kedvenc játéka, alvókája vagy cumija tűnik el. Nem tud
megnyugodni addig, amíg elő nem kerül. Ha azonban soha nem kerül elő,
akkor az nagy fájdalommal járhat számára.
2. Emberi kapcsolataiban bekövetkező változások
Nem ritka, hogy egy családban nagyobb korkülönbség van a gyerekek között. Ilyenkor a kisebb gyermek traumaként élheti meg, ha a nagyobb testvérei például kollégiumba költöznek, ő pedig furcsa módon egyedül marad otthon. Nem könnyű ezt a változást feldolgozni neki.
Ugyancsak lelki nehézség a gyermek számára, ha a család baráti köre változik meg. Azok a felnőttek, akiket már megszokott, akik nyugodtan jártak-keltek az otthonában most nem jönnek többé. Különösen nehéz lehet, ha hirtelen új emberek jelennek meg. Ezek olyan élethelyzeteket eredményezhetnek, amikor a gyermek nem érzi magát biztonságban.
A biztonságérzet csökkenését eredményezi az is, ha olyan konfliktusok vannak a családban, amelyek nem közvetlenül a gyermeket érintik, mégis a szeme előtt zajlanak. Nem érti, de érzi a feszültséget, és érzi a biztonságos környezet megingását.
3. Saját biztonságukat fenyegető élethelyzetek
Számtalan olyan esemény történik a gyermek életében nap mint nap, ami félelemmel töltheti el. A háttérben szóló híradó, az abban szereplő balesetek, bűncselekmények, gonoszkodások, mind-mind rossz érzést keltenek a gyermekben. Akaratlanul is ott motoszkál benne, hogy az általa hallott események vajon rá is veszélyesek, vajon őt is érhetik ilyenek. Ezek a dolgok megijeszthetik és bizonytalanságot okoznak a lelkében.
A mostani vírushelyzetben különösen figyelni kell arra, hogy
szülőként hogy kommunikálsz a gyerekkel, illetve a gyerek környezetében.
Figyelj arra, hogy a beszélgetés, amit a családtagjaiddal, barátaiddal
folytatsz, ne ijesszék meg a gyermeket.
Milyen tünetek jelzik, hogy ha a gyerek valamilyen traumával küzd?
A gyermek megszokott viselkedésében bekövetkező hirtelen változások általában valamilyen traumát jeleznek.
Megváltoztathatja az étkezési szokásait. Lehet, hogy korábban jó étvágya volt, most viszont alig eszik egy-két falatot.
Megváltoznak az alvási szokásai. A korábban jó alvó gyermek nyugtalan lehet, éjszaka sokszor felébred, kisebbeknél a szobatisztasággal kapcsolatos problémák is visszatérhetnek.
Iskolai viselkedésükben bekövetkező változások is valamilyen lelki problémát jelezhetnek. Ha nem tud a korábbihoz hasonlóan koncentrálni, ha romlanak a jegyei vagy rossz irányba változik a magatartása, akkor mindenképpen érdemes nagyobb figyelmet fordítani az okok kiderítésére.
A túlzott érzelmi reakciók is bajt jelezhetnek. Ha a
gyermek a megszokotthoz képest túlreagál bizonyos helyzeteket, akkor az
is jelezheti, hogy nem érzi magát biztonságban, és nincs minden rendben
a lelkével.
Mit tehetsz szülőként, ha azt tapasztalod, hogy a gyermekedet trauma érte?
Tudasd vele, hogy meghallgatod, ha szüksége van rá.
Teljesen mindegy, hogy kicsi gyermekről vagy kamaszról van szó, minden esetben éreztesd vele, hogy meghallgatod, fontos neked a problémája és nyugodtan fordulhat hozzád. Az, hogy legyintesz rá, hogy majd elmúlik, majd megoldja, nem megoldás.
Eladtátok a régi autót és a gyermek emiatt szomorú? Beszélgess vele arról, hogy megérted, hogy hiányzik neki. Neked is hiányzik, de most ez volt a helyes döntés. Kérdezd meg, hogy szeretné, ha készítenétek egy rajzot a régi autóról és kitennétek a falra? Ezzel segítesz neki, hogy feldolgozza a veszteséget, ami érte.
Ha úgy látod, hogy a szülői praktikák kevesek, és nem oldják meg a problémát, akkor mindenképpen kérj szakértői segítséget. Ha a kisgyerekkorban elszenvedett traumák nem kerülnek feldolgozásra, akkor később sajnos sokkal súlyosabb problémákat eredményezhetnek.
Forrás: https://www.csaladinet.hu/Martincsevicsné Jenei Gizella
Kép forrása: cottonbro fotója a Pexels oldaláról
Kisgyerekek téli ruházata
Ne essünk át a ló túloldalára
A legfontosabb kiindulási pont a kisgyerekek öltöztetésekor az, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a 6 hónapnál kisebb babák és a tipegő gyerkőcök hőszabályozása még korántsem úgy működik, mint egy felnőtté – kevésbé hatékony, ezért jóval hajlamosabbak a kihűlésre és a túlmelegedésre egyaránt. Fél éves kor körül aztán lassanként kialakul már a felnőttekéhez hasonló hőszabályozó rendszer, de addig nekünk kell megteremtenünk azokat a környezetet, amiben a baba testhőmérséklete kiegyensúlyozott lehet. Éppen ezért fontos, se alul, se túl ne öltöztessük a kicsiket: ha kevés a ruha rajtuk, akkor lehűlnek, és megfáznak, ha túl sok, akkor viszont túlságosa felhevül a testük, a ruházatuk átizzad, és emiatt fáznak meg.
Sok laza réteg és egy időjárásálló külső ruha
Sapka mindig kell
A puha, sok rétegű alsó öltözet mellett a külső “védőruha” a másik kritikus pont: az egészen piciknél fontos, hogy ez jól szellőző, de vízhatlan, széltől is védő anyagból készüljön. Az ideális ebből a szempontból a kapucnis, becipzározható kezeslábas. (A legkisebbeknek mindig tegyünk a fejére fülvédős sapkát még a kapucni alá is, mert a fejen keresztül adják le a legtöbb hőt, így ha az nem védett, könnyen meghűlhetnek.) Nagyobb gyerekeknél fél éves kor felett egy kantáros nadrág és hozzá tartozó kabát is megteszi – az ilyen korú gyerekeket már öltöztethetjük úgy, hogy megnézzük, nekünk melegünk van-e egy vastag kabátban és nadrágba: ha igen, akkor valószínűleg a gyerekeknek is az lesz, és elegendő neki is egy vékonyabb öltözet. Sapkát és kesztyűt azonban mindig adjunk a gyerekre – ez utóbbit időnkét leveheti, de a sapkát mindig tartsa a fején.
Hidegből melegbe és vissza
Ha a séta során fűtött helyiségbe lépünk – például vásárolni megyünk a gyerekkel, és betérünk egy jó meleg üzletbe – azonnal “csomagoljuk ki” a kicsit: vegyük le róla a kezeslábast, a kesztyűt és a sapkát is, és csak a kilépés előtti pillanatokban öltöztessük vissza.
Ha tudni szeretnénk, hogy komfortosan érzi-e magát a gyermekünk és nincs-e túlmelegedve vagy éppen kihűlve, tapintással ellenőrizhetjük a testhőmérsékletét: ilyenkor azonban ne a kezét fogjuk meg, hanem tarkóját vagy a mellkasánál tapintsuk ki. A kipirult arc, a verejtékezés, a csapzott haj, a melegkiütés, a szapora légzés, a nyugtalanság túlhevülésre utal. Ne bízzunk túlságosan a gyerekek visszajelzésében – szerencsés esetben a kisbabák sírással jelzik, ha melegük van, vagy fáznak, de előfordul, hogy a túlhevülés miatt a baba mély álomba merül, ami veszélyes lehet.
Forrás: https://nlc.hu/baba/
Öltözködés hiszti – Elkésünk az oviból!
Az öltözködés hiszti nem csak oviba induláskor fordul elő, de több más késéshez is hozzájárul, pedig Anya és Apa már mindent megpróbált. Melyik szülő nem járt még úgy, hogy öltöztetni akarta a gyereket, de az semmiképpen sem szerette volna?
Nincs ezzel semmi gond, ha alkalmanként fordul elő, az viszont alaposan megkeseríti a szülők és a gyerek életét is, ha ez egy mindennapos játszmává alakul. Így szinte minden nap egy hatalmas civakodással indul, amikor is a szülő hisztisnek éli meg a gyerek viselkedését, ő pedig az erőltetést szeretné elkerülni.
Leleményes szülők és kitartó gyerekek
Sok leleményes szülő
kitalált már apró trükköket, amivel elvonja a gyerek figyelmét arra az
időre, amíg öltözteti, de egy idő után már a gyerek is résen van, és a
felnőttnek nem mindig jut eszébe újabb ötlet. Ráadásul még az olyan
egyszerű megoldások is csak növelik reggel a késést, amíg találsz valami
olyan régen nem használt vagy rég nem látott játékot, amit gyorsan a
kezébe adhatsz. … Utána meg próbálod átbujtatni a kezét játékkal együtt a
ruhán.
A reggeli készülődésből nem lesz öltözködés hiszti. Sokszor nem az a probléma, hogy felöltözzön, hanem az, hogy mit vegyen fel. Olyan is van, hogy bármit mutatsz neki, semmi sem elég jó ahhoz, hogy felvegye vagy ráadd. Ez túl „ilyen”, az túl „olyan”. Amúgy akinek még nem volt gyereke, azt hihetné, hogy ez valami lányos dolog, de nem. Fiúkkal ugyanúgy előfordul, mint lánykákkal, talán a „válogatósdi” az, ami inkább ez utóbbiakra jellemző.
Egy azonban biztos: ha a minden nap azzal megy el az idő, hogy ráadj valami ruhát a gyerekre, miközben ő nem szeretné, akkor ez kihat a gyerek óvodai napjára. Esetleg rajtad is látszik majd a munkahelyeden, vagy ahová éppen igyekszel. Az „öltözködés hiszti” egy játszma, ami mindképpen felesleges energiákat emészt fel.
Az öltözködés hiszti elkerülhető
Ez egy negatív játszma, amin azt értjük, hogy csak folyik-folyik, de sosincs vége. Nem olyan, mint egy társasjáték, amit szívesen játszunk, és ami egyszer a szabályok szerint véget ér. Nem. Az öltözködős játszma akár évekig is folyhat, s közben a szülő tévesen úgy is értékelheti, hogy az ő gyereke hisztis, pedig nem az.
Sokan olyan megoldásra vágynak, ami csak annyiból áll, hogy mondanak valamit a gyereknek, s ő ezt megértve azonnal engedelmes kisfiúvá vagy kislánnyá válik. Ez túlzó elvárás, de létezik olyan megoldás, ami egy-két hét alatt véget vet az öltözködés hiszti folytatódásának.
A megoldás alapja az, hogy a legtöbb ember nem tud elfogadni több irányítást, mint amennyit tőle is elfogadnak. Persze léteznek vezető személyiségek, és vannak, akik nem is törekszenek erre, hanem szívesen és becsületesen végrehajtják azt, amit mások mondanak nekik.
Megoldás reggeli öltözködésre
Van egy rövid távú megoldás, de ahol nem a kiválasztott ruha a probléma, hanem az, hogy egyáltalán nem szeretne felöltözni, ott szükség lesz egy másodikra. Az első tehát, amit sikerre vezethet az az, hogy még lefekvés előtt, amikor van inkább van idő erre, mint reggel, megkérjük a gyereket, hogy ő válassza ki, hogy reggel mit venne fel szívesen. Ezzel megkönnyítjük a másnapi öltözködést, mert sokkal szívesebben vesz fel valamit, amit maga választott ki, mint amiről úgy gondolja, hogy mi erőltetjük rá.
Persze csináld úgy, hogy megmutatod, mely ruhák, nadrágok, pólók, ingek, stb. közül választhat, mert így elkerülheted, hogy ne az évszaknak megfelelő cuccot válasszon. A lényeg az, hogy legyen választási lehetősége. Amikor így kiválasztja a reggeli holmiját, azzal létrejön az ő barátságos hozzáállása ezekhez a ruhafélékhez, és nem esik majd nehezére felvennie azokat.
Tartósan működő módszer
Gondold csak végig, milyen sok utasítást kap egy gyerek már az első két évben. Ez óhatatlanul ellenállást alakíthat ki benne, különösen akkor, ha még siettetéssel is együtt jár. Ezt oldja fel a reggeli öltözködésre vonatkozó következő megoldás. Ennek kivitelezése egy-két hétig is eltarthat, van azonban egy nagy előnye, hogy az eredménye tartós.
Te, mint szülő, válassz ki pár cuccot, amelyek bármelyikét szívesen felvennéd másnap. Ezeket tedd egy külön polcra, vagy akár kipakolhatod valahová a szobában is. Kérd meg a gyereket, hogy válassza ki neked, hogy mit vegyél fel holnap. Először talán meglepődik ezen, de szívesen kiválaszt neked valamit. Reggel csak mond neki, hogy megyek felveszem, amit kiválasztottál nekem.
Ha ezt csinálod egy vagy két hétig, akkor a gyerek megszokja, hogy téged kontrollál, és nem esik majd nehezére, amikor te kéred meg őt valamire, mert megfigyeli, hogy te is teljesíted az ő kéréseit. Ezt a módszert csak azzal lehet elrontani, ha valaki sietteti az eredményt.
Amikor valójában nem az öltözés a gond
Ha sokáig semmi gond nem volt a reggeli öltözéssel, akkor ne kezd azonnal „dackorszakban” gondolkodni! Ilyenkor gyanakodj először arra, hogy valami olyasmi vár a gyerekre az óvodában vagy az iskolában, amitől tart. Ezt pedig megelőzte valamilyen tegnapi vagy korábbi rossz tapasztalata. Történt tehát valami, ami miatt távol szeretne lenni az óvodától.
Ezen az segít, ha átbeszéled vele, és ha ő teljesen megnyugtató választ kap arra, hogy az a dolog miért nem történhet ma vele. Néha az ilyen problémát napokig is eltart megoldani, mert ehhez szükség lehet az óvónő vagy más szülő vagy más gyerekek segítségére is.
Az öltözködés hiszti néha a cél hiányát jelzi
Néha nincs semmi különösebb oka arra, hogy ne kívánkozzon az oviba.
Ilyenkor segít az, ha még öltözködés előtt megkérdezed tőle, hogy
„Milyen jó dolog történhet ma veled az oviban?” Ez ugyanis létrehozhat
számára olyan motivációt, ami miatt szívesen elindulna.
Ha korábbi tapasztalataid miatt arra gyanakszol, hogy reggel nem lesz
könnyű dolgod az öltözéssel, akkor már este is megkérdezhetsz valami
ilyesmit: „Mi lesz az, amit szívesen játszol holnap az oviban?”
A legjobb öltöztető tehát a cél.
Arról a célról beszélünk, ami miatt ma érdemes felkelnie, amiért jó lenne elindulnia, amihez persze előbb fel kell öltöznie.
Forrás: https://www.gyerekneveles.hu
/Novák Ferenc/
Az antibiotikum-kérdés
Sok szülő csak akkor elégedett, ha recepttel a kezében távozik a rendelőből, mások éppen az ellenkezőjét értékelik: szeretnék gyereküket antibiotikumok nélkül fölnevelni.