Gyakran az első dolgok között van a baba születése után, hogy a szülők, rokonok megnézve a baba szemeit elkezdenek spekulálni, vajon milyen színű lesz majd végül a színük. Kék marad, vagy zöld lesz inkább, ha már most is barna, később is az lesz?
Sok baba születik szürkéskék szemmel, de ez a szín nagyon gyakran megváltozik, amint a fény eléri a írisz színtermelő sejtjeit. Ez a színváltozási folyamat akár hat hónapig is eltarthat, mire a baba szemének színe állandósul, de néhány gyermeknél akár hároméves korig is változhat. Néhány ritka esetben még felnőttkorban is megváltozhat a szem színe.
Ez a szerepe a melaninnak
Azonban van jelenleg is néhány általános irányelv arra vonatkozóan, mikén alakul a baba szemszíne. Például, ha mindkét szülőnek sötét a szemszíne, nagy az esélye, hogy a baba szeme is sötét színű lesz, mert a barna allél a domináns. Azonban, ha a család mindkét ágán jellemző a kék szem, az is előfordulhat, hogy két barna szemű szülőnek kék szemű gyermeke születik. Éveken át gondolták a barnát domináns tulajdonságúnak, a kéket recesszívnek, de a modern tudomány kezd rámutatni, hogy a szemszín meghatározása nem ennyire egyszerű. A szemszínt nem egy vagy két, hanem több gén együttes működése határozza meg.
Meg lehet jósolni a szemszínt?
- Ha mindkét szülőnek kék a szeme, akkor lényegesen magasabb az esélye, hogy a baba szeme is kék lesz. De ez nem minden esetben van így.
- Hasonlóan, ha mindkét szülő barna szemű, akkor nagy valószínűséggel lesz a baba is barna szemű. De itt is lehetnek kivételek, főként ha mindkét ágról kék szeműek a nagyszülők.
- Ha az egyik szülőnek kék a szeme, a másiknak barna, akkor körülbelül 50% az esélye, hogy a baba kékszemű lesz.
- Azt is érdemes tudni, hogy a szemszín általában világosból változik sötétre, tehát a kékből lehet zöld, mogyoróbarna, barna. De ha a baba barna szemekkel születik, akkor nem valószínű, hogy végül kék lesz a szemszíne. Továbbá az nagyjából emberek 10%-ának felnőttként is változhat a szemszíne.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése