Sokan már várandósság alatt is beszélnek a pár hetes magzathoz, míg mások a születés után kezdik el kialakítani a gyermekükkel való ismerkedés folyamatát. A megfelelő anya-gyermek kapcsolat kialakításában nagy szerepe van a születés utáni első pár hétnek. A kötődés szempontjából életre szóló élmény mikor az újszülöttet közvetlenül megszületés után az édesanyja mellkasára helyezik. A bőrkontaktus, a szemkontaktus mind mind erősítik az anya-gyermek kapcsolatot valamint felébresztik az édesanyákban a törődés és a gondoskodás érzését, az anyai ösztönöket.
Az első hónapokban kialakult kötődés, szeretetteljes kapcsolat a jövőre nézve nagy jelentőséggel bír majd. Éppen ezért az anya-gyermek közötti kapcsolat minőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni. Amikor egy újszülött a világra jön szüksége van valakire, aki gondoskodik róla, akiben megbízhat, akire mindig számíthat. A kisbabának ezen szükségleteit az édesanya az, aki képes kielégíteni szerető gondoskodásával. Fontos, hogy minden órában, percben éreztessük gyermekünkkel a biztonság érzését, érezze, hogy gondoskodunk róla. Ha éhes, kap enni, ha fázik betakarjuk, ha társaságra vágyik megöleljük, ölbe vesszük. A kisbaba ezekből a bizalmi helyzetekből, a törődés minőségéből tapasztalatokat szerez. Jelzéseket ad az édesanya felé, kommunikál környezetével és várja a megnyugtató válaszokat. Fontos, hogy ne várjuk el egy pár hetes babától, hogy napirendhez alkalmazkodjon. Hogy kialakuljon egy napi ritmus és megfelelő bizalmi helyzet anya és gyermeke között ahhoz időre van szükség. A gyermek első évében megtapasztalja az egymástól való függés előnyeit és azt, hogy bízhat a másikban.
A megfelelő minőségű korai kötődéssel a gyermek egy egész életre szóló mintát kap melyek meghatározzák majd későbbi kapcsolatait bizalmi viszonyát a szülei és a környezete felé.
BNA
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése