Kreativitás - egy szó, mellyel igen gyakran találkozunk mostanában. De vajon mit takar, mire jó? Erről szedtünk össze pár gondolatot.
Mégis miért olyan fontos a kreativitás? Ez megkülönbözteti meg a monotont a változatostól, az unalmasat az izgalmastól, a problémát a megoldástól és hosszú távon választóvíz lehet a sikeres és a kudarcokkal teli élet között.
Olyan képességről, készségről beszélünk, amely a mindennapi életünket könnyebbé teszi. Hiszen ha minden helyzetben gyorsan kapcsolunk, eszünkbe jut egy jó ötlet, hamar találunk megoldást a gondjainkra. A kreativitás pedig - különösen a fogékony kisgyermekkorban - fejleszthető.
A lényeg, hogy ideje korán rávezessük a gyermeket a “másképp” fogalom jelentésére. Különösen fontos ez óvodás - kisiskolás korban, hiszen amikor idősebb korban a gyermeki képzelet ereje megkopik, a kamasznak már nincs fegyver a kezében, mellyel kreatív legyen a - lássuk be - gépiességen, x-elésen, teszteken és biflázáson alapuló iskolarendszerünkben.
A szülőknek azért sincs könnyű dolga, mivel a napjainkban felnövő generáció - kicsit már mi magunk is - a legtöbb dolgot készen kapja. Néhány kattintással bevásárolunk, minden információhoz azonnal hozzáférünk. A papíralapú könyveket felváltják az e-bookok, a mesekönyveket a rajzfilmek, az agyunk várakozás, gondolkodás és erőfeszítés nélkül kap meg mindent. Ilyen feltételek mellett ritka kincs a kreativitás készsége, hiszen amint a mondás tartja, az az izom, melyet nem használunk, elsorvad. Ezért is fontos életben tartanunk a kreatív gondolkodást. A fejlesztéshez nem szükséges méregdrága, nehezen beszerezhető tárgyakat beszereznünk. A kreativitás otthon kezdődik, a lehető legegyszerűbb tárgyakkal.
Hogyan fejleszthetjük gyermekünk kreativitását?
Hagyd kibontakozni!
A kreatív gondolkodás a gyermekek sajátja, mindannyian úgy születünk, hogy képzeletünkben bármiből bármi lehet. A lényeg, hogy vegyük észre és karoljuk fel, támogassuk gyermekünk gondolatait, még akkor is, sőt főképp akkor, ha azok eltérnek a szokványostól. A legfontosabb, hogy mi magunk is tudjunk lazítani kicsit a gondolkodásunkon. Ha csemeténk nem rendeltetésszerűen - de okosan - használja a játékait, ne akadályozzuk meg benne! Természetesen az észszerűség határain belül, ha a gyerek mindennel céltalan rombolásba kezd, az nem az ötletességét bizonyítja. Ellenben sokan követjük el azt a hibát, hogy amikor a kicsi a társasjáték bábuival bábozni, vagy azokból építkezni kezd, lebeszéljük róla, mondván, ennek a játéknak más a szabálya, ez nem erre való. Ezzel máris korlátok közé szorítjuk a gondolkodását, olyan helyzetben, melynek nincs tétje. Ha tartósan ezen az úton marad, téthelyzetekben sem lesz képes kilépni a komfortzónájából és más szemmel nézni egy-egy problémát. Az első lépés tehát hogy hagyjuk az önálló kreativitást kibontakozni!
Használd másképp!
Bábozzunk a matchbox-okkal, építkezzünk a játékfazekakból, poharakból, leporelló könyvekből, rajzoljunk kavicsokkal, tégladarabokkal, kövekkel. Legyen dob a homokozóvödörből, dobverő a fakanálból és próbáljátok ki, mennyire más hangon cseng a fa, a fém, a beton és a textil. Ne ragaszkodjatok az előírásokhoz, bármiből lehet bármi, ez a fantázia lényege!
Térj el a megszokottól!
A legalapvetőbb tevékenységet is kreatívvá tehetjük, ha nem félünk egy kis bolondozástól. A gyerekek esetében a “vicces” szó a varázsige. Például járjatok viccesen séta közben! Tegyétek másképp a lábatok, utánozzatok állatokat! A rajzolás is feldobható - bár önmagában egy kreativitást roppantul fejlesztő tevékenység - ha viccesen rajzoltok! Készüljenek fura állatok, macskák egérfüllel, oroszlánok, elefánt-ormánnyal, sünik nyuszifülekkel... ami csak eszetekbe jut! Még a szennyesruha összeszedése is mókává válhat, ha célbadobóst játszotok a ruháskosárral. Törekedjetek arra, hogy olykor változtassatok valamin, ami már megszokottá és unalmassá vált számotokra.
A legfontosabb, hogy a gyermek lássa: mindenhez többféleképpen is hozzá lehet kezdeni, csak ötletesség kérdése, hogy hogyan. Egy problémára mindig számtalan megoldás létezik, a cél pedig az, hogy a cseperedő gyermek számára alapvető megoldási stratégia legyen a járatlan utak keresése.
Az otthoni számítógépes játékok alapvetően kerülendők, akármit is hirdet a legújabb számítógépszoftver, valójában nem fejleszti a gyermeket, sem a kreativitását. Hiszen az ilyen típusú játékok lényege pont az, hogy egy nyomvonalon, ugyanazon megoldási stratégiát alkalmazva töltsük ki a sort az építőjátékban, vagy derítsük fel a főgonosz búvóhelyét. Csak a megadott eszközök használhatók és azok mind a megszokott módon viselkednek. Ez persze nem könnyű a mai kor gyermekét nevelőknek, hiszen a gyerekek már telefonnal, tablettel a kezükben születnek és nehéz őket ettől az iránytól eltéríteni. Valójában nem is kell, hiszen a jövő a technológiára épül - szerencsére van mód arra, hogy a kecske is jóllakjon és a káposzta is megmaradjon.
Amikor a modern technika kreatív
A Future park a legújabb kiállítás az Andrássy Élményparkban - élő bizonyítéka annak, hogy kis odafigyeléssel a modern technika is lehet kreativitást fejlesztő, élményeket adó dolog. Megalkotóinak nem titkolt szándéka a művészet, a tudomány, és a technológia határait elmosni, úgy használni a modern kori eszközöket, ahogy korábban még senki. Vannak köztük művészek, programozók, mérnökök, számítógépes animátorok, matematikusok, építészek, grafikusok. Közös munkájuk eredménye egy olyan családi program, melynek során a legmodernebb eszközökkel játszhat a család apraja-nagyja - és amelyhez elengedhetetlen az élénk fantázia és a kreativitás. Az ott fellelhető játékok messze túlmutatnak az órákig számítógép előtt ücsörgésen és a klaviatúra nyomkodásán. A feladatok magukkal ragadók, interaktívak és megmozgatják az agytekervényeket. Néhány lehetőség, a teljesség igénye nélkül:
Fejlesztő játékötletek
A rajzok életre kelnek 1.
A látogatók által papírra rajzolt és színezett állatok életre kelnek egy hatalmas 3D-s alkotásban. A papírállatok érintéssel megelevenednek és kommunikálni kezdenek egymással.
1. Színezd ki az általad kiválasztott állatot a papíron!
2. Olvasd be a papírt!
3. Az alkotásban szereplő állatok megelevenednek a virtuális világban.
4. Érintsd meg az állatokat és életre kelnek!
Mit fejleszt?
- Kreativitás, a kifejezés ereje
- Sokszínűség tiszteletben tartása
- Önállóság fejlesztése
A rajzok életre kelnek 2.
A rajzolt állatokból papírmodellt (origamit) is készíthetünk. A krétával papírra rajzolt állatot be kell olvasni, majd az elkészült rajz „szabásmintáját” kinyomtatva és összehajtogatva áll össze a háromdimenziós papírmodell.
1. Színezd ki a kedvenc állatformád sablonját!
2. Olvasd be a rajzot!
3. Nyomtasd ki a rajz szabásmintáját!
4. Rakd össze az állat háromdimenziós papírmodelljét, amelyet hazavihetsz.
Mit fejleszt?
- Problémamegoldó képesség
- Térbeli perspektíva fejlesztése
- Térérzék fejlesztése
Megfestett természet
Rendkívül izgalmas és az ökoszisztéma tudatosításában hasznos játék során a látogatók állat és növényrajzai kerülnek be a virtuális világba, ahol életre kelve a természet működését lehet szimulálni. A nagyobb állat megeszi a kisebbet, a növények fejlődnek és terjednek a természetben, az állatok szaporodnak, fejlődnek majd meghalnak, csakúgy, mint a valós természetben.
1. Színezd ki az általad kiválasztott rajzot!
2. Olvasd be azt!
3. Az állatok és a virágok életre kelnek a kiállítótérben!
4. Állj meg a virágoknál és azok ki fognak nyílni körülötted, sétálj a virágok körül és a virágszirmok szétszóródnak!
5. Menj az állatokhoz közel, érezni fogják a jelenléted, és elkezdenek mozogni!
Mit fejleszt?
- Ökoszisztéma tudatosítása
- Kreativitás, a kifejezés ereje
- Sokszínűség tiszteletben tartása
- Önállóság fejlesztése
- Technológia iránti érdeklődés fejlesztése
Teremtés története
Ha a gyerekek a képernyőn lévő szimbólumokat megérintik, azok az
általuk képviselt teremtményekké alakulnak. Minél több teremtmény jön
létre az érintések által, annál jobban kerekedik ki a történet.
A szimbólumokból létrejövő teremtmények hatással vannak egymásra,
valamint a játékban résztvevők tevékenysége is befolyásolja a
cselekményt. Például a madár rászáll egy fára, a juh elfut a kutya elől
vagy táncol, mikor valaki közeledik hozzá.
1. Érintsd meg a szimbólumokat, és figyeld a változást!
2. A teremtmények a szimbólumokból kelnek életre.
3. A történet kezdetét veszi.
Mit fejleszt?
- Szimbólumok megismerése
- Alakzatfelismerés
- Ok-okozati összefüggések megértése
Az óriáslabdák zenekara
A fénylabdákat gurítva különböző színű fényt és hangot bocsátanak ki. A magasban lévő labdák kommunikálnak egymással: érintés után egy labda rögtön a többi környező labdára is hatással lesz, és megváltoztatja az egész tér színét!
1. Érintsd meg vagy gurítsd a labdákat, hogy a színek és a hangok megváltozzanak!
2. Érintsd meg a magasban lévő nagy labdákat, hogy megváltoztassa a térben lévő összes labda színét és hangját!
Mit fejleszt?
- Térérzék: A padlón lévő labdák és a mennyezetről lógó labdák, valamint a saját és mások helyének tudatosítása egyaránt elősegítik a térérzék kialakulását. A játék a távolság és a magasság érzékelését együtt fejleszti.
- Együttműködés: A tér színének káprázatos változásával egyidőben a gyerekek a saját jelenlétük és tevékenységük mellett más emberek jelenlétét és tevékenységét is érzékelik a térben.
Zsenik ugróiskolája
A Zsenik ugróiskolájában körök, háromszögek és négyzetek vetített képe jelenik meg a padlón. Amikor a gyerekek ügyesen az alakzatra ugranak, azok hangokat és színeket generálnak. Ugyanazon formák vagy színek egymás utáni érintése egyre szebb színeket és hangokat eredményez. A gyerekek teljes testüket használják a játékban, és az ügyesebb gyerekek egy pillanat alatt megváltoztathatják a pályát, ha megtalálják az alakzatok és a színek közötti kapcsolatot. Így a Zsenik ugróiskolája segít a gyermekek szellemi és testi fejlődésében.
1. Ugorj ○, △ és □ szimbólumokra, hogy előre haladj a vízen!
2. Amikor a ○, △ és □ re ugrasz, a szimbólumok vízbe esnek, és hangokat adnak ki!
3. Ha ugyanazokra a formákra és színekre ugrasz egymás után, akkor néhány speciális hatást tudsz kiváltani!
Mit fejleszt?
- Alakfelismerés
- Hipotézisek igazolásának képessége
- Egyensúlyérzék
Kis emberek otthona
Interaktív képernyőn kis emberek szaladnak végig egy asztallapon, amit gyerekek vesznek körül. A gyerekeket arra ösztönzik, hogy befolyásolják a kis embereket úgy, hogy tárgyakat helyeznek el az asztalon. Minden új tárgy elhelyezésének hatására a kis emberek mozgása megváltozik; a tárgyakon ugrálnak, felmásznak rájuk és csúszkálnak rajtuk.
1. Nézd a kis embereket, ahogy az asztalon körbe-körbe szaladgálnak!
2. A kis emberek viselkedésének megváltoztatásához helyezz egy tárgyat az asztalra!
3. Nézd milyen mókás, ahogy a kis emberek ugrálnak a tárgyakon, felmásznak rájuk és csúszkálnak rajtuk!
Mit fejleszt?
- Alakzatfelismerés
- Logika
- Kreativitás, a kifejezés ereje
- Fizikai törvények megértése, mint például a gravitáció
Építs városokat!
Az Építsünk városokat! játékban digitálisan kivetített pályán a fizikailag létező faházak között autó- és vasútközlekedéssel rendelkező út és vasúthálózat jelenik meg. Minél több házat helyeznek el a gyerekek, annál bonyolultabb lesz a város közlekedési hálózata, és annál több autó és vonat jelenik meg a folyamatosan formálódó térképen. A különböző pozíciókba elhelyezett faházak segítségével a gyerekek közösen hoznak létre egyre nagyobb és összetettebb várost.
1. Helyezz egy faházat az asztalra, és hozz létre egy ahhoz kapcsolódó útvonalat!
2. Helyezd az azonos színű faházakat az asztalra az utak és a
vasútvonalak megjelenítéséhez! Az autók és a vonatok ezen utakon
közlekednek a faházak között.
3.Több faház elhelyezésével hosszú utak jönnek létre, és a város fejlettebbé válik.
4. A város fejlődését egyre több útvonal létrehozásával tarthatod fent!
Mit fejleszt?
- Alakzatfelismerés
- Térérzék
- Logika
- Kreativitás
Forrás: https://www.csaladinet.hu- Teszáry Nikolett
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése