2025. január 29., szerda

Mit csináljunk, ha nem szimpatikus a gyerekünk barátja?


Beleszóljunk? Hagyjuk azzal barátkozni, akivel szeretne? Finoman terelgessük? Vagy üljünk ölbe tett kézzel? Mi a helyes és nem kontraproduktív szülői viselkedés ebben a helyzetben?

Ez egy olyan probléma, amibe szinte minden szülő belefut: a gyerek olyasvalakivel lóg, akiért mi, szülők nem rajongunk.

Persze megvannak ennek a fokozatai: az egyik fokozat, amikor nem szimpatikus az új barát, a másik, amikor nem pusztán nem rajongunk érte, hanem úgy látjuk rossz hatással van a gyerekünkre. De az is lehet, hogy azt látjuk, leuralja a gyerekünket, állandóan irányítja őt, a kapcsolat aszimmetrikus.

A HuffPost szakértőket kérdezett meg a témában.

A szakértők szerint fontos, hogy mielőtt bármit is tennénk vagy mondanánk, végezzünk el egy kis önreflexiót. Nézzünk magunkba és gondoljuk át, mi zavar minket tulajdonképpen? Nem nekünk kell barátkozni ezzel a gyerekekkel, hanem a gyerekünknek. De az is lehet, hogy nem látod a gyereket, csak a szüleiből indulsz ki. Sokféle válasz lehetséges, egy biztos, mielőtt mélyebben belemennél, gondold át az érzéseid okait.

Kérdezd meg a gyereked arról, mi a barátság. Tedd félre egy pillanatra az előítéleteket, és beszélgess a gyerekeddel erről a barátról. Kérdezd meg, miért szeret vele lógni, és mit szeretnek együtt csinálni. Légy kíváncsi, és hallgasd meg, mit mond. Módod lesz így más aspektusból, mélyebben bele látni ebbe a kapcsolatba.

Ismerd meg jobban a barátot és a szüleit. Próbálj időt tölteni a gyerekkel és az új baráttal, esetleg a szülőkkel is.

A viselkedést ítéld meg, ne a személyt. Ha valami olyasmit tesz vagy mond az új haver, ami szerinted káros, akkor nyugodtan mondd meg a gyerekednek, hogy a viselkedése aggaszt téged. De ne a barát jelleméről kezd el beszélni.

Ha azonban úgy gondolod, hogy a barátság veszélyt jelent a gyermekedre, lépj közbe. Különbség van aközött, hogy nem kedveled különösebben a gyermeked barátját, és aközött, hogy úgy érzed, valódi veszélyt jelenthet a gyermekedre. Ha ez utóbbi esetről van szó, azonnal közbe kell avatkozni, ez nem kérdés. A kérdés inkább az, hogyan tegyük ezt.

Beszélgethetünk arról például, hogy mit jelent jó barátnak lenni, mit jelent a támogatás, a szeretet, mitől egészséges egy kapcsolat. Térjünk rá arra is, hogy vajon mennyire fér bele a barátságba, ha nem állnak ki a felek egymásért, ha a barátság szorongással, nyomással jár, ha olyan dolgokat kell megtennünk, amiket nem is szeretnénk. Mindenesetre szelíd módszert próbáljunk alkalmazni, ne az eltiltás legyen az első, ami eszünkbe jut.

Végezetül, mindenképp emlékeztessük magunkat arra, hogy milyen volt gyereknek lenni, másokkal barátkozni és megtalálni az identitásunkat, azt, hogy kik vagyunk valójában. Ebben valószínűleg akadtak olyan barátságok is, amelyek csalódással végződtek, de ezek a tapasztalatok is kellettek ahhoz, hogy megtaláljuk önmagunkat. Sőt, az is lehet, hogy néha mi magunk voltunk az a gyerek, akivel nem szívesen engednéd barátkozni most a gyerekedet.

Forrás: www.gyerekszoba.hu


2025. január 28., kedd

A baba fürdővíz ideális hőmérséklete


A kezdő szülők egyik félelme a fürdetés. Igazából nem egy bonyolult feladat, mégis egy eddig ismeretlen tevékenység, ha első gyermekes szülő vagy.

A legtöbb szülő bizonytalannak érzi a baba tartását fürdés közben. Félnek, hogy a csúszós kis testet nem bírják megtartani. Bizonytalanok a baba fürdővíz hőmérséklet megfelelő értékében is. A fürdetés viszont fontos része a baba ápolásának, így a napi rutin részévé kell válnia éppúgy, mint felnőttek esetében.

Általánosságban mondható, hogy a babák szeretnek fürdeni, lubickolni. Az anyaméhben töltött időre emlékezteti őket. A fürdés általában inkább nyugtatja a babát. A fürdéshez viszont jó, ha előre felkészülsz. Legyen kéznél minden ápoló dolog, amire csak szükséged lesz.

Szeretnék segíteni számodra, hogy te is magabiztosan fürdess, és ez inkább egy kellemes időtöltés legyen számotokra, mintsem egy stresszes állapot...

Először is a legfontosabb kérdés, hogy mennyi is az ideális baba fürdővíz hőmérséklet?

A csecsemő bőre még érzékeny, ezért nagyon kell figyelni a víz hőmérsékletére. Nem jó az sem, ha túl hideg és az sem, ha túl meleg a víz. Ami fontos, hogy ne saját magadhoz állítsd be a víz hőmérsékletét.

TIPP: Az ideális baba fürdővíz hőmérséklet 36-37 Celsius fok

Amennyiben épp nincs sem vízhőmérőd, sem digitális kijelzős fürdető kádad, akkor a saját csuklód vagy a könyököd vízbe érintésével is leellenőrizheted a hőfokot. Itt ugyanis vékonyabb, érzékenyebb a bőr, így hasonló hőhatást érezhetsz, mint a babád.

Akkor megfelelő a baba fürdővíz hőmérséklet, ha se hideget, se meleget nem érzel.

Fontos szempont még a fürdővíz mennyisége is.

Ha túljutottunk a baba fürdővíz hőmérséklet kérdésén, jöhet a fürdővíz mennyiségének a meghatározása.

Mi felnőttek szeretünk sok vízben fürödni, viszont a babáknál erre nincs szükség. Az ős esetükben sokkal kevesebb vízre lesz szükséged több szempontból is. 

Nagy segítség lehet egy fürdető szivacs, illetve fürdőkádba tehető betét, melyre fektetve a baba biztonságban van, nem csúszik ki a kezedből, nem merül el. Szabadon kalimpálhat kezeivel, lábaival is, neked pedig mindkét kezed szabad marad.

TIPP: Elegendő annyi víz, hogy a hasa aljáig érjen. Ha a köldökcsonk még nem esett le, akkor pedig az alá érjen a víz.

Ekkora vízben már szépen meg tudod fürdetni. Ami nagyon fontos, hogy bármilyen kevés vízben is fürdetsz, vagy fürdető betétet használsz, NE HAGYD! egy pillanatra sem egyedül babádat.

Megfelelő szobahőmérséklet fürdetéshez

Ha sikerült beállítani a baba fürdővíz hőmérsékletét, a fürdővíz mennyiségét, fontos még beállítani a szoba hőmérsékletét ahol fürdetünk. Ne legyen nagy hőmérséklet különbség a szobában a vízből kivéve, mert a csecsemő még könnyen megfázhat. Általában kisgyermekes családoknál fürdetés alatt hősugárzót szoktak alkalmazni. 

Tipp: A szoba hőmérséklete 24-26 Celsius fok körül már tökéletes meleget ad.

Ha másik helyiségben öltözteted babádat, mint ahol fürdeted, figyelj rá, hogy egyforma hőmérséklet legyen abban a helyiségben is. Mielőtt kiveszed, már készítsd oda a fürdető törölközőt.

Jól bugyoláld be, és ha teljesen megszáradt, csak utána kezdd öltöztetni. A törölköző legyen vastag és frottírból készült, hogy jól magába szívja a vizet. A legjobbak kis kapucnival védik a fejbőrt a megfázástól.

Forrás: www.bubbaland.hu

 


Sose rázd a kisbabádat

Az Országos Gyermekegészségügyi Intézet (OGYEI) hosszú évek óta foglalkozik a gyermekbántalmazás, családon belüli erőszak témakörével. Az Intézet munkatársai által kidolgozott módszertani levél, oktató DVD-k és számos multiszektoriális konferencia jelzi munkájukat. Célcsoportjaik a területen dolgozó egészségügyi szakemberek, a szociális szféra munkatársai, valamint a pedagógusok. Szorosan együttműködnek egyéb társszakmákkal, illetve a rendőrség és a gyermek- és családvédelmi szolgálatokkal.

Magyarországon évente 30 gyermek hal meg egyértelműen bántalmazás, elhanyagolás következtében. A Gyermekjóléti Szolgálatok gondozásába kerülő gyermekek kb. 8%-a – kb. 20 ezer gyermek! - szenved bántalmazástól és elhanyagolástól. Szakemberek szerint ott, ahol nagy a szegénység, könnyebben előfordulnak "balesetek" a gyerekkel. A gyermektraumatológiákon manapság szinte minden hónapban fordulnak elő bántalmazási nyomokat viselő, netán háztartási balesetben megsérült, vagy "csak" elhanyagolt gyermekek. Többségük 5 éves kornál fiatalabb. Statisztikák szerint ebben a korban az összes törések több mint negyede szándékos agresszió következménye. Az első életévben bekövetkező halálokok több mint 7 %-a bántalmazás következtében jön létre (ezzel a második helyen áll a halálozási okok közt). A leginkább veszélyeztetettek között vannak a koraszülöttek, a valamilyen fejlődési rendellenességgel, sérüléssel világra jöttek, illetve az elsőszülötteket többször éri agresszió.






A megrázott gyermek szindróma a fizikai bántalmazás speciális formája. Sokszor tudatlanság, rossz szokások okozhatják, ilyen például „játékból” a kisbaba dobálása, lengetése. Máskor a gyermek sírását elviselni képtelen, ideges szülő vagy gondozó erőteljesen megragadja vagy megrázza a síró gyermeket, hogy a sírást abbahagyja. Az erőteljes rázás a sérülékeny csecsemő/kisded koponyáján, szemén belül vérzést okozhat, extrém esetben a gerincvelő is megsérülhet, vagy a bordák is eltörhetnek. Igen alattomos bántalmazási forma, mert külsérelmi nyoma nincs, nehéz felderíteni. Sajnos a megrázott gyermeknél ez halált vagy súlyos maradandó károsodást – bénulást, vakságot, szellemi visszamaradást - okozhat.

Az oktatási program résztvevői szakmai előadások mellett kapnak egy laikusoknak szóló oktató DVD-t és szóróanyagot, amely egy ausztráliai anyag lefordított és hazai viszonyokra adaptált változata. Az oktató DVD-n egy kedves rajzfilm mutatja be a kisgyermekes szülőknek, hogy mit tegyenek, ha tehetetlennek érzik magukat síró kisbabájuk mellett. Hasonló tartalmú a mellékelt szóróanyag is, amely intézetünk honlapjáról letölthető (http://www.ogyei.hu/upload/files/Sose rázd a kisbabádat szórólap.pdf).

Célunk, hogy az anyag a szakembereken keresztül mind szélesebb körben terjedjen a laikusok körében. Az eddig szervezett konferenciákon közel ezer szakember - orvosok, védőnők, bölcsődei gondozók, szociális munkások, pedagógusok, rendőrök - vettek részt. A DVD alkalmas kórházi, rendelői váróhelységben való vetítésre vagy a védőnőkön keresztül kölcsönözve a fiatal családokhoz is eljuthat. Ha ezzel a programmal csak néhány megrázott gyermek szindróma esetet megelőzhetünk, elmondhatjuk, hogy nem dolgoztunk hiába.

 

 

 

 

 Dr. Kovács Zsuzsanna
www.ogyei.hu

Forrás: https://picibaba.hu

2025. január 24., péntek

Matekozás gyerekeknek. Miért fontos a számok szeretete?


Gyermeked nehezen boldogul a számolásokkal az iskolában? Nincs ezzel egyedül, a jó hír pedig: még nem késő megszerettetni vele a matekot!

A matematika az egyik alapvető tanóra az iskolában. A gyerekek már óvodától kezdve fokozatosan felfedezik a számokat és megismerkednek a geometriával.

Az általános iskolában aztán elmélyülnek a fogalmak: megtanulják a számok felbontását, az első műveletek elvégzését, a szorzótáblákat és az első geometriai alakzatok rajzolását.

Később tanulhatnak aritmetikát, függvényeket, trigonometriát stb.

A mateknak biztos alapot kell építeni még egészen kicsi korban, hogy azután később se legyenek gondok, amikor bonyolódnak a feladatok. Ha egyesek nehézségekkel találkoznak, számos megoldás áll a rendelkezésükre.

Ebben a cikkben elsősorban az óvodások és az alsósok matektanulását fogjuk elemezni.

Akármilyen kicsinek gondolod is őket még a matekhoz, az a helyzet, hogy bizony nagyon fontos már ilyenkor is tanulni, hiszen a matematika egész életünkben követ minket! Ahhoz például, hogy kézben tudd tartani a pénzügyeidet, bizony tudni kell egyet, s mást matekból!

Matematika az óvodában: hogyan és egyáltalán miért?

Óvodába kiscsoporttól nagycsoportig járnak a gyerekek, a legkisebbek háromévesek, a legnagyobb hat-, vagy esetenként (például évveszteseknél) hétévesek az óvodai ciklus végére. 

Az óvodai matekórák életkortól függően más és más, de mindenképp játékos alakot öltenek.

A legkisebbeknek, a három-négyéves kiscsoportosoknak egyfajta matematikai bevezetőt tart az óvodapedagógus, ahol felfedezik a számokat, egy, kettő, három, négy, az ujjukon mutatva. Egy idő után tízig is eljutnak, de azon túl már nem mindig sikerül nekik megfelelően sorba rakni a számokat. Ebből kiindulva később meg tudják számolni, hány kisautó vagy piros legó van az asztalon, de ha kérünk tőlük például három színes ceruzát, azt is le tudják számolni.

Többféle módon lehet fejleszteni a motorikus képességeiket is, például válogassatok két különböző színű labdát, babot, ami van otthon! Vagy rendszerezhetitek is a játékokat mérettől, hasonlóságtól vagy mennyiségtől függően! Számolhattok pénzt is (előtte mindenképp tisztítsd meg az érméket!), hogy szoktasd őket a pénz fogalmához.

Az is fontos, hogy a gyermek ne csak papagájként elismételje a szám-szavakat, de meg is tanulja, hogy mi is az az öt. Ha megtanítod neki, hogy “kettő meg kettő az négy”, az szép és jó, de ha utána a “Mennyi három meg három”-ra és “nyolc meg nyolc”-ra szintén négyet mond… nos, nem vagy sokkal előrébb. 

Mivel még egészen kicsi gyerekekről beszélünk, mindezt a lehető leglátványosabban, a figyelmüket lekötve, izgalmasan, színesen kell előadnod. Nem elég megmutatni a babokat, hogy ez négy. Inkább vegyétek ki őket a tálból, számoljátok át újra és újra, amíg mindenkinek kijön a négy bab, pakoljátok át egy másik tálba a felét és nézzétek meg, hogy hogyan lesz 2+2=4, hiszen minél aktívabb és látványosabb, annál inkább le tudod kötni az ilyen korú gyereket. 

A vizualitás azért is lényeges, mert így a sok-kevés, kis-nagy párosok is látványosabbak, ezáltal a gyerek jobban tudja majd használni őket.

A nagyobb gyerekeknél ellenben teljesen máshogy történik a matekozás.

Az ötévesek felismerik a számok leírt alakját, tudnak összeadni és kivonni a tízes számkörben (az ujjaik segítségével, kavicsokkal, legókkal, ami éppen kéznél van), értik a számok relatív közelségét.

Izgalmas fejlesztő játék például az egyes alakzatok összehasonlítása: melyik gyümölcs a nagyobb? Vagy a mennyiségeket is megfigyelhetitek, kérd meg, hogy tegye például növekvő sorrendbe a kihegyezett ceruzákat. Vagy vannak ezek a “színezd ki a legnagyobb kutyát”-féle foglalkoztató könyvek, van egy-két nagyon jó feladat!

A hatévesek még ennél is jobban boldogulnak a számok világában: tudják, hogy egytől tízig számolva ugyanazokat a számokat emlegetjük, mint tíztől egyig! Ez hatalmas fejlődés, hiszen itt már száz százalékig biztos, hogy nemcsak értelmetlen szavakként fogják fel a számokat.

Azt is meg tudják például állapítani, hogy két halmazban ugyanannyi rajz van-e, persze továbbra is gyakran az ujján számol: az egyik kezén az egyik halmazt, a másik kezén a másikat, majd ezeket összehasonlítja. De ez így is egy hatalmas felfedezés!

Itt még célzottabb feladatokkal lehet fejleszteni a matektudásukat: Rajzolj egy holdat és öt csillagot, hány rajzod van összesen? Rajzolj az égitestek alá egy házat, a ház mellé kerítést (irányok gyakorlása).

Matematika alsóban: hogyan és miért?

Az általános iskolai matekóra, és ez bizonyára senkinek nem jelent újdonságot, teljesen más, mint az óvodai.

Az első nagy különbség az egész helyzet: a gyereknek egész nap ülnie kell, meg kell tanulnia fegyelmezetten 45 hosszú percen keresztül feszült figyelemmel hallgatni a tanító nénit, aki bizony, valljuk be, nem beszél mindig nagyon izgalmas dolgokról. Mármint ki ne cserélné le az ebéd utáni matekórát egy jó kis Xboxozásra vagy focizásra? Vagy azok a fránya kis- és nagybetűk, mindegyik kicsit különböző, de mégis mindegyik hasonlít… És a számokról ne is beszéljünk, a kilences egy fordított hatos? És miért van hattyúnyaka a kettőnek?

Ehhez hasonló kérdések kavarognak a kicsikék fejében, miközben próbálnak a tudásukhoz mérten a lehető leginkább alkalmazkodni az új helyzethez.

És nem elég az új helyzet, mert még tananyag is van! És a házi feladatról ne is beszéljünk!

Nem csoda, hogy sokakról már rögtön elsőben kimondják az ítéletet: “xy nem egy matekzseni”.

De hogy is lenne az, hiszen annyi mindennel meg kell birkóznia egy időben és általában alig várja, hogy végre felállhasson a kényelmetlen székről és rohangálhasson egyet. Ne feledjük, hogy az előbb említett óvodás hatévesek nincsenek egyáltalán távol életkorban az iskolás hatévesektől, mégis annyival nagyobb az elvárás.

Az viszont, ha kategorikusan kijelentjük már az elején, hogy nem jó matekból, nem vezet sehova. Lehet, hogy csak nem sikerült még hozzászoknia az új rendszerhez és egy kis bátorítással szárnyakra kap.

Na de mire is kell egyáltalán számítania tananyag szempontjából?

Az általános, minden évfolyamra vonatkozó témakörök a következők: gondolkodási módszerek alapozása, számtan, algebra, összefüggések, függvények, sorozatok, geometria, mérés, valószínűség, statisztika.

Ez így azért elég megfoghatatlan és tág, úgyhogy kicsit pontosítok:

— elsőben mindennek az alapozása történik: a gyerek megismerkedik a számok leírt alakjával, a mennyiség fogalmával, a rendszerező jelekkel (pl < vagy =), a számegyenessel, a húszas számkörön belüli összeadással és kivonással, a nyitott mondatokkal, formákkal, mértékegységekkel, irányokkal… Rengeteg minden belefér abba az első tanévbe!

— másodikban ezeket a már elsajátított alapokat fejlesztik, egészítik ki és mélyítik el. Megjelenik a százas számkör, a szorzótábla, a római számok, megismerkednek a különböző síkidomokkal és testekkel, bevezetést kapnak a statisztikába…

— harmadikban inkább a logikát fejlesztik elsősorban és megpróbálják rávezetni a gyerekeket, hogy egy feladatra akár többféle úton is lehet megoldást találni. Elmélyül a kombinatorika terén szerzett tudásuk, helyesen használják a szaknyelvet, már a kétezres számkörben számolnak.

— negyedikben különösen fontos, hogy a gyerek ne maradjon le, hiszen így a felső tagozaton is nehézségei adódhatnak. A törtekkel való számolás nagyobb hangsúlyt kap, a nyitott mondatok (egyenletekbe való bevezetés) is fontos szerepet kapnak a tanév során. A tanult alakzatokat tükrözik, elforgatják.

A gyermek első számításai létfontosságúak

A matematika mindenhol ott van, ezért elkerülhetetlen, hogy megismertessük a gyerekekkel a matematikai fogalmakat.

A gyermek által végzett első számítások kulcsfontosságú szakaszt jelentenek a matematika tanulásában. Azon túl, hogy fejből ismeri összeadási vagy szorzótábláit, ez mindenekelőtt azt jelenti, hogy képes logikusan gondolkozni és számszerű választ találni egy adott problémára.

Azt is tudja, mennyit adnak hozzá, vagy vesznek el, megtalálja az összeget vagy a különbséget. Ez egy olyan gondolati út, amely most már egészen nyilvánvalónak tűnik számunkra, de igazi előrelépést jelent az óvodából éppen hogy kikerült kis matematikusoknak!

Ha egy bizonyos művelet elvégzésére kérjük, azzal nemcsak a műveletet gyakoroljuk, de egyben új módszerek keresésére is motiváljuk. Az is fontos, hogy a matematikát a konkrét helyzetekhez asszimilálják. A gyerek jobban meg fogja érteni és szívesebben foglalkozik vele, ha a matek valós értelmét megmutatjuk neki. A számítás ugyanis nem öncél, hanem egy feltett kérdésre való válasz megtalálásának eszköze.

És, mint azt tudjuk, gyakorlat teszi a mestert.

Hogyan fejlesztheted a gyermeked matematikai készségeit?

Gyermekednek nehézségei vannak a matematikával? Ne hagyd, hogy lemaradjon!

Mielőtt magántanárt vagy matek korrepetálást keresnél, azt is végiggondolhatod, hogyan tudnád te az internet segítségével, interaktívan rávezetni a megoldásokra! Játszva tanul az ember igazán!

A gyakorló munkafüzetek

A munkafüzetek bizonyítottan hasznosak.

A motivált és elszánt gyermek szívesen elvégzi a könyvében szereplő gyakorlatokat, hogy hatékonyabban matekozzon.

Ha azonban korlátnak, tehernek tekinti, akkor nem fogja igazán odatenni magát, ezáltal az eredmény sem lesz igazán látványos. Ezért fontos, hogy szülőként támogasd gyermekedet a tanulásban.

Letölthető alkalmazások

A gyerekek azért is szeretik őket, mert sok ilyen alkalmazás játéknak készült!

A “játszva tanulni” új értelmet nyer: konkrétan játszva sajátítják el a szorzótáblát, ismerkednek meg az egyes mennyiségekkel, mértékegységekkel, függvények kinézetével. 

Ráadásul ezzel nemcsak motiválod, de a vizuális ábrázolásoknak köszönhetően meg is támogatod a tanulást!

Általános iskolai vagy középiskolai matek korrepetálásra jobb magán matektanár segítségét kérni.

Rajzfilmek

Az interneten számos oktató rajzfilmet találhatsz, amelyek segítenek megérteni a legfontosabb matematikai fogalmakat minden évfolyamban.

A matematika néha legyőzhetetlennek tűnik, de egy-két kattintással, magyarázattal és mosolygós ábrával máris barátságosabb képet nyer.

Társasjátékok

Szeretsz társasozni?

Ha a legfiatalabbnak gondja van a matekkal, társasozzatok! Így mindketten szórakoztok, ráadásul a logikus gondolkodását is fejleszted.

Ilyenkor a gyermek nincs elszigetelve (mint például házi íráskor a szobájában), és érzi a támogatást. Jól érzi magát szüleivel vagy testvéreivel, és anélkül, hogy észrevenné, hatékonyan fejlődik.

Ezen a néhány módszeren túlmenően, amellyel támogathatod gyermekedet a matematika tanulásában, nyilvánvaló, hogy a matematikát könnyedén beillesztheted a mindennapi életbe. A lényeg igazából annyi, hogy úgy mutasd meg neki, hogy a matematika hasznos a mindennapokban, hogy közben nem helyezel rá nyomást.

Együtt süttök tortát? Itt egy kis gyakorlási lehetőség:

Egy pohárban 100 g liszt van, nekem pedig 250 g lisztre van szükségem a receptemhez. Hány pohár lisztet tegyek a készítménybe?

A süteményt 15:50-kor beteszem a sütőbe 25 percre. Mikor lesz kész?

Számos tipp létezik a gyermek és a matematika összebarátkoztatására. És megéri, hiszen az alapismeretek általános iskolai elsajátítása elősegíti a hosszú távú tanulmányi sikereket.

Forrás: www.super-prof.hu


10 megoldás hasfájásra

A legtöbb baba az első három hónapot hasfájósan éli meg. Ilyenkor nagyon sokat sír (akár egész éjszaka), rendszerint görnyedten, összegömbölyödve fekszik, levert, kialvatlan, nyűgös a csöppség. Nehéz időszak ez a babának és a mamának is. Sokféle oka lehet a hasfájásnak. Túletetés, túl kevés tej, szeles ételt eszik a mama, szervi probléma, és még sorolhatnám. Szerencsés az, aki rájön arra, hogy konkrétan mi is a probléma. Ilyenkor nincs más dolga az anyukának, csak a zavaró tényezőt kiiktatni, s máris mehet az élet a normális kerékvágásban. Addig is, amíg sikerül rájönni a probléma okára, próbáljunk ki néhány hasfájást enyhítő dolgot, hátha elmúlik az a fránya fájdalom.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 1., Tudva levő, hogy "minden baj, bánat, fájdalom emelés hatására múlik". Ha a kétségbeesetten síró kisdedet magadhoz veszed, megöleled, ringatod, esetleg halkan beszélsz hozzá, vagy dúdolsz neki, akkor talán abbamarad a sírás. Ilyenkor egyáltalán nem is biztos, hogy a hasa fájt, lehet, hogy csak a mama közelsége hiányzott neki, és ugye még csak sírni tud, nem tudja mondani, hogy: "Édesanyám, légy oly jó, vegyél ölbe!".

2., Ha már fölvetted és még mindig fájdalmasan sír, próbáld úgy tartani hassal lefelé, az alkarodra fekteted, hogy a fejecskéje a könyökhajlatodban legyen, (így nem kell külön tartani,) a tenyereddel pedig úgy tartsd a pocakját, hogy súly ne nehezedjen rá. Ha így sétálgatsz vele kicsit, ringatod. Ez az úgy nevezett kólikatartás. (Ilyenkor a kiságyban is könnyebben alszik el a hasára fektetve.)

3., Alkalmazzunk meleg fürdőt. A meleg oldja a görcsöket, csökkenti a puffadást. A víz ekkor se legyen égetően meleg, csak max egy-fél fokkal melegebb a megszokottnál. A víz magassága legyen olyan, hogy a pocakját ellepje. Ilyenkor is hassal lefelé tarthatod, belelógatva a pocakját a vízbe. Megfigyelhetjük, hogy sok baba rendszeresen délután kezd rá a sírásra. Akár időzíthetjük a fürdőt ekkorra.

4., Ha nem akarunk fürdetni, akkor alkalmazhatunk melegítő párnát, amit a baba hasára teszünk. Léteznek száraz, piezo kristályos melegítő párnák, amit mondjuk párnahuzatba téve, vagy textilpelenkába tekerve rátehetünk a pici hasára. Ha nincs kéznél ilyen, akkor meleg vizes borogatással, vagy melegített só párnával enyhíthetünk a hasfájáson.

5., Próbáljuk ki a babamasszázst. Használjunk hozzá babaolajat - az édesköményolaj hatásosabb -, néhány cseppet csöpögtessünk a tenyerünkre, dörzsöljük össze tenyerünket, hogy jól felmelegedjen, majd a baba pocakján, a köldöke körül körözzünk az óramutató járásával megegyező irányba. Van egy úgy nevezett I Love You (ILU) masszázstechnika is, ami szintén nagyban segíti a szelek távozását.

6., Igyunk édeskömény teát, ezáltal az édeskömény görcsoldó, szélhajtó, puffadásgátló hatása az anyatejen keresztül eljut a csöppséghez is. A legújabb kutatások szerint nem jó, ha a baba anyatejen kívül mást is kap inni, de ha nagyon kétségbe vagyunk esve, kipróbálhatjuk, hogy neki adunk egy gyenge teát. (Nagyon sokan vannak, akik a mecsekteára esküsznek.)

7., Tornáztassuk meg a babát! Húzzuk fel a térdeit a mellkasához párosan, majd egyenként felváltva, majd nyújtsuk ki. Érintsük össze az átellenes térdét-könyökét, majd nyújtsuk ki. Rázogassuk a lábacskáit. Rajzoljunk a párosan zárt térdecskékkel köröket. Közelebb is kerülünk a kicsihez, ha közben éneklünk is neki. Talán abba is hagyja a sírást.

8., Léteznek olyan mesterséges anyagok, amelyek nem károsak a babára nézve. A sok kicsi buborékot egy nagy buborékká gyűjtik össze, ami könnyebben távozik a szervezetből. Ezeket akármikor be lehet adni a kicsinek, és a legjobb, hogy nem lehet túladagolni. Viszont ha ez sem jön be, akkor akár aloe verát tartalmazó készítményekkel is lehet próbálkozni.

9., Érdemes homeopátiás vonalon is gondolkodni. Nagyon sok olyan készítmény van, ami kifejezetten hasfájásra készül. Ilyenkor csak 1-2 golyócskát kell vízben feloldani, és egy kiskanállal a baba szájába adni. A golyók édesek, így a kicsi örömmel fogja enni.

10., Ha tápszeres a baba, akkor érdemes elgondolkodni azon, hogy egy másik tápszert válasszatok, mint amit addig használtatok. Nem mindegyik egyforma az egyik baba ezt, a másik azt viseli-szereti jobban.
 
 
 
 
 
Forrás: https://picibaba.hu

2025. január 23., csütörtök

“Segítség, kiskamasz a gyermekem!” - Hogyan kezeljük a kiskamasz gyerekeket? Szakértő tanácsai


"Kis gyerek, kis gond, nagy gyerek, nagy gond." Kisgyerekes szülők nem nagyon hiszik ezt még, de akiknél már beköszöntött a kiskamaszkor, azok pontosan tudják, hogy a dackorszak, az óvodás hiszti, vagy akár még az iskoláskor kezdete is könnyed játék volt ahhoz képest, ami ilyenkor éri a szülőt.

Kiskamaszt nevelni komoly kihívás, és egyben jó lehetőség is, például arra, hogy szembenézzünk azzal, milyenek voltunk mi magunk kamaszkorunkban. A kiskamasz már nem mindig feltétlen rajongást közvetít a szülő felé, hanem bizony kritikával is illeti, ez pedig tükröt mutat saját magunknak is. Ráadásul ez a kiskamaszkor már lassan 8-9 éves kor körül elkezdődik, és kitart a középiskola kezdetéig. 

„Az idősebbek gyakran mondogatják, hogy „ezek a mai fiatalok” mennyivel másabbak, mint ők voltak. De az az igazság, hogy tényleg nagyon mások” – kezdi Dombi Annamária, a Mindwell Pszichológiai Központ tanácsadó szakpszichológusa. – „A mai gyerekeknek tízezerszer több információt kell feldolgozniuk, mint például a saját nagyszüleiknek, s ez az információözön alaposan próbára teszi az idegrendszerüket is. Amúgy is jellemző az, hogy képekben látják már a világot, intuitív módon tanulnak, hálózatszerűen szerzik információikat. És nagyon sok dolgot képesek egyszerre párhuzamosan csinálni: ez az úgynevezett „multi tasking” a lételemük.”

A szülőnek tehát nem nagyon van más lehetősége, mint felvenni a ritmust, lépést tartani a gyerekkel, ha nem szeretne idejekorán eltávolodni a gyermekétől. Tudomásul kell venni, hogy ők már egy másik közeget tartanak természetesnek, az internet világába beleszülető gyerekek egyszerűen nagyon sok dologról másképp gondolkodnak, másképp élik meg azokat. 

„Kiskamasznak lenni egyébként nyilván nem könnyű” – mondja Dombi Annamária. –„Két életszakasz határán van a gyerek, és ilyenkor kell megalapoznia az úgynevezett „én-erejét”. Ilyenkor feszegeti a kérdést, hogy egyáltalán ki ő és miben lehet értékes a világ számára, azaz identitás és kompetencia keresés zajlik nagy erőkkel. Ez már igazából a későbbi leválás, elszakadás kezdete: lassan a szemünk előtt alakul egy későbbi, saját identitású felnőtt.”

Hogy kezelheti ezt a szülő minél jobban? 

Nagyon sok humorral - ezt ajánlja a pszichológus. Érdeklődjünk akkor, amikor a gyerek szeretné, legyünk nyitottak az őt érdeklő témák iránt, ne kényszerítsünk rá számára unalmas beszélgetéseket, hanem mi próbáljunk meg minél jobban kapcsolódni. Ne tegyünk fel „mi volt ma a suliban?” típusú unalmas kérdéseket, helyette ötletesebben kanyarodjunk rá azokra a témákra, amelyekkel kapcsolatban beszélgetni szeretnénk vele. Érzelmeit sose vegyük félvállról, inkább segítsük abban, hogy visszatükrözzük ezeket, és ezáltal az érzelemszabályozást is meg tudjuk tanítani neki. 

„Amire nagyon figyeljünk: ne prédikáljunk, ne adjunk direkt tanácsokat, ne oktassuk ki, és ne is bagatellizáljuk el a gyerek problémáját” – tanácsolja Dombi Annamária. –„Alkossunk közösen szabályokat, olyat, ami a kiskamaszunk számára is elfogadható. Sose nyomozzunk utána, várjuk meg, amíg magától van kedve elmondani, hogy éppen mi bántja. Ha vannak úgynevezett „necces témák”, kössünk akár családi szerződést. Kezeljük egyre inkább partnerként a gyereket, így könnyebben átvészeljük ezt a mindkét fél számára nehéz, átmeneti időszakot. Ha jól csináljuk most, a nagykamaszkorra sokkal jobban rá tudunk majd kanyarodni, kevesebb konfliktussal és veszekedéssel.”

Forrás: www.szuloklapja.hu


2025. január 22., szerda

Tehetséges gyermekek



Vajon az én gyermekem tehetséges? Más is úgy látja, ahogyan én? Sokszor halljuk a „mindenki tehetséges valamiben” mondatot, de vajon igaz ez az állítás? Mi a felelősségem anyaként, apaként, hogy ne kallódjon el a gyermekem, hogy kibontakozhasson a benne lévő tehetség, de ne is vegyem el a gyermekkorát? A szülők többségében megfogalmazódnak ezek a kérdések, hisz ők már gyermekük csecsemőkorában is láthatnak olyan jeleket, amelyeket más nem vesz észre.

Fontos leszögeznünk, hogy a tehetséges gyermek is mindenekelőtt gyermek, annak minden testi, lelki jellemzőjével együtt.

Óvodás korban a tehetség ígérete, lehetősége válhat láthatóvá a zene, a sport egyes területein. A legtöbb tehetségterületen azonban még hiányosak azok az ismeretek, amelynek talaján megjelenhet az az egyedi látásmód, amely a speciális képességek fejlődésével együtt teremti meg a tehetség kibontakozásnak lehetőségét.

Milyen jellemzői vannak az óvodás tehetségígéretnek?

Nem járunk messze az igazságtól, ha azt mondjuk: „bármi és annak ellenkezője”.

Nincs olyan egységes személyiségstruktúra, amely a tehetség lehetőségét magában hordozó kisgyermekek többségére jellemző lenne. Nemcsak amiatt a jól ismert állítás miatt van ez így, hogy mindenki egyedi, saját, komplex személyiségjellemzőkkel rendelkezik, hanem azért is, mert a képességek fejlődése egyenetlen, különböző életkorokban megugrik, majd lassabban változik, érik. Vannak korán érő, és vannak gyorsan fejlődő gyerekek, akik behozzák a lemaradást.

Az alábbiakban felsorolunk néhány olyan jellemzőt, amelyek figyelemfelhívó jelek lehetnek a gyermek tehetségének tekintetében.

Nagyon kíváncsi, olyasmit is megkérdez, ami fölött más átsiklik, eszébe sem jut. Mind a kérdezésben, mind a tevékenységeiben nagyon kitartó, hosszasan, elmélyülten képes az őt érdeklő dologgal foglalkozni. Függetlenebb, mint az életkorából következően ez elvárható lenne, nagyfokú önállóság jellemzi, nem ragaszkodik a felnőtthöz, képes nem játékhelyzetekben is az éppen rendelkezésére álló eszközök segítségével kreatív módon játszani. Hihetetlen energiákat képes mozgósítani; a szülőkben akár a túlmozgékonyság gyanúja is megfogalmazódhat. Gyakran nem könnyű vele, mert érzékeny, türelmetlen, máskor gazdag fantáziája sodorja bajba, vagy a céltudatosságát, akaraterejét címkézi a környezete akaratosságnak, makacsságnak.

A tehetség született képesség vagy kitartó munka?

A „vagy” helyett sokkal inkább az „és” fejezi ki (itt is) a lényeget. A legtöbb tehetségterületen a kiválósághoz a speciális képességek mellett rengeteg gyakorlásra, tanulásra, kitartásra, belső motivációra van szükség. Óvodás korban még sokkal inkább a gyermeki személyiség komplex fejlesztése van előtérben. Ha nagyon speciális korán megjelenő tehetségterületről van szó, akkor a sok edzés, gyakorlás megszervezése a szülő feladata lesz, átvéve a kontroll szerepét. Ezzel azonban megnehezíti a gyermek saját belső motivációjának, kontrolljának kialakulását, ami a tehetség kibontakozásában a későbbi életszakaszban akadályozó tényezővé válhat.

Mit tegyen a szülő?

- Mindenekelőtt biztosítson szeretetteljes légkörben sok-sok szabad játéklehetőséget!

- Segítse elő a gyermek komplex, teljes személyiségének, képességstruktúrájának a fejlődését, mert ezen keresztül fejlődnek az adott területhez tartozó speciális képességek is!

- Bízzon abban, hogy a gyermeke tudja (érzi), mi jó neki, mikor van itt a szabad játék, mikor a valamiben való elmélyülés, és mikor a semmittevés ideje!

- Legyen éber, figyeljen oda, hogy valóban a gyermek igényeit, szükségleteit elégíti-e ki, vagy – ha öntudattalanul is – a sajátját!

- A gyermek aktuális képességszintjének megfelelő kihívásokkal, pontos visszajelzésekkel teremtse meg az átélés, a flow állapotának minél többszöri, mély átélését!

- Biztosítson kellő időt és megfelelő teret minél sokszínűbb tevékenységek megtapasztalására, hogy legyen miből választania a gyermeknek az érdeklődése, kitartása, képességei szerint!

- A tehetséges gyermek képességei gyakran egymástól nagyon eltérő fejlettséget mutatnak. A kevésbé kimagasló területek fejlesztése (pl. szociális kompetenciák) sokat segíthet a későbbiekben oly fontos „ütésállóság” kialakulásában.

- A játék, a társas játék, a csoportos játék helyzetein keresztül fejleszthető a siker és a kudarc elviselésének, valamint az újrakezdésnek a képessége.

- Ebben az életkorban a sok mese, a hallottak vizualizálása erősíti és kiemelkedően fejleszti az alkotás alapját képező működést. Először el kell képzelnünk, a fantáziánkban meg kell jelenítenünk valamit, csak ezután hozhatjuk létre, alkothatjuk meg a valóságban.

Mit ne tegyen a szülő?

Kerülje a gyermek „címkézését”, mert akár a pozitív minősítés is károsan hathat, növelheti benne a szorongást.

Ne feledje, hogy ha egyik gyermekét tehetségesnek nevezi, ezzel egyidejűleg a másikat kimondatlanul a nem tehetséges kategóriába sorolja, ami a testvérek közötti kapcsolatra káros hatással van!

Az aktuális képességekhez képest lényegesen nagyobb kihívás, elvárás támasztása szorongáskeltő, és az adott helyzet kerülését váltja ki, ezzel akadályozva a tehetségpotenciál kifejlődését.

Az örömmel végzett tevékenységet ne alakítsa „feladattá”, ne kapcsoljon időbeli nyomást hozzá (rohanás egyik helyről a másikra). A játékos foglalkozás nem játék, hanem az életkornak megfelelően szervezett foglalkozás, tanulási helyzet, amelyhez teljesítményszorongás is kapcsolódhat.

Forrás: www.gyermekut.hu


2025. január 21., kedd

Farsangi könyvajánló


Sophie Schoenwald: Jelmezbál az állatkertben

Szuroszlán, zümifánt, tapuszkár - vajon milyen állatok ezek? Az állatkertben csupa furcsa állat tűnik fel, mert a bentlakók jelmezbált tartanak! Majmok, vízilovak, zebrák - mindegyikük beöltözik egy másik állatnak. De mégis melyikük melyik? Száy Lehel igazgató úr elhatározza, hogy mindennek a végére jár, és kedves sünbarátjával, Menta Mártonnal körbejárják az állatkertet, hogy mire megnyitja kapuit a látogatók előtt, újra mindenki a régi legyen. Ez a vicces állatkerti történet jó szórakozást nyújt kicsiknek, nagyoknak egyaránt, akár csatlakozhatunk is hozzájuk, és alkothatunk, összegyúrhatunk mi magunk is vicces állatokat.


Takács Viktória: Farsangi mese

Az ünnepi fények és melegség helyét januárban átveszi a szürkeség, a hideg és a vánszorgó percek. Az unalmasan telő napokkal Simon nagypapája lassan elveszíti a jókedvét, de családja és a szomszéd Lulu néni kieszelik, hogyan vidítsák fel. A régi emlékeket felidézve hagyományos farsangi felvonulást szerveznek, ahol a falu apraja-nagyja feleleveníti a régi szokásokat. Megtudhatjuk mit jelent a vízkereszt napja vagy a farsang farka, hogy kik azok az alakoskodók, és mivel foglalkozott régen a drótostót. Végül még az is kiderül, hogy valóban mágikus erővel bír-e a farsangi fánk.

A hazai szokások, jeles napok, különleges hagyományok megismertetése a gyerekekkel igen fontos feladat – Takács Viktória gyönyörűen illusztrált története e vállalás jegyében született meg. A Hagyományaink sorozatban olyan ünnepeket dolgozott fel eddig, mint a betlehemezés, a mohácsi busójárás, a húsvét, a pünkösd, a lucázás, a szüret…


Bartos Erika: Bogyó és Babóca jelmezbálban

Elérkezett a jelmezbál ideje! Vajon minek öltözik majd Bogyó Babóca, és lesz-e jelmeze a szitakötőnek? És vajon ki nyeri majd a célbadobó versenyt?


Gryllus Vilmos: Maszkabál

Lassan húsz éve, hogy készítettem egy farsangi lemezt, azóta szólnak a Maszkabál-dalok. Aztán Döbrentey Ildikó, Levente Péter és a Cinemon jóvoltából a rajzfilmek is felkerültek a YouTube-ra. És most itt a legújabb változat, egy könyv a versekkel és Megyeri Annamária varázslatos rajzaival. Szóval most már nézegethetitek, olvashatjátok, hallgathatjátok, és persze énekelhetitek is, hogy: "Bál, bál, maszkabál..."


Fodor Veronika: Az állatok farsangja

Amikor egy birodalom uralkodója unatkozik, akkor alattvalói bármit megtennének, hogy szórakoztassák. Flamingó, a kancellár is igyekszik, és megszervezi az év eseményét az állatok földjén: egy farsangi mulatságot. Fellépnek ott többek között kecses elefántok, sőt kán-kánozó teknőcök is. Végül már nem csak a Fenséges Oroszlán érzi remekül magát, hanem a vidám és színes forgatag minden résztvevője.

 


 



2025. január 20., hétfő

D-vitaminnal a köhögés ellen

A napfényvitamin is segíthet a gyermekeknek betegség nélkül átvészelni a telet.

A felsőlégúti megbetegedések elleni és az influenzajárványra való felkészülésben is nagy segítség, ha a szülők ügyelnek gyerekeik megfelelő D-vitamin ellátottságára. A napfényvitamin ráadásul az első években az  immunrendszer védekezőképességének kialakításában is kulcsszerepet játszik.

Kisebb eséllyel fertőződnek meg influenzával, illetve könnyebben vészelik át a betegségeket a megfelelő D-vitamin szinttel rendelkező gyerekek. D-vitamin hiány esetén a fertőző légúti megbetegedések is lényegesen gyakoribbak. A szakemberek becslése szerint Magyarországon a gyermekek normál étkezésük során az ajánlott D-vitamin kevesebb mint 2-4 százalékához jutnak hozzá, télen ráadásul a D-vitamin képzés másik alapvető forrása, a napfény mennyisége is elégtelen. 


 

 

 

 

 

 

Több kutatási eredmény is alátámasztja, hogy a napfényvitaminnak is nevezett D-vitamin az első életévekben kulcsszerepet játszik az immunrendszer védekezőképességének kialakításában. Egy amerikai vizsgálat* során a szakemberek arra jutottak, hogy az újszülöttek D-vitamin szintje befolyásolja mind a gyermekkori légzőrendszeri megbetegedések, mind pedig a kora gyermekkori asztmás légzés előfordulásának valószínűségét és gyakoriságát.

– Ebben az időszakban minden évben jelentősen megnő a felsőlégúti megbetegedések száma a kisgyerekek körében, idén is ezt tapasztalom. Télen fokozottan kell figyelni az immunrendszer erősítésére.Különösen jellemző ez az anyatejes táplálásról leváló kisgyermekek esetében –mondja Dr.Király Balázsházi gyermekorvos, a Felelős Szülők Iskolájának egyik szakértője. Szerinte a megfelelő vitaminellátottság – különösen a napfényvitaminnak is nevezett D-vitamin – fontos szerepet játszik a téli megbetegedések elkerülésében is.

D-vitamint nagyobb mennyiségben a tojás, a halolaj, a méz, az élesztő és a gomba, a müzlik, a joghurtok, a vaj, illetve a tengeri halak tartalmaznak.

- Érdemes lenne ezeket valamilyen formában naponta belekombinálni a gyerekek étrendjébe, de sok olyan élelmiszer található közöttük, amit a kicsik nem kifejezetten kedvelnek, ráadásul a megfelelő mennyiségű D-vitamint csupán táplálkozás útján lehetetlen a szervezetbe juttatni. A gyerekek nem esznek meg naponta 3 tojást, több dekányi halfilét és halmájat, de tapasztalataim szerint a gombát tartalmazó ételek sem a kedvenceik – teszi hozzá Dr. Király Balázs. A szakember éppen ezért javasolja a D-vitamin tartalmú junior gyerekitalok fogyasztását is.

* A vizsgálatot a Massachusetts General Hospital vezető kutatója végezte.

 

 

 

Forrás: https://picibaba.hu

 

 

2025. január 16., csütörtök

Mikor kezdjen el enni?

Milyen jelei vannak, hogy a kisbaba megérett az anyatejen kívül más táplálék befogadására is?

  • elmúlt a baba 6 hónapos,
  • stabilan tud ülni,
  • a szájába bevitt étel befelé megy, lenyeli, nem tolja ki a nyelvével,
  • váratlanul gyakrabban szeretne szopizni, mint akinek sosem elég, és ez nem rendeződik gyakoribb szoptatással pár nap alatt, mint egy növekedési ugrásnál,
  • stagnál a gyarapodása,
  • van foga, képes rágni,
  • képes a kezével megfogni és a szájába tenni az ételt.



 

 

 

 

 

 

 

Az ideális súlygyarapodás Amíg a pici nem duplázza meg a születési súlyát (általában 4-6 hónapos kora körül), a minimális heti súlygyarapodás 100 gramm, ezt követően a heti 50 gramm is bőven elég, amikor pedig már kúszik-mászik, az sem gond, ha egy-egy héten nincs súlygyarapodás, persze havi szinten ilyenkor is kell valamennyit híznia (az ideális a 200-500 gramm körüli hízás havonta 1 éves korig). A kezdetben nagyon gyorsan hízó babáknál az is előfordulhat, hogy a második félévben csupán 1 kilót híznak összesen.

Ha sokat aggódunk gyermekünk hízása miatt, jó tudni, hogy az átlagos 1 éves baba súlya 9-10 kilogramm között van, két évesen pedig a gyerekek többsége 11-12 kilogrammos (a fiúk általában nehezebbek) függetlenül attól, hogy az elején jól hízó baba volt, vagy éppen lassan gyarapodott.


 

 

 

 

 

 

 

 

Új ételek bevezetése: Mi legyen az első kanálban?

Az első kanál tartalma kevés gyümölcslé legyen. A legjobb az alma, az biztosan nem okoz fájdalmat a pici pocaknak. Az első alkalommal a legtöbb baba fintorogni szokott, ez teljesen természetes, hiszen új ízről van szó. Az anyatej édeskés ízéhez szokott picinek különösen savanyúnak tűnhet az alma. Ha ízlik a babának az első falat, akkor első alkalommal akár 3 kanálkával is megehet belőle. Többet ne adjunk, hiszen nem tudni, milyen hatást vált ki a szokatlan étel a pici szervezetében. Az alma meglehetősen ártalmatlan, de előfordulhat, hogy enyhe székrekedést okoz, ezért a következő adaggal mindenképpen várjunk másnapig. Ha nem okoz gondokat a babánál (nyugtalanság, székrekedés), akkor a következő nap valamivel többet is kaphat. Ekkor már nem feltétlenül kell gyümölcslevet adni, kaphat kevés alaposan összeturmixolt almapépet is. A harmadik nap, ha tetszik neki az evés, akár egy teljes adagot (150 gramm) is elfogyaszthat, de az sem baj, ha még nem tud ennyit megenni. Új ételt mindig akkor vezessünk be, ha az előzőből már legalább 5 kanálkával képes elfogyasztani.

Húsok

A húsokat ajánlott minél hamarabb bevezetni a magas vastartalom miatt. Csirke és pulykamellel kezdjük, majd jöhet a csirkemáj, a hal, a marhahús és a sertés.

 

 

 

Forrás: kismamablog.hu/https://picibaba.hu

2025. január 15., szerda

Megszülettek a béta generáció első tagjai - fontos feladat vár a szüleikre

2025 nem csupán egy új évet hozott el, hanem egy teljesen új generáció megszületését is. A január 1-je után születettek már nem az alfa, hanem a béta generáció tagjai. De mit jelent ez pontosan, és hogyan érinti a mai szülőket, akiknek gyerekeik ebben az új korszakban nőnek fel? 


 

 

 

 

 

 

 

Kik a béta generáció tagjai?

Mark McCrindle szociológus, a generációs trendek szakértője, az Alfa generáció után a 2025-től induló új korszak szülötteit nevezte el Béta generációnak. Az Alfa generáció "iPad-gyerekekként" lett ismert, hiszen az okoseszközök szerves részét képezték mindennapjaiknak. De mit jelent a Bétáknak szánt jövő?

A generációkat meghatározó közismert ausztrál szociológus, Mark McCrindle szerint az alfa generáció (2010-2024 között születettek) után természetes volt, hogy az ábécé második betűje következik. Azonban nem csak a szimbolika számít. McCrindle érvelése szerint az alfa generáció már egy teljesen digitalizált világban nőtt fel, ahol az okoseszközök és a technológia az élet minden területe szerves részévé vált. A Béták már egy ennél is fejlettebb, sőt futurisztikusabb környezetben fogják elkezdeni életüket.

Jason Dorsey generációkutató szerint a Béták egy technológiailag túltelített világban fognak felnőni, ahol a műszaki megoldások nemcsak segítik, hanem alakítják is az életüket. Az önvezető autók, az otthonokban alkalmazott mesterséges intelligencia (MI) rendszerek és a robotorvosok már nem science fiction, hanem kézzelfogható realitás lesz számukra. McCrindle szerint náluk már elmosódik a valóság és a virtuális világ közötti határ.


Egy teljesen új világ

A szakértők szerint a Béta generáció tagjai olyan technológiával nőnek majd fel, amelyről a mai szülők még csak álmodoznak. Az automatizált rendszerek, a mesterséges intelligencia és az önjáró járművek használata mindennapos lesz számukra. Nemcsak hogy robotokkal találkoznak majd a játékboltban, hanem lehet, hogy orvosi kezeléseiket is robotdoktorok fogják végezni. Ez a generáció valószínűleg már nem fogja különválasztani a valóságot a virtuális világtól, hiszen ezek kéz a kézben haladnak majd az életükben.

Például az önjáró járművek segítségével talán kevesebb baleset fog történni, ugyanakkor az urbanizáció és a környezeti terhelés miatt az infrastruktúra átalakulására lesz szükség. A fenntarthatóság pedig az életük még meghatározóbb részévé válhat, mint a korábbi generációké.
 


Milyen szülőnek lenni ebben a korban?

A mai szülők életét már így is erősen befolyásolja a digitális világ, de a Béta generáció gyermekei olyan kérdésekre kényszeríthetik majd őket, amilyenekkel korábban még nem találkoztak.

Hogyan lehet megtanítani egy gyereknek, hogy miként tartsa meg az egyensúlyt a valós és a virtuális élet között? Miként szabályozható a mesterséges intelligencia használata a mindennapokban?

Fontos lesz a technológia felelősségteljes használatának tanítása. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni a hagyományos értékek, mint a személyes kommunikáció és az empátia szerepét sem, valamint az MI által vezérelt eszközök használata mellett különösen nagy hangsúly kell, hogy jusson a kreatív, offline tevékenységekre is. Ezek megőrzése talán nagyobb kihívást jelent majd a szülők számára, mint bármikor korábban.

A Béta generáció szülőinek olyan új kihívásokkal kell szembenézniük, amelyek teljesen átalakítják a gyermeknevelésről alkotott képet. A technológia ugyan segítséget nyújthat, de az emberi kapcsolatok és értékek megőrzése elengedhetetlen. Az egyensúly megtalálása a kulcs: hogyan neveljük gyermekeinket egy olyan világban, amely egyszerre lenyűgöző és kihívásokkal teli? Ez lesz a jövő szülői nemzedékének nagy feladata.
 

Kulcsfontosságú témák a bétáknál

Digitalizáció és MI:

A Béta generáció gyermekei számára az MI nemcsak egy eszköz, hanem egy olyan partner lesz, amely segíti tanulásukat, játékukat és egészségük megőrzését. A szülők felelőssége, hogy megtanítsák őket a technológia etikájára.

Klímaválság és fenntarthatóság:

A fokozódó urbanizáció és a globális felmelegedés közvetlen hatással lesz az életükre. A szülőknek fel kell készíteniük gyermekeiket arra, hogy környezettudatos életmódot folytassanak, és felelősen gondolkodjanak a természeti erőforrásokról.

Szociális készségek fejlesztése:

A digitális világ túlzott jelenléte veszélyeztetheti a személyes kapcsolatok kialakítását. A szülők felelőssége, hogy erősítsék a gyerekek empátiáját és kommunikációs készségeit.

A Béta generáció egy izgalmas, de kihívásokkal teli korszakot jelöl. Szülőként az a feladatunk, hogy a gyerekeinket felkészítsük erre az új világra, miközben megőrizzük az élet egyszerű és emberi értékeit. A technológia ugyan megkönnyítheti az életünket, de sosem pótolhatja az érzékenységet, a közösségi kapcsolatokat és a szeretetet.

 

 

 

 

 Forrás:https://www.csaladinet.hu

Indexkép: Depositphotos.com

 

2025. január 13., hétfő

Répás bébiétel receptek 4-6 hónapos babáknak

Répapüré

Két közepes répát megmosunk, megtisztítunk, apró kockákra vágunk, és annyi vízzel, amennyi éppen ellepi, fedő alatt puhára pároljuk.

A megpuhult sárgarépa kockákat a főzőlevével együtt pépesítjük botturmix segítségével, egyéb adalékot, ízesítőt nem használunk.

Répafőzelék

Egy nagyobb sárgarépát és egy szem krumplit megmosunk, meghámozunk, és apró kockákra vágjuk mindkettőt. fedeles tálba tesszük, és annyi vízzel, hogy éppen ellepje, ízesítés nélkül puhára pároljuk a zöldségkockákat.

A megpuhult kockákat együtt, főzőlével együtt turmixoljuk.

A krumplitól kellemesen krémes állagú lesz az étel, viszont sűrűbb is, mint a püré, így vigyázzunk arra, hogy kellő folyadékot adjunk hozzá. Akkor jó a főzelék illetve a püré állaga, ha a műanyag babakanál éppen eldől benne.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sült sárgarépa pépesítve

Alaposan mossunk meg 2-3 szál sárgarépát, vékonyan hámozzuk meg, majd tegyük egészben tűzálló edénybe és fedjük le. Használhatunk alufóliát is a lefedéshez.

180 fokos sütőben 25-30 perc alatt teljesen megpuhul, ekkor vegyük ki a sütőből, és hagyjuk kicsit hűlni.

Ha a megfelelő hőmérsékletet elérte, akkor anyatejjel, kevés elkészített tápszerrel pépesítsük. A túlságosan meleg répákhoz ne adjunk tápszert vagy anyatejet, mert a hő hatására az abban lévő vitaminok egy része elpusztul.

Répalé

A fent olvasható répapépet főzőlével híg, iható állapotúra készítjük.

A nyers répalé adása ilyen fiatal csecsemőknek még nem javasolt, így ragaszkodjunk a hőkezelt répához.

Egy dologra mindenképpen figyeljünk a sárgarépa adásakor: székletfogó hatása révén székrekedést is okozhat. Kérlek, hogy mindig gondoskodj a szilárd táplálék adása mellett a megfelelő mennyiségű folyadék beviteléről.

 

2025. január 8., szerda

Rajongó tinik és online barátságok


Tedd fel a kérdést a gyerekednek: kihez kötődik igazán. Ha egy influenszer is szóba kerül, ezt olvasd el!

Sok szülő szembesül azzal a bájos, de kissé bizarr jelenséggel, hogy az óvodás gyereke képzeletbeli barátokkal játszik. Amikor ezeket felváltják a valódi barátságok, fellélegeznek, de arra nem számítanak, hogy serdülőkorban egy hasonló lefolyású kapcsolódás veheti kezdetét a virtuális világban.

A fiatalok – akik a közösségi platformok hálójában nőttek fel – hajlamosak az úgynevezett paraszociális kapcsolatok kialakítására. Többnyire hírességekkel, influenszerekkel, esetleg animációs karakterekkel éreznek intenzív érzelmi kötődést, ami természetéből adódóan kizárólag egyoldalú viszonnyá formálódhat a tartalomfogyasztás során. Ezzel csak egy probléma van: ha túlságosan belemerül egy fejlődőben lévő személyiség a hamis barátságok illúziójába, a valódi barátságok látják a kárát.

Együtt sírunk, együtt nevetünk

A paraszociális kapcsolatok túlmutatnak azon, hogy követjük egy-egy híres ember tartalmait vagy hasonlóságot érzünk velük. Egy olyan elkötelezettség és rajongás alakul ki a médiakarakter felé, ami a barátság határait súrolja. A gyerek mindent tud róla, belelát a hétköznapjaiba és abba, hogy milyen termékeket használ. Vele örül a sikereinek és együtt sírnak a nehézségek idején. Mindez egy szép összekapcsolódás alapját is képezhetné, ha nem lenne egyoldalú. Hiszen a képernyő túloldalán a híresség számára ő csak egy a több ezer emberből, aki kíváncsi rá. Manapság a megnövekedett online jelenlét miatt olyan szintet érhet el ez a fajta kötődés, amire korábban – amikor még a falunkon lógó poszter volt az egyetlen kapcsolódási felület – nem volt példa. A napi live-ok, a kérdezz-felelek és a rajongóknak szánt tartalmak ugyanis nagyon intim közeget teremtettek.

Közelségkeresés egy távolságtartó világban

Vágyunk a társas kapcsolatokra. Arra lettünk kondicionálva, hogy emberekkel kapcsolódjunk. Míg erre az utóbbi évszázadokban csak úgy volt lehetőségünk, ha élő barátságokat alakítottunk ki, a televízió és főleg a social media megjelenése óta kitágultak a keretek, minimális erőfeszítéssel léphetünk kapcsolatba bárkivel. Ez egy olyan ellentmondásos és mesterséges helyzetet szült, ahol a fiatalok a való világban rendkívül távolságtartóak, az interneten viszont szinte gátlástalanokká váltak, és sok mindent megosztanak gondolkodás nélkül. A kölcsönösség hiánya ellenére is belekapaszkodnak idegen emberek életébe, ami azért is veszélyes, mert az emberi kapcsolatokban az egyik legfontosabb dolog a közelségkeresés. A közelség azonban egy ilyen kapcsolatban csak közvetett módon valósulhat meg: ha újranézünk egy filmet, amit az online „barát” ajánl, meghallgatunk egy podcastet vagy követjük a kedvencünk mindennapjait.

Fiktív kapcsolat, reális érzések

Az agyunk nem képes megkülönböztetni a médián keresztül megélt tapasztalatokat a valódiaktól. Ugyanúgy dolgozzuk fel a különböző érzelmeket, mintha azok a való életben történnének meg velünk. Kutatások azt mutatják, hogy egy paraszociális kapcsolat elvesztésére valódi fizikai tünetekkel és nagyon hasonlóan reagálunk, mint egy valódi szakításra. Habár a paraszociális kötődés az emberi kapcsolatok halvány árnyéka, mégis hatalmas érzelmi amplitúdókat tud megmozgatni, főleg a tinédzserekben.

Elkerülő kötődés táplálja

Mint ahogyan minden társas kapcsolatunkat, a paraszociális barátságot is meghatározza a kötődési stílus. 2021-ben két kanadai pszichológus megállapította, hogy a paraszociális viszony kialakítása összefüggésben áll az elkerülő kötődéssel. Egy ilyen „barátság” pótlék lehet, ha valaki nehezen találja a valós kötődést. A veszélye, hogy elindít egy visszacsatolási kört, amelyben az elkerülő kötődés hamis barátságokhoz vezet. A személyes interakciók csökkennek ennek hatására, hiszen a rajongó az idejét és energiáját olyan valakire fordítja, aki egyébként nem is tudja, hogy létezik. Így a médiaszemélyiség „a kényelem, a biztonság és a menedék” forrásává válik számára.

Mindegy mit mond, szeretem!

Több tanulmány is született, amik arra jutottak, hogy a paraszociális kapcsolatok komoly hatást gyakorolnak a fiatalok választásaira. Többek között a politikai nézeteikre, a nemi identitásról alkotott képükre és a vásárlási szokásaikra is befolyással lehetnek, ami szülőként rémisztő, főleg azért, mert a kamasz gyerekek még rendkívül befolyásolhatók. Kizárólag a rajongó tini számára tűnik ez egy szimmetrikus, bizalmon alapuló barátságnak, de valójában az ismert személy csak kereskedelmi céllal igyekszik még több egyoldalú odaadást kiragadni a nézőből. Így végső soron mindegy, mit mond vagy reklámoz, az úgyis célba talál, ha már kialakult a kapocs. Innentől pedig csak reménykedni tudunk, hogy ez nem egy negatív, hanem egy pozitív befolyás lesz a fiatal életében.

Mit tehetünk szülőként?

A paraszociális kapcsolatok nem mindig ördögtől valóak. Az biztos, hogy érdemes megválogatni mit fogyasztunk virtuálisan, de van, hogy a tinédzser rajongása csak egy múló szeszély. Mindaddig, amíg nem befolyásolja a valódi kapcsolatait, ártalmatlan jelenség és nincs szükség közbeavatkozásra. Azonban, ha azt vesszük észre, hogy a gyerek begubózik és a társas kapcsolatokban nem találja a helyét, akkor már érdemes foglalkozni vele. A kötődés megerősítése és a közös, nem virtuális programok egyaránt segíthetnek kimozdítani őt ebből a világból. A leghasznosabb viszont, ha elkezd összpontosítani az igazi barátokra és valóságos kapcsolatokra, hiszen akkor nem marad többé hely a szívében a fiktív barátnak.

Forrás: www.helloszulo.hu


Mit csináljunk, ha nem szimpatikus a gyerekünk barátja?


Beleszóljunk? Hagyjuk azzal barátkozni, akivel szeretne? Finoman terelgessük? Vagy üljünk ölbe tett kézzel? Mi a helyes és nem kontraproduktív szülői viselkedés ebben a helyzetben?

Ez egy olyan probléma, amibe szinte minden szülő belefut: a gyerek olyasvalakivel lóg, akiért mi, szülők nem rajongunk.

Persze megvannak ennek a fokozatai: az egyik fokozat, amikor nem szimpatikus az új barát, a másik, amikor nem pusztán nem rajongunk érte, hanem úgy látjuk rossz hatással van a gyerekünkre. De az is lehet, hogy azt látjuk, leuralja a gyerekünket, állandóan irányítja őt, a kapcsolat aszimmetrikus.

A HuffPost szakértőket kérdezett meg a témában.

A szakértők szerint fontos, hogy mielőtt bármit is tennénk vagy mondanánk, végezzünk el egy kis önreflexiót. Nézzünk magunkba és gondoljuk át, mi zavar minket tulajdonképpen? Nem nekünk kell barátkozni ezzel a gyerekekkel, hanem a gyerekünknek. De az is lehet, hogy nem látod a gyereket, csak a szüleiből indulsz ki. Sokféle válasz lehetséges, egy biztos, mielőtt mélyebben belemennél, gondold át az érzéseid okait.

Kérdezd meg a gyereked arról, mi a barátság. Tedd félre egy pillanatra az előítéleteket, és beszélgess a gyerekeddel erről a barátról. Kérdezd meg, miért szeret vele lógni, és mit szeretnek együtt csinálni. Légy kíváncsi, és hallgasd meg, mit mond. Módod lesz így más aspektusból, mélyebben bele látni ebbe a kapcsolatba.

Ismerd meg jobban a barátot és a szüleit. Próbálj időt tölteni a gyerekkel és az új baráttal, esetleg a szülőkkel is.

A viselkedést ítéld meg, ne a személyt. Ha valami olyasmit tesz vagy mond az új haver, ami szerinted káros, akkor nyugodtan mondd meg a gyerekednek, hogy a viselkedése aggaszt téged. De ne a barát jelleméről kezd el beszélni.

Ha azonban úgy gondolod, hogy a barátság veszélyt jelent a gyermekedre, lépj közbe. Különbség van aközött, hogy nem kedveled különösebben a gyermeked barátját, és aközött, hogy úgy érzed, valódi veszélyt jelenthet a gyermekedre. Ha ez utóbbi esetről van szó, azonnal közbe kell avatkozni, ez nem kérdés. A kérdés inkább az, hogyan tegyük ezt.

Beszélgethetünk arról például, hogy mit jelent jó barátnak lenni, mit jelent a támogatás, a szeretet, mitől egészséges egy kapcsolat. Térjünk rá arra is, hogy vajon mennyire fér bele a barátságba, ha nem állnak ki a felek egymásért, ha a barátság szorongással, nyomással jár, ha olyan dolgokat kell megtennünk, amiket nem is szeretnénk. Mindenesetre szelíd módszert próbáljunk alkalmazni, ne az eltiltás legyen az első, ami eszünkbe jut.

Végezetül, mindenképp emlékeztessük magunkat arra, hogy milyen volt gyereknek lenni, másokkal barátkozni és megtalálni az identitásunkat, azt, hogy kik vagyunk valójában. Ebben valószínűleg akadtak olyan barátságok is, amelyek csalódással végződtek, de ezek a tapasztalatok is kellettek ahhoz, hogy megtaláljuk önmagunkat. Sőt, az is lehet, hogy néha mi magunk voltunk az a gyerek, akivel nem szívesen engednéd barátkozni most a gyerekedet.

Forrás: www.gyerekszoba.hu


A baba fürdővíz ideális hőmérséklete


A kezdő szülők egyik félelme a fürdetés. Igazából nem egy bonyolult feladat, mégis egy eddig ismeretlen tevékenység, ha első gyermekes szülő vagy.

A legtöbb szülő bizonytalannak érzi a baba tartását fürdés közben. Félnek, hogy a csúszós kis testet nem bírják megtartani. Bizonytalanok a baba fürdővíz hőmérséklet megfelelő értékében is. A fürdetés viszont fontos része a baba ápolásának, így a napi rutin részévé kell válnia éppúgy, mint felnőttek esetében.

Általánosságban mondható, hogy a babák szeretnek fürdeni, lubickolni. Az anyaméhben töltött időre emlékezteti őket. A fürdés általában inkább nyugtatja a babát. A fürdéshez viszont jó, ha előre felkészülsz. Legyen kéznél minden ápoló dolog, amire csak szükséged lesz.

Szeretnék segíteni számodra, hogy te is magabiztosan fürdess, és ez inkább egy kellemes időtöltés legyen számotokra, mintsem egy stresszes állapot...

Először is a legfontosabb kérdés, hogy mennyi is az ideális baba fürdővíz hőmérséklet?

A csecsemő bőre még érzékeny, ezért nagyon kell figyelni a víz hőmérsékletére. Nem jó az sem, ha túl hideg és az sem, ha túl meleg a víz. Ami fontos, hogy ne saját magadhoz állítsd be a víz hőmérsékletét.

TIPP: Az ideális baba fürdővíz hőmérséklet 36-37 Celsius fok

Amennyiben épp nincs sem vízhőmérőd, sem digitális kijelzős fürdető kádad, akkor a saját csuklód vagy a könyököd vízbe érintésével is leellenőrizheted a hőfokot. Itt ugyanis vékonyabb, érzékenyebb a bőr, így hasonló hőhatást érezhetsz, mint a babád.

Akkor megfelelő a baba fürdővíz hőmérséklet, ha se hideget, se meleget nem érzel.

Fontos szempont még a fürdővíz mennyisége is.

Ha túljutottunk a baba fürdővíz hőmérséklet kérdésén, jöhet a fürdővíz mennyiségének a meghatározása.

Mi felnőttek szeretünk sok vízben fürödni, viszont a babáknál erre nincs szükség. Az ős esetükben sokkal kevesebb vízre lesz szükséged több szempontból is. 

Nagy segítség lehet egy fürdető szivacs, illetve fürdőkádba tehető betét, melyre fektetve a baba biztonságban van, nem csúszik ki a kezedből, nem merül el. Szabadon kalimpálhat kezeivel, lábaival is, neked pedig mindkét kezed szabad marad.

TIPP: Elegendő annyi víz, hogy a hasa aljáig érjen. Ha a köldökcsonk még nem esett le, akkor pedig az alá érjen a víz.

Ekkora vízben már szépen meg tudod fürdetni. Ami nagyon fontos, hogy bármilyen kevés vízben is fürdetsz, vagy fürdető betétet használsz, NE HAGYD! egy pillanatra sem egyedül babádat.

Megfelelő szobahőmérséklet fürdetéshez

Ha sikerült beállítani a baba fürdővíz hőmérsékletét, a fürdővíz mennyiségét, fontos még beállítani a szoba hőmérsékletét ahol fürdetünk. Ne legyen nagy hőmérséklet különbség a szobában a vízből kivéve, mert a csecsemő még könnyen megfázhat. Általában kisgyermekes családoknál fürdetés alatt hősugárzót szoktak alkalmazni. 

Tipp: A szoba hőmérséklete 24-26 Celsius fok körül már tökéletes meleget ad.

Ha másik helyiségben öltözteted babádat, mint ahol fürdeted, figyelj rá, hogy egyforma hőmérséklet legyen abban a helyiségben is. Mielőtt kiveszed, már készítsd oda a fürdető törölközőt.

Jól bugyoláld be, és ha teljesen megszáradt, csak utána kezdd öltöztetni. A törölköző legyen vastag és frottírból készült, hogy jól magába szívja a vizet. A legjobbak kis kapucnival védik a fejbőrt a megfázástól.

Forrás: www.bubbaland.hu

 


Sose rázd a kisbabádat

Az Országos Gyermekegészségügyi Intézet (OGYEI) hosszú évek óta foglalkozik a gyermekbántalmazás, családon belüli erőszak témakörével. Az Intézet munkatársai által kidolgozott módszertani levél, oktató DVD-k és számos multiszektoriális konferencia jelzi munkájukat. Célcsoportjaik a területen dolgozó egészségügyi szakemberek, a szociális szféra munkatársai, valamint a pedagógusok. Szorosan együttműködnek egyéb társszakmákkal, illetve a rendőrség és a gyermek- és családvédelmi szolgálatokkal.

Magyarországon évente 30 gyermek hal meg egyértelműen bántalmazás, elhanyagolás következtében. A Gyermekjóléti Szolgálatok gondozásába kerülő gyermekek kb. 8%-a – kb. 20 ezer gyermek! - szenved bántalmazástól és elhanyagolástól. Szakemberek szerint ott, ahol nagy a szegénység, könnyebben előfordulnak "balesetek" a gyerekkel. A gyermektraumatológiákon manapság szinte minden hónapban fordulnak elő bántalmazási nyomokat viselő, netán háztartási balesetben megsérült, vagy "csak" elhanyagolt gyermekek. Többségük 5 éves kornál fiatalabb. Statisztikák szerint ebben a korban az összes törések több mint negyede szándékos agresszió következménye. Az első életévben bekövetkező halálokok több mint 7 %-a bántalmazás következtében jön létre (ezzel a második helyen áll a halálozási okok közt). A leginkább veszélyeztetettek között vannak a koraszülöttek, a valamilyen fejlődési rendellenességgel, sérüléssel világra jöttek, illetve az elsőszülötteket többször éri agresszió.






A megrázott gyermek szindróma a fizikai bántalmazás speciális formája. Sokszor tudatlanság, rossz szokások okozhatják, ilyen például „játékból” a kisbaba dobálása, lengetése. Máskor a gyermek sírását elviselni képtelen, ideges szülő vagy gondozó erőteljesen megragadja vagy megrázza a síró gyermeket, hogy a sírást abbahagyja. Az erőteljes rázás a sérülékeny csecsemő/kisded koponyáján, szemén belül vérzést okozhat, extrém esetben a gerincvelő is megsérülhet, vagy a bordák is eltörhetnek. Igen alattomos bántalmazási forma, mert külsérelmi nyoma nincs, nehéz felderíteni. Sajnos a megrázott gyermeknél ez halált vagy súlyos maradandó károsodást – bénulást, vakságot, szellemi visszamaradást - okozhat.

Az oktatási program résztvevői szakmai előadások mellett kapnak egy laikusoknak szóló oktató DVD-t és szóróanyagot, amely egy ausztráliai anyag lefordított és hazai viszonyokra adaptált változata. Az oktató DVD-n egy kedves rajzfilm mutatja be a kisgyermekes szülőknek, hogy mit tegyenek, ha tehetetlennek érzik magukat síró kisbabájuk mellett. Hasonló tartalmú a mellékelt szóróanyag is, amely intézetünk honlapjáról letölthető (http://www.ogyei.hu/upload/files/Sose rázd a kisbabádat szórólap.pdf).

Célunk, hogy az anyag a szakembereken keresztül mind szélesebb körben terjedjen a laikusok körében. Az eddig szervezett konferenciákon közel ezer szakember - orvosok, védőnők, bölcsődei gondozók, szociális munkások, pedagógusok, rendőrök - vettek részt. A DVD alkalmas kórházi, rendelői váróhelységben való vetítésre vagy a védőnőkön keresztül kölcsönözve a fiatal családokhoz is eljuthat. Ha ezzel a programmal csak néhány megrázott gyermek szindróma esetet megelőzhetünk, elmondhatjuk, hogy nem dolgoztunk hiába.

 

 

 

 

 Dr. Kovács Zsuzsanna
www.ogyei.hu

Forrás: https://picibaba.hu

Matekozás gyerekeknek. Miért fontos a számok szeretete?


Gyermeked nehezen boldogul a számolásokkal az iskolában? Nincs ezzel egyedül, a jó hír pedig: még nem késő megszerettetni vele a matekot!

A matematika az egyik alapvető tanóra az iskolában. A gyerekek már óvodától kezdve fokozatosan felfedezik a számokat és megismerkednek a geometriával.

Az általános iskolában aztán elmélyülnek a fogalmak: megtanulják a számok felbontását, az első műveletek elvégzését, a szorzótáblákat és az első geometriai alakzatok rajzolását.

Később tanulhatnak aritmetikát, függvényeket, trigonometriát stb.

A mateknak biztos alapot kell építeni még egészen kicsi korban, hogy azután később se legyenek gondok, amikor bonyolódnak a feladatok. Ha egyesek nehézségekkel találkoznak, számos megoldás áll a rendelkezésükre.

Ebben a cikkben elsősorban az óvodások és az alsósok matektanulását fogjuk elemezni.

Akármilyen kicsinek gondolod is őket még a matekhoz, az a helyzet, hogy bizony nagyon fontos már ilyenkor is tanulni, hiszen a matematika egész életünkben követ minket! Ahhoz például, hogy kézben tudd tartani a pénzügyeidet, bizony tudni kell egyet, s mást matekból!

Matematika az óvodában: hogyan és egyáltalán miért?

Óvodába kiscsoporttól nagycsoportig járnak a gyerekek, a legkisebbek háromévesek, a legnagyobb hat-, vagy esetenként (például évveszteseknél) hétévesek az óvodai ciklus végére. 

Az óvodai matekórák életkortól függően más és más, de mindenképp játékos alakot öltenek.

A legkisebbeknek, a három-négyéves kiscsoportosoknak egyfajta matematikai bevezetőt tart az óvodapedagógus, ahol felfedezik a számokat, egy, kettő, három, négy, az ujjukon mutatva. Egy idő után tízig is eljutnak, de azon túl már nem mindig sikerül nekik megfelelően sorba rakni a számokat. Ebből kiindulva később meg tudják számolni, hány kisautó vagy piros legó van az asztalon, de ha kérünk tőlük például három színes ceruzát, azt is le tudják számolni.

Többféle módon lehet fejleszteni a motorikus képességeiket is, például válogassatok két különböző színű labdát, babot, ami van otthon! Vagy rendszerezhetitek is a játékokat mérettől, hasonlóságtól vagy mennyiségtől függően! Számolhattok pénzt is (előtte mindenképp tisztítsd meg az érméket!), hogy szoktasd őket a pénz fogalmához.

Az is fontos, hogy a gyermek ne csak papagájként elismételje a szám-szavakat, de meg is tanulja, hogy mi is az az öt. Ha megtanítod neki, hogy “kettő meg kettő az négy”, az szép és jó, de ha utána a “Mennyi három meg három”-ra és “nyolc meg nyolc”-ra szintén négyet mond… nos, nem vagy sokkal előrébb. 

Mivel még egészen kicsi gyerekekről beszélünk, mindezt a lehető leglátványosabban, a figyelmüket lekötve, izgalmasan, színesen kell előadnod. Nem elég megmutatni a babokat, hogy ez négy. Inkább vegyétek ki őket a tálból, számoljátok át újra és újra, amíg mindenkinek kijön a négy bab, pakoljátok át egy másik tálba a felét és nézzétek meg, hogy hogyan lesz 2+2=4, hiszen minél aktívabb és látványosabb, annál inkább le tudod kötni az ilyen korú gyereket. 

A vizualitás azért is lényeges, mert így a sok-kevés, kis-nagy párosok is látványosabbak, ezáltal a gyerek jobban tudja majd használni őket.

A nagyobb gyerekeknél ellenben teljesen máshogy történik a matekozás.

Az ötévesek felismerik a számok leírt alakját, tudnak összeadni és kivonni a tízes számkörben (az ujjaik segítségével, kavicsokkal, legókkal, ami éppen kéznél van), értik a számok relatív közelségét.

Izgalmas fejlesztő játék például az egyes alakzatok összehasonlítása: melyik gyümölcs a nagyobb? Vagy a mennyiségeket is megfigyelhetitek, kérd meg, hogy tegye például növekvő sorrendbe a kihegyezett ceruzákat. Vagy vannak ezek a “színezd ki a legnagyobb kutyát”-féle foglalkoztató könyvek, van egy-két nagyon jó feladat!

A hatévesek még ennél is jobban boldogulnak a számok világában: tudják, hogy egytől tízig számolva ugyanazokat a számokat emlegetjük, mint tíztől egyig! Ez hatalmas fejlődés, hiszen itt már száz százalékig biztos, hogy nemcsak értelmetlen szavakként fogják fel a számokat.

Azt is meg tudják például állapítani, hogy két halmazban ugyanannyi rajz van-e, persze továbbra is gyakran az ujján számol: az egyik kezén az egyik halmazt, a másik kezén a másikat, majd ezeket összehasonlítja. De ez így is egy hatalmas felfedezés!

Itt még célzottabb feladatokkal lehet fejleszteni a matektudásukat: Rajzolj egy holdat és öt csillagot, hány rajzod van összesen? Rajzolj az égitestek alá egy házat, a ház mellé kerítést (irányok gyakorlása).

Matematika alsóban: hogyan és miért?

Az általános iskolai matekóra, és ez bizonyára senkinek nem jelent újdonságot, teljesen más, mint az óvodai.

Az első nagy különbség az egész helyzet: a gyereknek egész nap ülnie kell, meg kell tanulnia fegyelmezetten 45 hosszú percen keresztül feszült figyelemmel hallgatni a tanító nénit, aki bizony, valljuk be, nem beszél mindig nagyon izgalmas dolgokról. Mármint ki ne cserélné le az ebéd utáni matekórát egy jó kis Xboxozásra vagy focizásra? Vagy azok a fránya kis- és nagybetűk, mindegyik kicsit különböző, de mégis mindegyik hasonlít… És a számokról ne is beszéljünk, a kilences egy fordított hatos? És miért van hattyúnyaka a kettőnek?

Ehhez hasonló kérdések kavarognak a kicsikék fejében, miközben próbálnak a tudásukhoz mérten a lehető leginkább alkalmazkodni az új helyzethez.

És nem elég az új helyzet, mert még tananyag is van! És a házi feladatról ne is beszéljünk!

Nem csoda, hogy sokakról már rögtön elsőben kimondják az ítéletet: “xy nem egy matekzseni”.

De hogy is lenne az, hiszen annyi mindennel meg kell birkóznia egy időben és általában alig várja, hogy végre felállhasson a kényelmetlen székről és rohangálhasson egyet. Ne feledjük, hogy az előbb említett óvodás hatévesek nincsenek egyáltalán távol életkorban az iskolás hatévesektől, mégis annyival nagyobb az elvárás.

Az viszont, ha kategorikusan kijelentjük már az elején, hogy nem jó matekból, nem vezet sehova. Lehet, hogy csak nem sikerült még hozzászoknia az új rendszerhez és egy kis bátorítással szárnyakra kap.

Na de mire is kell egyáltalán számítania tananyag szempontjából?

Az általános, minden évfolyamra vonatkozó témakörök a következők: gondolkodási módszerek alapozása, számtan, algebra, összefüggések, függvények, sorozatok, geometria, mérés, valószínűség, statisztika.

Ez így azért elég megfoghatatlan és tág, úgyhogy kicsit pontosítok:

— elsőben mindennek az alapozása történik: a gyerek megismerkedik a számok leírt alakjával, a mennyiség fogalmával, a rendszerező jelekkel (pl < vagy =), a számegyenessel, a húszas számkörön belüli összeadással és kivonással, a nyitott mondatokkal, formákkal, mértékegységekkel, irányokkal… Rengeteg minden belefér abba az első tanévbe!

— másodikban ezeket a már elsajátított alapokat fejlesztik, egészítik ki és mélyítik el. Megjelenik a százas számkör, a szorzótábla, a római számok, megismerkednek a különböző síkidomokkal és testekkel, bevezetést kapnak a statisztikába…

— harmadikban inkább a logikát fejlesztik elsősorban és megpróbálják rávezetni a gyerekeket, hogy egy feladatra akár többféle úton is lehet megoldást találni. Elmélyül a kombinatorika terén szerzett tudásuk, helyesen használják a szaknyelvet, már a kétezres számkörben számolnak.

— negyedikben különösen fontos, hogy a gyerek ne maradjon le, hiszen így a felső tagozaton is nehézségei adódhatnak. A törtekkel való számolás nagyobb hangsúlyt kap, a nyitott mondatok (egyenletekbe való bevezetés) is fontos szerepet kapnak a tanév során. A tanult alakzatokat tükrözik, elforgatják.

A gyermek első számításai létfontosságúak

A matematika mindenhol ott van, ezért elkerülhetetlen, hogy megismertessük a gyerekekkel a matematikai fogalmakat.

A gyermek által végzett első számítások kulcsfontosságú szakaszt jelentenek a matematika tanulásában. Azon túl, hogy fejből ismeri összeadási vagy szorzótábláit, ez mindenekelőtt azt jelenti, hogy képes logikusan gondolkozni és számszerű választ találni egy adott problémára.

Azt is tudja, mennyit adnak hozzá, vagy vesznek el, megtalálja az összeget vagy a különbséget. Ez egy olyan gondolati út, amely most már egészen nyilvánvalónak tűnik számunkra, de igazi előrelépést jelent az óvodából éppen hogy kikerült kis matematikusoknak!

Ha egy bizonyos művelet elvégzésére kérjük, azzal nemcsak a műveletet gyakoroljuk, de egyben új módszerek keresésére is motiváljuk. Az is fontos, hogy a matematikát a konkrét helyzetekhez asszimilálják. A gyerek jobban meg fogja érteni és szívesebben foglalkozik vele, ha a matek valós értelmét megmutatjuk neki. A számítás ugyanis nem öncél, hanem egy feltett kérdésre való válasz megtalálásának eszköze.

És, mint azt tudjuk, gyakorlat teszi a mestert.

Hogyan fejlesztheted a gyermeked matematikai készségeit?

Gyermekednek nehézségei vannak a matematikával? Ne hagyd, hogy lemaradjon!

Mielőtt magántanárt vagy matek korrepetálást keresnél, azt is végiggondolhatod, hogyan tudnád te az internet segítségével, interaktívan rávezetni a megoldásokra! Játszva tanul az ember igazán!

A gyakorló munkafüzetek

A munkafüzetek bizonyítottan hasznosak.

A motivált és elszánt gyermek szívesen elvégzi a könyvében szereplő gyakorlatokat, hogy hatékonyabban matekozzon.

Ha azonban korlátnak, tehernek tekinti, akkor nem fogja igazán odatenni magát, ezáltal az eredmény sem lesz igazán látványos. Ezért fontos, hogy szülőként támogasd gyermekedet a tanulásban.

Letölthető alkalmazások

A gyerekek azért is szeretik őket, mert sok ilyen alkalmazás játéknak készült!

A “játszva tanulni” új értelmet nyer: konkrétan játszva sajátítják el a szorzótáblát, ismerkednek meg az egyes mennyiségekkel, mértékegységekkel, függvények kinézetével. 

Ráadásul ezzel nemcsak motiválod, de a vizuális ábrázolásoknak köszönhetően meg is támogatod a tanulást!

Általános iskolai vagy középiskolai matek korrepetálásra jobb magán matektanár segítségét kérni.

Rajzfilmek

Az interneten számos oktató rajzfilmet találhatsz, amelyek segítenek megérteni a legfontosabb matematikai fogalmakat minden évfolyamban.

A matematika néha legyőzhetetlennek tűnik, de egy-két kattintással, magyarázattal és mosolygós ábrával máris barátságosabb képet nyer.

Társasjátékok

Szeretsz társasozni?

Ha a legfiatalabbnak gondja van a matekkal, társasozzatok! Így mindketten szórakoztok, ráadásul a logikus gondolkodását is fejleszted.

Ilyenkor a gyermek nincs elszigetelve (mint például házi íráskor a szobájában), és érzi a támogatást. Jól érzi magát szüleivel vagy testvéreivel, és anélkül, hogy észrevenné, hatékonyan fejlődik.

Ezen a néhány módszeren túlmenően, amellyel támogathatod gyermekedet a matematika tanulásában, nyilvánvaló, hogy a matematikát könnyedén beillesztheted a mindennapi életbe. A lényeg igazából annyi, hogy úgy mutasd meg neki, hogy a matematika hasznos a mindennapokban, hogy közben nem helyezel rá nyomást.

Együtt süttök tortát? Itt egy kis gyakorlási lehetőség:

Egy pohárban 100 g liszt van, nekem pedig 250 g lisztre van szükségem a receptemhez. Hány pohár lisztet tegyek a készítménybe?

A süteményt 15:50-kor beteszem a sütőbe 25 percre. Mikor lesz kész?

Számos tipp létezik a gyermek és a matematika összebarátkoztatására. És megéri, hiszen az alapismeretek általános iskolai elsajátítása elősegíti a hosszú távú tanulmányi sikereket.

Forrás: www.super-prof.hu


10 megoldás hasfájásra

A legtöbb baba az első három hónapot hasfájósan éli meg. Ilyenkor nagyon sokat sír (akár egész éjszaka), rendszerint görnyedten, összegömbölyödve fekszik, levert, kialvatlan, nyűgös a csöppség. Nehéz időszak ez a babának és a mamának is. Sokféle oka lehet a hasfájásnak. Túletetés, túl kevés tej, szeles ételt eszik a mama, szervi probléma, és még sorolhatnám. Szerencsés az, aki rájön arra, hogy konkrétan mi is a probléma. Ilyenkor nincs más dolga az anyukának, csak a zavaró tényezőt kiiktatni, s máris mehet az élet a normális kerékvágásban. Addig is, amíg sikerül rájönni a probléma okára, próbáljunk ki néhány hasfájást enyhítő dolgot, hátha elmúlik az a fránya fájdalom.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 1., Tudva levő, hogy "minden baj, bánat, fájdalom emelés hatására múlik". Ha a kétségbeesetten síró kisdedet magadhoz veszed, megöleled, ringatod, esetleg halkan beszélsz hozzá, vagy dúdolsz neki, akkor talán abbamarad a sírás. Ilyenkor egyáltalán nem is biztos, hogy a hasa fájt, lehet, hogy csak a mama közelsége hiányzott neki, és ugye még csak sírni tud, nem tudja mondani, hogy: "Édesanyám, légy oly jó, vegyél ölbe!".

2., Ha már fölvetted és még mindig fájdalmasan sír, próbáld úgy tartani hassal lefelé, az alkarodra fekteted, hogy a fejecskéje a könyökhajlatodban legyen, (így nem kell külön tartani,) a tenyereddel pedig úgy tartsd a pocakját, hogy súly ne nehezedjen rá. Ha így sétálgatsz vele kicsit, ringatod. Ez az úgy nevezett kólikatartás. (Ilyenkor a kiságyban is könnyebben alszik el a hasára fektetve.)

3., Alkalmazzunk meleg fürdőt. A meleg oldja a görcsöket, csökkenti a puffadást. A víz ekkor se legyen égetően meleg, csak max egy-fél fokkal melegebb a megszokottnál. A víz magassága legyen olyan, hogy a pocakját ellepje. Ilyenkor is hassal lefelé tarthatod, belelógatva a pocakját a vízbe. Megfigyelhetjük, hogy sok baba rendszeresen délután kezd rá a sírásra. Akár időzíthetjük a fürdőt ekkorra.

4., Ha nem akarunk fürdetni, akkor alkalmazhatunk melegítő párnát, amit a baba hasára teszünk. Léteznek száraz, piezo kristályos melegítő párnák, amit mondjuk párnahuzatba téve, vagy textilpelenkába tekerve rátehetünk a pici hasára. Ha nincs kéznél ilyen, akkor meleg vizes borogatással, vagy melegített só párnával enyhíthetünk a hasfájáson.

5., Próbáljuk ki a babamasszázst. Használjunk hozzá babaolajat - az édesköményolaj hatásosabb -, néhány cseppet csöpögtessünk a tenyerünkre, dörzsöljük össze tenyerünket, hogy jól felmelegedjen, majd a baba pocakján, a köldöke körül körözzünk az óramutató járásával megegyező irányba. Van egy úgy nevezett I Love You (ILU) masszázstechnika is, ami szintén nagyban segíti a szelek távozását.

6., Igyunk édeskömény teát, ezáltal az édeskömény görcsoldó, szélhajtó, puffadásgátló hatása az anyatejen keresztül eljut a csöppséghez is. A legújabb kutatások szerint nem jó, ha a baba anyatejen kívül mást is kap inni, de ha nagyon kétségbe vagyunk esve, kipróbálhatjuk, hogy neki adunk egy gyenge teát. (Nagyon sokan vannak, akik a mecsekteára esküsznek.)

7., Tornáztassuk meg a babát! Húzzuk fel a térdeit a mellkasához párosan, majd egyenként felváltva, majd nyújtsuk ki. Érintsük össze az átellenes térdét-könyökét, majd nyújtsuk ki. Rázogassuk a lábacskáit. Rajzoljunk a párosan zárt térdecskékkel köröket. Közelebb is kerülünk a kicsihez, ha közben éneklünk is neki. Talán abba is hagyja a sírást.

8., Léteznek olyan mesterséges anyagok, amelyek nem károsak a babára nézve. A sok kicsi buborékot egy nagy buborékká gyűjtik össze, ami könnyebben távozik a szervezetből. Ezeket akármikor be lehet adni a kicsinek, és a legjobb, hogy nem lehet túladagolni. Viszont ha ez sem jön be, akkor akár aloe verát tartalmazó készítményekkel is lehet próbálkozni.

9., Érdemes homeopátiás vonalon is gondolkodni. Nagyon sok olyan készítmény van, ami kifejezetten hasfájásra készül. Ilyenkor csak 1-2 golyócskát kell vízben feloldani, és egy kiskanállal a baba szájába adni. A golyók édesek, így a kicsi örömmel fogja enni.

10., Ha tápszeres a baba, akkor érdemes elgondolkodni azon, hogy egy másik tápszert válasszatok, mint amit addig használtatok. Nem mindegyik egyforma az egyik baba ezt, a másik azt viseli-szereti jobban.
 
 
 
 
 
Forrás: https://picibaba.hu

“Segítség, kiskamasz a gyermekem!” - Hogyan kezeljük a kiskamasz gyerekeket? Szakértő tanácsai


"Kis gyerek, kis gond, nagy gyerek, nagy gond." Kisgyerekes szülők nem nagyon hiszik ezt még, de akiknél már beköszöntött a kiskamaszkor, azok pontosan tudják, hogy a dackorszak, az óvodás hiszti, vagy akár még az iskoláskor kezdete is könnyed játék volt ahhoz képest, ami ilyenkor éri a szülőt.

Kiskamaszt nevelni komoly kihívás, és egyben jó lehetőség is, például arra, hogy szembenézzünk azzal, milyenek voltunk mi magunk kamaszkorunkban. A kiskamasz már nem mindig feltétlen rajongást közvetít a szülő felé, hanem bizony kritikával is illeti, ez pedig tükröt mutat saját magunknak is. Ráadásul ez a kiskamaszkor már lassan 8-9 éves kor körül elkezdődik, és kitart a középiskola kezdetéig. 

„Az idősebbek gyakran mondogatják, hogy „ezek a mai fiatalok” mennyivel másabbak, mint ők voltak. De az az igazság, hogy tényleg nagyon mások” – kezdi Dombi Annamária, a Mindwell Pszichológiai Központ tanácsadó szakpszichológusa. – „A mai gyerekeknek tízezerszer több információt kell feldolgozniuk, mint például a saját nagyszüleiknek, s ez az információözön alaposan próbára teszi az idegrendszerüket is. Amúgy is jellemző az, hogy képekben látják már a világot, intuitív módon tanulnak, hálózatszerűen szerzik információikat. És nagyon sok dolgot képesek egyszerre párhuzamosan csinálni: ez az úgynevezett „multi tasking” a lételemük.”

A szülőnek tehát nem nagyon van más lehetősége, mint felvenni a ritmust, lépést tartani a gyerekkel, ha nem szeretne idejekorán eltávolodni a gyermekétől. Tudomásul kell venni, hogy ők már egy másik közeget tartanak természetesnek, az internet világába beleszülető gyerekek egyszerűen nagyon sok dologról másképp gondolkodnak, másképp élik meg azokat. 

„Kiskamasznak lenni egyébként nyilván nem könnyű” – mondja Dombi Annamária. –„Két életszakasz határán van a gyerek, és ilyenkor kell megalapoznia az úgynevezett „én-erejét”. Ilyenkor feszegeti a kérdést, hogy egyáltalán ki ő és miben lehet értékes a világ számára, azaz identitás és kompetencia keresés zajlik nagy erőkkel. Ez már igazából a későbbi leválás, elszakadás kezdete: lassan a szemünk előtt alakul egy későbbi, saját identitású felnőtt.”

Hogy kezelheti ezt a szülő minél jobban? 

Nagyon sok humorral - ezt ajánlja a pszichológus. Érdeklődjünk akkor, amikor a gyerek szeretné, legyünk nyitottak az őt érdeklő témák iránt, ne kényszerítsünk rá számára unalmas beszélgetéseket, hanem mi próbáljunk meg minél jobban kapcsolódni. Ne tegyünk fel „mi volt ma a suliban?” típusú unalmas kérdéseket, helyette ötletesebben kanyarodjunk rá azokra a témákra, amelyekkel kapcsolatban beszélgetni szeretnénk vele. Érzelmeit sose vegyük félvállról, inkább segítsük abban, hogy visszatükrözzük ezeket, és ezáltal az érzelemszabályozást is meg tudjuk tanítani neki. 

„Amire nagyon figyeljünk: ne prédikáljunk, ne adjunk direkt tanácsokat, ne oktassuk ki, és ne is bagatellizáljuk el a gyerek problémáját” – tanácsolja Dombi Annamária. –„Alkossunk közösen szabályokat, olyat, ami a kiskamaszunk számára is elfogadható. Sose nyomozzunk utána, várjuk meg, amíg magától van kedve elmondani, hogy éppen mi bántja. Ha vannak úgynevezett „necces témák”, kössünk akár családi szerződést. Kezeljük egyre inkább partnerként a gyereket, így könnyebben átvészeljük ezt a mindkét fél számára nehéz, átmeneti időszakot. Ha jól csináljuk most, a nagykamaszkorra sokkal jobban rá tudunk majd kanyarodni, kevesebb konfliktussal és veszekedéssel.”

Forrás: www.szuloklapja.hu


Tehetséges gyermekek



Vajon az én gyermekem tehetséges? Más is úgy látja, ahogyan én? Sokszor halljuk a „mindenki tehetséges valamiben” mondatot, de vajon igaz ez az állítás? Mi a felelősségem anyaként, apaként, hogy ne kallódjon el a gyermekem, hogy kibontakozhasson a benne lévő tehetség, de ne is vegyem el a gyermekkorát? A szülők többségében megfogalmazódnak ezek a kérdések, hisz ők már gyermekük csecsemőkorában is láthatnak olyan jeleket, amelyeket más nem vesz észre.

Fontos leszögeznünk, hogy a tehetséges gyermek is mindenekelőtt gyermek, annak minden testi, lelki jellemzőjével együtt.

Óvodás korban a tehetség ígérete, lehetősége válhat láthatóvá a zene, a sport egyes területein. A legtöbb tehetségterületen azonban még hiányosak azok az ismeretek, amelynek talaján megjelenhet az az egyedi látásmód, amely a speciális képességek fejlődésével együtt teremti meg a tehetség kibontakozásnak lehetőségét.

Milyen jellemzői vannak az óvodás tehetségígéretnek?

Nem járunk messze az igazságtól, ha azt mondjuk: „bármi és annak ellenkezője”.

Nincs olyan egységes személyiségstruktúra, amely a tehetség lehetőségét magában hordozó kisgyermekek többségére jellemző lenne. Nemcsak amiatt a jól ismert állítás miatt van ez így, hogy mindenki egyedi, saját, komplex személyiségjellemzőkkel rendelkezik, hanem azért is, mert a képességek fejlődése egyenetlen, különböző életkorokban megugrik, majd lassabban változik, érik. Vannak korán érő, és vannak gyorsan fejlődő gyerekek, akik behozzák a lemaradást.

Az alábbiakban felsorolunk néhány olyan jellemzőt, amelyek figyelemfelhívó jelek lehetnek a gyermek tehetségének tekintetében.

Nagyon kíváncsi, olyasmit is megkérdez, ami fölött más átsiklik, eszébe sem jut. Mind a kérdezésben, mind a tevékenységeiben nagyon kitartó, hosszasan, elmélyülten képes az őt érdeklő dologgal foglalkozni. Függetlenebb, mint az életkorából következően ez elvárható lenne, nagyfokú önállóság jellemzi, nem ragaszkodik a felnőtthöz, képes nem játékhelyzetekben is az éppen rendelkezésére álló eszközök segítségével kreatív módon játszani. Hihetetlen energiákat képes mozgósítani; a szülőkben akár a túlmozgékonyság gyanúja is megfogalmazódhat. Gyakran nem könnyű vele, mert érzékeny, türelmetlen, máskor gazdag fantáziája sodorja bajba, vagy a céltudatosságát, akaraterejét címkézi a környezete akaratosságnak, makacsságnak.

A tehetség született képesség vagy kitartó munka?

A „vagy” helyett sokkal inkább az „és” fejezi ki (itt is) a lényeget. A legtöbb tehetségterületen a kiválósághoz a speciális képességek mellett rengeteg gyakorlásra, tanulásra, kitartásra, belső motivációra van szükség. Óvodás korban még sokkal inkább a gyermeki személyiség komplex fejlesztése van előtérben. Ha nagyon speciális korán megjelenő tehetségterületről van szó, akkor a sok edzés, gyakorlás megszervezése a szülő feladata lesz, átvéve a kontroll szerepét. Ezzel azonban megnehezíti a gyermek saját belső motivációjának, kontrolljának kialakulását, ami a tehetség kibontakozásában a későbbi életszakaszban akadályozó tényezővé válhat.

Mit tegyen a szülő?

- Mindenekelőtt biztosítson szeretetteljes légkörben sok-sok szabad játéklehetőséget!

- Segítse elő a gyermek komplex, teljes személyiségének, képességstruktúrájának a fejlődését, mert ezen keresztül fejlődnek az adott területhez tartozó speciális képességek is!

- Bízzon abban, hogy a gyermeke tudja (érzi), mi jó neki, mikor van itt a szabad játék, mikor a valamiben való elmélyülés, és mikor a semmittevés ideje!

- Legyen éber, figyeljen oda, hogy valóban a gyermek igényeit, szükségleteit elégíti-e ki, vagy – ha öntudattalanul is – a sajátját!

- A gyermek aktuális képességszintjének megfelelő kihívásokkal, pontos visszajelzésekkel teremtse meg az átélés, a flow állapotának minél többszöri, mély átélését!

- Biztosítson kellő időt és megfelelő teret minél sokszínűbb tevékenységek megtapasztalására, hogy legyen miből választania a gyermeknek az érdeklődése, kitartása, képességei szerint!

- A tehetséges gyermek képességei gyakran egymástól nagyon eltérő fejlettséget mutatnak. A kevésbé kimagasló területek fejlesztése (pl. szociális kompetenciák) sokat segíthet a későbbiekben oly fontos „ütésállóság” kialakulásában.

- A játék, a társas játék, a csoportos játék helyzetein keresztül fejleszthető a siker és a kudarc elviselésének, valamint az újrakezdésnek a képessége.

- Ebben az életkorban a sok mese, a hallottak vizualizálása erősíti és kiemelkedően fejleszti az alkotás alapját képező működést. Először el kell képzelnünk, a fantáziánkban meg kell jelenítenünk valamit, csak ezután hozhatjuk létre, alkothatjuk meg a valóságban.

Mit ne tegyen a szülő?

Kerülje a gyermek „címkézését”, mert akár a pozitív minősítés is károsan hathat, növelheti benne a szorongást.

Ne feledje, hogy ha egyik gyermekét tehetségesnek nevezi, ezzel egyidejűleg a másikat kimondatlanul a nem tehetséges kategóriába sorolja, ami a testvérek közötti kapcsolatra káros hatással van!

Az aktuális képességekhez képest lényegesen nagyobb kihívás, elvárás támasztása szorongáskeltő, és az adott helyzet kerülését váltja ki, ezzel akadályozva a tehetségpotenciál kifejlődését.

Az örömmel végzett tevékenységet ne alakítsa „feladattá”, ne kapcsoljon időbeli nyomást hozzá (rohanás egyik helyről a másikra). A játékos foglalkozás nem játék, hanem az életkornak megfelelően szervezett foglalkozás, tanulási helyzet, amelyhez teljesítményszorongás is kapcsolódhat.

Forrás: www.gyermekut.hu


Farsangi könyvajánló


Sophie Schoenwald: Jelmezbál az állatkertben

Szuroszlán, zümifánt, tapuszkár - vajon milyen állatok ezek? Az állatkertben csupa furcsa állat tűnik fel, mert a bentlakók jelmezbált tartanak! Majmok, vízilovak, zebrák - mindegyikük beöltözik egy másik állatnak. De mégis melyikük melyik? Száy Lehel igazgató úr elhatározza, hogy mindennek a végére jár, és kedves sünbarátjával, Menta Mártonnal körbejárják az állatkertet, hogy mire megnyitja kapuit a látogatók előtt, újra mindenki a régi legyen. Ez a vicces állatkerti történet jó szórakozást nyújt kicsiknek, nagyoknak egyaránt, akár csatlakozhatunk is hozzájuk, és alkothatunk, összegyúrhatunk mi magunk is vicces állatokat.


Takács Viktória: Farsangi mese

Az ünnepi fények és melegség helyét januárban átveszi a szürkeség, a hideg és a vánszorgó percek. Az unalmasan telő napokkal Simon nagypapája lassan elveszíti a jókedvét, de családja és a szomszéd Lulu néni kieszelik, hogyan vidítsák fel. A régi emlékeket felidézve hagyományos farsangi felvonulást szerveznek, ahol a falu apraja-nagyja feleleveníti a régi szokásokat. Megtudhatjuk mit jelent a vízkereszt napja vagy a farsang farka, hogy kik azok az alakoskodók, és mivel foglalkozott régen a drótostót. Végül még az is kiderül, hogy valóban mágikus erővel bír-e a farsangi fánk.

A hazai szokások, jeles napok, különleges hagyományok megismertetése a gyerekekkel igen fontos feladat – Takács Viktória gyönyörűen illusztrált története e vállalás jegyében született meg. A Hagyományaink sorozatban olyan ünnepeket dolgozott fel eddig, mint a betlehemezés, a mohácsi busójárás, a húsvét, a pünkösd, a lucázás, a szüret…


Bartos Erika: Bogyó és Babóca jelmezbálban

Elérkezett a jelmezbál ideje! Vajon minek öltözik majd Bogyó Babóca, és lesz-e jelmeze a szitakötőnek? És vajon ki nyeri majd a célbadobó versenyt?


Gryllus Vilmos: Maszkabál

Lassan húsz éve, hogy készítettem egy farsangi lemezt, azóta szólnak a Maszkabál-dalok. Aztán Döbrentey Ildikó, Levente Péter és a Cinemon jóvoltából a rajzfilmek is felkerültek a YouTube-ra. És most itt a legújabb változat, egy könyv a versekkel és Megyeri Annamária varázslatos rajzaival. Szóval most már nézegethetitek, olvashatjátok, hallgathatjátok, és persze énekelhetitek is, hogy: "Bál, bál, maszkabál..."


Fodor Veronika: Az állatok farsangja

Amikor egy birodalom uralkodója unatkozik, akkor alattvalói bármit megtennének, hogy szórakoztassák. Flamingó, a kancellár is igyekszik, és megszervezi az év eseményét az állatok földjén: egy farsangi mulatságot. Fellépnek ott többek között kecses elefántok, sőt kán-kánozó teknőcök is. Végül már nem csak a Fenséges Oroszlán érzi remekül magát, hanem a vidám és színes forgatag minden résztvevője.

 


 



D-vitaminnal a köhögés ellen

A napfényvitamin is segíthet a gyermekeknek betegség nélkül átvészelni a telet.

A felsőlégúti megbetegedések elleni és az influenzajárványra való felkészülésben is nagy segítség, ha a szülők ügyelnek gyerekeik megfelelő D-vitamin ellátottságára. A napfényvitamin ráadásul az első években az  immunrendszer védekezőképességének kialakításában is kulcsszerepet játszik.

Kisebb eséllyel fertőződnek meg influenzával, illetve könnyebben vészelik át a betegségeket a megfelelő D-vitamin szinttel rendelkező gyerekek. D-vitamin hiány esetén a fertőző légúti megbetegedések is lényegesen gyakoribbak. A szakemberek becslése szerint Magyarországon a gyermekek normál étkezésük során az ajánlott D-vitamin kevesebb mint 2-4 százalékához jutnak hozzá, télen ráadásul a D-vitamin képzés másik alapvető forrása, a napfény mennyisége is elégtelen. 


 

 

 

 

 

 

Több kutatási eredmény is alátámasztja, hogy a napfényvitaminnak is nevezett D-vitamin az első életévekben kulcsszerepet játszik az immunrendszer védekezőképességének kialakításában. Egy amerikai vizsgálat* során a szakemberek arra jutottak, hogy az újszülöttek D-vitamin szintje befolyásolja mind a gyermekkori légzőrendszeri megbetegedések, mind pedig a kora gyermekkori asztmás légzés előfordulásának valószínűségét és gyakoriságát.

– Ebben az időszakban minden évben jelentősen megnő a felsőlégúti megbetegedések száma a kisgyerekek körében, idén is ezt tapasztalom. Télen fokozottan kell figyelni az immunrendszer erősítésére.Különösen jellemző ez az anyatejes táplálásról leváló kisgyermekek esetében –mondja Dr.Király Balázsházi gyermekorvos, a Felelős Szülők Iskolájának egyik szakértője. Szerinte a megfelelő vitaminellátottság – különösen a napfényvitaminnak is nevezett D-vitamin – fontos szerepet játszik a téli megbetegedések elkerülésében is.

D-vitamint nagyobb mennyiségben a tojás, a halolaj, a méz, az élesztő és a gomba, a müzlik, a joghurtok, a vaj, illetve a tengeri halak tartalmaznak.

- Érdemes lenne ezeket valamilyen formában naponta belekombinálni a gyerekek étrendjébe, de sok olyan élelmiszer található közöttük, amit a kicsik nem kifejezetten kedvelnek, ráadásul a megfelelő mennyiségű D-vitamint csupán táplálkozás útján lehetetlen a szervezetbe juttatni. A gyerekek nem esznek meg naponta 3 tojást, több dekányi halfilét és halmájat, de tapasztalataim szerint a gombát tartalmazó ételek sem a kedvenceik – teszi hozzá Dr. Király Balázs. A szakember éppen ezért javasolja a D-vitamin tartalmú junior gyerekitalok fogyasztását is.

* A vizsgálatot a Massachusetts General Hospital vezető kutatója végezte.

 

 

 

Forrás: https://picibaba.hu

 

 

Mikor kezdjen el enni?

Milyen jelei vannak, hogy a kisbaba megérett az anyatejen kívül más táplálék befogadására is?

  • elmúlt a baba 6 hónapos,
  • stabilan tud ülni,
  • a szájába bevitt étel befelé megy, lenyeli, nem tolja ki a nyelvével,
  • váratlanul gyakrabban szeretne szopizni, mint akinek sosem elég, és ez nem rendeződik gyakoribb szoptatással pár nap alatt, mint egy növekedési ugrásnál,
  • stagnál a gyarapodása,
  • van foga, képes rágni,
  • képes a kezével megfogni és a szájába tenni az ételt.



 

 

 

 

 

 

 

Az ideális súlygyarapodás Amíg a pici nem duplázza meg a születési súlyát (általában 4-6 hónapos kora körül), a minimális heti súlygyarapodás 100 gramm, ezt követően a heti 50 gramm is bőven elég, amikor pedig már kúszik-mászik, az sem gond, ha egy-egy héten nincs súlygyarapodás, persze havi szinten ilyenkor is kell valamennyit híznia (az ideális a 200-500 gramm körüli hízás havonta 1 éves korig). A kezdetben nagyon gyorsan hízó babáknál az is előfordulhat, hogy a második félévben csupán 1 kilót híznak összesen.

Ha sokat aggódunk gyermekünk hízása miatt, jó tudni, hogy az átlagos 1 éves baba súlya 9-10 kilogramm között van, két évesen pedig a gyerekek többsége 11-12 kilogrammos (a fiúk általában nehezebbek) függetlenül attól, hogy az elején jól hízó baba volt, vagy éppen lassan gyarapodott.


 

 

 

 

 

 

 

 

Új ételek bevezetése: Mi legyen az első kanálban?

Az első kanál tartalma kevés gyümölcslé legyen. A legjobb az alma, az biztosan nem okoz fájdalmat a pici pocaknak. Az első alkalommal a legtöbb baba fintorogni szokott, ez teljesen természetes, hiszen új ízről van szó. Az anyatej édeskés ízéhez szokott picinek különösen savanyúnak tűnhet az alma. Ha ízlik a babának az első falat, akkor első alkalommal akár 3 kanálkával is megehet belőle. Többet ne adjunk, hiszen nem tudni, milyen hatást vált ki a szokatlan étel a pici szervezetében. Az alma meglehetősen ártalmatlan, de előfordulhat, hogy enyhe székrekedést okoz, ezért a következő adaggal mindenképpen várjunk másnapig. Ha nem okoz gondokat a babánál (nyugtalanság, székrekedés), akkor a következő nap valamivel többet is kaphat. Ekkor már nem feltétlenül kell gyümölcslevet adni, kaphat kevés alaposan összeturmixolt almapépet is. A harmadik nap, ha tetszik neki az evés, akár egy teljes adagot (150 gramm) is elfogyaszthat, de az sem baj, ha még nem tud ennyit megenni. Új ételt mindig akkor vezessünk be, ha az előzőből már legalább 5 kanálkával képes elfogyasztani.

Húsok

A húsokat ajánlott minél hamarabb bevezetni a magas vastartalom miatt. Csirke és pulykamellel kezdjük, majd jöhet a csirkemáj, a hal, a marhahús és a sertés.

 

 

 

Forrás: kismamablog.hu/https://picibaba.hu

Megszülettek a béta generáció első tagjai - fontos feladat vár a szüleikre

2025 nem csupán egy új évet hozott el, hanem egy teljesen új generáció megszületését is. A január 1-je után születettek már nem az alfa, hanem a béta generáció tagjai. De mit jelent ez pontosan, és hogyan érinti a mai szülőket, akiknek gyerekeik ebben az új korszakban nőnek fel? 


 

 

 

 

 

 

 

Kik a béta generáció tagjai?

Mark McCrindle szociológus, a generációs trendek szakértője, az Alfa generáció után a 2025-től induló új korszak szülötteit nevezte el Béta generációnak. Az Alfa generáció "iPad-gyerekekként" lett ismert, hiszen az okoseszközök szerves részét képezték mindennapjaiknak. De mit jelent a Bétáknak szánt jövő?

A generációkat meghatározó közismert ausztrál szociológus, Mark McCrindle szerint az alfa generáció (2010-2024 között születettek) után természetes volt, hogy az ábécé második betűje következik. Azonban nem csak a szimbolika számít. McCrindle érvelése szerint az alfa generáció már egy teljesen digitalizált világban nőtt fel, ahol az okoseszközök és a technológia az élet minden területe szerves részévé vált. A Béták már egy ennél is fejlettebb, sőt futurisztikusabb környezetben fogják elkezdeni életüket.

Jason Dorsey generációkutató szerint a Béták egy technológiailag túltelített világban fognak felnőni, ahol a műszaki megoldások nemcsak segítik, hanem alakítják is az életüket. Az önvezető autók, az otthonokban alkalmazott mesterséges intelligencia (MI) rendszerek és a robotorvosok már nem science fiction, hanem kézzelfogható realitás lesz számukra. McCrindle szerint náluk már elmosódik a valóság és a virtuális világ közötti határ.


Egy teljesen új világ

A szakértők szerint a Béta generáció tagjai olyan technológiával nőnek majd fel, amelyről a mai szülők még csak álmodoznak. Az automatizált rendszerek, a mesterséges intelligencia és az önjáró járművek használata mindennapos lesz számukra. Nemcsak hogy robotokkal találkoznak majd a játékboltban, hanem lehet, hogy orvosi kezeléseiket is robotdoktorok fogják végezni. Ez a generáció valószínűleg már nem fogja különválasztani a valóságot a virtuális világtól, hiszen ezek kéz a kézben haladnak majd az életükben.

Például az önjáró járművek segítségével talán kevesebb baleset fog történni, ugyanakkor az urbanizáció és a környezeti terhelés miatt az infrastruktúra átalakulására lesz szükség. A fenntarthatóság pedig az életük még meghatározóbb részévé válhat, mint a korábbi generációké.
 


Milyen szülőnek lenni ebben a korban?

A mai szülők életét már így is erősen befolyásolja a digitális világ, de a Béta generáció gyermekei olyan kérdésekre kényszeríthetik majd őket, amilyenekkel korábban még nem találkoztak.

Hogyan lehet megtanítani egy gyereknek, hogy miként tartsa meg az egyensúlyt a valós és a virtuális élet között? Miként szabályozható a mesterséges intelligencia használata a mindennapokban?

Fontos lesz a technológia felelősségteljes használatának tanítása. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni a hagyományos értékek, mint a személyes kommunikáció és az empátia szerepét sem, valamint az MI által vezérelt eszközök használata mellett különösen nagy hangsúly kell, hogy jusson a kreatív, offline tevékenységekre is. Ezek megőrzése talán nagyobb kihívást jelent majd a szülők számára, mint bármikor korábban.

A Béta generáció szülőinek olyan új kihívásokkal kell szembenézniük, amelyek teljesen átalakítják a gyermeknevelésről alkotott képet. A technológia ugyan segítséget nyújthat, de az emberi kapcsolatok és értékek megőrzése elengedhetetlen. Az egyensúly megtalálása a kulcs: hogyan neveljük gyermekeinket egy olyan világban, amely egyszerre lenyűgöző és kihívásokkal teli? Ez lesz a jövő szülői nemzedékének nagy feladata.
 

Kulcsfontosságú témák a bétáknál

Digitalizáció és MI:

A Béta generáció gyermekei számára az MI nemcsak egy eszköz, hanem egy olyan partner lesz, amely segíti tanulásukat, játékukat és egészségük megőrzését. A szülők felelőssége, hogy megtanítsák őket a technológia etikájára.

Klímaválság és fenntarthatóság:

A fokozódó urbanizáció és a globális felmelegedés közvetlen hatással lesz az életükre. A szülőknek fel kell készíteniük gyermekeiket arra, hogy környezettudatos életmódot folytassanak, és felelősen gondolkodjanak a természeti erőforrásokról.

Szociális készségek fejlesztése:

A digitális világ túlzott jelenléte veszélyeztetheti a személyes kapcsolatok kialakítását. A szülők felelőssége, hogy erősítsék a gyerekek empátiáját és kommunikációs készségeit.

A Béta generáció egy izgalmas, de kihívásokkal teli korszakot jelöl. Szülőként az a feladatunk, hogy a gyerekeinket felkészítsük erre az új világra, miközben megőrizzük az élet egyszerű és emberi értékeit. A technológia ugyan megkönnyítheti az életünket, de sosem pótolhatja az érzékenységet, a közösségi kapcsolatokat és a szeretetet.

 

 

 

 

 Forrás:https://www.csaladinet.hu

Indexkép: Depositphotos.com

 

Répás bébiétel receptek 4-6 hónapos babáknak

Répapüré

Két közepes répát megmosunk, megtisztítunk, apró kockákra vágunk, és annyi vízzel, amennyi éppen ellepi, fedő alatt puhára pároljuk.

A megpuhult sárgarépa kockákat a főzőlevével együtt pépesítjük botturmix segítségével, egyéb adalékot, ízesítőt nem használunk.

Répafőzelék

Egy nagyobb sárgarépát és egy szem krumplit megmosunk, meghámozunk, és apró kockákra vágjuk mindkettőt. fedeles tálba tesszük, és annyi vízzel, hogy éppen ellepje, ízesítés nélkül puhára pároljuk a zöldségkockákat.

A megpuhult kockákat együtt, főzőlével együtt turmixoljuk.

A krumplitól kellemesen krémes állagú lesz az étel, viszont sűrűbb is, mint a püré, így vigyázzunk arra, hogy kellő folyadékot adjunk hozzá. Akkor jó a főzelék illetve a püré állaga, ha a műanyag babakanál éppen eldől benne.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sült sárgarépa pépesítve

Alaposan mossunk meg 2-3 szál sárgarépát, vékonyan hámozzuk meg, majd tegyük egészben tűzálló edénybe és fedjük le. Használhatunk alufóliát is a lefedéshez.

180 fokos sütőben 25-30 perc alatt teljesen megpuhul, ekkor vegyük ki a sütőből, és hagyjuk kicsit hűlni.

Ha a megfelelő hőmérsékletet elérte, akkor anyatejjel, kevés elkészített tápszerrel pépesítsük. A túlságosan meleg répákhoz ne adjunk tápszert vagy anyatejet, mert a hő hatására az abban lévő vitaminok egy része elpusztul.

Répalé

A fent olvasható répapépet főzőlével híg, iható állapotúra készítjük.

A nyers répalé adása ilyen fiatal csecsemőknek még nem javasolt, így ragaszkodjunk a hőkezelt répához.

Egy dologra mindenképpen figyeljünk a sárgarépa adásakor: székletfogó hatása révén székrekedést is okozhat. Kérlek, hogy mindig gondoskodj a szilárd táplálék adása mellett a megfelelő mennyiségű folyadék beviteléről.

 

Rajongó tinik és online barátságok


Tedd fel a kérdést a gyerekednek: kihez kötődik igazán. Ha egy influenszer is szóba kerül, ezt olvasd el!

Sok szülő szembesül azzal a bájos, de kissé bizarr jelenséggel, hogy az óvodás gyereke képzeletbeli barátokkal játszik. Amikor ezeket felváltják a valódi barátságok, fellélegeznek, de arra nem számítanak, hogy serdülőkorban egy hasonló lefolyású kapcsolódás veheti kezdetét a virtuális világban.

A fiatalok – akik a közösségi platformok hálójában nőttek fel – hajlamosak az úgynevezett paraszociális kapcsolatok kialakítására. Többnyire hírességekkel, influenszerekkel, esetleg animációs karakterekkel éreznek intenzív érzelmi kötődést, ami természetéből adódóan kizárólag egyoldalú viszonnyá formálódhat a tartalomfogyasztás során. Ezzel csak egy probléma van: ha túlságosan belemerül egy fejlődőben lévő személyiség a hamis barátságok illúziójába, a valódi barátságok látják a kárát.

Együtt sírunk, együtt nevetünk

A paraszociális kapcsolatok túlmutatnak azon, hogy követjük egy-egy híres ember tartalmait vagy hasonlóságot érzünk velük. Egy olyan elkötelezettség és rajongás alakul ki a médiakarakter felé, ami a barátság határait súrolja. A gyerek mindent tud róla, belelát a hétköznapjaiba és abba, hogy milyen termékeket használ. Vele örül a sikereinek és együtt sírnak a nehézségek idején. Mindez egy szép összekapcsolódás alapját is képezhetné, ha nem lenne egyoldalú. Hiszen a képernyő túloldalán a híresség számára ő csak egy a több ezer emberből, aki kíváncsi rá. Manapság a megnövekedett online jelenlét miatt olyan szintet érhet el ez a fajta kötődés, amire korábban – amikor még a falunkon lógó poszter volt az egyetlen kapcsolódási felület – nem volt példa. A napi live-ok, a kérdezz-felelek és a rajongóknak szánt tartalmak ugyanis nagyon intim közeget teremtettek.

Közelségkeresés egy távolságtartó világban

Vágyunk a társas kapcsolatokra. Arra lettünk kondicionálva, hogy emberekkel kapcsolódjunk. Míg erre az utóbbi évszázadokban csak úgy volt lehetőségünk, ha élő barátságokat alakítottunk ki, a televízió és főleg a social media megjelenése óta kitágultak a keretek, minimális erőfeszítéssel léphetünk kapcsolatba bárkivel. Ez egy olyan ellentmondásos és mesterséges helyzetet szült, ahol a fiatalok a való világban rendkívül távolságtartóak, az interneten viszont szinte gátlástalanokká váltak, és sok mindent megosztanak gondolkodás nélkül. A kölcsönösség hiánya ellenére is belekapaszkodnak idegen emberek életébe, ami azért is veszélyes, mert az emberi kapcsolatokban az egyik legfontosabb dolog a közelségkeresés. A közelség azonban egy ilyen kapcsolatban csak közvetett módon valósulhat meg: ha újranézünk egy filmet, amit az online „barát” ajánl, meghallgatunk egy podcastet vagy követjük a kedvencünk mindennapjait.

Fiktív kapcsolat, reális érzések

Az agyunk nem képes megkülönböztetni a médián keresztül megélt tapasztalatokat a valódiaktól. Ugyanúgy dolgozzuk fel a különböző érzelmeket, mintha azok a való életben történnének meg velünk. Kutatások azt mutatják, hogy egy paraszociális kapcsolat elvesztésére valódi fizikai tünetekkel és nagyon hasonlóan reagálunk, mint egy valódi szakításra. Habár a paraszociális kötődés az emberi kapcsolatok halvány árnyéka, mégis hatalmas érzelmi amplitúdókat tud megmozgatni, főleg a tinédzserekben.

Elkerülő kötődés táplálja

Mint ahogyan minden társas kapcsolatunkat, a paraszociális barátságot is meghatározza a kötődési stílus. 2021-ben két kanadai pszichológus megállapította, hogy a paraszociális viszony kialakítása összefüggésben áll az elkerülő kötődéssel. Egy ilyen „barátság” pótlék lehet, ha valaki nehezen találja a valós kötődést. A veszélye, hogy elindít egy visszacsatolási kört, amelyben az elkerülő kötődés hamis barátságokhoz vezet. A személyes interakciók csökkennek ennek hatására, hiszen a rajongó az idejét és energiáját olyan valakire fordítja, aki egyébként nem is tudja, hogy létezik. Így a médiaszemélyiség „a kényelem, a biztonság és a menedék” forrásává válik számára.

Mindegy mit mond, szeretem!

Több tanulmány is született, amik arra jutottak, hogy a paraszociális kapcsolatok komoly hatást gyakorolnak a fiatalok választásaira. Többek között a politikai nézeteikre, a nemi identitásról alkotott képükre és a vásárlási szokásaikra is befolyással lehetnek, ami szülőként rémisztő, főleg azért, mert a kamasz gyerekek még rendkívül befolyásolhatók. Kizárólag a rajongó tini számára tűnik ez egy szimmetrikus, bizalmon alapuló barátságnak, de valójában az ismert személy csak kereskedelmi céllal igyekszik még több egyoldalú odaadást kiragadni a nézőből. Így végső soron mindegy, mit mond vagy reklámoz, az úgyis célba talál, ha már kialakult a kapocs. Innentől pedig csak reménykedni tudunk, hogy ez nem egy negatív, hanem egy pozitív befolyás lesz a fiatal életében.

Mit tehetünk szülőként?

A paraszociális kapcsolatok nem mindig ördögtől valóak. Az biztos, hogy érdemes megválogatni mit fogyasztunk virtuálisan, de van, hogy a tinédzser rajongása csak egy múló szeszély. Mindaddig, amíg nem befolyásolja a valódi kapcsolatait, ártalmatlan jelenség és nincs szükség közbeavatkozásra. Azonban, ha azt vesszük észre, hogy a gyerek begubózik és a társas kapcsolatokban nem találja a helyét, akkor már érdemes foglalkozni vele. A kötődés megerősítése és a közös, nem virtuális programok egyaránt segíthetnek kimozdítani őt ebből a világból. A leghasznosabb viszont, ha elkezd összpontosítani az igazi barátokra és valóságos kapcsolatokra, hiszen akkor nem marad többé hely a szívében a fiktív barátnak.

Forrás: www.helloszulo.hu