Máskor lázadsz ellne, most, a koronavírus járvány idején, még örülnél is neki. Hogy is van ez?
Mindenki megkapja kiskorában, óvodában, általános iskolában, középiskolában a kötelező védőoltásokat. Vannak azonban olyan védőoltások, melyek nem kötelezőek, de kérhetőek.
A védőoltások segítenek az immunrendszerednek abban, hogy megvédje szervezetedet a különböző betegségektől. Segít csökkenteni a betegségek terjedését, így megakadályozza a járványok kialakulását. A védőoltást vakcinának is szoktuk hívni.
Hogyan működik a védőoltás?
Amikor megkapod a védőoltást, valójában az adott betegségre jellemző, legyengített vagy elhalt kórokozókat kapod meg. Ilyen mennyiségtől még nem betegedsz meg, de arra elég, hogy az immunrendszered antitesteket termeljen a betolakodó ellen. Ezután, ha tényleg a valódi betegség támadja meg a szervezeted, az immunrendszered - mivel már korábban találkozott vele - felismeri azt, és tud ellene védekezni. Előfordulhat az is, hogy egy vakcina nem nyújt ugyan teljes körű védelmet a betegség ellen, de, ha elkapod, akkor enyhébb a lefolyása, mint védőoltás nélkül.
Van olyan védőoltás, amelyet elegendő egyszeri alkalommal beadni, de van olyan, ahol a vakcinát több részletben adják be. Más védőoltást pedig bizonyos életkorban meg kell ismételni.
Miért kellenek a védőoltások?
- megvéd a különböző betegségektől
- segít csökkenteni a betegség terjedését
- a védőoltás kevesebbe kerül, mint az elkapott betegségből való kigyógyulás
- a védőoltásnak nagyon kevés mellékhatása van
- gyakran csak a védőoltás beadatásának igazolásával kerülhet be a gyerek az óvodába, iskolába
Ha majd olyan korba lépsz, hogy tervezed a terhességet, akkor majd beszélj az orvosoddal, hogy milyen védőoltásokat kaptál eddig, és milyen védőoltásokra lehet szükséged, hogy megvédd a babádat.
Ha elmész nyaralni egy egzotikus országba, akkor az utazás előtt hónapokkal beszéld meg az orvosoddal, hogy milyen védőoltásokat kell beadatnod magadnak. Azért kell hónapokkal korábban, mert egy vakcina beadása után a védettség kialakulásához hetek vagy hónapokra is szükség lehet.
Milyen betegség elleni védőoltás javasolt csecsemő és serdülő korban?
Minden esetben szüleiddel együtt beszélj az orvosoddal.
- agyhártyagyulladás
- bárányhimlő
- diftéria, tetanuisz és pertussis (szamárköhögés)
- influenza (csecsemőknél 6 hónapos kortól lehet adni)
- hepatitis-A
- hepatitis-B
- humán papillomavírus (HPV-méhnyakrák ellen)
- kanyaró, mumpsz, rubeola
- pneumococcus
- gyermekbénulás
- rotavírus
Milyen betegség elleni védőoltás javasolt felnőtt korban?
A védőoltásokra a felnőttnek is szüksége van, nemcsak a fiataloknak és a gyerekeknek. Az, hogy milyen védőoltásra van szüksége egy felnőttnek, nőknél függ attól is, hogy terhes-e. Továbbá függ attól, hogy milyen az életmódja, hova fog utazni, milyen az általános egészségi állapota és kikkel áll kapcsolatban. A felnőtt is beszéljen orvosával, hogy a helyzettől függően, milyen védőoltásra van szüksége.
Lehetséges védőoltások
- bárányhimlő
- hepatitis-A
- hepatitis-B
- humán papillomavírus (HPV-méhnyakrák ellen)
- kanyaró, mumpsz, rubeola
- pneumococcus
- diftéria, tetanuisz és pertussis (szamárköhögés)
- övsömör
Milyen mellékhatásai lehetnek a védőoltásoknak?
A védőoltásoknak mellékhatásai ritkán fordulnak elő, de a biztonság kedvéért ezekről tájékozódj az orvosodnál. Előfordulhat:
- bőrpír, enyhe duzzanat vagy fájdalom a szúrás helyén
- kis láz
- álmosság
- étvágytalanság
- ízületi fájdalom (kanyaró, rubeola, mumpsz védőoltás után)
Ha ezek a tünetek hosszabb ideig fennállnak, vagy a felsoroltakon kívül más tünetet tapasztalsz, azonnal fordulj orvoshoz.
Egy betegség kialakulása jóval nagyobb veszélyt jelenthet, mint a védőoltás mellékhatása. Éppen ezért inkább adassuk be a védőoltást, mintsem megbetegedjünk.
Okozhat-e a védőoltás további problémát?
Egyes vakcinákban higany tartalmú thimerosal található, melyet tartósítószerként használnak az oltóanyagban. Néhányan aggódnak amiatt, hogy a bárányhimlő, a kanyaró, a mumsz és a rubeola elleni védőoltás autizmust okozhat a gyerekeknél. A feltételezés onnan származik, hogy az autizmus első tünete kb. egy éves kor körül alakul ki, ami egybe esik az oltóanyag beadásával. Sok tanulmány készült erre nézve, de semmilyen kapcsolatot nem találtak a vakcina és az autizmus között. Vizsgálatok nem találtak összefüggést az autizmus és a thimerosal között.
Forrás:http://www.kamaszpanasz.hu/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése