VITAMINOK SZEREPE
Vízben oldódó vitaminok: ide tartozik a B-, C-vitamin és folsav. Fontos tudni, hogy a vízben oldódó vitaminokat a szervezet nem tudja elraktározni, ezért mindennap be kell juttatni a baba szervezetébe az elfogyasztott élelmiszerek által. A vízben oldódó vitaminok könnyen felszívódnak a szervezetben.
Zsírban oldódó vitaminok: ide tartozik az A-, D-, E-, K-vitamin. Fontos tudni, hogy a zsírban oldódó vitaminokat a szervezet elraktározza. Ugyanakkor a zsírban oldódó vitaminok akkor szívódnak fel a legjobban a szervezetben, ha kevés zsírtartalmú ételt is fogyaszt gyermeked.
11 ÉRTÉKES TÁPANYAG ÉS VITAMIN A BABA FEJLŐDŐ SZERVEZETÉNEK
VAS
A vas fontos tápanyag, mely a szervezet működésében, a kognitív képességek fejlődésében jelentős szerepet játszik. Nélkülözhetetlen a hemoglobin képzéséhez, amely az oxigén és szén-dioxid szállításáért felelős, valamint fontos szerepe van a vörösvérsejtképzésben.
A babának kiváló vasforrás lehet a: cékla (a nitráttartalom miatt csak bio-t válassz), brokkoli, bab, csicseriborsó, lencse, hús, máj, hal, tojás, nyúlhús, spenót (egy evőkanál 0,6 mg vasat tartalmaz), sóska.
A sóskát, spenótot hetente egyszer kaphatja a baba magas oxálsavtartalma miatt, ami csökkentheti a test kalciumelnyelési képességét, akár vesekő kialakulásához is vezethet.Próbáld minél frissebben leszedni a spenót és sóska leveleket és elkészíteni kisbabádnak, az első főzőlevet pedig öntsd le. Így az oxálsavtartalom némiképp csökkenthető. A C-vitamin segíti a vas felszívódását, ezt friss gyümölccsel és zöldséggel biztosíthatod a baba számára. Felszívódását pedig a tea, tápszer, tejtermék, kakaó és növényi rostok gátolhatják. Erre javasolt figyelni a baba étrendjének összeállításánál.
JÓD
A jód karbantartja a pajzsmirigy működését, valamint szerepet játszik az anyagcserében. A pajzsmirigy szabályozza a sejtek anyagcseréjét, vagyis, hogy milyen gyorsan és hatékonyan dolgozzák fel a kapott energiát. Így szabályozza a növekedést és a fejlődést.
Jód található a következő zöldségekben, brokkoli, fehérrépa, karfiol, káposzta, kelbimbó.
KALCIUM
A kalcium a csontok alapvető építőanyaga, ezért mennyiségét tekintve a szervezetünkben előforduló legjelentősebb ásványi anyagnak számít. Ahhoz, hogy szerepét megfelelően elláthassa, a bélrendszerből fel kell szívódnia, ehhez pedig D-vitaminra van szükség.
Kalcium a következő zöldségekben található, brokkoli (100 g brokkoli már fedezi egy felnőtt napi kalciumszükségletét is, ezért különösen ajánlott), mák, dió, petrezselyem.
A mák és a dió őrölt formában vezethető be kisbabád étrendjébe, valamint 4-5 éves korig nem is ajánlott egészben adni a fulladásveszély miatt.
A-VITAMIN
Az A-vitamin nemcsak növeli a fertőzésekkel szembeni ellenállást kisbabád szervezetében, de nélkülözhetetlen a növekedéséhez is.
Az A-vitamin megtalálható: sötétzöld színű zöldségekben, májban, tojássárgájában, tejtermékekben.
E-VITAMIN
Az E-vitamin antioxidáns hatású, zsírban oldódó vitamin, szerepet játszik a sejtek felépítésében. Főképp az egyes sejtek sejthártyáját védi.
E-vitamint tartalmaz: édesburgonya, növényi olajok, búzacsíra, müzli, hús, máj, tojás.
K-VITAMIN
A K-vitamin a véralvadási folyamatban játszik fontos szerepet, valamint elősegíti a máj méregtelenítő funkcióját is.
K-vitamint tartalmaz:káposzta, kelbimbó, brokkoli, spenót.
D-VITAMIN
A D-vitamin a csontozat és a fogak fejlődéséhez szükséges, valamint hozzájárul az immunrendszer működéséhez.
D- vitamint tartalmaz:máj, tojássárgája, tengeri halak.
FOLSAV
A folsav a vérképzésben és anyagcserében egyaránt szerepet játszik.
Folsavat tartalmaz: zabpehely, tojás, zöld levelű zöldségek.
C-VITAMIN
A C-vitamin szerepet játszik a vérképzésben, az immunrendszer működésében és a vas felszívódásához is nélkülözhetetlen.
C-vitamint tartalmaz: gyümölcsök, paprika, karalábé, karfiol.
FOSZFOR
A foszfor szükséges a növekedéshez, a fogak és fogíny egészségéhez egyaránt. Szerepet játszik az idegrendszer működésében és energiatermelésben is. A foszfor szinte minden élelmiszerben megtalálható.
OMEGA-3 ÉS OMEGA-6 ZSÍRSAVAK
Az omega-3 és omega-6 zsírsavakra is szüksége van a babának a fejlődéshez. A húsok tartalmaznak omega-6 hosszú szénláncú telítetlen zsírsavakat is (LCPs). A halak, főként az olajas hal, lazac, tonhal pedig omega-3 LCP-ben gazdag élelmiszerek. Fontos, hogy a baba elég telítetlen zsírsavat (LCP-t) fogyasszon, ezért figyelj rá, hogy az étrendjében ezek megfelelő mennyiségben szerepeljenek.
A vitaminok mellett az ásványianyagok is nagyon fontosak a baba fejlődő szervezetének. Az olyan értékes tápanyagok, mint az A-, C- és D-vitamin pedig hozzájárulnak az immunrendszer normál működéséhez is.
Forrás: https://milupa.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése