A tudatos szülő tudja, hogy boldog gyereket csak boldog anya nevelhet. És néha bizony a saját igényeit a gyerekei elé helyezi. Se magát, se a gyerekét nem hasonlítja másokhoz. Ez csak pár ismérve a tudatos szülőnek. És hogy miért jobb ez, mint amikor valaki mindig ösztönösen cselekszik? Szakértők szerint a tudatosságra is nagy szükség van ahhoz, hogy jobb, boldogabb és kiegyensúlyozottabb szülők legyünk, és hogy a rosszul berögződött viselkedésmintákon változtatni tudjunk.
Másképp is lehet ezt csinálni
Ha sír a baba, ösztönösen felfigyelünk rá, mi nők. Mindegy, hogy a mi gyerekünk vagy sem, és az is, hogy éppenséggel van-e gyerekünk vagy nincs. Belénk van kódolva ez az ősi ösztön. Ahogy az is természetes, hogy szülés után beindul a tejtermelés, vagy hogy onnantól fogva, hogy gyerekünk születik, háttérbe szorulnak a szükségleteink és az lesz a legfontosabb, hogy őt védelmezzük bármi áron.
Más dolgok viszont sokkal inkább azon múlnak, hogy mit hoztunk magunkkal gyerekkorunkból. Például amikor kicsik voltunk, sokat volt bekapcsolva a tv? Ha igen, akkor szülőként mi is sokat fogunk tv-zni? Vagy épp ellenkezőleg, egy kis tudatossággal változtatunk a helytelen mintákon?
A gyereknevelésben szükség van tudatosságra: felismerhetjük a rossz mintákat és tudunk is rajtuk változtatni, mert változtatni sosem késő.
Ilyen a tudatos szülő
1. Tisztában van vele, hogy boldog gyereket csak boldog anya nevelhet. Vagyis törekszik rá, hogy kiegyensúlyozott legyen.
Vekerdy Tamás szerint az anyákon rengeteg a teher, ezért néha meg kell szabadulni a gyerektől, hogy feltöltődjünk. Hiszen a gyerek akkor boldog, ha az anyja is boldog és kiegyensúlyozott. A gyereknek nem egy fáradt, ingerült, zombi anyára van szüksége.
Arina Krasnikova fotója a Pexels oldaláról
2. A tudatos szülő meghallgatja mások tanácsait, de csak azokat fogadja meg, amelyeket magáénak érez. Olvas gyerekneveléssel kapcsolatos könyveket és cikkeket is, de ezeket is szelektálja, vagyis csak azokat építi be a gyereknevelésbe, amikről úgy gondolja, hogy a családjára illik. Nem épít be csak azért egy módszert az életükbe, mert mindenki azt csinálja, vagy mert most épp az a divat.
3. Tudja, hogy nem tökéletes, de törekszik rá, hogy minél jobb legyen. Nem tartja magát rossz anyának, csődtömegnek, hanem egészséges az önbecsülése.
4. Ha a család életében van valamilyen probléma, akkor nem dugja a homokba a fejét elkeseredésében, hogy biztos kudarcot vallott szülőként. Inkább arra törekszik, hogy sikerüljön megoldást találni rá. Szakemberektől kér segítséget és ezt nem szégyelli. Addig kutakodik, addig megy egyik szakembertől a másikig, amíg végre sikerül megoldani a problémát.
5. Igyekszik megélni minden pillanatot, napközben gyakorolja a tudatos jelenlétet. Azaz nem csak úgy ott van a gyereke mellett és lépeget a figurával, miközben mondjuk telefonál vagy azon jár az esze, hogy mit főzzön vagy mennyit kell takarítani még. Kiélvezi azt az időt, amit a gyerekével tölthet, hiszen ez az időszak pótolhatatlan.
6. Egyensúlyra törekszik a családban: figyel arra, hogy senkit se hanyagoljon el. A gyerekek mellett a párjára is próbál elég időt szakítani.
Indexkép: Arina Krasnikova fotója a Pexels oldaláról
Forrás: https://www.csaladinet.hu
Szerző: Tóth Nikolett
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése