2024. december 19., csütörtök

Karácsonyi veszélyek

Az élet minden napján leselkednek veszélyek a gyerekekre. Mindig éberen kell figyelnünk, hogy mit csinál, mikor csinál, és hogyan csinál a csemeténk. Nem kevésbé igaz ez a karácsony időszakára is, amikor rengeteg új, esetleg a gyerek számára még ismeretlen dolog kerül a lakásba. A csodálkozó mókusszemek pedig csak egy pillanatig lesznek a meglepetéstől mozdulatlanok, de az első adandó alkalommal felfedezőútra indulnak. Érdemes tehát sorra vennünk, hogy mikor, milyen helyzetekben figyeljünk fokozottan, és hívjuk fel a gyerek figyelmét a rá leselkedő veszélyekre.

Törékeny, szúrós, apró karácsonyfadíszek

A karácsonyfadíszek csillogása elkápráztatja az egész családot, ne csodálkozzunk, hogyha a csöppség is meg szeretne ismerkedni velük közelről. Ugyan egy gyereket nagyon könnyen, szinte pillanatok alatt meg lehet tanítani arra, hogy a karácsonyfához nyúlni nem szabad, vagy ha valami tetszik róla, akkor kérni kell, és anya/apa majd megmutatja közelről is, de mégis jobb felkészülni a váratlan helyzetekre is. Amíg kisgyerek van a családban, addig a gyönyörű, üveg díszeket elcsomagolhatjuk, és válasszunk helyettük műanyag díszeket, olyanokat, amiket, ha a kicsi megkaparint, nem tud kárt tenni magában vele. Persze ne csak arra figyeljünk, hogy ne tudjon eltörni a dísz, hanem arra is, hogy a csillag hegye ne szúrhassa meg, és az apróbb díszeket se nyelhesse le. Javaslom, hogy egy kis kosárba tegyünk olyan díszeket, amikkel szabad játszani és csúsztassuk be a fa alá, majd alkalomadtán csak vegyük elő.


 

 

 

 

 

 

 

Izzósor, gyöngysor, boák

Az izzósorral kapcsolatosan mindenkinek azonnal az elektromos veszélyek ugranak be. Az áramütés egy felnőttnek is halálos lehet, ezért fokozottan óvjuk ettől gyermekeinket. Emellett viszont ki kell hangsúlyozni, hogy a cserélhető izzók, a gyöngysorról lepotyogó alkatrészek, a boák, árva lány hajak csillogó szálai lenyeléskor fulladást okoznak, vagy a gyerek a játék hevében a nyaka köré tekerheti, ami szintén fulladáshoz és hámsérülésekhez vezethet. Ezért az ehhez hasonló, fára tekerhető díszekkel a játékot folyamatosan felügyeljük.

Csomagoló anyagok, szalagok

A szalagokkal a helyzet ugyanez. Elég egy pillanatra nem odafigyelni, és a gyermek máris a nyaka köré tekerte az egészet. A nagy méretű csomagolóanyagokat, zacsikat pedig még a normál hétköznapokon is a fejére szeretné húzni a csöppség, valamiféle késztetést érez erre. Amikor pedig az ajándékbontás közben mérhetetlen mennyiségű csomagolóanyag szabadul fel, szinte megállíthatatlan a kiskölök. Gyakran maga az ajándék nem okoz akkora örömöt egy gyereknek, mint a csomagolóanyag.

Tűz, gyertya, csillagszóró

Amondó vagyok, hogy a tűzzel a gyereket meg kell ismertetni, lehetőséget kell neki adni, hogy lássa a gyertya, csillagszóró működését. A karácsonyi asztal elengedhetetlen kelléke a gyertya, énekelgetés közben pedig egy-két csillagszóró leéghet anélkül, hogy az gondot okozna. Viszont ha felnőtt már nem ül az asztalnál, a gyertyát semmiképp se hagyjuk égve, és jobb ha magasra tesszük a koszorút, hogy a forró viasz se okozhasson sérüléseket. A csillagszóróval kapcsolatosan pedig felhívnám a figyelmet, hogy a fém pálcika még a leégést követő percekben is forró, jobb, ha azonnal lehűtjük vízzel, és még ezt követően is hagyjuk hűlni egy tányéron, és már nem adjuk a kicsik kezébe.

Forró étel, túlevés

Az étel hőmérséklete nem csak készítés közben veszélyes - persze azért az óvatosság a konyhában sem árt-, hanem az asztalnál ülve is. A gyerek ételét érdemes egy pár perccel előbb szedni, mint a felnőtt adagot, hogy legyen ideje a megfelelő hőmérsékletűre hűlni, ne égesse meg a kicsi száját. Ha pedig már eleget evett, ne tukmáljuk, nem kötelező mindent megkóstolnia, még akkor sem, ha azt a nagymama főzte. Tegyük el másnapra, majd megkóstolja akkor. És persze igaz mindez a süteményekre is, ahol nem a gyerek, hanem inkább a szülő fogja látni, hogyha elérte a csemete a határt. Jobb, ha idejében leállítjuk az édességfalást, mintsem egész éjjel ne aludjunk egy gyomorrontás miatt.

És persze mindezek mellett számos olyan veszélyforrás van, amire nem is számítunk. Amikor igyekszünk az ünnepeket tökéletessé varázsolni, előfordulhat, hogy figyelmünk elkalandozik, vagy a csöppségünk lesz túlságosan aktív. Ezért az esetleges balesetek miatt érdemes kézügyben tartani az orvosi ügyelet telefonszámait, ami ugyan a hétköznapokon is elérhető helyen van, de az ünnepek előtt ellenőrizzük, hogy meg van-e még. Ne akkor kelljen kapkodni, amikor baj történik.

 

 

 

 Forrás: https://picibaba.hu

 

 

 

 

2024. december 18., szerda

Karácsonyi otthoni játékötletek az egész családnak, oviskortól kamaszkorig

A karácsony az összetartozásról, a szeretetről és a közös élményekről szól, nemcsak az ajándékozásról és nagy evésekről. Kicsit végre van időnk lelassulni, kizárni a külvilágot és egymásra figyelni - töltsetek egy kis időt izgalmas közös programokkal, játékokkal!
Mutatunk néhány aranyos játékötletet, amikbe a karácsonyt is belecsempészhetitek, és közelebb hozzák egymáshoz a családtagokat. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Karácsonyi otthoni játékötletek, amik közelebb hozzák egymáshoz a családot

1. Ovisoknak: Karácsonyi kincsvadászat

Mi kell hozzá?

Pár apró ajándék (plüss, csoki, kis játék), színes papírok, egy kis fantázia.

 

Hogyan játsszuk?

  • Rejts el pár apró ajándékot a lakásban! Készíts egyszerű nyomokat vagy kincstérképet, amely segít a kicsiknek megtalálni a "kincseket".
  • A nyomok lehetnek egyszerű rajzok vagy szórakoztató kérdések, amelyek megoldása elvezeti őket a következő állomásra.
  • Végén a kincses ládikában lehet egy közös meglepetés: például egy karácsonyi mese vagy egy közös játék.

Miért jó?

A kicsik imádnak kutatni és felfedezni, a szülőkkel való csapatmunka pedig igazán emlékezetessé teszi ezt az élményt.
 

2. Kisiskolásoknak: Közös karácsonyi bábszínház

Mi kell hozzá?

Pár zokni vagy papírból készített báb, színes ceruzák, olló, ragasztó.

Hogyan játsszuk?

  • Készítsetek saját karácsonyi bábokat otthon, akár zoknikból vagy kartonpapírból.
  • Találjatok ki egy rövid karácsonyi mesét vagy használjatok egy ismert történetet 
  • Az elkészült bábokat használva adjatok elő egy saját kis bábelőadást.

Miért jó?

Fejleszti a kreativitást, a közös alkotás pedig remek módja annak, hogy a család minden tagja bekapcsolódjon.
 

3. Felsősöknek: Karácsonyi társasjáték újragondolva

Mi kell hozzá?

Egy meglevő társasjáték (pl. Ki nevet a végén?), karácsonyi matricák, színes papír, tollak.

Hogyan játsszuk?

  • Változtassátok meg a játékszabályokat karácsonyi témában: pl. a mezőkre új feladatokat írhattok, mint „Énekelj el egy karácsonyi dalt!” vagy „Mondj 3 karácsonyi hagyományt!”.
  • A nyertes kaphat egy apró karácsonyi meglepetést, pl. egy kupont, amit beválthat ölelésre, egy kis extra sütire vagy forró csokira.

Miért jó?

Izgalmas, interaktív élmény, ami a családi kapcsolatok erősítését is szolgálja.
 

4. Kamaszokkal: Közös filmkészítés

Mi kell hozzá?

Telefon vagy kamera, kreatív jelmezek (pl. Mikulássapka, hóember sál), közös ötletek.

Hogyan játsszuk?

  • Találjatok ki egy vicces vagy megható karácsonyi mini-filmet!
  • Osszátok ki a szerepeket: ki lesz a rendező, a színész, a jelmeztervező?
  • Használjatok vicces karácsonyi filtereket!
  • Forgassatok egy közös videót a karácsonyi történetetekről, amit aztán együtt néztek meg.

Miért jó?

A kamaszok is be tudnak kapcsolódni egy ilyen kreatív és modern játékba, miközben minőségi időt töltöttök együtt.
 

5. Közös családi program: Karácsonyi kézműves játékok

Mi kell hozzá?

Színes papírok, ragasztó, olló, csillám, természetes anyagok (pl. toboz, gesztenye).

Hogyan játsszuk?

  • Készítsetek saját karácsonyfadíszeket, asztali díszeket vagy karácsonyi ajándékkártyákat.
  • Kísérletezzetek bátran új technikákkal, amiket eddig még nem próbáltatok!

Miért jó?

A kézműveskedés nemcsak kikapcsoló, de igazi élményt nyújt minden korosztálynak.

A karácsonyi időszak a közös játékokkal és programokkal még különlegesebb lehet. Legyen ez az időszak a szeretet és a nevetés ideje minden családban!

 

 

 

 

 

 Forrás: https://www.csaladinet.hu/

Indexkép: Depositphotos.com

2024. december 17., kedd

Mi legyen a fa alatt?

Még néhány nap van karácsonyig, így annak is van még egy kis ideje, aki eddig tanácstalanságból, vagy időhiány miatt nem tudott semmivel készülni. Időt sajnos nem tudok ajándékozni senkinek, hogy legyen ideje vásárolni, de aki tanácstalanságban szenved, annak némi útravalóval szolgálhatok.


2024. december 10., kedd

Adventi ajtódísz









Kellékek:

  • Papírtálca,
  • zsírkréta,
  • színes krepp papír,
  • arany színű szalag, fonal,
  • ragasztó, olló.

Az elkészítés menete:

A papír tányér közepébe gyertyát rajzolunk, majd koszorú-szerűen körbevágjuk. Ha ez nehezünkre esik, akkor csak simán vágjuk ki a tányér közepét, és a kihulló részből készítsünk gyertya formát, majd tűzőgéppel erősítsük a körgyűrű széléhez.

A gyertyát és a tányér szélét zsírkrétával kiszínezzük. A koszorút zöldre, a gyertyát lilára vagy rózsaszínre, a gyertya lángját sárgás-pirosra.



2024. december 9., hétfő

Hangolódás az ünnepre adventi mesével...


 

 

 

 

 

 

Donászy Magda: Karácsonyvárás

Alig ment el Télapóka, még a nyoma itt a hóba', kezdődik a sürgés-forgás. Lótás-futás, csomaghordás. Minden boltban, áruházban hangos vásárlási láz van. Oda se a hónak, szélnek, még a hidegtől se félnek. Virradattól estelig tér és utca megtelik kicsinyekkel és nagyokkal, sokasodó csomagokkal.
Míg künn a hópihe rebben, odabenn a kis kezekben malacpersely ontja kincsét. Egyik-másik tele sincs még. No de mindegy. Hull a fényes tízfilléres, húszfilléres. Fiúk, lányok, jó barátok elmesélik, ki
mit látott. Ki mit venne, mit szeretne, hogyha sok-sok pénze lenne. Néha nem is pénz kell ehhez.
Elég a nagy szeretethez egy-egy ötlet, szorgalom. Az asztalon nagy halom színes papír, tarkabarka. Tomi adja jobbra-balra. Misi nyírja, Zsuzsi hajtja, Pál tekeri, Ferike meleg enyvvel keni be, és a végén a kis
Teri, mint egy mesebeli törpe, leragasztja szépen körbe. Klára fűzi selyemszálra, s el is készül
nemsokára anyunak a meglepetés. Nem is drága, nem is nehéz! Lám, reggeltől délutánig a papiros
gyönggyé válik. Igazgyöngy lesz anyu nyakán, s jobban örül talán-talán, mintha pénzért vették volna a
csillogó ékszerboltba'. Hát nagyanyó mit csinál? A két keze meg nem áll. Öt kötőtű körbe-körbe,
horgolótű föl-le, föl-le ugrándozik, versenyt szalad. Sietteti a fonalat. A gombolyag nesztelenül futkároz a
lába körül. Kanyarodik, csavarodik, amíg be nem alkonyodik. Dehogy pihen! Soha ilyen lóti-futi kedve nem volt, míg egy helyben búsan kuksolt. Unatkozott épp eleget, rozmaringos ruhák meget nagyanyóka
szekrényébe'. De most kimegy végre- végre az utcára, játszótérre. Hóba, fagyba ha kis sapka lesz Sárika feje búbján, elkíséri minden útján. Melegíti, vigyáz rája, s vele, egy az iskolába.

 Karácsonyvárás.

Alighogy elkészült, máris nőttön-nő a gyapjúsál is. S a varrótű? Az se rest. A cérnával futni kezd. Bújócskázik be-ki, be-ki, ha nagyanyó öltögeti. Nincs a táncnak hossza-vége, míg a fodros kis kötényke, ruha, cipő, új kabátka rá nem kerül a babákra. S nem tudja más, csak a kályha, hogy ameddig melegedik, nem szunyókál, pedig-pedig nap nap után ez a látszat, míg mellette dudorászgat. Apu s anyu délután sétálgatni megy csupán. Milyen furcsa, hazatérve a sok csomag alig fér be. Jut pincébe, fáskamrába, nem is tudják hamarjába: hova dugják? Hová tegyék? Hej! Mert a hely sosem elég. Rejtegetik, cserélgetik, míg csak be nem esteledik. Ha már alszik a ház népe, nincs a szónak hossza-vége. Anyu egyre sugdos-dugdos. Apuka papucsban futkos. Fejét fogja, kulcsokat hoz. Lassan illeszti a zárhoz. Mi tagadás, kicsit álmos.
Ami még sincs zár alatt, arra másnap ráakad polc felett és polc alatt más, ki ott keres helyet. S tanakodik: - Mi lehet? - Tűnődik egy darabig: - Kié lehet? Mi van itt? Hogy lehetne belelátni, papíron át kukucskálni? - Fogadkozik: - Legyen bármi, a karácsonyt meg kell várni! Lári-fári! Hány nap van még? Már nem is sok. Kilenc, nyolc, hét, majd meglátja, ha szabad, a csillogó fa alatt. Hanem éjjel álma nehéz, fogadalma
semmibe vész. Hiszen kicsiség az egész. Mért töltené heteken át álmatlanul az éjszakát? Nyugodtabb
lesz éje, álma, ha meglátja, mit tett oda nénje, bátyja. Dehogyis vár karácsonyig. Lassan odalopakodik.
Lábujjhegyen, észrevétlen. Jó, hogy senki más nincs ébren. De lám! Csodák csodájára, már csak hűlt
helyét találja! Visszasompolyog az ágyba. Ő is mindent rejtekhelyre tesz, hogy senki meg ne lelje. Végül ki-ki alig tudja, féltett titkát hová dugta. Utolsó nap gondot ad, hol is az a sok csomag?
Mert a napok folyvást fogynak. Mind kevesebb lesz a sok nap. Egyik fut a másik után, s holnapután egyet kell aludni csupán. - Már egyet sem! Csengős szánon – hipp-hopp! - itt van a karácsony.

 

 



Forrás: https://sandorschmidtbarbara.wordpress.com-adventi mesenaptár

2024. december 5., csütörtök

Mit hozzon a Mikulás? Segítünk, hogy mi kerüljön a mikuláscsomagba!


Nem ugyanazt rakjuk egy kétévesnek és egy tizenéves kiskamasznak a mikuláscsomagba. Segítünk, hogy mit hozzon a gyerekeknek a Mikulás.

Az első és legfontosabb kérdés, hogy mikor van a Mikulás, mikor kapják a csizmákba a gyerekek az édességet? Ez a vita már 20 évvel ezelőtt is ugyanúgy kitört az anyukák között, mint most, úgyhogy tisztázni kell minden évben: hivatalosan december 5-én éjjel jön, beteszi a kipucolt csizmákba a csomagot, amit december 6-án reggel találnak meg a gyerekek. A Mikulás-ünnepet Szent Miklós püspöknek köszönhetjük, aki nagylelkű és bőkezű felebaráti szeretetéről vált híressé, tettei miatt már életében is szentnek tartották. A Mikulás hagyományai közül sajnos már kikopott, pedig fontos szokás volt, hogy a december 6. a magyar népi hagyományban asszonyi dologtiltó nap volt, azaz semmi házimunkát nem végezhettek a nők.

A régi szép idők?

Bár korosztályonként változhat a csomag tartalma, vannak állandó szereplők, amelyeket a két- és a tízéves is ugyanúgy megkaphat: egy csokitélapó és gyümölcs belefér bármilyen korosztálynak. A mi gyerekkorunkban még nem csináltak olyan nagy ügyet a mikuláscsomagokból, a ‘80-as években Dunakavics, franciadrazsé, földimogyoró, mandarin, mikuláscsoki, télifagyi és az elmaradhatatlan virgács volt a csomagban.

Ma már kicsivel nagyobb figyelmet fordítunk arra, mit rakjunk a csomagokba, amelyek a gyerekek csizmáiba kerülnek majd december 6-án. Nemcsak korosztályokat figyelünk, hogy ne ugyanazt kapja a kicsi, mint a nagy, hanem sok családban az is szempont a mikuláscsomag összeállításakor, hogy ne legyen tele csokoládéval, kerüljön egészséges nasi is bele, vagy egyenesen teljesen cukormentes legyen.

A virgácsot pedig inkább hagyjuk ki teljesen a csomagokból, a legtöbb gyereket annyit ijesztgetik az oviban és iskolában a virgáccsal, hogy lehet, hogy nem fog jól elsülni a meglepetés, ha virgács is van a csizmában.

Illetve az a trend is kirajzolódott már, hogy kis ajándékokat is hoz a Mikulás, nem csak a finomságokat – ez szintén jó tipp azoknak, akik nem akarják csokiba fullasztani a gyereküket ezen a szép napon. Lehet az apró ajándék egy csomag zsírkréta vagy kifestőkönyv a kisebbeknek, vagy egy szép mini hógömb, bögre a nagyobbaknak, semmi extra, csak egy kis figyelmesség, amitől érzik, hogy a Mikulás gondolt rájuk a csokoládén túl is.

Egészségesebb Mikulást minden korosztálynak!

Az biztos, hogy követendő irány, hogy egészségesebb mikuláscsomagokat állítsunk össze a gyerekeinknek, főleg ha a kisebb, ovis korosztályról beszélünk, mert nekik semmi szükségük arra, hogy cukorral pörgessük fel őket minden nap. Márpedig ha egy csokival teli mikuláscsomagot kapnak, akkor biztosak lehetünk benne, hogy karácsonyig le sem állnak a csokievéssel, hiába próbáljuk beosztani a készleteket okosan. Az egészséges mikuláscsomagba kerülhet gyümölcs – főleg olyan, amit hétköznap nem gyakori a gyerek életében -, magok, aszalványok, saját sütésű kekszek…, és csoki is persze, csak ne a legnagyobb Mikulást szerezzük be a boltban. Magok közül tehetünk a csomagba mogyorót, diót, kesudiót, mandulát, sőt sült gesztenyét is. A mennyiség pedig egy-egy maroknyi legyen a magvakból.

Jó megoldás lehet, ha több kisebb csokoládét teszünk a csomagba, hogy ne vigyük kísértésbe a gyereket, hogy egyszerre meg akarja enni a nagy csokikat.

Amikor pedig kiválasztjuk a csokoládét, nézzük meg az összetevőket, hogy minél magasabb kakaótartalmú csokik kerüljenek a csomagba – de azért ne a legkeserűbb fekete csoki legyen a befutó, mert azt szinte egyik gyerek sem szereti. A tejcsokoládé nem az ördögtől való, főleg, ha sok kalciumot tartalmaz, ami segíti a csontfelépítést. A méret és a mennyiség mellett mindenképp kapjon nagy figyelmet a csoki minősége is.

„Nyilván ilyenkor több csokit kap a gyerek, de lehetőleg ne legyen elől az édesség, mert akkor nem tudja megállni, hogy ne nyúljon hozzá, ne egye meg. Tanítsuk meg, hogy a főétkezés után egye meg a csokit, ne helyette!” – tanácsolta egy korábbi nyilatkozatában Antal Emese dietetikus a mikuláscsomagokkal kapcsolatban.

Az biztos, hogy nincs december 6. mikuláscsomag nélkül, de egyáltalán nem mindegy, milyen édességek és ajándékok kerülnek a csomagba. Körültekintéssel, a kevesebb néha több és minőségibb elven haladva azonban nem hibázhatunk túl nagyot.

Forrás: www.nlc.hu


2024. december 4., szerda

Családi mozi ajánló



Vaiana 2.


Miután váratlan hívást kap felfedező őseitől, legénysége élén Vaiana nagy utazásra indul, s természetesen vele tart Maui is. Óceánia távol eső vidékein, rég elveszett vizeken át visz az útjuk, ahol olyan kalandokba keverednek, amilyenekről Vaiana még csak nem is álmodott.

Vetítések:

2024. december 7-8.

2024. december 14-15.

2024 december 27-29.


Szupermikulás

A Mikulás nagy rajongója a róla mintázott szuperhősfilmnek, a Szupermikulásnak, amelynek éppen bemutatják a harmadik részét. Régi vágya aztán váratlanul valóra válik, amikor véletlenül beüti a fejét, és elkezdi azt hinni, hogy ő a filmekből ismerős, különleges képességekkel rendelkező Szupermikulás.

Vetítés: 2024. december 7-8.


Wicked

A WICKED az Óz boszorkányainak nem ismert története, melyben az Emmy-, Grammy- és Tony-díjas Cynthia Erivo (Harriet - Szabadság vagy halál, a broadway-i Bíborszín) alakítja Elphabát, a szokatlan zöld bőrszíne miatt félreértett fiatal nőt, akinek még fel kell fedeznie az igazi erejét, és a Grammy-díjas, sokszoros platinalemezes szupersztár Ariana Grande alakítja Glindát, a kiváltságokban és ambícióban dúskáló népszerű fiatal nőt, akinek még fel kell fedeznie az igazi szívét és lelkét.

Ők ketten a Shiz Egyetem diákjaiként találkoznak Óz csodaországában, és váratlan, de mély barátság szövődik köztük. Miután találkoznak Ózzal, a nagy varázslóval, a barátságuk válaszúthoz ér, és életük külön utakon folytatódik. Glinda rendíthetetlenül áhítozik a népszerűségre, ezért enged a hatalom csábításának, miközben Elphaba eltökélten hű akar maradni önmagához és a körülötte lévőkhöz, és ez váratlan és meglepő következményekkel jár a jövőjére nézve. Különleges kalandjaik során végül beteljesedik a sorsuk, belőlük lesz az északi jó boszorkány és a gonosz nyugati boszorkány Óz birodalmában.

Vetítések:

2024. december 5-11.

2024. december 12-15.

2024. december 20-22.

2024. december 28-29.


A nap, amikor apu megmenti a karácsonyt

A Mikulás karácsonyra készülődik és teszteli a repülő szánját, amikor váratlanul balesetet szenved. Madridban zuhan le, ahol kórházba szállítják. A karácsony ezzel veszélybe kerül: a Mikulás nem tudja kiszállítani az ajándékokat. Ekkor kerül képbe a szélhámos Salva, egy semmirekellő apa, aki semmi emlékezeteset nem csinált egész életében, és akit egyedül a fia bálványoz. Ám most eljött az ő ideje. A Mikulás helyére lépve kiszállíthatja az ajándékokat, megmentheti a karácsonyt és boldogságot szerezhet a világ összes gyerekének – a saját fiát is beleértve. Apró szépséghiba, hogy Salva egyáltalán nem akar Mikulást játszani.

Vetítés: 2024. december 26-27.

Helyszín: Krúdy Gyula Art Mozi, Nyíregyháza, Országzászló tér 8.

Forrás: www.krudymozi.hu

 


2024. december 3., kedd

Mit tegyünk, ha a gyermek megkérdezi, hogy tényleg van e Mikulás?


Pszichológust kérdeztünk, hogyan készüljünk fel ezekre a kérdésekre.

„Anya, tényleg nincs Mikulás?” – ez egy a sok olyan, decemberi ünnepek előtt felmerülő gyermeki kérdések közül, amelyre felnőtt legyen a talpán, aki jól tud válaszolni. Arról, hogy vajon hogyan készülhetünk fel és miként adhatunk megnyugtató feleletet csemeténk számára a Mikulással kapcsolatos érdeklődésére, Rosta Ági pszichológust, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány szakmai munkatársát kérdeztük.

Úgy tudom, hogy kisiskoláskorban már felmerülhetnek a Mikulás létezésével kapcsolatos kételyek a gyermekekben. Mit válaszolhatunk nekik, ha arról érdeklődnek, tényleg van-e Mikulás?

A szokások, ünnepek és az ezek köré formálódó rituálék családonként és kultúránként eltérőek lehetnek. Ha mi szeretnénk tartani ezt a hagyományt, akkor érdemes a Mikulás alakját megtartani a gyermek fantáziájában, ameddig csak lehetséges. Sok szülő aggódik azon, hogy vajon ez nem minősül-e hazugságnak, de a gyermeki látásmód eltér a felnőttekétől.

Abban az értelemben, ahogy a hazugságot definiáljuk, a Mikulás nem hazugság.

A gyerekek varázslatos világában a valóság és a mese, a fantázia nem különül el élesen egymástól, itt a mágikus és a racionális gondolkodás remekül megfér egymás mellett. Iskoláskor előtt nem is nagyon szokott felmerülni e kérdés, ha tartjuk a hagyományt. 6-7 éves kortól kezdve fokozatosan kezd teret nyerni a racionális, ok-okozati gondolkodás, itt felmerülhet már egyre több kérdés a Mikulás körül.

Hogyan válaszolhatunk jól a Mikulással kapcsolatos kérdésekre?

Ez függ az életkortól is, de amikor egyre több konkrét kérdés merül fel, akkor nem érdemes bonyolult magyarázatokba keverednünk. Sőt, kisebb korban sokszor a gyerek még magának is megválaszolja, megoldja ezeket a helyzeteket a mágikus gondolkodásával, hiszen szeretné fenntartani a varázslatot.

Ebben az életkorban jó, ha szülőként mi is bele tudunk helyezkedni a mesevilágba, és ebből a nézőpontból megválaszolni azt.

Például, ha egy 3-4 éves gyerek megkérdezi tőlünk, hogy tud minden gyerekhez eljutni a Mikulás egyetlen este alatt, mondhatjuk, hogy az ügyes rénszarvasai nagyon gyorsan húzzák a szánját, hogy mindenhová odaérjen. De az is megoldás lehet, hogy eláruljuk, hogy nem tudjuk a választ.

Hogyan tudjuk fenntartani a varázst?

Szerintem ebben az a legjobb, hogy a varázs fenntartásához nem kell gyereknek lenni, de felnőttként sokat tehetünk azért, hogy a gyermekünk felnőve majd egy belső erőforrássá alakítsa azokat a családi szokásokat, amelyeket a Mikulás, a szülinap vagy más ünnep köré fontunk.

Ha már tudja, hogy nem létezik a Mikulás, akkor is megtarthatjuk a szokásokat, az ajándékozás öröme, a családi együttlét varázsa ugyanúgy megmarad.

Az apró szokások, a családon belüli kis rituálék, a várakozás, a beszélgetés az, amellyel varázslatos lesz ez az időszak.

Miért olyan fontos számukra ez a varázslat?

A rituálék és hagyományok erősítik a biztonságérzetünket, stabilitást jelentenek a változó világban. Kifejezik a közösséghez tartozásunkat, érzékeltetik az idő múlását, a folytonosságot, és segítik a családi összetartozást is. Minden ünnep kiemel egy kicsit a hétköznapokból, amelyekből sok erőt meríthetünk. Ezenkívül minden ünnepnek van egy jelentése szimbolikus síkon is, amelyet nagyon hasznos akár tudatosítani is magunkban, és ennek külön figyelmet szentelni.

Mit tegyünk akkor, ha a gyermekünk még hisz, de az osztálytársak már tudják az igazságot?

Ha a gyerek még hisz a Mikulásban, akkor semmit sem kell tennünk. Ahogy nő, érik, iskoláskorban úgy fog egyre inkább teret nyerni a realista gondolkodásmód az életében. Ha ő még hisz, vagy hinni szeretne, akkor ezt tartsuk tiszteletben, továbbra is legyen meg a rituálé az ünnep körül – például tegyük ki a tiszta csizmát az ablakba, legyen benne meglepetés. Ha látjuk, hogy már kezd nőni benne a kételkedés, akkor próbáljunk figyelni rá, amikor úgy érezzük, hogy eljött az idő, elmondhatjuk neki a Mikulás történetét, de mindenképp találjuk meg az egyensúlyt: segítsük őrizni a mesevilágot, de ne vonjuk kétségbe az ő valóságát, tapasztalatait.

Válaszoljunk a kérdéseire, beszélgessünk sokat!

Hogyan reagáljunk, ha kész tények elé állít bennünket, felnőtteket, hogy márpedig ő tudja, mi a valóság? 

Ha úgy látjuk a gyerekünkön, hogy megérett rá – leginkább kisiskoláskorban –, akkor át lehet keretezni a Mikulás történetét, beszélni az ünnep eredetéről, a hagyományainkról, Szent Miklósról. Nagyon jó alkalom bevonni őt az ünnepi előkészületekbe, akár egy kicsit másképpen, mint ahogy eddig tettük. A szokások megmaradhatnak ezután is, sőt ilyenkor akár már az ajándékozás, a közös Mikulás öröme új érzésként jelenik meg.

Mit tegyünk, ha kiderül az igazság, és úgy érzi, évekig becsaptuk?

Ha a gyermekünk tényleg csalódott, nehezen veszi az igazságot, akkor nagyon fontos, hogy elismerjük az érzéseit, semmiképp ne bagatellizáljuk el azt! Kádár Annamária pszichológus nagyszerűen megfogalmazta ezt:

Amikor a gyermek megérik rá, akkor elfogadja az igazságot, nem okoz neki traumát, és nem a felnőtt hazugságaként fogja ezt kezelni.

„A mágikus gondolkodás, a minden lehetséges érzése olyan belső erőforrásokkal ruházza fel, amelyekre nagy szüksége van a személyiségfejlődése során.”

Forrás: www.divany.hu


Mikulásváró versek, mondókák, énekek

 


 

 

 

 

 

 

Hókastélyban jéglakás:
Ott lakik a Mikulás.
Szél a szánja – mégse fázik,
Úgy röpül egy messzi házig.

Csengõje a hópehely.
Szánkójának énekelj,
Mintha dallal idehúznád,
S tedd ki ablakba a csizmád.

Ne lesd meg a Mikulást,
Rajta varázs a palást:
Leshetsz reggelig magadban,
Mert ha eljön, láthatatlan.

Hogyha tudnád, hol lakik,
S odaérnél hajnalig,
Jutnál mesebeli tájra –
Elolvadna palotája.

Megriadna és tova –
Röpítené fagylova,
A helyén meg, idenézz csak,
Sírdogálna ezer jégcsap.

Ne lesd meg a Mikulást,
Hadd suhogjon a palást,
Jöjjön, jöjjön láthatatlan
Éjszakában és havakban.

Táncolj, örülj, énekelj,
Mint kerengõ hópehely.
Csengõjüket fenyõk rázzák,
Telis-teli cipõd, csizmád.

Mikulás, Mikulás, öreg Mikulás!
Jó, hogy jössz, jó, hogy jössz, minden gyerek vár!
Krumplicukor, csokoládé, jaj, de jó!
De a virgács jó gyereknek nem való!
Mikulás, Mikulás, öreg Mikulás!
Jó, hogy jössz, jó, hogy jössz, Téged várunk már!

Csendes este, téli este,
halkan hull a hó.
Csendes utcán, havas utcán
siklik egy szánkó.

Itt egy ablak, ott egy ablak,
halkan kinyílik.
Kis cipőbe, nagy csizmába,
ajándék hullik.

Reggel a sok gyermek szeme
csupa csillogás.
Vígan mondják: "Itt járt a jó
Mikulás"

Donkó László: Mikulás de csudás!

Mikulás, Mikulás,
mindene de csudás:
Legszebb a puttonya, ajándékból
minden jóból
ki nem fogy soha!
Mikulás, Mikulás,
mindene de csudás:
legjobb a jó szíve,
ajándéknál
dúsgazdagabb
jósággal van tele!

Dr. Sándorné Manyika: Mikulás

Rénszarvasok húzzák
A Mikulás szánját,
Röpülnek, mint szél,
Hegyen és völgyön át.

Akár a sas madár,
Ha kibontja szárnyát,
Kell, hogy siessenek,
Hisz oly nagy a világ!

Beoson a házba
Ablakon, kéményen,
Varázsereje van
Úgy, mint a mesékben.

Ajándékát osztja
Nappal és sötétben,
Sok gyermek várja őt
A föld kerekségen.

 

Gyurkovics Tibor: Vers a Mikuláshoz

Miki, Miki, Mikulás,
hova bújsz, hova állsz,
mennyi aranyat találsz
a csomagban?

Vár rád a gyerekcsapat,
ide add, oda add
a cukrot, a kosarat,
gyere gyorsan!

Azt hiszed, nem láttalak
a jegenyefák alatt?
Lopództál egy nagy halom
dióval a válladon!

Bármily csendben lépeget
bakancsod a rét felett,
minden gyerek észrevett
az ablakból tégedet!

Olyan ember vagy te, mint mi,
csak az ég ruhádra hinti
a havat, és ezüst,
csillogó hajad a füst.

Felhőből van a szakállad,
szél tömi meg a pipádat,
rókaprémből van a bundád,
szeretettel gondolunk rád!

Kitesszük az ablakunkba
a csizmát, a cipőt,
mi meg addig elbújunk a
sutban, hogy legyen időd

hozni mindenféle jót,
mazsolát, mogyorót,
s mikulások, gyerekek,
cinkostársak legyenek!

Megcsörren a mogyoró
puttonyodban, csuda jó!
Mi már tudjuk, hogy te jössz,
kócnadrágod csupa szösz!

Itt állunk megilletődve,
míg a lábad törlöd le,
jól tudod te, illik ez
a mikulás-emberhez!

A kezedben alma, keksz,
bezörögsz, bejöhetsz,
tapsolunk, ámulunk,
soha el nem árulunk!

Minden este feldíszíti
csillagfény a homlokod,
olyan ember vagy te, mint mi,
csak pirosabb és nagyobb!

Devecsery László: Jön a Mikulás

A Mikulás gyorsan eljő
feje felett nagy hófelhő.
Rénszarvasok húzzák szánját,
hó csipkézi a bundáját.

Kövér puttony van a vállán,
hópihe ül a szakállán.
Mikor hozzád megérkezik,
cipőd sok-sok jóval telik.

Hull a hó, nézd, odakint,
a Mikulás néked int.

Zelk Zoltán: Mikulás

Égi úton fúj szél,
hulldogál a hó.
Nem bánja azt, útra kél
Mikulás apó.

Vállán meleg köpönyeg,
Fújhat már a szél,
Nem fagy meg a jó öreg,
míg a földre ér.

Lent a földön dalba fog
száz és száz harang,
Jó hogy itt vagy Mikulás,
gilingi-galang.

Ablakba tett kiscipők,
várják már jöttödet,
Hoztál cukrot, mogyorót,
jóságos Öreg?!

-Hoztam bizony, hoztam én,
hisz itt az idő.
Nem marad ma üresen
egyetlen cipő.

Hajnalodik. Csillagok
szaladnak elé.
Amint ballag Mikulás
már hazafelé.

 

 

Forrás: https://picibaba.hu/

2024. december 2., hétfő

Télköszöntő versek


Télkezdet 

Erdő-mező ködbe merül,

hideg, sötét éjszaka ül

a zúzmaracsillagokra.

Felhők égi magasából

egy hópihe idetáncol

a szél karján ablakunkba.




Szánkódomb 

Találtam egy színes, füles

reklámszatyrot. Ki ne nevess,

fölkaptam s futottam vele

kedvenc szánkódombom fele.

 

Fényes-síkos a felszíne,

kantárszár a kajla füle,

fürgén-gyorsan fordul veled,

nem töri föl a feneked.

 

Jeges lejtőn szélként röpül,

aki rajta biztosan ül,

s ha hóbuckának ütközik,

puha párnán bukfencezik.

 

Nincs még egy ilyen fürge szán,

egy hibája sincsen talán.

S ha gazdája mégis zokog?

Alighanem kőre futott.

 


Télesti dal

A nap szemét lehunyta,

sötét a kerek ég,

csillagfénnyel behúzta

álmának függönyét.

 

A sündisznó a bokrok

meleg tövébe bú,

iszapban béka hortyog,

mókust rejt az odú.

 

Madár ág sűrűjében,

a jég alatt a hal

álmot sző rejtekében,

és mindent hó takar.

 

Te is ágyadban fekszel,

pillád ólomnehéz.

Az álom csöndbe felkel,

s minden zugba benéz.

 

A kályhából kifújja

a pislogó tüzet.

Jégcsaphideg az ujja,

nem fázik mégse meg.




Téli vers 

Félig álomban

szendereg minden,

már téli ruhában,

a bodzabokorban

egy kis madár

énekét

csöndben,

félénken

fújja.

 

Szerelem, bánat,

fújja, csak fújja,

hó szállingózik.

Felborzolt tollát

hűs

takarója

melegen

betakarja,

a hó.


Forrás: Mikulástól karácsonyig c. könyv




Karácsonyi veszélyek

Az élet minden napján leselkednek veszélyek a gyerekekre. Mindig éberen kell figyelnünk, hogy mit csinál, mikor csinál, és hogyan csinál a csemeténk. Nem kevésbé igaz ez a karácsony időszakára is, amikor rengeteg új, esetleg a gyerek számára még ismeretlen dolog kerül a lakásba. A csodálkozó mókusszemek pedig csak egy pillanatig lesznek a meglepetéstől mozdulatlanok, de az első adandó alkalommal felfedezőútra indulnak. Érdemes tehát sorra vennünk, hogy mikor, milyen helyzetekben figyeljünk fokozottan, és hívjuk fel a gyerek figyelmét a rá leselkedő veszélyekre.

Törékeny, szúrós, apró karácsonyfadíszek

A karácsonyfadíszek csillogása elkápráztatja az egész családot, ne csodálkozzunk, hogyha a csöppség is meg szeretne ismerkedni velük közelről. Ugyan egy gyereket nagyon könnyen, szinte pillanatok alatt meg lehet tanítani arra, hogy a karácsonyfához nyúlni nem szabad, vagy ha valami tetszik róla, akkor kérni kell, és anya/apa majd megmutatja közelről is, de mégis jobb felkészülni a váratlan helyzetekre is. Amíg kisgyerek van a családban, addig a gyönyörű, üveg díszeket elcsomagolhatjuk, és válasszunk helyettük műanyag díszeket, olyanokat, amiket, ha a kicsi megkaparint, nem tud kárt tenni magában vele. Persze ne csak arra figyeljünk, hogy ne tudjon eltörni a dísz, hanem arra is, hogy a csillag hegye ne szúrhassa meg, és az apróbb díszeket se nyelhesse le. Javaslom, hogy egy kis kosárba tegyünk olyan díszeket, amikkel szabad játszani és csúsztassuk be a fa alá, majd alkalomadtán csak vegyük elő.


 

 

 

 

 

 

 

Izzósor, gyöngysor, boák

Az izzósorral kapcsolatosan mindenkinek azonnal az elektromos veszélyek ugranak be. Az áramütés egy felnőttnek is halálos lehet, ezért fokozottan óvjuk ettől gyermekeinket. Emellett viszont ki kell hangsúlyozni, hogy a cserélhető izzók, a gyöngysorról lepotyogó alkatrészek, a boák, árva lány hajak csillogó szálai lenyeléskor fulladást okoznak, vagy a gyerek a játék hevében a nyaka köré tekerheti, ami szintén fulladáshoz és hámsérülésekhez vezethet. Ezért az ehhez hasonló, fára tekerhető díszekkel a játékot folyamatosan felügyeljük.

Csomagoló anyagok, szalagok

A szalagokkal a helyzet ugyanez. Elég egy pillanatra nem odafigyelni, és a gyermek máris a nyaka köré tekerte az egészet. A nagy méretű csomagolóanyagokat, zacsikat pedig még a normál hétköznapokon is a fejére szeretné húzni a csöppség, valamiféle késztetést érez erre. Amikor pedig az ajándékbontás közben mérhetetlen mennyiségű csomagolóanyag szabadul fel, szinte megállíthatatlan a kiskölök. Gyakran maga az ajándék nem okoz akkora örömöt egy gyereknek, mint a csomagolóanyag.

Tűz, gyertya, csillagszóró

Amondó vagyok, hogy a tűzzel a gyereket meg kell ismertetni, lehetőséget kell neki adni, hogy lássa a gyertya, csillagszóró működését. A karácsonyi asztal elengedhetetlen kelléke a gyertya, énekelgetés közben pedig egy-két csillagszóró leéghet anélkül, hogy az gondot okozna. Viszont ha felnőtt már nem ül az asztalnál, a gyertyát semmiképp se hagyjuk égve, és jobb ha magasra tesszük a koszorút, hogy a forró viasz se okozhasson sérüléseket. A csillagszóróval kapcsolatosan pedig felhívnám a figyelmet, hogy a fém pálcika még a leégést követő percekben is forró, jobb, ha azonnal lehűtjük vízzel, és még ezt követően is hagyjuk hűlni egy tányéron, és már nem adjuk a kicsik kezébe.

Forró étel, túlevés

Az étel hőmérséklete nem csak készítés közben veszélyes - persze azért az óvatosság a konyhában sem árt-, hanem az asztalnál ülve is. A gyerek ételét érdemes egy pár perccel előbb szedni, mint a felnőtt adagot, hogy legyen ideje a megfelelő hőmérsékletűre hűlni, ne égesse meg a kicsi száját. Ha pedig már eleget evett, ne tukmáljuk, nem kötelező mindent megkóstolnia, még akkor sem, ha azt a nagymama főzte. Tegyük el másnapra, majd megkóstolja akkor. És persze igaz mindez a süteményekre is, ahol nem a gyerek, hanem inkább a szülő fogja látni, hogyha elérte a csemete a határt. Jobb, ha idejében leállítjuk az édességfalást, mintsem egész éjjel ne aludjunk egy gyomorrontás miatt.

És persze mindezek mellett számos olyan veszélyforrás van, amire nem is számítunk. Amikor igyekszünk az ünnepeket tökéletessé varázsolni, előfordulhat, hogy figyelmünk elkalandozik, vagy a csöppségünk lesz túlságosan aktív. Ezért az esetleges balesetek miatt érdemes kézügyben tartani az orvosi ügyelet telefonszámait, ami ugyan a hétköznapokon is elérhető helyen van, de az ünnepek előtt ellenőrizzük, hogy meg van-e még. Ne akkor kelljen kapkodni, amikor baj történik.

 

 

 

 Forrás: https://picibaba.hu

 

 

 

 

Karácsonyi otthoni játékötletek az egész családnak, oviskortól kamaszkorig

A karácsony az összetartozásról, a szeretetről és a közös élményekről szól, nemcsak az ajándékozásról és nagy evésekről. Kicsit végre van időnk lelassulni, kizárni a külvilágot és egymásra figyelni - töltsetek egy kis időt izgalmas közös programokkal, játékokkal!
Mutatunk néhány aranyos játékötletet, amikbe a karácsonyt is belecsempészhetitek, és közelebb hozzák egymáshoz a családtagokat. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Karácsonyi otthoni játékötletek, amik közelebb hozzák egymáshoz a családot

1. Ovisoknak: Karácsonyi kincsvadászat

Mi kell hozzá?

Pár apró ajándék (plüss, csoki, kis játék), színes papírok, egy kis fantázia.

 

Hogyan játsszuk?

  • Rejts el pár apró ajándékot a lakásban! Készíts egyszerű nyomokat vagy kincstérképet, amely segít a kicsiknek megtalálni a "kincseket".
  • A nyomok lehetnek egyszerű rajzok vagy szórakoztató kérdések, amelyek megoldása elvezeti őket a következő állomásra.
  • Végén a kincses ládikában lehet egy közös meglepetés: például egy karácsonyi mese vagy egy közös játék.

Miért jó?

A kicsik imádnak kutatni és felfedezni, a szülőkkel való csapatmunka pedig igazán emlékezetessé teszi ezt az élményt.
 

2. Kisiskolásoknak: Közös karácsonyi bábszínház

Mi kell hozzá?

Pár zokni vagy papírból készített báb, színes ceruzák, olló, ragasztó.

Hogyan játsszuk?

  • Készítsetek saját karácsonyi bábokat otthon, akár zoknikból vagy kartonpapírból.
  • Találjatok ki egy rövid karácsonyi mesét vagy használjatok egy ismert történetet 
  • Az elkészült bábokat használva adjatok elő egy saját kis bábelőadást.

Miért jó?

Fejleszti a kreativitást, a közös alkotás pedig remek módja annak, hogy a család minden tagja bekapcsolódjon.
 

3. Felsősöknek: Karácsonyi társasjáték újragondolva

Mi kell hozzá?

Egy meglevő társasjáték (pl. Ki nevet a végén?), karácsonyi matricák, színes papír, tollak.

Hogyan játsszuk?

  • Változtassátok meg a játékszabályokat karácsonyi témában: pl. a mezőkre új feladatokat írhattok, mint „Énekelj el egy karácsonyi dalt!” vagy „Mondj 3 karácsonyi hagyományt!”.
  • A nyertes kaphat egy apró karácsonyi meglepetést, pl. egy kupont, amit beválthat ölelésre, egy kis extra sütire vagy forró csokira.

Miért jó?

Izgalmas, interaktív élmény, ami a családi kapcsolatok erősítését is szolgálja.
 

4. Kamaszokkal: Közös filmkészítés

Mi kell hozzá?

Telefon vagy kamera, kreatív jelmezek (pl. Mikulássapka, hóember sál), közös ötletek.

Hogyan játsszuk?

  • Találjatok ki egy vicces vagy megható karácsonyi mini-filmet!
  • Osszátok ki a szerepeket: ki lesz a rendező, a színész, a jelmeztervező?
  • Használjatok vicces karácsonyi filtereket!
  • Forgassatok egy közös videót a karácsonyi történetetekről, amit aztán együtt néztek meg.

Miért jó?

A kamaszok is be tudnak kapcsolódni egy ilyen kreatív és modern játékba, miközben minőségi időt töltöttök együtt.
 

5. Közös családi program: Karácsonyi kézműves játékok

Mi kell hozzá?

Színes papírok, ragasztó, olló, csillám, természetes anyagok (pl. toboz, gesztenye).

Hogyan játsszuk?

  • Készítsetek saját karácsonyfadíszeket, asztali díszeket vagy karácsonyi ajándékkártyákat.
  • Kísérletezzetek bátran új technikákkal, amiket eddig még nem próbáltatok!

Miért jó?

A kézműveskedés nemcsak kikapcsoló, de igazi élményt nyújt minden korosztálynak.

A karácsonyi időszak a közös játékokkal és programokkal még különlegesebb lehet. Legyen ez az időszak a szeretet és a nevetés ideje minden családban!

 

 

 

 

 

 Forrás: https://www.csaladinet.hu/

Indexkép: Depositphotos.com

Mi legyen a fa alatt?

Még néhány nap van karácsonyig, így annak is van még egy kis ideje, aki eddig tanácstalanságból, vagy időhiány miatt nem tudott semmivel készülni. Időt sajnos nem tudok ajándékozni senkinek, hogy legyen ideje vásárolni, de aki tanácstalanságban szenved, annak némi útravalóval szolgálhatok.


Adventi ajtódísz









Kellékek:

  • Papírtálca,
  • zsírkréta,
  • színes krepp papír,
  • arany színű szalag, fonal,
  • ragasztó, olló.

Az elkészítés menete:

A papír tányér közepébe gyertyát rajzolunk, majd koszorú-szerűen körbevágjuk. Ha ez nehezünkre esik, akkor csak simán vágjuk ki a tányér közepét, és a kihulló részből készítsünk gyertya formát, majd tűzőgéppel erősítsük a körgyűrű széléhez.

A gyertyát és a tányér szélét zsírkrétával kiszínezzük. A koszorút zöldre, a gyertyát lilára vagy rózsaszínre, a gyertya lángját sárgás-pirosra.



Hangolódás az ünnepre adventi mesével...


 

 

 

 

 

 

Donászy Magda: Karácsonyvárás

Alig ment el Télapóka, még a nyoma itt a hóba', kezdődik a sürgés-forgás. Lótás-futás, csomaghordás. Minden boltban, áruházban hangos vásárlási láz van. Oda se a hónak, szélnek, még a hidegtől se félnek. Virradattól estelig tér és utca megtelik kicsinyekkel és nagyokkal, sokasodó csomagokkal.
Míg künn a hópihe rebben, odabenn a kis kezekben malacpersely ontja kincsét. Egyik-másik tele sincs még. No de mindegy. Hull a fényes tízfilléres, húszfilléres. Fiúk, lányok, jó barátok elmesélik, ki
mit látott. Ki mit venne, mit szeretne, hogyha sok-sok pénze lenne. Néha nem is pénz kell ehhez.
Elég a nagy szeretethez egy-egy ötlet, szorgalom. Az asztalon nagy halom színes papír, tarkabarka. Tomi adja jobbra-balra. Misi nyírja, Zsuzsi hajtja, Pál tekeri, Ferike meleg enyvvel keni be, és a végén a kis
Teri, mint egy mesebeli törpe, leragasztja szépen körbe. Klára fűzi selyemszálra, s el is készül
nemsokára anyunak a meglepetés. Nem is drága, nem is nehéz! Lám, reggeltől délutánig a papiros
gyönggyé válik. Igazgyöngy lesz anyu nyakán, s jobban örül talán-talán, mintha pénzért vették volna a
csillogó ékszerboltba'. Hát nagyanyó mit csinál? A két keze meg nem áll. Öt kötőtű körbe-körbe,
horgolótű föl-le, föl-le ugrándozik, versenyt szalad. Sietteti a fonalat. A gombolyag nesztelenül futkároz a
lába körül. Kanyarodik, csavarodik, amíg be nem alkonyodik. Dehogy pihen! Soha ilyen lóti-futi kedve nem volt, míg egy helyben búsan kuksolt. Unatkozott épp eleget, rozmaringos ruhák meget nagyanyóka
szekrényébe'. De most kimegy végre- végre az utcára, játszótérre. Hóba, fagyba ha kis sapka lesz Sárika feje búbján, elkíséri minden útján. Melegíti, vigyáz rája, s vele, egy az iskolába.

 Karácsonyvárás.

Alighogy elkészült, máris nőttön-nő a gyapjúsál is. S a varrótű? Az se rest. A cérnával futni kezd. Bújócskázik be-ki, be-ki, ha nagyanyó öltögeti. Nincs a táncnak hossza-vége, míg a fodros kis kötényke, ruha, cipő, új kabátka rá nem kerül a babákra. S nem tudja más, csak a kályha, hogy ameddig melegedik, nem szunyókál, pedig-pedig nap nap után ez a látszat, míg mellette dudorászgat. Apu s anyu délután sétálgatni megy csupán. Milyen furcsa, hazatérve a sok csomag alig fér be. Jut pincébe, fáskamrába, nem is tudják hamarjába: hova dugják? Hová tegyék? Hej! Mert a hely sosem elég. Rejtegetik, cserélgetik, míg csak be nem esteledik. Ha már alszik a ház népe, nincs a szónak hossza-vége. Anyu egyre sugdos-dugdos. Apuka papucsban futkos. Fejét fogja, kulcsokat hoz. Lassan illeszti a zárhoz. Mi tagadás, kicsit álmos.
Ami még sincs zár alatt, arra másnap ráakad polc felett és polc alatt más, ki ott keres helyet. S tanakodik: - Mi lehet? - Tűnődik egy darabig: - Kié lehet? Mi van itt? Hogy lehetne belelátni, papíron át kukucskálni? - Fogadkozik: - Legyen bármi, a karácsonyt meg kell várni! Lári-fári! Hány nap van még? Már nem is sok. Kilenc, nyolc, hét, majd meglátja, ha szabad, a csillogó fa alatt. Hanem éjjel álma nehéz, fogadalma
semmibe vész. Hiszen kicsiség az egész. Mért töltené heteken át álmatlanul az éjszakát? Nyugodtabb
lesz éje, álma, ha meglátja, mit tett oda nénje, bátyja. Dehogyis vár karácsonyig. Lassan odalopakodik.
Lábujjhegyen, észrevétlen. Jó, hogy senki más nincs ébren. De lám! Csodák csodájára, már csak hűlt
helyét találja! Visszasompolyog az ágyba. Ő is mindent rejtekhelyre tesz, hogy senki meg ne lelje. Végül ki-ki alig tudja, féltett titkát hová dugta. Utolsó nap gondot ad, hol is az a sok csomag?
Mert a napok folyvást fogynak. Mind kevesebb lesz a sok nap. Egyik fut a másik után, s holnapután egyet kell aludni csupán. - Már egyet sem! Csengős szánon – hipp-hopp! - itt van a karácsony.

 

 



Forrás: https://sandorschmidtbarbara.wordpress.com-adventi mesenaptár

Mit hozzon a Mikulás? Segítünk, hogy mi kerüljön a mikuláscsomagba!


Nem ugyanazt rakjuk egy kétévesnek és egy tizenéves kiskamasznak a mikuláscsomagba. Segítünk, hogy mit hozzon a gyerekeknek a Mikulás.

Az első és legfontosabb kérdés, hogy mikor van a Mikulás, mikor kapják a csizmákba a gyerekek az édességet? Ez a vita már 20 évvel ezelőtt is ugyanúgy kitört az anyukák között, mint most, úgyhogy tisztázni kell minden évben: hivatalosan december 5-én éjjel jön, beteszi a kipucolt csizmákba a csomagot, amit december 6-án reggel találnak meg a gyerekek. A Mikulás-ünnepet Szent Miklós püspöknek köszönhetjük, aki nagylelkű és bőkezű felebaráti szeretetéről vált híressé, tettei miatt már életében is szentnek tartották. A Mikulás hagyományai közül sajnos már kikopott, pedig fontos szokás volt, hogy a december 6. a magyar népi hagyományban asszonyi dologtiltó nap volt, azaz semmi házimunkát nem végezhettek a nők.

A régi szép idők?

Bár korosztályonként változhat a csomag tartalma, vannak állandó szereplők, amelyeket a két- és a tízéves is ugyanúgy megkaphat: egy csokitélapó és gyümölcs belefér bármilyen korosztálynak. A mi gyerekkorunkban még nem csináltak olyan nagy ügyet a mikuláscsomagokból, a ‘80-as években Dunakavics, franciadrazsé, földimogyoró, mandarin, mikuláscsoki, télifagyi és az elmaradhatatlan virgács volt a csomagban.

Ma már kicsivel nagyobb figyelmet fordítunk arra, mit rakjunk a csomagokba, amelyek a gyerekek csizmáiba kerülnek majd december 6-án. Nemcsak korosztályokat figyelünk, hogy ne ugyanazt kapja a kicsi, mint a nagy, hanem sok családban az is szempont a mikuláscsomag összeállításakor, hogy ne legyen tele csokoládéval, kerüljön egészséges nasi is bele, vagy egyenesen teljesen cukormentes legyen.

A virgácsot pedig inkább hagyjuk ki teljesen a csomagokból, a legtöbb gyereket annyit ijesztgetik az oviban és iskolában a virgáccsal, hogy lehet, hogy nem fog jól elsülni a meglepetés, ha virgács is van a csizmában.

Illetve az a trend is kirajzolódott már, hogy kis ajándékokat is hoz a Mikulás, nem csak a finomságokat – ez szintén jó tipp azoknak, akik nem akarják csokiba fullasztani a gyereküket ezen a szép napon. Lehet az apró ajándék egy csomag zsírkréta vagy kifestőkönyv a kisebbeknek, vagy egy szép mini hógömb, bögre a nagyobbaknak, semmi extra, csak egy kis figyelmesség, amitől érzik, hogy a Mikulás gondolt rájuk a csokoládén túl is.

Egészségesebb Mikulást minden korosztálynak!

Az biztos, hogy követendő irány, hogy egészségesebb mikuláscsomagokat állítsunk össze a gyerekeinknek, főleg ha a kisebb, ovis korosztályról beszélünk, mert nekik semmi szükségük arra, hogy cukorral pörgessük fel őket minden nap. Márpedig ha egy csokival teli mikuláscsomagot kapnak, akkor biztosak lehetünk benne, hogy karácsonyig le sem állnak a csokievéssel, hiába próbáljuk beosztani a készleteket okosan. Az egészséges mikuláscsomagba kerülhet gyümölcs – főleg olyan, amit hétköznap nem gyakori a gyerek életében -, magok, aszalványok, saját sütésű kekszek…, és csoki is persze, csak ne a legnagyobb Mikulást szerezzük be a boltban. Magok közül tehetünk a csomagba mogyorót, diót, kesudiót, mandulát, sőt sült gesztenyét is. A mennyiség pedig egy-egy maroknyi legyen a magvakból.

Jó megoldás lehet, ha több kisebb csokoládét teszünk a csomagba, hogy ne vigyük kísértésbe a gyereket, hogy egyszerre meg akarja enni a nagy csokikat.

Amikor pedig kiválasztjuk a csokoládét, nézzük meg az összetevőket, hogy minél magasabb kakaótartalmú csokik kerüljenek a csomagba – de azért ne a legkeserűbb fekete csoki legyen a befutó, mert azt szinte egyik gyerek sem szereti. A tejcsokoládé nem az ördögtől való, főleg, ha sok kalciumot tartalmaz, ami segíti a csontfelépítést. A méret és a mennyiség mellett mindenképp kapjon nagy figyelmet a csoki minősége is.

„Nyilván ilyenkor több csokit kap a gyerek, de lehetőleg ne legyen elől az édesség, mert akkor nem tudja megállni, hogy ne nyúljon hozzá, ne egye meg. Tanítsuk meg, hogy a főétkezés után egye meg a csokit, ne helyette!” – tanácsolta egy korábbi nyilatkozatában Antal Emese dietetikus a mikuláscsomagokkal kapcsolatban.

Az biztos, hogy nincs december 6. mikuláscsomag nélkül, de egyáltalán nem mindegy, milyen édességek és ajándékok kerülnek a csomagba. Körültekintéssel, a kevesebb néha több és minőségibb elven haladva azonban nem hibázhatunk túl nagyot.

Forrás: www.nlc.hu


Családi mozi ajánló



Vaiana 2.


Miután váratlan hívást kap felfedező őseitől, legénysége élén Vaiana nagy utazásra indul, s természetesen vele tart Maui is. Óceánia távol eső vidékein, rég elveszett vizeken át visz az útjuk, ahol olyan kalandokba keverednek, amilyenekről Vaiana még csak nem is álmodott.

Vetítések:

2024. december 7-8.

2024. december 14-15.

2024 december 27-29.


Szupermikulás

A Mikulás nagy rajongója a róla mintázott szuperhősfilmnek, a Szupermikulásnak, amelynek éppen bemutatják a harmadik részét. Régi vágya aztán váratlanul valóra válik, amikor véletlenül beüti a fejét, és elkezdi azt hinni, hogy ő a filmekből ismerős, különleges képességekkel rendelkező Szupermikulás.

Vetítés: 2024. december 7-8.


Wicked

A WICKED az Óz boszorkányainak nem ismert története, melyben az Emmy-, Grammy- és Tony-díjas Cynthia Erivo (Harriet - Szabadság vagy halál, a broadway-i Bíborszín) alakítja Elphabát, a szokatlan zöld bőrszíne miatt félreértett fiatal nőt, akinek még fel kell fedeznie az igazi erejét, és a Grammy-díjas, sokszoros platinalemezes szupersztár Ariana Grande alakítja Glindát, a kiváltságokban és ambícióban dúskáló népszerű fiatal nőt, akinek még fel kell fedeznie az igazi szívét és lelkét.

Ők ketten a Shiz Egyetem diákjaiként találkoznak Óz csodaországában, és váratlan, de mély barátság szövődik köztük. Miután találkoznak Ózzal, a nagy varázslóval, a barátságuk válaszúthoz ér, és életük külön utakon folytatódik. Glinda rendíthetetlenül áhítozik a népszerűségre, ezért enged a hatalom csábításának, miközben Elphaba eltökélten hű akar maradni önmagához és a körülötte lévőkhöz, és ez váratlan és meglepő következményekkel jár a jövőjére nézve. Különleges kalandjaik során végül beteljesedik a sorsuk, belőlük lesz az északi jó boszorkány és a gonosz nyugati boszorkány Óz birodalmában.

Vetítések:

2024. december 5-11.

2024. december 12-15.

2024. december 20-22.

2024. december 28-29.


A nap, amikor apu megmenti a karácsonyt

A Mikulás karácsonyra készülődik és teszteli a repülő szánját, amikor váratlanul balesetet szenved. Madridban zuhan le, ahol kórházba szállítják. A karácsony ezzel veszélybe kerül: a Mikulás nem tudja kiszállítani az ajándékokat. Ekkor kerül képbe a szélhámos Salva, egy semmirekellő apa, aki semmi emlékezeteset nem csinált egész életében, és akit egyedül a fia bálványoz. Ám most eljött az ő ideje. A Mikulás helyére lépve kiszállíthatja az ajándékokat, megmentheti a karácsonyt és boldogságot szerezhet a világ összes gyerekének – a saját fiát is beleértve. Apró szépséghiba, hogy Salva egyáltalán nem akar Mikulást játszani.

Vetítés: 2024. december 26-27.

Helyszín: Krúdy Gyula Art Mozi, Nyíregyháza, Országzászló tér 8.

Forrás: www.krudymozi.hu

 


Mit tegyünk, ha a gyermek megkérdezi, hogy tényleg van e Mikulás?


Pszichológust kérdeztünk, hogyan készüljünk fel ezekre a kérdésekre.

„Anya, tényleg nincs Mikulás?” – ez egy a sok olyan, decemberi ünnepek előtt felmerülő gyermeki kérdések közül, amelyre felnőtt legyen a talpán, aki jól tud válaszolni. Arról, hogy vajon hogyan készülhetünk fel és miként adhatunk megnyugtató feleletet csemeténk számára a Mikulással kapcsolatos érdeklődésére, Rosta Ági pszichológust, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány szakmai munkatársát kérdeztük.

Úgy tudom, hogy kisiskoláskorban már felmerülhetnek a Mikulás létezésével kapcsolatos kételyek a gyermekekben. Mit válaszolhatunk nekik, ha arról érdeklődnek, tényleg van-e Mikulás?

A szokások, ünnepek és az ezek köré formálódó rituálék családonként és kultúránként eltérőek lehetnek. Ha mi szeretnénk tartani ezt a hagyományt, akkor érdemes a Mikulás alakját megtartani a gyermek fantáziájában, ameddig csak lehetséges. Sok szülő aggódik azon, hogy vajon ez nem minősül-e hazugságnak, de a gyermeki látásmód eltér a felnőttekétől.

Abban az értelemben, ahogy a hazugságot definiáljuk, a Mikulás nem hazugság.

A gyerekek varázslatos világában a valóság és a mese, a fantázia nem különül el élesen egymástól, itt a mágikus és a racionális gondolkodás remekül megfér egymás mellett. Iskoláskor előtt nem is nagyon szokott felmerülni e kérdés, ha tartjuk a hagyományt. 6-7 éves kortól kezdve fokozatosan kezd teret nyerni a racionális, ok-okozati gondolkodás, itt felmerülhet már egyre több kérdés a Mikulás körül.

Hogyan válaszolhatunk jól a Mikulással kapcsolatos kérdésekre?

Ez függ az életkortól is, de amikor egyre több konkrét kérdés merül fel, akkor nem érdemes bonyolult magyarázatokba keverednünk. Sőt, kisebb korban sokszor a gyerek még magának is megválaszolja, megoldja ezeket a helyzeteket a mágikus gondolkodásával, hiszen szeretné fenntartani a varázslatot.

Ebben az életkorban jó, ha szülőként mi is bele tudunk helyezkedni a mesevilágba, és ebből a nézőpontból megválaszolni azt.

Például, ha egy 3-4 éves gyerek megkérdezi tőlünk, hogy tud minden gyerekhez eljutni a Mikulás egyetlen este alatt, mondhatjuk, hogy az ügyes rénszarvasai nagyon gyorsan húzzák a szánját, hogy mindenhová odaérjen. De az is megoldás lehet, hogy eláruljuk, hogy nem tudjuk a választ.

Hogyan tudjuk fenntartani a varázst?

Szerintem ebben az a legjobb, hogy a varázs fenntartásához nem kell gyereknek lenni, de felnőttként sokat tehetünk azért, hogy a gyermekünk felnőve majd egy belső erőforrássá alakítsa azokat a családi szokásokat, amelyeket a Mikulás, a szülinap vagy más ünnep köré fontunk.

Ha már tudja, hogy nem létezik a Mikulás, akkor is megtarthatjuk a szokásokat, az ajándékozás öröme, a családi együttlét varázsa ugyanúgy megmarad.

Az apró szokások, a családon belüli kis rituálék, a várakozás, a beszélgetés az, amellyel varázslatos lesz ez az időszak.

Miért olyan fontos számukra ez a varázslat?

A rituálék és hagyományok erősítik a biztonságérzetünket, stabilitást jelentenek a változó világban. Kifejezik a közösséghez tartozásunkat, érzékeltetik az idő múlását, a folytonosságot, és segítik a családi összetartozást is. Minden ünnep kiemel egy kicsit a hétköznapokból, amelyekből sok erőt meríthetünk. Ezenkívül minden ünnepnek van egy jelentése szimbolikus síkon is, amelyet nagyon hasznos akár tudatosítani is magunkban, és ennek külön figyelmet szentelni.

Mit tegyünk akkor, ha a gyermekünk még hisz, de az osztálytársak már tudják az igazságot?

Ha a gyerek még hisz a Mikulásban, akkor semmit sem kell tennünk. Ahogy nő, érik, iskoláskorban úgy fog egyre inkább teret nyerni a realista gondolkodásmód az életében. Ha ő még hisz, vagy hinni szeretne, akkor ezt tartsuk tiszteletben, továbbra is legyen meg a rituálé az ünnep körül – például tegyük ki a tiszta csizmát az ablakba, legyen benne meglepetés. Ha látjuk, hogy már kezd nőni benne a kételkedés, akkor próbáljunk figyelni rá, amikor úgy érezzük, hogy eljött az idő, elmondhatjuk neki a Mikulás történetét, de mindenképp találjuk meg az egyensúlyt: segítsük őrizni a mesevilágot, de ne vonjuk kétségbe az ő valóságát, tapasztalatait.

Válaszoljunk a kérdéseire, beszélgessünk sokat!

Hogyan reagáljunk, ha kész tények elé állít bennünket, felnőtteket, hogy márpedig ő tudja, mi a valóság? 

Ha úgy látjuk a gyerekünkön, hogy megérett rá – leginkább kisiskoláskorban –, akkor át lehet keretezni a Mikulás történetét, beszélni az ünnep eredetéről, a hagyományainkról, Szent Miklósról. Nagyon jó alkalom bevonni őt az ünnepi előkészületekbe, akár egy kicsit másképpen, mint ahogy eddig tettük. A szokások megmaradhatnak ezután is, sőt ilyenkor akár már az ajándékozás, a közös Mikulás öröme új érzésként jelenik meg.

Mit tegyünk, ha kiderül az igazság, és úgy érzi, évekig becsaptuk?

Ha a gyermekünk tényleg csalódott, nehezen veszi az igazságot, akkor nagyon fontos, hogy elismerjük az érzéseit, semmiképp ne bagatellizáljuk el azt! Kádár Annamária pszichológus nagyszerűen megfogalmazta ezt:

Amikor a gyermek megérik rá, akkor elfogadja az igazságot, nem okoz neki traumát, és nem a felnőtt hazugságaként fogja ezt kezelni.

„A mágikus gondolkodás, a minden lehetséges érzése olyan belső erőforrásokkal ruházza fel, amelyekre nagy szüksége van a személyiségfejlődése során.”

Forrás: www.divany.hu


Mikulásváró versek, mondókák, énekek

 


 

 

 

 

 

 

Hókastélyban jéglakás:
Ott lakik a Mikulás.
Szél a szánja – mégse fázik,
Úgy röpül egy messzi házig.

Csengõje a hópehely.
Szánkójának énekelj,
Mintha dallal idehúznád,
S tedd ki ablakba a csizmád.

Ne lesd meg a Mikulást,
Rajta varázs a palást:
Leshetsz reggelig magadban,
Mert ha eljön, láthatatlan.

Hogyha tudnád, hol lakik,
S odaérnél hajnalig,
Jutnál mesebeli tájra –
Elolvadna palotája.

Megriadna és tova –
Röpítené fagylova,
A helyén meg, idenézz csak,
Sírdogálna ezer jégcsap.

Ne lesd meg a Mikulást,
Hadd suhogjon a palást,
Jöjjön, jöjjön láthatatlan
Éjszakában és havakban.

Táncolj, örülj, énekelj,
Mint kerengõ hópehely.
Csengõjüket fenyõk rázzák,
Telis-teli cipõd, csizmád.

Mikulás, Mikulás, öreg Mikulás!
Jó, hogy jössz, jó, hogy jössz, minden gyerek vár!
Krumplicukor, csokoládé, jaj, de jó!
De a virgács jó gyereknek nem való!
Mikulás, Mikulás, öreg Mikulás!
Jó, hogy jössz, jó, hogy jössz, Téged várunk már!

Csendes este, téli este,
halkan hull a hó.
Csendes utcán, havas utcán
siklik egy szánkó.

Itt egy ablak, ott egy ablak,
halkan kinyílik.
Kis cipőbe, nagy csizmába,
ajándék hullik.

Reggel a sok gyermek szeme
csupa csillogás.
Vígan mondják: "Itt járt a jó
Mikulás"

Donkó László: Mikulás de csudás!

Mikulás, Mikulás,
mindene de csudás:
Legszebb a puttonya, ajándékból
minden jóból
ki nem fogy soha!
Mikulás, Mikulás,
mindene de csudás:
legjobb a jó szíve,
ajándéknál
dúsgazdagabb
jósággal van tele!

Dr. Sándorné Manyika: Mikulás

Rénszarvasok húzzák
A Mikulás szánját,
Röpülnek, mint szél,
Hegyen és völgyön át.

Akár a sas madár,
Ha kibontja szárnyát,
Kell, hogy siessenek,
Hisz oly nagy a világ!

Beoson a házba
Ablakon, kéményen,
Varázsereje van
Úgy, mint a mesékben.

Ajándékát osztja
Nappal és sötétben,
Sok gyermek várja őt
A föld kerekségen.

 

Gyurkovics Tibor: Vers a Mikuláshoz

Miki, Miki, Mikulás,
hova bújsz, hova állsz,
mennyi aranyat találsz
a csomagban?

Vár rád a gyerekcsapat,
ide add, oda add
a cukrot, a kosarat,
gyere gyorsan!

Azt hiszed, nem láttalak
a jegenyefák alatt?
Lopództál egy nagy halom
dióval a válladon!

Bármily csendben lépeget
bakancsod a rét felett,
minden gyerek észrevett
az ablakból tégedet!

Olyan ember vagy te, mint mi,
csak az ég ruhádra hinti
a havat, és ezüst,
csillogó hajad a füst.

Felhőből van a szakállad,
szél tömi meg a pipádat,
rókaprémből van a bundád,
szeretettel gondolunk rád!

Kitesszük az ablakunkba
a csizmát, a cipőt,
mi meg addig elbújunk a
sutban, hogy legyen időd

hozni mindenféle jót,
mazsolát, mogyorót,
s mikulások, gyerekek,
cinkostársak legyenek!

Megcsörren a mogyoró
puttonyodban, csuda jó!
Mi már tudjuk, hogy te jössz,
kócnadrágod csupa szösz!

Itt állunk megilletődve,
míg a lábad törlöd le,
jól tudod te, illik ez
a mikulás-emberhez!

A kezedben alma, keksz,
bezörögsz, bejöhetsz,
tapsolunk, ámulunk,
soha el nem árulunk!

Minden este feldíszíti
csillagfény a homlokod,
olyan ember vagy te, mint mi,
csak pirosabb és nagyobb!

Devecsery László: Jön a Mikulás

A Mikulás gyorsan eljő
feje felett nagy hófelhő.
Rénszarvasok húzzák szánját,
hó csipkézi a bundáját.

Kövér puttony van a vállán,
hópihe ül a szakállán.
Mikor hozzád megérkezik,
cipőd sok-sok jóval telik.

Hull a hó, nézd, odakint,
a Mikulás néked int.

Zelk Zoltán: Mikulás

Égi úton fúj szél,
hulldogál a hó.
Nem bánja azt, útra kél
Mikulás apó.

Vállán meleg köpönyeg,
Fújhat már a szél,
Nem fagy meg a jó öreg,
míg a földre ér.

Lent a földön dalba fog
száz és száz harang,
Jó hogy itt vagy Mikulás,
gilingi-galang.

Ablakba tett kiscipők,
várják már jöttödet,
Hoztál cukrot, mogyorót,
jóságos Öreg?!

-Hoztam bizony, hoztam én,
hisz itt az idő.
Nem marad ma üresen
egyetlen cipő.

Hajnalodik. Csillagok
szaladnak elé.
Amint ballag Mikulás
már hazafelé.

 

 

Forrás: https://picibaba.hu/

Télköszöntő versek


Télkezdet 

Erdő-mező ködbe merül,

hideg, sötét éjszaka ül

a zúzmaracsillagokra.

Felhők égi magasából

egy hópihe idetáncol

a szél karján ablakunkba.




Szánkódomb 

Találtam egy színes, füles

reklámszatyrot. Ki ne nevess,

fölkaptam s futottam vele

kedvenc szánkódombom fele.

 

Fényes-síkos a felszíne,

kantárszár a kajla füle,

fürgén-gyorsan fordul veled,

nem töri föl a feneked.

 

Jeges lejtőn szélként röpül,

aki rajta biztosan ül,

s ha hóbuckának ütközik,

puha párnán bukfencezik.

 

Nincs még egy ilyen fürge szán,

egy hibája sincsen talán.

S ha gazdája mégis zokog?

Alighanem kőre futott.

 


Télesti dal

A nap szemét lehunyta,

sötét a kerek ég,

csillagfénnyel behúzta

álmának függönyét.

 

A sündisznó a bokrok

meleg tövébe bú,

iszapban béka hortyog,

mókust rejt az odú.

 

Madár ág sűrűjében,

a jég alatt a hal

álmot sző rejtekében,

és mindent hó takar.

 

Te is ágyadban fekszel,

pillád ólomnehéz.

Az álom csöndbe felkel,

s minden zugba benéz.

 

A kályhából kifújja

a pislogó tüzet.

Jégcsaphideg az ujja,

nem fázik mégse meg.




Téli vers 

Félig álomban

szendereg minden,

már téli ruhában,

a bodzabokorban

egy kis madár

énekét

csöndben,

félénken

fújja.

 

Szerelem, bánat,

fújja, csak fújja,

hó szállingózik.

Felborzolt tollát

hűs

takarója

melegen

betakarja,

a hó.


Forrás: Mikulástól karácsonyig c. könyv