2024. július 30., kedd

A baba első falatjai

Mit készítsünk elő? Mire lesz szükségünk?

Elsősorban gondoljuk ki, hogy miben fogjuk etetni a babát. Mi az, amibe beleültetjük, vagy félig fekvő helyzetben beletesszük, mert ugye fekve nem lehet enni. Lehet ez etetőszék, ha a baba már magabiztosan ül, egy autósülés, pihenőszék vagy babahordozó, ha még korai az ültetés, vagy ha éppen ez van kéznél. Egyetemesen érvényes minden ülőalkalmatosságra, hogy olyan anyagból kell, hogy legyen, ami könnyen tisztítható, egyébként érdemes ideiglenesen egy törölközőt kinevezni erre a célra és a baba alá teríteni, hogy a széket eltakarja, megvédje a szétpercegő babakajától. Persze nem azért kell ilyesmire előkészülni, mert az anyuka nem tud rendesen etetni, hanem azért, mert a csecsemők még nem tudnak úgy enni, nyelni, mint mi, felnőttek, ezért leginkább úgy tűnik, hogy kifelé jön az étel, nemhogy befelé menne. És akkor még nem is beszéltem a berregésről, hadonászásról, hirtelen elfordulásról, vagy a kanál elkapásáról.

A baba nyakába kössünk partedlit. Lehetőleg nagyot. Már lehet olyat is kapni, aminek ujja van, olyan, mint gy kis esőkabát, csak elölről kell ráadni a csemetére. Persze egy idő után én már nem használtam, mert biztosan ment így is étel a ruhácskára, amit cserélhettem le. Partedli használatával, csak eggyel több dolog került a szennyesbe. Persze van olyan alkalom, amikor nincs annyira maszatolós kedvében a picike, olyankor nagyon jól jött egy partedli, vagy ahogy nagyszüleim nevezik "szakállka".

Textilpelust minden alkalommal célszerű előre odakészíteni, hogy az étkezés befejeztével legyen mivel megtörölni. Én gyakran spóroltam egy maszatos utat a fürdőszobáig azzal, hogy már előre megnedvesítettem a textilpelus egyik felét. Az étkezés befejeztével pedig csak bedobtam az áztatóvízbe a többi holmi közé.











Műanyag kanál, műanyag tányérral elengedhetetlen kelléke az étkezéseknek. Ha a tányért első körben kihagyod, mert még úgysem ér el addig, még nem tudja kivenni a kezedből, az nem baj, de a kanalad mindenképpen műanyag legyen. Most kezdenek csak növögetni a fogacskái ugyanis, és ezekkel az apró gyöngyszemekkel előszeretettel harapnak rá mindenfélére, ami a szájukba kerül. A piciny fogacskák zománcait én nem szívesen sérteném meg egy fém kanállal egy-egy ráharapás alkalmával.

Az étel elkészítéséhez nagyon fontosak a friss alapanyagok, legyen szó zöldségről, vagy gyümölcsről. Az is nagyon fontos, hogy a friss alapanyagokat lehetőleg ne importált dobozból válasszuk, hanem a hazait részesítsük előnyben. A vámon ugyanis minden terméket sok napra karanténba tesznek, és erős mérgekkel biztosítják azt, hogy ez idő alatt a termék ne romoljon meg. Sok esetben kevés az alapos mosás, hogy ezeket a permetszereket eltávolítsuk. Nem is beszélve arról hogy a zölden leszedett, kényszerérett zöldségek, gyümölcsök nem tartalmazzák azokat a vitaminokat, ásványi anyagokat, amikre számítanánk.

A friss gyümölcsök, párolt zöldségek aprításához, pépesítéséhez turmixot használunk. Lehet ez bot alakú, vagy tálas kiszerelésű, mindkettő tökéletesen megfelel a célnak. Az alma pépesítéséhez akár üvegreszelőt is használhatunk, de a főtt, puha dolgokat akár villával is szétnyomkodhatjuk. A lényeg, hogy a baba életkorának, ügyességének megfelelő minőségű ételt kaphasson.

A baba etetésének elengedhetetlen kellékei a türelem és  nyugalom. Nagyon nehéz neki elsajátítani a szájban kevergetés, nyállal összekeverés, lenyelés tudományát. Eleinte még szopómozdulatokkal fogja a szájába adott ételt továbbítani, és legtöbbször ennek az az eredménye, hogy több jön ki, mint amennyi bemegy. Legalábbis úgy tűnik. Adjunk neki időt, hogy megtanulja, kitapasztalja, hogy hogyan a legjobb, leggyorsabb és leghatékonyabb az étkezés. Mindkettőtöknek közös célotok van. Ő éhes, enni szeretne, bízik benned, így megeszi, amit elé teszel, Te pedig attól leszel boldog, ha az étel elfogy. Jó próbálkozást, kitartást kívánok mindehhez!

 

 

 

Forrás:  https://picibaba.hu

Ha tetoválást akar a gyerek


Mit tehetünk, ha egy nap úgy jön haza a gyerek, hogy ő tetoválást vagy piercinget csináltat?

Az a jobbik eset, ha a szülő nem akkor tudja meg, hogy gyereke vonzódik a testdekoráláshoz, amikor már tetoválva, talpig piercingben állít haza. Ha szerencsénk van, és megbeszéli velünk, mit tervez, akkor érdemes rávenni, hogy alaposan gondolja meg, mielőtt ilyesmiről dönt.

A kamaszkorban hirtelen felindulásból csináltatott tetoválások vagy beültetett testékszerek nyomát sokan akarják később eltüntetni, és sajnos ez nem minden esetben sikerül maradéktalanul. A szülői hatalom gyakorlása, és a kategorikus tiltás nyilván nem megoldás, hisz akkor biztosak lehetünk benne, hogy a gyerek csak azért is megcsináltatja a tetoválást.

Inkább beszélgessünk vele, kérdezzük meg, miért szeretné, milyet szeretne, stb. Hívjuk fel a figyelmét, hogy valószínűleg egyszer belőle is lesz öltönyös, kiskosztümös munkavállaló, márpedig egy konszolidált irodában jobb, ha nem villog az ember ilyesmikkel. Ajánljuk fel, hogy tetoválás helyett inkább a hennát válassza, ami nem végleges megoldás. Ha egyáltalán nem akar lemondani a tetoválás ötletéről, beszéljük rá, hogy egy kevésbé feltűnő helyre csináltassa.

Még ha egészen biztosak vagyunk saját igazunkban, hogy gyermekünk „élete legrosszabb döntését” készül meghozni, akkor is inkább kísérjük el egy megbízható helyre, ahol szakemberek végzik a tetoválást, vagy a test felékszerezését. Egy higiénikusan belőtt piercing, vagy rajzolt tetkó még mindig sokkal jobb, mint egy titokban, esetleg haverok által elvégzett „műtét”, aminek bármilyen fertőzés lehet a következménye.

Dr. Wes Crenshaw családterapeuta szerint nem érdemes háborúzni a tetoválások miatt, inkább a következőket kell átgondolni együtt a gyerekkel, mielőtt a szalonba vonulna a hátára varratni egy egész tengeralattjárót hableányokkal.

1. Nézzétek meg az utolsó tíz részt a Tattoo Nightmares című sorozatból

A YouTube-on rengeteg rész található ebből a sorozatból, angolul sem kell hozzá tudni, hogy megértse a gyerek a látványt. Szórakoztatóan tanítja meg a kamaszt arra, hogy mit nem szabad elkövetni, amikor tetoválást akar az ember és hogy csak a legjobb tetováló szakemberek kezébe szabad helyezni a saját bőrét.

2. Hosszútávra tervezés

A veszekedés helyett inkább kérd meg, hogy mutasson mintákat, milyen fajta tetoválásra gondolt. Próbáld meg terelgetni, beszélgess vele, hogy milyen minta az, ami 20 év múlva is vállalható, és hogy inkább olyat válasszon, amit nem kell szégyellnie majd 40 éves korában sem.

3. Kerülje el a neveket

Ha azt akarja magára tetováltatni, hogy „Szeretlek, Mari!”, arról sürgősen le kell beszélni. Akár súlyos zsarolást is bevethetsz, de valahogy harcold ki, hogy semmilyen név ne kerüljön a bőrére, mert pár év múlva már nem lesz releváns, aztán törheti a fejét, hogyan tüntesse el magáról.

4. Egyezzetek meg, hány tetoválása legyen

Azt mondanám a saját anyai kútfőmből, hogy egy tetoválás bőven sok, de Dr. Crenshaw szerint a fiatalokra jellemző, hogy átesnek a tetoválásokkal a ló túloldalára, és addig varratnak, amíg talpalatnyi hely sem marad rajtuk. Mivel ez egy életre szóló döntés, ezért a szakember szerint érdemes a lelkére beszélni a kamasznak, hogy ne legyen a tetoválás függője, és hogy csak olyan helyekre varrasson, ahol később el tudja rejteni a mintát, ha esetleg hátrányba kerülne miatta.

A szakember a szexuális felvilágosításhoz hasonlítja a tetoválásról való beszélgetést, ugyanis annyira elterjedt mára, hogy nem lehet kihagyni a családi diskurzusból. Szép nyugodtan le kell ülni és végigmenni a fenti lépéseken, hogy felelős döntést tudjon hozni a kamasz a saját testéről és tetoválásáról.

Forrás: www.szimpatika.hu, www.nlc.hu


2024. július 29., hétfő

Miért jó, ha időnként veszít a gyerek? Így segíthet a szülő a feldolgozásban.


Veszíteni nem jó érzés, ám már gyerekkorban kulcsfontosságú megtanulni, hogyan lehet feldolgozni a kudarcélményeket.

A veszítés feldolgozása nagyban segítheti abban a gyereket, hogy felnőttként is hatékonyan azokat, illetve a hibáit. A szülőknek is nagy szerepe van abban, hogy segítsék gyermekeiket átélni a kudarcélményeiket.

Mindenki a lehető legjobbat szeretné nyújtani gyerekeinek, de néha a jóakarat visszás eredményeket hozhat. Ismert jelenség, hogyha a gyerek kudarcot vall, azt a szülők nemritkán saját kudarcukként élik meg, pedig ez nem jó a szakértő szerint.

Veszíteni tudni kell

Ryan Leak motivációs előadó és tanácsadó szeretné felhívni a figyelmet a kudarc helyes értelmezésére. Szerinte valójában a siker titka maga a kudarc, és a szülők segíthetnek gyermekeiknek jó értelemben átélni a kudarcélményt, hogy fejlődjenek. A  legfontosabb lépés, hogy a szülő megtanulja, hogy nem a gyerek sikereitől vagy bukásaitól függ, hogy ő jól végzi-e a dolgát.

A Stanford Egyetem tanulmánya szerint a szülők felfogása és reakciói a kudarccal kapcsolatban "öröklődnek". Ha egy szülő a bukást a fejlődés lehetőségeként tekintette, akkor a gyerek is ezt a gondolkodásmódot vitte tovább. De ha valaki csak negatív akadályként érzékelte, akkor az rögzült a gyerekben. A picik bizony minden a szülők minden lépését figyelik, a kérdés már csak az, hogy mit mutatunk meg nekik.

A kudarckerülés a modern munkavállalási szokásokban is megjelenik, míg régebben 40-50 évig dolgozott egy ember ugyanazon a munkahelyen, ma már sokkal nagyobb a fluktuáció, a fiatalok álmaik állását hajszolják. Amikor csalódás éri őket, akkor inkább otthagyják munkahelyüket. A jelenséghez hozzátartozik még, hogy sokkal több az összehasonlítási lehetőség is a közösségi médiában, ami befolyásolja a sikerről alkotott képünket. Ez pedig hatással van arra, hogy a szülők milyen elvárásokat fognak támasztani a gyermekeik irányába.

Természetesen semelyik szülő nem szeretné, hogy a gyereke kudarcot valljon. De ha valaki, mondjuk, 25 évesen tapasztalja először, az nagyon megrázó élmény lesz. Egyszerűen nem lehet, sőt nem is szabad megvédeni a gyereket a csalódástól. A helikopterszülők, akik kontrollálni akarják a gyerek minden lépését, különösen hajlamosak erre. Folyamatosan egyengetik az útját, hogy sikeres legyen, így a gyerek valójában problémamegoldó képességek híján nő fel.

Három fontos dolgot sorolt fel a szakértő a kérdéssel kapcsolatban

Fontos értetni a különbséget, hogy legjobbnak lenni és a legjobbat nyújtani nem ugyanaz. Az előbbi szinte lehetetlen cél, akár depresszióhoz is vezethet, az utóbbi pedig kudarcok ellenére is elégedettséggel tölti el az embert.

A veszteséget mindig úgy érdemes kezelni, amiből tanulni, fejlődni lehet.

Jó, ha a gyerekek tudják, hogy a szülők is kudarcot vallanak néha, és hogy ez egyáltalán nem baj, akár még tanulságos történetként is érdemes megosztani velük.

Forrás: www.femina.hu


2024. július 25., csütörtök

Lépegetők

 

Lépegető versek, mondókák:

Egy, kettő, három, négy,
Te kis baba hová mégy?
Nem megyek én messzire,
Csak a falu végére.
Ott sem leszek sokáig,
Csak tizenkét óráig.

Sétálunk, sétálunk,
Egy kis dombra lecsücsülünk,
Csüccs!

Megyünk, megyünk, mendegélünk,
egy kis dombra lecsücsülünk.
Csüccs!

Jár a baba, jár.
Körbe-körbe jár.
Ha elfárad, úgy elröppen,
mint a kismadár.

Jár a baba, jár,
Mint egy kismadár
Édesanyja karosszéke
Nem messze van már.

 Jár a baba, jár,
mint egy kismadár,
holnapután a kert alatt
lepkét is fog már.

Aki nem lép egyszerre,
nem kap rétest estére,
pedig a rétes nagyon jó,
katonának az való.

Erre kakas, erre tyúk,
erre van a gyalogút.
Taréja, taréja,
ugorj a fazékba!
Hopp!

Jár, jár, jár,
Járni tanul már,
Tipeg-topog bocskorában,
Pici baba szép korában
Járni tanul már.

Jár a baba, jár,
mint egy kismadár,
holnapután a kert alatt
lepkét is fog már

 

Forrás: https://picibaba.hu/

2024. július 24., szerda

Vidám, nyári foglalkozás a Nyíregyházi Babaklubban

Az alkotást nem lehet elég korán elkezdeni. Erre nagyon jó eszköz az ujjfesték, mellyel fejleszthető a gyermekek kreativitása, kézügyessége. Ez a tevékenység rendkívül szórakoztató és hasznos időtöltés. Fantáziájuk segítségével szabadon alkothatnak, fejlődhetnek vele a gyermekek és nem mellesleg a festék könnyen lemosható a gyermekek tenyeréről, ujjacskáiról. Ezen a héten, pénteken aktuálisan nyári képeket készítünk ujjfesték segítségével. Gyere és tarts velünk erre a vidám nyári foglalkozásra!











Szeretettel várunk minden érdeklődőt a Nyíregyházi Babaklubba! 

Helyszín: Nyíregyházi Babaklub, Sóstó Fürdő u. 29/5. 

Időpont: 2024.07.26 péntek  / 10:30-12:30/ 

 

 

 

 

10 gyakori hiba a baba fejlesztésében

A baba fejlesztése során előfordulhatnak olyan hibák, amelyeket a szülők - gyakran jó szándékból - elkövethetnek. Az alábbiakban összegyűjtöttünk ezek közül néhányat, hogy elkerülhesd őket.  



 

 

 

 

 

Gyakori hibák a baba fejlesztésében:

  1. Túlzott elvárások: sok szülő túl korán vár el bizonyos készségeket a babától, ami stresszt okozhat mind a szülőnek, mind a gyermeknek. Fontos szem előtt tartani, hogy minden baba a saját tempójában fejlődik.

  2. Túlzott stimuláció: bár a fejlesztő játékok hasznosak, a túl sok inger egyszerre túlterhelheti a babát. Ügyelj arra, hogy legyenek nyugodt, csendes pillanatok is a nap során.

  3. Hasonlítgatás más babákhoz: minden baba egyedi, és különböző ütemben fejlődik. A folyamatos összehasonlítás más gyermekekkel felesleges aggodalmat okozhat.

  4. Kevés interakció: a baba fejlődéséhez szükséges a sok-sok interakció a szülőkkel és más felnőttekkel. Az egyszerű beszélgetés, éneklés és szemkontaktus mind hozzájárulnak a fejlődéséhez.

  5. Korlátozott mozgás: hagyd, hogy a kisbabád szabadon mozoghasson a biztonságos környezetben. Ne tartsd hosszú ideig babakocsiban, hintában vagy járókában.

  6. Kevés idő hason: a hason fekvés segíti a baba izmainak fejlődését. Ügyelj arra, hogy naponta több alkalommal is legyen lehetősége hason feküdni, de amíg picike, ne hagyd úgy túl sokáig.

  7. Technológia túlzott használata: kerüld a képernyőidőt a babák számára, különösen az első két évben. A valódi interakciók sokkal fontosabbak és hasznosabbak a fejlődésük szempontjából.

  8. Nem megfelelő pihenés: a pihenés és alvás elengedhetetlen a baba fejlődéséhez. Ügyelj arra, hogy elegendő időt töltsön alvással, és legyenek rendszeres alvási szokásai.

  9. Félelem a hibázástól: ne félj attól, hogy hibázol. Minden szülő tanulás közben válik egyre jobbá a gyereknevelésben. Légy türelmes magaddal és a gyermekeddel is.

  10. Türelmetlenség: A kicsi fejlődése időbe telik. Fontos, hogy türelmes legyél, és élvezd a közösen eltöltött időt, még akkor is, ha a fejlődése lassabban halad, mint ahogy várnád.

 

 

 

 

Forrás:  https://www.csaladinet.hu/

Indexkép: Depositphotos.com

 

 

2024. július 23., kedd

Bébiételek 7. hónapos babáknak

Gyümölcskrém

1 almát, 1 banánt és 1 szem narancsot megtisztítunk, és apróra vágunk. Két szál babapiskótával összeturmixoljuk. Aki nem akar babapiskótát adni, az a hétgabonás pelyhet adhatja helyette.

Zöldségkrém

1 közepes cukkini (kb. az egész pép fele), 1 kisebb sárgarépa (kb. negyed rész), 1 közepes burgonya (kb. negyed rész). A zöldségeket megmossuk, meghámozzuk, és apró kockákra vágjuk. Kevés vízben 15-20 percig pároljuk, majd mixerrel pürésítjük.

Finom salátafőzelék

2 közepes mérető salátalevelet jól megmosunk, és alaposan szétfőzzük. Közben a 1 közepes sárgarépát, 1 közepes burgonyát és egy fél szál fehérrépát megtisztítva, felkarikázva kevés vízben megfőzünk, majd a végén a salátával összeturmixolunk.


 

 

 

 

 

 

 

 

Paradicsomos borsópüré

5 dkg zöldborsót megpárolunk. 1 közepes paradicsomot egy kis apróra vágott petrezselyemmel és egy negyed apróra vágott zellerrel összepárolunk, ha megpuhult a borsóval összeturmixoljuk vagy villával összenyomkodjuk. Paradicsom helyett 100%-os paradicsomlevet is használhatunk.

Paradicsomlé

Kevés apróra vágott petrezselymet és egy negyed apróra vágott zellert megpárolunk, kevés tengeri sóval ízesíthetjük. 2 deci 100%-os paradicsomlével összeturmixoljuk.

Barackos tejberizs

Két evőkanál rizst vízben megpárolunk, apróra vágott sárgabarackkal, 1,5 deci anyatejjel (vagy tápszerrel) összeturmixoljuk. Télen tehetünk bele aszalt sárgabarackot is, ettől édesebb lesz.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Köleskása

1 teáskanál hántolt kölest 20 percig vízben áztatunk, majd 10 percig vízben főzzük. Ha megfőtt, 1,5 deci anyatejet vagy tápszert adhatunk hozzá. Hajdinából is készíthető ugyanilyen módon, csak akkor 20 percig kell főzni. Turmixolni nem kell.

Zöldségpüré

1/4 fej vöröshagymát, 1 közepes burgonyát, 1 sárgarépát, 1 kisebb paradicsomot, 1/2 almát, kevés zellerzöldet felkockázunk, majd kevés olajon és vízen megpárolunk a hagymával kezdve. Ezután felöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje, és nagyon puhára főzzük. Villával összetörve vagy turmixolva kínálható, esetleg kevés párolt csirkemellet is lehet tenni bele.

Finomfőzelék

Felkockázott répát, karalábét, burgonyát és zöldborsót megpárolunk vízben, majd összeturmixolunk. Úgy is elkészíthető, hogy a burgonyát külön pároljuk meg, összeturmixoljuk és a villával összenyomkodott zöldségek sűrítésére használjuk.

 

 

 

Forrás: Kismamablog- picibaba.hu

 

 

 

2024. július 18., csütörtök

A biciklizés fejlesztő hatásai kisgyermekkorban


Melyek a biciklizés fejlesztő hatásai fizikai, illetve mentális téren? Hogyan hat az egészségre a kerékpározás? Miért érdemes befektetni egy jó futóbiciklibe?

Manapság sok gyerek, a futóbicikliknek köszönhetően, már egészen pici korában megtapasztalja, milyen két keréken közlekedni. Ezek a csoda kis járgányok amellett, hogy remek belépőt jelentenek a kerékpározás világába, számos egyéb készséget is fejlesztenek. Megmutatjuk, mi mindenben segíti gyermekedet, ha felpattan a kétkerekűjére!

A biciklizés jótékony hatása a mozgáskoordinációra

A gyermek felfedező kedve, kíváncsisága napról napra nő, ahogy lassanként a kúszás és a mászás után felfedezi a két lábon állást. Amint stabilan képes tartani magát, az egyik legjobb módja annak, hogy tápláld a növekvő mozgásigényét, ha beszerzel egy futóbiciklit vagy egy kismotort. Ez lehetővé teszi a kicsi számára, hogy szórakozva fejlessze a mozgáskészségét és az egyensúlyérzékét, miközben minden érzékszervét bevonja a biciklizésbe.

A motoros és a kognitív készségek fejlődése

A biciklizés fejlesztő hatásai közé soroljuk a motoros és a kognitív készségek fejlődését. A gyermekek nagyon sokat tanulnak életük első éveiben. Ebben a szakaszban szeretnek folyton valami új dologba belevágni, és megpróbálnak egyedül megbirkózni a kihívásokkal.

Bizonyos mozdulatok folyamatos ismétlése fokozza a motoros készségeket, a gyermek pedig a folyamat közben fokozatosan ráhangolódik a testére, és egyre magabiztosabbá és ügyesebbé válik a mozgáskoordinációjában.

Ráadásul azok a gyerekek, akik naponta sokat mozognak:

- jobban meg tudnak birkózni az új helyzetekkel

- hosszabb ideig tudnak koncentrálni

- jobb a térérzékük

Mindezekre a készségekre szükség van az olyan összetett tevékenységekhez, mint a kerékpározás.

Mikortól érdemes kipróbálni a futóbiciklit?

A lábbal hajtós járműveket és a tricikliket már 1 éves kortól ajánljuk, de bizonyos típusokhoz, illetve a rollerekhez jobb, ha a gyermek már két és fél, hároméves. Vásárlás előtt mindenképp érdemes kipróbálni az eszközt, hogy a megfelelő méretet válaszd.

A biciklizés fejlesztő hatásai a testre és a lélekre

A futóbicikli nagyszerű fizikai és mentális edzés: a kicsi minden egyes mozdulattal energiát éget el, izmai és szíve pedig erősödik, mivel fokozódik a keringése. Általánosságban elmondható, hogy azok a gyerekek, akik állandóan mozgásban vannak, és állják a sarat, lelkileg is kiegyensúlyozottabbá válnak.

Nyelvi és beszédfejlődés

A motoros készségek a nyelvi és beszédfejlődés alapjait is megteremtik:

A gyerekek ugyanis az érzékszerveikkel érzékelik a környezeti ingereket, majd feldolgozzák azokat, és reagálnak rájuk. Ez a folyamat kezdetben nonverbális, majd verbális kommunikációval jár. 

A mozgásban megtapasztalt önállóság ösztönözni fogja a kicsi kalandvágyát, hogy saját maga fedezze fel a környezetét, és elkezdi megnevezni az útközben talált dolgokat. A szókincs így bővülni fog, és nagyobb bizalom alakul ki bennük a saját képességeik iránt.

Arról nem is beszélve, hogy a beszéddel kapcsolatos motoros készségek elengedhetetlenek a beszéd fejlődéséhez, hiszen a különböző izmokat és beszédszerveket aktiválni és koordinálni kell.

Stresszoldás, érzelmi feltöltődés és önállóság

A biciklizés fejlesztő hatásai az érzelmek terén is tetten érhetőek. A kerékpározás ugyanis kiváló stresszoldó egy mozgalmas óvodai nap után, ami segíthet feltöltődni energiával. Emellett erősíti a gyerekek önbizalmát, mert önállóságra tanít, ráadásul tudatossá válnak a testükre és a környezetükre vonatkozóan, és felelősségteljesebbnek érzik magukat.

Az önbizalom segít abban, hogy az otthon biztonságából kikerülve jól érezzék magukat félelem vagy bizonytalanság nélkül. A családi biciklizés pedig hozzájárul a családi kötődéshez. A gyerekek többnyire nagyon élvezik a közös kirándulásokat, és csodálatos emlékeket szereznek közben.

A kismotoron, futóbiciklin, rolleren suhanva a kicsik viszonylag hosszú szakaszokat tudnak megtenni anélkül, hogy segíteni kéne nekik. Új kalandok várnak rájuk, és hirtelen megnő a mozgásterjedelmük. Így önállóbban közlekedhetnek a hosszú sétákon vagy az óvodába vezető úton, természetesen továbbra is gondos szülői felügyelet mellett.

A kerékpározás jótékony hatásai az egészségre

Nemcsak a gyerekek, a felnőttek is profitálhatnak a kerékpározásból. 

A kerékpározás javítja a szív- és érrendszer egészségét.

Fokozza az izmok rugalmasságát, fejlődését és erejét.

Erősíti a csontokat és az ízületek mobilitását.

Segít feltölteni a D-vitamin raktárakat a szabad levegőn.

Csökkenti a stresszt, a depressziót és a szorongást.

Hozzájárul a mentális egészséghez.

Fejleszti az egyensúlyt és a koordinációt.

A biciklizésnek fogyasztó hatása is van, azaz segít szabályozni a testsúlyt.

Amint gyermeked idősebb lesz, valamint a lehetőségek és a körülmények is adottak lesznek hozzá, a kerékpározás remek lehetőséget nyújt, hogy önállóan eljusson az iskolába, a különböző foglalkozásokra, illetve a barátaihoz. Addig pedig élvezzétek a közös családi biciklizést, és ne feledkezzetek meg a biztonságról sem: a sisak kötelező! Ha pedig cipőből sem szeretnél a kelleténél sűrűbben vásárolni, érdemes cipővédőt is beszerezned.

Forrás: www.brendon.hu


2024. július 17., szerda

Hány éves kortól jöhet a hajfestés?


Alsó tagozatos gyermekem évzáróján meglepődve tapasztaltam, hogy már a 10-11 éves korosztályban is hódít a hajfestés és színezés. Lemaradtam volna valamiről? 

A divat, a smink és a körömfestés mellett a haj festése és színezése is az önkifejezés egyik közkedvelt formája lett a fiatal korosztályban. És bár az extrémnek tűnő színes tincseket nem minden oktatási intézményben nézik jó szemmel (sőt akár házirendben szabályozzák a hajjal kapcsolatos elvárásokat), a kamaszkor környékén már szinte megállíthatatlannak tűnik a Pinterestről és az Instagramról történő inspirálódás – annak ellenére is, hogy a szülők és fodrászok sem feltétlenül lelkesednek a gyermekkori neon, pink és szőke tincsekért.

Mit mondanak a fodrászok a gyerekek hajfestéséről?

Az általam megkérdezett fodrászok többsége szerint a gyerekek hajfestése eléggé ingoványos terület, bár arról nem tudott senki, hogy létezik-e egységes szabályozás ezzel kapcsolatban.

Mivel a hajfestékben található vegyi anyagok károsíthatják a fejlődésben lévő szervezetet, ezért a fodrászok egy része 14, illetve 16 éves kor alatt vagy nem vállal hajfestést, tartós színezést, vagy írásos szülői engedélyhez köti őket. Ez utóbbi esetben is felvilágosítást kell azonban adni a szülőnek arról, hogy milyen lehetséges kockázatai vannak a hajfestésnek.

Elhangzott viszont olyan álláspont is, hogy a fodrászoknak is muszáj haladni a korral, márpedig manapság cseppet sem szokatlan, hogy 10-12 éves gyerekek is szeretnének hajat festetni. Mivel a tiltás nem mindig célravezető, ezért sokkal szerencsésebb, ha inkább egy szakemberre bízza magát a kamasz, ahelyett, hogy otthoni sufnimegoldásokkal fogna neki a hajfestésnek egy You Tube vagy TikTok videót követve. Amivel lehet, hogy még nagyobb bajt csinál.

Milyen kockázatai lehetnek a festésnek, színezésnek?

A gyermekek hajának színe, állaga és erőssége folyamatosan változik a kamaszkorig. Mivel szervezetük még fejlődésben van, testtömegük alacsonyabb, hajuk vékonyabb szálú, és fejbőrük is sokkal érzékenyebb a felnőttekénél, így a hajfestékekben található vegyi anyagok (pl. hidrogén-peroxid, ammónia) is kockázatosabbak számukra.

Ez alól sajnos a színezők sem jelentenek feltétlenül kivételt, hiszen ezekben is előfordulhatnak olyan kémiai anyagok, amelyek akár hosszú távon károsíthatják egészségüket.

A legagresszívebb kontaktallergéneknek az anylaminokat, a színtartósságért felelős parafenilén-diamint (PPD) és para-toluilén-diamint (PTD) tartják. Ezek az összetevők – amelyeket sokféle betegséggel hoztak már összefüggésbe – igen súlyos allergiás tüneteket okozhatnak az arcon és fejbőrön (pl. viszketés, duzzanat, égő érzés, hajhullás), de használatukkor akár légzési nehezítettség, asztma is felléphet.

A PPD veszélyeire világít rá egy dán klinikai vizsgálat is, amelyben arról számoltak be, hogy az általuk vizsgált gyerekek körében súlyos, allergiás reakciók jelentkeztek, ami miatt kórházi kezelésre is szorultak.

Emiatt a szakemberek azt javasolják, hogyha feltétlenül ragaszkodik a gyermek és a szülő is a hajfestéshez, akkor a festés előtt 72 órával mindenképpen érdemes bőrpróbát végezni, de még jobb, ha a tartós festék/színező helyett inkább másféle alternatívát próbálunk felajánlani gyermekünknek.

Milyen alternatívái vannak a hajfestésnek és hajszínezésnek?

HAJKRÉTA

Ha jó minőségű, természetes alapú, bőrbarát színezőkrétát használtok, akkor az elvileg nem fogja roncsolni a haj szerkezetét (bár töredezettséget sajnos ez is okozhat). Gyorsan és könnyen használható, sokféle klassz színben elérhető és egyetlen hajmosással kijön.

HAJSZÍNEZŐ WAX

Ezüst, arany, lila vagy rózsaszín? Nagy sláger a természetes összetevőket tartalmazó hajszínező wax is, amivel egyszerre lehet formázni és színezni a hajat, és egy hajmosással meg is lehet szabadulni tőle.

NÖVÉNYI ALAPANYAGÚ FESTÉKEK

Sokan szorgalmazzák a növényi alapanyagú festékek használatát (ezek közül a legismertebb a henna, az indigó és a cassia), itt azonban nem árt némi óvatosság! Előforduhat, hogy a bio, vegán, növényi jelzőkkel felcímkézett dobozok olyan festéket rejtenek, amelyek káros vegyi anyagokat is tartalmaznak. Vásárláskor tehát ellenőrizzük, hogy csak természetes növényi összetevőkből álljon a termék!

A növényi festékek hátránya, hogy korlátozottabb a színválaszték, ám a megfelelő végeredmény érdekében itt sem árt, ha szakember segítségét kérjük, hiszen itt is fontos tudni a haj előéletét.

HAJSZÍNEZŐ SPRAY

A gyermekek haján is használható hajszínező spray egyetlen mosással eltávolítható, nem tartalmaz egészségre ártalmas anyagot, és általában bőrbarát. Mindig ellenőrizzük ugyanakkor a terméken, hogy hány éves kortól javasolja a gyártó annak használatát, mert a kisebb korosztály esetében még ezek is károsak lehetnek.

HAJCSATTAL/CSIPESSZEL ELLÁTOTT, SZÍNES PÓTHAJ-TINCSEK

Ez a leggyorsabb és legbiztonságosabb módja annak, hogy színes tincsekkel dobja fel a gyermek a haját, hiszen egy mozdulattal fel-és lecsatolható, és semmiféle vegyi anyagot nem kell a bőrére vagy hajára kenni.

Útravalóul

A szakértők és festékgyártók iránymutatásait követve, jobb, ha a hajfestéssel és színezéssel megvárjuk a kamaszkort!

A gyermek hajfestését is bízzuk inkább szakemberre!

Ha hajfestéket vagy színezőt vásárolunk, mindig olvassuk el a terméken lévő használati útmutatót és a figyelmeztetéseket is! Festés előtt ne felejtsünk el bőrpróbát végezni!

Lehetőség szerint részesítsük előnyben a PTD-és PPD-mentes hajfestékeket, gyermekbarát termékeket!

Forrás: www.gyerekszoba.hu


2024. július 16., kedd

Így biztosítható elég gyümölcs és zöldség a gyerekeknek



A mindennapi gyümölcs- és zöldségevés elősegítheti, hogy gyermeked aktív és erős maradjon. Az életkor előrehaladtával változik a szükséges mennyiség: ebben a cikkben megismerheted ezt, és a “hogyant”.

Hány adag gyümölcsöt és zöldséget egyen naponta a gyerekek?

Ez függ a gyermek korától, nemétől, életvitelétől, egyéni jellegzetességekről (pl. betegségek), de általánosan a napi 5 adag jelenthet 3 zöldség, és 2 gyümölcsadagot:

Babák

1 éves kor alatt: 1 adag kb. 30-35 gramm,

1-2 éves kor: napi 2-3 kínálás (1 adag kb. 1 paradicsom/1 mandarin)

Kisgyermekek és kisiskolások

2-3 éves kor: napi 3-4 kínálás (1 adag kb. 1 paradicsom/1 mandarin, összesen ez kb. napi 200-250 g)

4-8 éves kor: napi 4-5 kínálás (1 adag kb 1 közepes alma/ kis fürt szőlő/ 1 paradicsom, összesen ez napi kb. 300- 350

Érdekesség, hogy az amerikai ajánlások zöme napi 1-3 kínálást javasol egyszeri nagyobb mennyiséggel, az európaiak pedig 5 kínálást (felnőttkorban is), 1 adag 80 gramm mennyiséggel. Zöldségekből lehet kicsivel többet is fogyasztani természetesen.

Lehet túl sok gyümölcsöt enni gyermekkorban?

Sajnos igen.

Ha a gyermek nagyobb mennyiséget eszik (normál 1 adag gyermekkorban kb 1 közepes alma/1 marék áfonya, például kortól függően 3-5x),  komplikációkkal szembesülhet, többek között:

Puffadás vagy hasfájás: A gyümölcsökben magas a természetes cukor a fruktóz, amelyet néhány ember nehezen emészt meg. Sok esetben ez a cukor nem emésztődik meg teljesen, a vékonybélben érve a bélbaktériumok miatt gázképződést, puffadást okozhat.

Cukorvágy: a nagymennyiségű gyümölcsevés cukorvágyat okozhat: a fruktóz megemeli a vércukorszintet, de gyorsan visszatér a normális szintre, így a gyerekek újabb gyors energialöketre vágynak. Ezért kínáld mellé a legtöbb esetben olyat, ami ezt lelassíthatja (vagy összetett szénhidrátot, pl. graham keksz, kölesgolyó, tönkölyropi, — vagy fehérjét pl. túró, joghurt).

Túl sok rost: A gyümölcsök nagyszerű rostforrások, amelyek a gyerekek étrendjének fontos részét képezik – ésszerű mennyiségben. A nagy mennyiségű rostok akadályozhatják a vitaminok és ásványi anyagok felszívódását.

Pánikra semmi ok! Csak csomagolj mellé ezt-azt, és porciózz! Azaz ne rengeteg eper legyen önmagában a tízórai, hanem eper, graham keksz, mandula!

A túl magas zöldségfogyasztás nem igazán fordul elő, amely inkább segíti az emésztést, én még extrém nagy zöldségfogyasztással nem találkoztam.

Hogyan lehet rávenni a gyereket, hogy ennyi gyümölcsöt és zöldséget egyen?

Ha gyermeked nem eszik az ajánlott mennyiséget, kezdjétek a szokások kis változtatásával.  Tanulmányok azt mutatják, hogy a hosszú távú viselkedés megváltoztatásának leghatékonyabb módja egy szokás megváltoztatása.

Ne aggódj, hiszen lehet, hogy gyermeked a napi adagból többet eszik egyszerre, nem napi 4-5x, hanem egy étkezésen 2-3 adagot egyszerre (pl.: almás-répás muffin, friss eperrel).

EXPOZÍCIÓ

Az expozíció azt jelenti, hogy a gyermek hányszor találkozott az adott étellel. Látjuk, hogy minél több idő telik el a kínálások között, annál kisebb a valószínűsége, hogy a gyermek elfogadja az adott ételt. Minél inkább elkerüli egy ember az adott szorongást jelentő ételt (minél több idő telik el), annál biztosabb, hogy soha nem fogja elfogadni. Ha viszont rendszeresen kínáljuk/tapasztalata van vele, így újra és újra tapasztalatot szerez /expozíció/ az adott étellel, így a szorongás kioltódik idővel

Kutatások bizonyítják, hogy az ismételt expozíció segít az evésproblémákon, meg is előzheti azokat. Azaz a legnagyobb hiba elkönyvelni, hogy egyszeri kínálás után az 1 évesünk nem szerette a paradicsomot, soha többet nem kínálunk neki paradicsomot. Időnként újra, újra kínáljuk, van, hogy 15x is, míg valahogy megismeri: a kínálásnak nem a megevés a célja, hanem a megismerés. TÜRELEM!

A gyermeknek először ismernie kell a gyümölcsöket, zöldségeket, hogy meg merje próbálni: tudja, hogy a paradicsom kerek, piros, sima a felszíne, belül magok vannak és zselés, hideg vagy meleg, puha, húsos, lédús, zöldség, hol terem, édeskés az illata, stb.- a MEGISMERÉS az első lépés.

Gyümilevekkel lehet helyettesíteni a gyümölcsöket? 

Eddig a gyümölcsleveket a szakemberek különböző okokból kifolyólag ajánlották: C-vitamin forrásként, extra folyadékként, székrekedés kezelésében, stb.
A köztudatban az él, hogy a gyümölcslevek egészségesek, hiszen tele vannak vitaminnal, van olyan fajta, melyet még kalciummal, D-vitaminnal is dúsítanak. A gyerekek is szeretik, egyes babák annyira rászoknak, hogy nem hajlandók elfogadni a vizet, így ez egy win-win játék mind a gyártónak, mind a gyermeknek. 

Mi van a gyümölcstasakokkal?

A DGKJ nemrég állásfoglalást tett közzé: nem ajánlott az etetőtasakok használata csecsemő-, és kisgyermekkorban rendszeresen.

Gyümi és zöldség felturbózva!

Vitaminok, rostok egy helyen, azaz a gyümölcsöket, zöldségeket számos receptbe keverhetjük (persze csak akkor, ha gyermekünk nem szorong tőle).

TURBÓZZUK FEL AZ ÉTRENDET!

Az alábbiakban különféle ötletek találhatók, amelyek segítségével növelheted gyermeked gyümölcs- és zöldségfogyasztását:

- smoothie, gyümölcsturmix: görög joghurt+gyümölcs+gyümölcs leve+pici zabpehely, turmixolva szuper kisétkezés egy kis kölesgolyóval, vízzel, esetleg tönkölyropival, vagy Shrek turmix (kiwi, narancslé, bébispenót, alma, pici zabpehely)

- palacsintatésztába alma, körte reszelése

- brownie tésztába körte, cékla reszelése

- fasírtba cukkini, répa, hagyma reszelése

- muffinhoz körte, répa, alma reszelése, őrölt mandula/dió keverése

- frittata sok zöldséggel, mini muffinformában sütve a sütőben

- tortillalapra apróra vágott zöldségek, reszelt sajt, ezt csavard össze, és vágd falatnyi nagyságúakra

- zöldség/gyüminyársak, akár az uzsidobozba

- mártogatósok, mellé sok finom ropogós zöldség

- gyümölcs sushi

- sült csicseriborsó nasinak, fűszerrel akár

- tésztaszószhoz turmixolj sült répát, sült paprikát, párolt karfiolt

- iskolás korban: fagyasztott borsócsemege, fagyasztott áfonya, (előtte könnyen félrenyelhető, túl kemény ÉS kerek is)

- sütőtökpüré tésztaszószhoz adva

- zöldségek hosszúkásan vágva, fűszerekkel sütve, mozizáshoz

“Csak tedd le, és ne mondj semmit!”: elmélyült legózás alatt, ha egy osztott tányérban ott a Korpovit keksz, friss gyümölcsnyárs, biztosan hozzá fog nyúlni gyermeked. Nem kell felhívni a figyelmet rá, csak letenni elé.

Példamutatás: Anya, Apa, te is egyél gyümit, zöldséget! Hagyd, hogy gyermeked megismerje ezeket (paradicsompalánta pl.), járjatok piacra, hagyd megmosni, a konyhában segíteni. A pozitív kapcsolat nagyon fontos, akkor is, ha nem eszi meg őket

Játék az étellel 

Alapvető, hogy a gyermekek játék útján bátrabbak, motiváltabbak. Az ételek megismerés szintjén a játék alapvető. Tehát nem meg kell kóstolni, hanem attól függően, hol tart az adott étellel:

„Most csináljunk oroszlánfogakat ezzel (–sült édesburgonya–): gyeree, legyenek neked is oroszlánfogaid!” . Itt az édesburgonyát a száján belülre teszi, érezni fogja az ízét.

„Itt ez a dínófigura, nagyon magas. Építsünk olyan magas tornyot, hogy elérje a dínó fejét!” – pl. uborka karikákból.

„Éhesek a kismadarak, építsünk nekik madáretetőt!” (narancsfél, belsejét kiszeditek, magokkal megtöltitek, és együtt felakasztjátok a fára).

„ÉÉÉs kitört a vulkán!”: főtt rizsből építsetek vulkánt, legyek a ketchup a láva, és jöhetnek a dínók elbújni a brokkoli fák mögé.

Összefoglalva ne aggódj! Lesz ilyen nap, és olyan: a fenti ajánlások átlagot adnak csupán. Lehet, hogy gyermeked egyik nap leeszi az eperföldet, és 2 napig semmilyen gyümit nem fogad el. A kiegyensúlyozottság a lényeg!

Ha azt látod, nem megy, kevesebb gyümölcsöt, zöldséget fogyaszt rendszeresen gyermeked, kérd szakember segítségét a tápanyagok pótlása miatt (pl. C-vitamin). Ne kezdd el ezeket önállóan adagolni!

Természetesen egy igazán evészavaros gyermeknél ezeket a játékokat azon a szinten alkalmazzuk, ahol éppen tart az adott étellel.

A szorongást átveszi az öröm, az együtt játszás, mely során a gyermek pozitív élményt szerez az étellel ÉS A szüleivel a játék útján.

Fontos, hogy ezeket a játékokat nem az elfogadott ételeivel, evés közben játsszuk, hanem az el nem fogadottakkal, újdonságokkal.

Forrás: www.kiskanalkommando.hu

 


Rajzoltatók


 

 

 

 

 

 

Rajzoltató versek, mondókák:

Rajzolok egy kerekecskét,
gömbölyűre, mint a zsemlét,
kerekecskén kis gombocska,
akárcsak egy baba volna,
gombocskának két nagy füle,
vajon mi néz ki belőle?
Bajuszkája, farkincája,
kerekecske, gombocska,
itt csücsül a nyulacska.

Egyszer volt egy Jancsika,
Jancsikából paprika.
Paprikából kiskirály,
Kiskirályból tulipán.

Pont, pont, vesszőcske,
készen van a fejecske,
kicsi nyaka, nagy a hasa,
készen van a török basa.

Kerekítek kereket,
alája meg még egyet.
Tetejébe két egyest,
alája egy farkinca,
készen van a kiscica.

 

 

 

Forrás:  https://picibaba.hu

2024. július 15., hétfő

Így engedd el fesztiválozni a kamasz gyermeked



A nyári fesztiválszezon a kamaszoknak sokszor igazi kiszabadulás és engedd el hajam, szüleiknek viszont nagy valószínűséggel színtiszta gyomorgörcs és aggodalom. Hogyan navigáljon a szülő és találja meg a hangot fesztiválozni készülő gyermekével? El kell-e mesélni saját ifjúkori botlásainkat a bizalomépítéshez, és bajt jelez-e, ha a gyerek elszív pár cigit két koncert között? Vendégszerzőnk, Bojti Andrea írása.

Nem nagyon találkoztam még olyan szülővel gyermekpszichológusként, akiben ne merült volna fel számos kétely a gyermeke kamaszkori bulizásaival kapcsolatban. „Mi lesz vele, ha ugyanazt csinálja majd, amit korábban én magam, de már egy sokkal veszélyesebb világban? Ha lázadni fog és teljesen figyelmen kívül hagyja az intelmeimet? Hány éves korától engedhetem el fesztiválozni úgy, hogy se túl engedékeny, se túl szigorú szülő ne legyek?”

Teljesen jogos félelmed az, ha veszélyesebbnek látod a mai világot. Generációk óta minden szülő így éli meg. Hiszen anno kamaszként még nem hárult ránk a saját gyermekeink iránt érzett felelősség, sokkal kevésbé éreztünk veszélyesnek bizonyos dolgokat, mint most, felnőtt fejjel. Egészen biztosan találnánk is számos objektív tényt, ami miatt valóban aggódhatunk. De ennek nem sok értelme van. A gyermekeink most élnek, most kamaszok, ez az ő valóságuk. Nekünk szülőknek is ebben a jelenben kell megtalálni azt a viszonyulást, ahogyan a legmegfelelőbben támogatni tudjuk őket.

Arra a kérdésre, hogy hány évesen és milyen feltételekkel engedheted el a gyermekedet egy fesztiválra, nincs univerzális válasz. Sok mindentől függ, de talán a legfontosabb a kettőtök közötti bizalom. Aminek a kialakulásához már egy egészen más szülői attitűd szükséges. Könnyen belátható ugyanis, hogy a teljes tiltás, fenyegetés és büntetés nem vezet semmi jóra, sokkal inkább csak ellenkezést szül.

Kim John Payne amerikai gyermekpszichológus az ún. Kalauz-elvében fogalmazta meg azt a szülői szerepmintát, ahogyan a kamaszokkal a legideálisabb a kommunikáció.

A Kalauz-szülő ellátja a kamaszt a megalapozott döntéshez szükséges ismeretekkel, de meghagyja számára a döntés szabadságát.

Meghallgatja és segít neki mérlegelni úgy, hogy nem erőlteti rá a saját akaratát. Viszont egyértelműen közbelép, ha a kamasz veszélyhelyzetbe sodorja magát. Ennek az elvnek a mentén érdemes végiggondolni a fesztiválozás kérdését is. Az alábbiakban néhány konkrét tanácsot olvashatsz arról, hogyan beszéljétek meg úgy a bulizást, hogy a lehető legnagyobb bizalommal engedhesd útjára gyermeked.

Tedd fel magadnak a kérdést, merre tart a kamasz gyermeked

Ez egy fontos átfogó kérdés és érdemes több oldalról megvizsgálni. Mi szeretne lenni? Milyen céljai vannak? Hogyan tanul? Milyen erőfeszítéseket tesz ennek az érdekében? Kik a barátai és milyen közösséget alkotnak ők együtt? Ha ezt a komplexebb képet nézzük, könnyebben megérted annak a jelentőségét, miért fontos számára az a fesztivál, amire szeretne elmenni? Szülőként azzal segíted a leginkább, ha megérted ezeket a rövid és hosszútávú célokat.

A kérdezés az igazi jolly joker

Sokszor nehéz megállni felnőttként, hogy ne oktassuk, tanítsuk a gyermeket. Ugyanakkor ebben a korban ez a hozzáállás váltja ki a legtöbb ellenállást „nehogy már anyám/apám mondja meg, hogy mi a jó nekem!”- felkiáltással. Magyarázás helyett kérdezd meg inkább, miért fontos számára a fesztivál? Mit ad neki? Hogyan képzeli el az ottlétet, a felelősségvállalást? Szerinte mi az, ami téged megnyugtatna, ha elmegy?
Egyszer egy 16 éves élsportoló kliensemmel beszélgettünk a fesztiválozásról. Panaszkodott, hogy a szülei eleve mennyire elutasítóak a bulizással kapcsolatban és hallani sem akarnak egy többnapos fesztiválozásról. Pedig a csapatból is többen mennének, a megszokott baráti kör és ciki lenne kimaradni. Megkérdeztem tőle, hogy szerinte miért ilyen ellenállóak a szülei? Mire ő azt válaszolta, hogy biztosan azért, mert az osztályban volt több balhé más gyerekekkel. De azok a gyerekek lógósak, cigiznek, nem tanulnak és itt elkezdett felsorolni egy csomó kritikát, amit a legtöbb szülő ha hallana, máris sokkal jobban megbízna a gyermekében.  

A kérdezés minden életkorban egy igazi jolly joker a gyerekekkel való kommunikációban. Amíg a gyermek válaszol, addig időt nyersz a gondolkodásra, tágul a perspektívád és megismered a gondolatait.

Ez a fiú 16 éves korára már saját meggyőződéséből eltávolodott a deviáns csoporttól. Élsportoló, jó tanuló és a beszélgetésből kiderült, hogy egy fesztiválozás csak előbbre vinné a céljaiban. Lehet, hogy berúg majd a buliban és elszív pár szál cigit, de igen kevés az esélye annak, hogy ez a hosszú távú céljaitól eltérítse.

Ne hallgasd el a saját buli élményeidet!

Kamaszkorban is sokat jelent a hozott szülői minta. Ennek része az, ha tudtok beszélgetni a te saját bulizási élményeidről. Hiteles dolog felvállalni a korábban elkövetett hibáidat, de nem cél, hogy a te történeteid tanulási szándékkal szülői prédikációvá váljanak. Jobban építi a bizalmat kettőtök között, ha rá tudsz csatlakozni a saját példáddal az ő megéléseire. „Azt hiszem értem, miért olyan fontos neked ez a fesztivál. Amikor ennyi idős voltam, én is szerettem volna ott lenni egy koncerten, mert…”.

Támogasd akkor is, ha a rendőrségről kell hazavinned

Tudjuk, hogy egy fesztiválon könnyen rázós helyzetbe kerülhet a gyerek. Nagy valószínűséggel azonban ő ezeknek a veszélyeit nem látja előre, nincs vészforgatókönyv a fejében arról, hogy mit tenne bizonyos esetekben. Amikor bejelenti, márpedig ő elmegy a fesztiválra, érdemes ezekről úgy beszélni, hogy egyben teret adsz neki a cselekvésre. Hallgasd meg, hogyan képzeli el ezt a programot. Ebből látszik, mennyire vannak elrugaszkodott tervei. Kérheted, hogy vázoljon fel egy költségvetést, miből finanszírozza a fesztivált? Megegyezhettek abban, hogy egy részét a zsebpénzéből fizesse.

Oktatási célú rémtörténetek mesélése helyett vesd fel az esetleges veszély lehetőségét és kérdezd meg, mit tenne egy ilyen esetben.

Például így: „biztos vagyok benne, hogy megoldanád, ha ellopnák a pénztárcádat, de jobban örülnék neki, ha megosztanád velem, mi a terved egy ilyen vészhelyzetben?” Ez egy kellően nyitott és a kölcsönös bizalmat építő szülői hozzáállás, mely egyben teret ad annak, hogy felhívd gyermeked figyelmét a különböző veszélyekre.
Megnyugtató lehet számodra, ha együtt találjátok ki, hol legyen dugipénz a gyereknél, ha elhagyná a tárcáját. Milyen számon éred el, ha nem veszi fel a saját telefonját? Könnyebb elengedni fesztiválozni, ha ismered a barátait, akikkel megy. Esetleg a többiek családjával is felvehetitek a kapcsolatot egy esetleges láncriadó esetére. Tudasd vele, hogy bármilyen nehéz szituációba is keveredik, te mindig ott vagy neki és feltétel nélkül támogatod, az ő pártján állsz akkor is, ha a rendőrségről kell hazavinned.

Még egy fontos dolog: adj neki esélyt a bizonyításra!

Ne egy fesztivál legyen az első alkalom a bulizásra. Ideális esetben mire odajuttok, hogy szeretne elmenni egy többnapos bulizásra, már volt alkalmatok megtapasztalni, mennyire érett, megbízható és szavahihető. Pánikolás helyett vedd sorra, milyen volt, amikor először ment el egyedül moziba, jött haza késő este vagy maradt ki egy éjszakára otthonról. Egészen biztosan találsz majd jó példákat, amikor számíthattál rá.

Ezeket megerősítésképpen el is mondhatod neki, mint a bizalmad alapját.

Összegezve szeretném, ha tudnád, a kamaszok többnyire nem olyan nehéz esetek, mint amilyennek beállítják őket a médiában. Ha a dolgok mélyére nézel, egészen biztosan te is meglátod kamasz gyermekedben az irántad érzett szeretetet, a céljait, az erőfeszítéseit. Még akkor is, ha sűrűn vannak viharok a kapcsolatotokban. Egy biztos. Önmagában azért, mert el szeretne menni egy fesztiválra, nem lesz deviáns gyerek. A kulcs hozzájuk a megfelelő szülői hozzáállás, ami neked is magabiztosságot ad.  

Bojti Andrea, klinikai gyermek- és ifjúságpszichológus

Forrás: www.forbes.hu

 


A gyermek érzelmi szükségletei élete első éveiben

A pszichológusok és a nevelők/pedagógusok nem győzik hangoztatni, hogy a gyermek személyisége, élete első három évében a legképlékenyebb. Ezért lényeges, hogy a szülők a lehető legtöbb szeretetben, odafigyelésben részesítsék.

Tény az, hogy a gyermekre rendkívül erős hatást gyakorol a szülők attitűdje, személyisége és nevelési módja. Amennyiben a gyermeket, az ő gondját viselő szülők, nagyszülők és a legközelebbi hozzátartozók sok szeretettel, lelkesedéssel veszik körül, az fejlődése során valósággal szárnyakat kap.

 


 

 

 

 

 

 

 

Lényeges, hogy a szülők a gyermek első életéveiben mit nyújtanak számára. A megfelelő hozzáállás, törődés, gondoskodás, szerető érzelmi légkör mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermek érzelmileg és értelmileg is magas szintre fejlődjön, ami a későbbiekben képessé teszi őt arra, hogy elmélyüljön az élet dolgaiban. Az első három életév azért is meghatározó, mert ekkor tapasztalja meg elsőként milyen az a családi légkör, amibe beleszületett, innen kapja a mintát.

Többek között ettől is függ, hogy a gyermek nyitottabb vagy zárkózottabb-, illetve optimistább vagy pesszimistább lesz-e a későbbiekben, képes lesz-e szeretetet adni, milyen lesz az emberekhez fűződő viszonya, a bizalmi készség is ekkor helyeződik alapokra stb. Egyszóval a gyermek egészére fontos hatást gyakorol a szülők személyisége. Nem véletlen, hogy azok a szülők, akik úgy bánnak gyermekükkel, mintha az nyűg lenne és ordítoznak vele, tele lesz bűntudattal és nem alakul ki az önmagába vetett bizalom. A közömbös, nemtörődöm szülő hatására a gyermek is kedvtelenné, elesetté válhat. Egyértelmű, hogy különösen az első életévekben a szülők, nagyszülők, nevelők ráérzésén és figyelmén múlik, hogy a gyermek megkapja-e mindazt a támaszt, amire személyisége és lelkivilága egészséges fejlődéséhez szüksége van.

 

 

 

 Impulzus
Forrás: Polgár Infó- picibaba.hu

 

2024. július 12., péntek

Gyerek fürdőruha: divat, kényelem és biztonság


A legkisebbek strand szettje sok változáson ment át az elmúlt évtizedekben. Még a hetvenes években egy bugyi is elég volt, ma már a megnövekedett UV sugárzás és a megváltozott elvárások miatt egy jól átgondolt összeállítással érdemes gyerekekkel fürdőzni indulni. De mi is kerüljön a kicsik strandtáskájába?

Fürdőruha

A gyerekeknél az első és legfontosabb szempont a biztonság, majd a kényelem és csak harmadikként merül fel a trendkövetés a fürdőruha választásnál. Az UV elleni védelem kiemelkedően fontos, nemcsak azért, mert leéghet a bőr, hanem azért is, mert a sugárzás kumulatív, vagyis egész életünkben halmozódik szervezetünkben. Éppen ezért kell a legkisebbek érzékeny bőrét az első pillanattal óvni. A naptejek mellett, melyből a gyerekeknek az 50 faktoros ajánlott, egyre többen választják a vállat, hasat és felkart is fedő fürdőzéshez készített felsőket. Ezek kényelmesek, divatos színekben és mintákkal is elérhetőek, ugyanakkor teljes védelmet biztosítanak akkor is, ha a naptej elkenődik vagy nem sikerül két óránként alaposan bekenni a csemetét. Fiúknak dínós vagy cápás, lányoknak szívecskés vagy akár unikornisos mintával is kapható gyerek fürdőruha, így a gyerekek biztosan szívesen viselik. 

A kényelem is lényeges, hiszen az apróságok ugranak, úsznak, másznak és csúszdáznak egy vidám nyári napon. Az aktivitás miatt fontos, hogy megfelelő méretű legyen a fürdőruha, ne szorítson, ne vágjon be, de ne is csússzon le. 

A fiúknál emellett talán a tartósság, a lányoknál viszont egészen biztosan a divat lesz a következő szempont. És nemcsak a lányka fürdőruhák, hanem a strandkiegészítők esetében is igaz ez. Legyen minden Elzás vagy éppen Mancs őrjáratos, esetleg egyszarvús, de legalább rózsaszín. A jó hír az, hogy egy helyen beszerezhető minden lányka fürdőruha az Elzás bikinitől a törölközőn át a poncsóig. 

Fényvédelem minden szinten

A káros UV sugarakról már esett szó, hiszen a megnövekedett UV terhelés miatt ajánljuk az ujjakkal rendelkező gyermek fürdőruha felsőket. De nem elég a vállat, nyakat védeni! Legalább ennyire fontos, hogy a szemet is óvjuk a káros sugarakról. Sok gyerek nem vagy nehezen tűri még a legkényelmesebb napszemüveget is, így a felnőttek számára ideális megoldást jelentő védőeszköz a kicsiknél nem mindig válik be. A gyerekeknek tervezett szemüvegek könnyű és nehezen törő keretből készülnek és nagyon mutatós designt kapott sok ilyen napszemüveg, de ha a gyerek idegenkedik a viselésétől marad a kalap vagy sapka nyáron is és a strandon is. A simlis sapkák ugyanis árnyékolják az arcot, így a szemet is óvják. 

Láb se maradjon védtelen!

Legyen szó medencéről vagy élő vízről, a vízálló papucs mindenképpen jól fog jönni. Amikor csak leugrunk fürdeni, akkor válogathatunk, hogy milyen szandál vagy cipő praktikus az útra, milyen kell a partra, büfébe és egyre többen csomagolnak olyan lábbelit is, ami kifejezetten a vízben óvja a csemete talpát. Azonban amikor a család utazik és a bőröndben minden négyzetcentiméternyi hely és dekagramm számít, akkor nagy kincs a crocs gyerek papucs, ami strandra, vízbe és akár utcára is megfelelő viselet. Ezek a darabok ugyanis szuper kényelmesek, nem törik a lábat, akkor sem, ha az nedves. Szandálnak és papucsnak is viselhetők, így a futkározáshoz is alkalmasak, a víz sem tudja lesodorni csak úgy a lábról. Mókás színeik és mintáik pedig egészen biztosan a gyerekek kedvencévé teszik ezeket a papucsokat. 

Jó fürdőzést minden családnak!

Forrás: www.termalfurdo.hu

 


A baba első falatjai

Mit készítsünk elő? Mire lesz szükségünk?

Elsősorban gondoljuk ki, hogy miben fogjuk etetni a babát. Mi az, amibe beleültetjük, vagy félig fekvő helyzetben beletesszük, mert ugye fekve nem lehet enni. Lehet ez etetőszék, ha a baba már magabiztosan ül, egy autósülés, pihenőszék vagy babahordozó, ha még korai az ültetés, vagy ha éppen ez van kéznél. Egyetemesen érvényes minden ülőalkalmatosságra, hogy olyan anyagból kell, hogy legyen, ami könnyen tisztítható, egyébként érdemes ideiglenesen egy törölközőt kinevezni erre a célra és a baba alá teríteni, hogy a széket eltakarja, megvédje a szétpercegő babakajától. Persze nem azért kell ilyesmire előkészülni, mert az anyuka nem tud rendesen etetni, hanem azért, mert a csecsemők még nem tudnak úgy enni, nyelni, mint mi, felnőttek, ezért leginkább úgy tűnik, hogy kifelé jön az étel, nemhogy befelé menne. És akkor még nem is beszéltem a berregésről, hadonászásról, hirtelen elfordulásról, vagy a kanál elkapásáról.

A baba nyakába kössünk partedlit. Lehetőleg nagyot. Már lehet olyat is kapni, aminek ujja van, olyan, mint gy kis esőkabát, csak elölről kell ráadni a csemetére. Persze egy idő után én már nem használtam, mert biztosan ment így is étel a ruhácskára, amit cserélhettem le. Partedli használatával, csak eggyel több dolog került a szennyesbe. Persze van olyan alkalom, amikor nincs annyira maszatolós kedvében a picike, olyankor nagyon jól jött egy partedli, vagy ahogy nagyszüleim nevezik "szakállka".

Textilpelust minden alkalommal célszerű előre odakészíteni, hogy az étkezés befejeztével legyen mivel megtörölni. Én gyakran spóroltam egy maszatos utat a fürdőszobáig azzal, hogy már előre megnedvesítettem a textilpelus egyik felét. Az étkezés befejeztével pedig csak bedobtam az áztatóvízbe a többi holmi közé.











Műanyag kanál, műanyag tányérral elengedhetetlen kelléke az étkezéseknek. Ha a tányért első körben kihagyod, mert még úgysem ér el addig, még nem tudja kivenni a kezedből, az nem baj, de a kanalad mindenképpen műanyag legyen. Most kezdenek csak növögetni a fogacskái ugyanis, és ezekkel az apró gyöngyszemekkel előszeretettel harapnak rá mindenfélére, ami a szájukba kerül. A piciny fogacskák zománcait én nem szívesen sérteném meg egy fém kanállal egy-egy ráharapás alkalmával.

Az étel elkészítéséhez nagyon fontosak a friss alapanyagok, legyen szó zöldségről, vagy gyümölcsről. Az is nagyon fontos, hogy a friss alapanyagokat lehetőleg ne importált dobozból válasszuk, hanem a hazait részesítsük előnyben. A vámon ugyanis minden terméket sok napra karanténba tesznek, és erős mérgekkel biztosítják azt, hogy ez idő alatt a termék ne romoljon meg. Sok esetben kevés az alapos mosás, hogy ezeket a permetszereket eltávolítsuk. Nem is beszélve arról hogy a zölden leszedett, kényszerérett zöldségek, gyümölcsök nem tartalmazzák azokat a vitaminokat, ásványi anyagokat, amikre számítanánk.

A friss gyümölcsök, párolt zöldségek aprításához, pépesítéséhez turmixot használunk. Lehet ez bot alakú, vagy tálas kiszerelésű, mindkettő tökéletesen megfelel a célnak. Az alma pépesítéséhez akár üvegreszelőt is használhatunk, de a főtt, puha dolgokat akár villával is szétnyomkodhatjuk. A lényeg, hogy a baba életkorának, ügyességének megfelelő minőségű ételt kaphasson.

A baba etetésének elengedhetetlen kellékei a türelem és  nyugalom. Nagyon nehéz neki elsajátítani a szájban kevergetés, nyállal összekeverés, lenyelés tudományát. Eleinte még szopómozdulatokkal fogja a szájába adott ételt továbbítani, és legtöbbször ennek az az eredménye, hogy több jön ki, mint amennyi bemegy. Legalábbis úgy tűnik. Adjunk neki időt, hogy megtanulja, kitapasztalja, hogy hogyan a legjobb, leggyorsabb és leghatékonyabb az étkezés. Mindkettőtöknek közös célotok van. Ő éhes, enni szeretne, bízik benned, így megeszi, amit elé teszel, Te pedig attól leszel boldog, ha az étel elfogy. Jó próbálkozást, kitartást kívánok mindehhez!

 

 

 

Forrás:  https://picibaba.hu

Ha tetoválást akar a gyerek


Mit tehetünk, ha egy nap úgy jön haza a gyerek, hogy ő tetoválást vagy piercinget csináltat?

Az a jobbik eset, ha a szülő nem akkor tudja meg, hogy gyereke vonzódik a testdekoráláshoz, amikor már tetoválva, talpig piercingben állít haza. Ha szerencsénk van, és megbeszéli velünk, mit tervez, akkor érdemes rávenni, hogy alaposan gondolja meg, mielőtt ilyesmiről dönt.

A kamaszkorban hirtelen felindulásból csináltatott tetoválások vagy beültetett testékszerek nyomát sokan akarják később eltüntetni, és sajnos ez nem minden esetben sikerül maradéktalanul. A szülői hatalom gyakorlása, és a kategorikus tiltás nyilván nem megoldás, hisz akkor biztosak lehetünk benne, hogy a gyerek csak azért is megcsináltatja a tetoválást.

Inkább beszélgessünk vele, kérdezzük meg, miért szeretné, milyet szeretne, stb. Hívjuk fel a figyelmét, hogy valószínűleg egyszer belőle is lesz öltönyös, kiskosztümös munkavállaló, márpedig egy konszolidált irodában jobb, ha nem villog az ember ilyesmikkel. Ajánljuk fel, hogy tetoválás helyett inkább a hennát válassza, ami nem végleges megoldás. Ha egyáltalán nem akar lemondani a tetoválás ötletéről, beszéljük rá, hogy egy kevésbé feltűnő helyre csináltassa.

Még ha egészen biztosak vagyunk saját igazunkban, hogy gyermekünk „élete legrosszabb döntését” készül meghozni, akkor is inkább kísérjük el egy megbízható helyre, ahol szakemberek végzik a tetoválást, vagy a test felékszerezését. Egy higiénikusan belőtt piercing, vagy rajzolt tetkó még mindig sokkal jobb, mint egy titokban, esetleg haverok által elvégzett „műtét”, aminek bármilyen fertőzés lehet a következménye.

Dr. Wes Crenshaw családterapeuta szerint nem érdemes háborúzni a tetoválások miatt, inkább a következőket kell átgondolni együtt a gyerekkel, mielőtt a szalonba vonulna a hátára varratni egy egész tengeralattjárót hableányokkal.

1. Nézzétek meg az utolsó tíz részt a Tattoo Nightmares című sorozatból

A YouTube-on rengeteg rész található ebből a sorozatból, angolul sem kell hozzá tudni, hogy megértse a gyerek a látványt. Szórakoztatóan tanítja meg a kamaszt arra, hogy mit nem szabad elkövetni, amikor tetoválást akar az ember és hogy csak a legjobb tetováló szakemberek kezébe szabad helyezni a saját bőrét.

2. Hosszútávra tervezés

A veszekedés helyett inkább kérd meg, hogy mutasson mintákat, milyen fajta tetoválásra gondolt. Próbáld meg terelgetni, beszélgess vele, hogy milyen minta az, ami 20 év múlva is vállalható, és hogy inkább olyat válasszon, amit nem kell szégyellnie majd 40 éves korában sem.

3. Kerülje el a neveket

Ha azt akarja magára tetováltatni, hogy „Szeretlek, Mari!”, arról sürgősen le kell beszélni. Akár súlyos zsarolást is bevethetsz, de valahogy harcold ki, hogy semmilyen név ne kerüljön a bőrére, mert pár év múlva már nem lesz releváns, aztán törheti a fejét, hogyan tüntesse el magáról.

4. Egyezzetek meg, hány tetoválása legyen

Azt mondanám a saját anyai kútfőmből, hogy egy tetoválás bőven sok, de Dr. Crenshaw szerint a fiatalokra jellemző, hogy átesnek a tetoválásokkal a ló túloldalára, és addig varratnak, amíg talpalatnyi hely sem marad rajtuk. Mivel ez egy életre szóló döntés, ezért a szakember szerint érdemes a lelkére beszélni a kamasznak, hogy ne legyen a tetoválás függője, és hogy csak olyan helyekre varrasson, ahol később el tudja rejteni a mintát, ha esetleg hátrányba kerülne miatta.

A szakember a szexuális felvilágosításhoz hasonlítja a tetoválásról való beszélgetést, ugyanis annyira elterjedt mára, hogy nem lehet kihagyni a családi diskurzusból. Szép nyugodtan le kell ülni és végigmenni a fenti lépéseken, hogy felelős döntést tudjon hozni a kamasz a saját testéről és tetoválásáról.

Forrás: www.szimpatika.hu, www.nlc.hu


Miért jó, ha időnként veszít a gyerek? Így segíthet a szülő a feldolgozásban.


Veszíteni nem jó érzés, ám már gyerekkorban kulcsfontosságú megtanulni, hogyan lehet feldolgozni a kudarcélményeket.

A veszítés feldolgozása nagyban segítheti abban a gyereket, hogy felnőttként is hatékonyan azokat, illetve a hibáit. A szülőknek is nagy szerepe van abban, hogy segítsék gyermekeiket átélni a kudarcélményeiket.

Mindenki a lehető legjobbat szeretné nyújtani gyerekeinek, de néha a jóakarat visszás eredményeket hozhat. Ismert jelenség, hogyha a gyerek kudarcot vall, azt a szülők nemritkán saját kudarcukként élik meg, pedig ez nem jó a szakértő szerint.

Veszíteni tudni kell

Ryan Leak motivációs előadó és tanácsadó szeretné felhívni a figyelmet a kudarc helyes értelmezésére. Szerinte valójában a siker titka maga a kudarc, és a szülők segíthetnek gyermekeiknek jó értelemben átélni a kudarcélményt, hogy fejlődjenek. A  legfontosabb lépés, hogy a szülő megtanulja, hogy nem a gyerek sikereitől vagy bukásaitól függ, hogy ő jól végzi-e a dolgát.

A Stanford Egyetem tanulmánya szerint a szülők felfogása és reakciói a kudarccal kapcsolatban "öröklődnek". Ha egy szülő a bukást a fejlődés lehetőségeként tekintette, akkor a gyerek is ezt a gondolkodásmódot vitte tovább. De ha valaki csak negatív akadályként érzékelte, akkor az rögzült a gyerekben. A picik bizony minden a szülők minden lépését figyelik, a kérdés már csak az, hogy mit mutatunk meg nekik.

A kudarckerülés a modern munkavállalási szokásokban is megjelenik, míg régebben 40-50 évig dolgozott egy ember ugyanazon a munkahelyen, ma már sokkal nagyobb a fluktuáció, a fiatalok álmaik állását hajszolják. Amikor csalódás éri őket, akkor inkább otthagyják munkahelyüket. A jelenséghez hozzátartozik még, hogy sokkal több az összehasonlítási lehetőség is a közösségi médiában, ami befolyásolja a sikerről alkotott képünket. Ez pedig hatással van arra, hogy a szülők milyen elvárásokat fognak támasztani a gyermekeik irányába.

Természetesen semelyik szülő nem szeretné, hogy a gyereke kudarcot valljon. De ha valaki, mondjuk, 25 évesen tapasztalja először, az nagyon megrázó élmény lesz. Egyszerűen nem lehet, sőt nem is szabad megvédeni a gyereket a csalódástól. A helikopterszülők, akik kontrollálni akarják a gyerek minden lépését, különösen hajlamosak erre. Folyamatosan egyengetik az útját, hogy sikeres legyen, így a gyerek valójában problémamegoldó képességek híján nő fel.

Három fontos dolgot sorolt fel a szakértő a kérdéssel kapcsolatban

Fontos értetni a különbséget, hogy legjobbnak lenni és a legjobbat nyújtani nem ugyanaz. Az előbbi szinte lehetetlen cél, akár depresszióhoz is vezethet, az utóbbi pedig kudarcok ellenére is elégedettséggel tölti el az embert.

A veszteséget mindig úgy érdemes kezelni, amiből tanulni, fejlődni lehet.

Jó, ha a gyerekek tudják, hogy a szülők is kudarcot vallanak néha, és hogy ez egyáltalán nem baj, akár még tanulságos történetként is érdemes megosztani velük.

Forrás: www.femina.hu


Lépegetők

 

Lépegető versek, mondókák:

Egy, kettő, három, négy,
Te kis baba hová mégy?
Nem megyek én messzire,
Csak a falu végére.
Ott sem leszek sokáig,
Csak tizenkét óráig.

Sétálunk, sétálunk,
Egy kis dombra lecsücsülünk,
Csüccs!

Megyünk, megyünk, mendegélünk,
egy kis dombra lecsücsülünk.
Csüccs!

Jár a baba, jár.
Körbe-körbe jár.
Ha elfárad, úgy elröppen,
mint a kismadár.

Jár a baba, jár,
Mint egy kismadár
Édesanyja karosszéke
Nem messze van már.

 Jár a baba, jár,
mint egy kismadár,
holnapután a kert alatt
lepkét is fog már.

Aki nem lép egyszerre,
nem kap rétest estére,
pedig a rétes nagyon jó,
katonának az való.

Erre kakas, erre tyúk,
erre van a gyalogút.
Taréja, taréja,
ugorj a fazékba!
Hopp!

Jár, jár, jár,
Járni tanul már,
Tipeg-topog bocskorában,
Pici baba szép korában
Járni tanul már.

Jár a baba, jár,
mint egy kismadár,
holnapután a kert alatt
lepkét is fog már

 

Forrás: https://picibaba.hu/

Vidám, nyári foglalkozás a Nyíregyházi Babaklubban

Az alkotást nem lehet elég korán elkezdeni. Erre nagyon jó eszköz az ujjfesték, mellyel fejleszthető a gyermekek kreativitása, kézügyessége. Ez a tevékenység rendkívül szórakoztató és hasznos időtöltés. Fantáziájuk segítségével szabadon alkothatnak, fejlődhetnek vele a gyermekek és nem mellesleg a festék könnyen lemosható a gyermekek tenyeréről, ujjacskáiról. Ezen a héten, pénteken aktuálisan nyári képeket készítünk ujjfesték segítségével. Gyere és tarts velünk erre a vidám nyári foglalkozásra!











Szeretettel várunk minden érdeklődőt a Nyíregyházi Babaklubba! 

Helyszín: Nyíregyházi Babaklub, Sóstó Fürdő u. 29/5. 

Időpont: 2024.07.26 péntek  / 10:30-12:30/ 

 

 

 

 

10 gyakori hiba a baba fejlesztésében

A baba fejlesztése során előfordulhatnak olyan hibák, amelyeket a szülők - gyakran jó szándékból - elkövethetnek. Az alábbiakban összegyűjtöttünk ezek közül néhányat, hogy elkerülhesd őket.  



 

 

 

 

 

Gyakori hibák a baba fejlesztésében:

  1. Túlzott elvárások: sok szülő túl korán vár el bizonyos készségeket a babától, ami stresszt okozhat mind a szülőnek, mind a gyermeknek. Fontos szem előtt tartani, hogy minden baba a saját tempójában fejlődik.

  2. Túlzott stimuláció: bár a fejlesztő játékok hasznosak, a túl sok inger egyszerre túlterhelheti a babát. Ügyelj arra, hogy legyenek nyugodt, csendes pillanatok is a nap során.

  3. Hasonlítgatás más babákhoz: minden baba egyedi, és különböző ütemben fejlődik. A folyamatos összehasonlítás más gyermekekkel felesleges aggodalmat okozhat.

  4. Kevés interakció: a baba fejlődéséhez szükséges a sok-sok interakció a szülőkkel és más felnőttekkel. Az egyszerű beszélgetés, éneklés és szemkontaktus mind hozzájárulnak a fejlődéséhez.

  5. Korlátozott mozgás: hagyd, hogy a kisbabád szabadon mozoghasson a biztonságos környezetben. Ne tartsd hosszú ideig babakocsiban, hintában vagy járókában.

  6. Kevés idő hason: a hason fekvés segíti a baba izmainak fejlődését. Ügyelj arra, hogy naponta több alkalommal is legyen lehetősége hason feküdni, de amíg picike, ne hagyd úgy túl sokáig.

  7. Technológia túlzott használata: kerüld a képernyőidőt a babák számára, különösen az első két évben. A valódi interakciók sokkal fontosabbak és hasznosabbak a fejlődésük szempontjából.

  8. Nem megfelelő pihenés: a pihenés és alvás elengedhetetlen a baba fejlődéséhez. Ügyelj arra, hogy elegendő időt töltsön alvással, és legyenek rendszeres alvási szokásai.

  9. Félelem a hibázástól: ne félj attól, hogy hibázol. Minden szülő tanulás közben válik egyre jobbá a gyereknevelésben. Légy türelmes magaddal és a gyermekeddel is.

  10. Türelmetlenség: A kicsi fejlődése időbe telik. Fontos, hogy türelmes legyél, és élvezd a közösen eltöltött időt, még akkor is, ha a fejlődése lassabban halad, mint ahogy várnád.

 

 

 

 

Forrás:  https://www.csaladinet.hu/

Indexkép: Depositphotos.com

 

 

Bébiételek 7. hónapos babáknak

Gyümölcskrém

1 almát, 1 banánt és 1 szem narancsot megtisztítunk, és apróra vágunk. Két szál babapiskótával összeturmixoljuk. Aki nem akar babapiskótát adni, az a hétgabonás pelyhet adhatja helyette.

Zöldségkrém

1 közepes cukkini (kb. az egész pép fele), 1 kisebb sárgarépa (kb. negyed rész), 1 közepes burgonya (kb. negyed rész). A zöldségeket megmossuk, meghámozzuk, és apró kockákra vágjuk. Kevés vízben 15-20 percig pároljuk, majd mixerrel pürésítjük.

Finom salátafőzelék

2 közepes mérető salátalevelet jól megmosunk, és alaposan szétfőzzük. Közben a 1 közepes sárgarépát, 1 közepes burgonyát és egy fél szál fehérrépát megtisztítva, felkarikázva kevés vízben megfőzünk, majd a végén a salátával összeturmixolunk.


 

 

 

 

 

 

 

 

Paradicsomos borsópüré

5 dkg zöldborsót megpárolunk. 1 közepes paradicsomot egy kis apróra vágott petrezselyemmel és egy negyed apróra vágott zellerrel összepárolunk, ha megpuhult a borsóval összeturmixoljuk vagy villával összenyomkodjuk. Paradicsom helyett 100%-os paradicsomlevet is használhatunk.

Paradicsomlé

Kevés apróra vágott petrezselymet és egy negyed apróra vágott zellert megpárolunk, kevés tengeri sóval ízesíthetjük. 2 deci 100%-os paradicsomlével összeturmixoljuk.

Barackos tejberizs

Két evőkanál rizst vízben megpárolunk, apróra vágott sárgabarackkal, 1,5 deci anyatejjel (vagy tápszerrel) összeturmixoljuk. Télen tehetünk bele aszalt sárgabarackot is, ettől édesebb lesz.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Köleskása

1 teáskanál hántolt kölest 20 percig vízben áztatunk, majd 10 percig vízben főzzük. Ha megfőtt, 1,5 deci anyatejet vagy tápszert adhatunk hozzá. Hajdinából is készíthető ugyanilyen módon, csak akkor 20 percig kell főzni. Turmixolni nem kell.

Zöldségpüré

1/4 fej vöröshagymát, 1 közepes burgonyát, 1 sárgarépát, 1 kisebb paradicsomot, 1/2 almát, kevés zellerzöldet felkockázunk, majd kevés olajon és vízen megpárolunk a hagymával kezdve. Ezután felöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje, és nagyon puhára főzzük. Villával összetörve vagy turmixolva kínálható, esetleg kevés párolt csirkemellet is lehet tenni bele.

Finomfőzelék

Felkockázott répát, karalábét, burgonyát és zöldborsót megpárolunk vízben, majd összeturmixolunk. Úgy is elkészíthető, hogy a burgonyát külön pároljuk meg, összeturmixoljuk és a villával összenyomkodott zöldségek sűrítésére használjuk.

 

 

 

Forrás: Kismamablog- picibaba.hu

 

 

 

A biciklizés fejlesztő hatásai kisgyermekkorban


Melyek a biciklizés fejlesztő hatásai fizikai, illetve mentális téren? Hogyan hat az egészségre a kerékpározás? Miért érdemes befektetni egy jó futóbiciklibe?

Manapság sok gyerek, a futóbicikliknek köszönhetően, már egészen pici korában megtapasztalja, milyen két keréken közlekedni. Ezek a csoda kis járgányok amellett, hogy remek belépőt jelentenek a kerékpározás világába, számos egyéb készséget is fejlesztenek. Megmutatjuk, mi mindenben segíti gyermekedet, ha felpattan a kétkerekűjére!

A biciklizés jótékony hatása a mozgáskoordinációra

A gyermek felfedező kedve, kíváncsisága napról napra nő, ahogy lassanként a kúszás és a mászás után felfedezi a két lábon állást. Amint stabilan képes tartani magát, az egyik legjobb módja annak, hogy tápláld a növekvő mozgásigényét, ha beszerzel egy futóbiciklit vagy egy kismotort. Ez lehetővé teszi a kicsi számára, hogy szórakozva fejlessze a mozgáskészségét és az egyensúlyérzékét, miközben minden érzékszervét bevonja a biciklizésbe.

A motoros és a kognitív készségek fejlődése

A biciklizés fejlesztő hatásai közé soroljuk a motoros és a kognitív készségek fejlődését. A gyermekek nagyon sokat tanulnak életük első éveiben. Ebben a szakaszban szeretnek folyton valami új dologba belevágni, és megpróbálnak egyedül megbirkózni a kihívásokkal.

Bizonyos mozdulatok folyamatos ismétlése fokozza a motoros készségeket, a gyermek pedig a folyamat közben fokozatosan ráhangolódik a testére, és egyre magabiztosabbá és ügyesebbé válik a mozgáskoordinációjában.

Ráadásul azok a gyerekek, akik naponta sokat mozognak:

- jobban meg tudnak birkózni az új helyzetekkel

- hosszabb ideig tudnak koncentrálni

- jobb a térérzékük

Mindezekre a készségekre szükség van az olyan összetett tevékenységekhez, mint a kerékpározás.

Mikortól érdemes kipróbálni a futóbiciklit?

A lábbal hajtós járműveket és a tricikliket már 1 éves kortól ajánljuk, de bizonyos típusokhoz, illetve a rollerekhez jobb, ha a gyermek már két és fél, hároméves. Vásárlás előtt mindenképp érdemes kipróbálni az eszközt, hogy a megfelelő méretet válaszd.

A biciklizés fejlesztő hatásai a testre és a lélekre

A futóbicikli nagyszerű fizikai és mentális edzés: a kicsi minden egyes mozdulattal energiát éget el, izmai és szíve pedig erősödik, mivel fokozódik a keringése. Általánosságban elmondható, hogy azok a gyerekek, akik állandóan mozgásban vannak, és állják a sarat, lelkileg is kiegyensúlyozottabbá válnak.

Nyelvi és beszédfejlődés

A motoros készségek a nyelvi és beszédfejlődés alapjait is megteremtik:

A gyerekek ugyanis az érzékszerveikkel érzékelik a környezeti ingereket, majd feldolgozzák azokat, és reagálnak rájuk. Ez a folyamat kezdetben nonverbális, majd verbális kommunikációval jár. 

A mozgásban megtapasztalt önállóság ösztönözni fogja a kicsi kalandvágyát, hogy saját maga fedezze fel a környezetét, és elkezdi megnevezni az útközben talált dolgokat. A szókincs így bővülni fog, és nagyobb bizalom alakul ki bennük a saját képességeik iránt.

Arról nem is beszélve, hogy a beszéddel kapcsolatos motoros készségek elengedhetetlenek a beszéd fejlődéséhez, hiszen a különböző izmokat és beszédszerveket aktiválni és koordinálni kell.

Stresszoldás, érzelmi feltöltődés és önállóság

A biciklizés fejlesztő hatásai az érzelmek terén is tetten érhetőek. A kerékpározás ugyanis kiváló stresszoldó egy mozgalmas óvodai nap után, ami segíthet feltöltődni energiával. Emellett erősíti a gyerekek önbizalmát, mert önállóságra tanít, ráadásul tudatossá válnak a testükre és a környezetükre vonatkozóan, és felelősségteljesebbnek érzik magukat.

Az önbizalom segít abban, hogy az otthon biztonságából kikerülve jól érezzék magukat félelem vagy bizonytalanság nélkül. A családi biciklizés pedig hozzájárul a családi kötődéshez. A gyerekek többnyire nagyon élvezik a közös kirándulásokat, és csodálatos emlékeket szereznek közben.

A kismotoron, futóbiciklin, rolleren suhanva a kicsik viszonylag hosszú szakaszokat tudnak megtenni anélkül, hogy segíteni kéne nekik. Új kalandok várnak rájuk, és hirtelen megnő a mozgásterjedelmük. Így önállóbban közlekedhetnek a hosszú sétákon vagy az óvodába vezető úton, természetesen továbbra is gondos szülői felügyelet mellett.

A kerékpározás jótékony hatásai az egészségre

Nemcsak a gyerekek, a felnőttek is profitálhatnak a kerékpározásból. 

A kerékpározás javítja a szív- és érrendszer egészségét.

Fokozza az izmok rugalmasságát, fejlődését és erejét.

Erősíti a csontokat és az ízületek mobilitását.

Segít feltölteni a D-vitamin raktárakat a szabad levegőn.

Csökkenti a stresszt, a depressziót és a szorongást.

Hozzájárul a mentális egészséghez.

Fejleszti az egyensúlyt és a koordinációt.

A biciklizésnek fogyasztó hatása is van, azaz segít szabályozni a testsúlyt.

Amint gyermeked idősebb lesz, valamint a lehetőségek és a körülmények is adottak lesznek hozzá, a kerékpározás remek lehetőséget nyújt, hogy önállóan eljusson az iskolába, a különböző foglalkozásokra, illetve a barátaihoz. Addig pedig élvezzétek a közös családi biciklizést, és ne feledkezzetek meg a biztonságról sem: a sisak kötelező! Ha pedig cipőből sem szeretnél a kelleténél sűrűbben vásárolni, érdemes cipővédőt is beszerezned.

Forrás: www.brendon.hu


Hány éves kortól jöhet a hajfestés?


Alsó tagozatos gyermekem évzáróján meglepődve tapasztaltam, hogy már a 10-11 éves korosztályban is hódít a hajfestés és színezés. Lemaradtam volna valamiről? 

A divat, a smink és a körömfestés mellett a haj festése és színezése is az önkifejezés egyik közkedvelt formája lett a fiatal korosztályban. És bár az extrémnek tűnő színes tincseket nem minden oktatási intézményben nézik jó szemmel (sőt akár házirendben szabályozzák a hajjal kapcsolatos elvárásokat), a kamaszkor környékén már szinte megállíthatatlannak tűnik a Pinterestről és az Instagramról történő inspirálódás – annak ellenére is, hogy a szülők és fodrászok sem feltétlenül lelkesednek a gyermekkori neon, pink és szőke tincsekért.

Mit mondanak a fodrászok a gyerekek hajfestéséről?

Az általam megkérdezett fodrászok többsége szerint a gyerekek hajfestése eléggé ingoványos terület, bár arról nem tudott senki, hogy létezik-e egységes szabályozás ezzel kapcsolatban.

Mivel a hajfestékben található vegyi anyagok károsíthatják a fejlődésben lévő szervezetet, ezért a fodrászok egy része 14, illetve 16 éves kor alatt vagy nem vállal hajfestést, tartós színezést, vagy írásos szülői engedélyhez köti őket. Ez utóbbi esetben is felvilágosítást kell azonban adni a szülőnek arról, hogy milyen lehetséges kockázatai vannak a hajfestésnek.

Elhangzott viszont olyan álláspont is, hogy a fodrászoknak is muszáj haladni a korral, márpedig manapság cseppet sem szokatlan, hogy 10-12 éves gyerekek is szeretnének hajat festetni. Mivel a tiltás nem mindig célravezető, ezért sokkal szerencsésebb, ha inkább egy szakemberre bízza magát a kamasz, ahelyett, hogy otthoni sufnimegoldásokkal fogna neki a hajfestésnek egy You Tube vagy TikTok videót követve. Amivel lehet, hogy még nagyobb bajt csinál.

Milyen kockázatai lehetnek a festésnek, színezésnek?

A gyermekek hajának színe, állaga és erőssége folyamatosan változik a kamaszkorig. Mivel szervezetük még fejlődésben van, testtömegük alacsonyabb, hajuk vékonyabb szálú, és fejbőrük is sokkal érzékenyebb a felnőttekénél, így a hajfestékekben található vegyi anyagok (pl. hidrogén-peroxid, ammónia) is kockázatosabbak számukra.

Ez alól sajnos a színezők sem jelentenek feltétlenül kivételt, hiszen ezekben is előfordulhatnak olyan kémiai anyagok, amelyek akár hosszú távon károsíthatják egészségüket.

A legagresszívebb kontaktallergéneknek az anylaminokat, a színtartósságért felelős parafenilén-diamint (PPD) és para-toluilén-diamint (PTD) tartják. Ezek az összetevők – amelyeket sokféle betegséggel hoztak már összefüggésbe – igen súlyos allergiás tüneteket okozhatnak az arcon és fejbőrön (pl. viszketés, duzzanat, égő érzés, hajhullás), de használatukkor akár légzési nehezítettség, asztma is felléphet.

A PPD veszélyeire világít rá egy dán klinikai vizsgálat is, amelyben arról számoltak be, hogy az általuk vizsgált gyerekek körében súlyos, allergiás reakciók jelentkeztek, ami miatt kórházi kezelésre is szorultak.

Emiatt a szakemberek azt javasolják, hogyha feltétlenül ragaszkodik a gyermek és a szülő is a hajfestéshez, akkor a festés előtt 72 órával mindenképpen érdemes bőrpróbát végezni, de még jobb, ha a tartós festék/színező helyett inkább másféle alternatívát próbálunk felajánlani gyermekünknek.

Milyen alternatívái vannak a hajfestésnek és hajszínezésnek?

HAJKRÉTA

Ha jó minőségű, természetes alapú, bőrbarát színezőkrétát használtok, akkor az elvileg nem fogja roncsolni a haj szerkezetét (bár töredezettséget sajnos ez is okozhat). Gyorsan és könnyen használható, sokféle klassz színben elérhető és egyetlen hajmosással kijön.

HAJSZÍNEZŐ WAX

Ezüst, arany, lila vagy rózsaszín? Nagy sláger a természetes összetevőket tartalmazó hajszínező wax is, amivel egyszerre lehet formázni és színezni a hajat, és egy hajmosással meg is lehet szabadulni tőle.

NÖVÉNYI ALAPANYAGÚ FESTÉKEK

Sokan szorgalmazzák a növényi alapanyagú festékek használatát (ezek közül a legismertebb a henna, az indigó és a cassia), itt azonban nem árt némi óvatosság! Előforduhat, hogy a bio, vegán, növényi jelzőkkel felcímkézett dobozok olyan festéket rejtenek, amelyek káros vegyi anyagokat is tartalmaznak. Vásárláskor tehát ellenőrizzük, hogy csak természetes növényi összetevőkből álljon a termék!

A növényi festékek hátránya, hogy korlátozottabb a színválaszték, ám a megfelelő végeredmény érdekében itt sem árt, ha szakember segítségét kérjük, hiszen itt is fontos tudni a haj előéletét.

HAJSZÍNEZŐ SPRAY

A gyermekek haján is használható hajszínező spray egyetlen mosással eltávolítható, nem tartalmaz egészségre ártalmas anyagot, és általában bőrbarát. Mindig ellenőrizzük ugyanakkor a terméken, hogy hány éves kortól javasolja a gyártó annak használatát, mert a kisebb korosztály esetében még ezek is károsak lehetnek.

HAJCSATTAL/CSIPESSZEL ELLÁTOTT, SZÍNES PÓTHAJ-TINCSEK

Ez a leggyorsabb és legbiztonságosabb módja annak, hogy színes tincsekkel dobja fel a gyermek a haját, hiszen egy mozdulattal fel-és lecsatolható, és semmiféle vegyi anyagot nem kell a bőrére vagy hajára kenni.

Útravalóul

A szakértők és festékgyártók iránymutatásait követve, jobb, ha a hajfestéssel és színezéssel megvárjuk a kamaszkort!

A gyermek hajfestését is bízzuk inkább szakemberre!

Ha hajfestéket vagy színezőt vásárolunk, mindig olvassuk el a terméken lévő használati útmutatót és a figyelmeztetéseket is! Festés előtt ne felejtsünk el bőrpróbát végezni!

Lehetőség szerint részesítsük előnyben a PTD-és PPD-mentes hajfestékeket, gyermekbarát termékeket!

Forrás: www.gyerekszoba.hu


Így biztosítható elég gyümölcs és zöldség a gyerekeknek



A mindennapi gyümölcs- és zöldségevés elősegítheti, hogy gyermeked aktív és erős maradjon. Az életkor előrehaladtával változik a szükséges mennyiség: ebben a cikkben megismerheted ezt, és a “hogyant”.

Hány adag gyümölcsöt és zöldséget egyen naponta a gyerekek?

Ez függ a gyermek korától, nemétől, életvitelétől, egyéni jellegzetességekről (pl. betegségek), de általánosan a napi 5 adag jelenthet 3 zöldség, és 2 gyümölcsadagot:

Babák

1 éves kor alatt: 1 adag kb. 30-35 gramm,

1-2 éves kor: napi 2-3 kínálás (1 adag kb. 1 paradicsom/1 mandarin)

Kisgyermekek és kisiskolások

2-3 éves kor: napi 3-4 kínálás (1 adag kb. 1 paradicsom/1 mandarin, összesen ez kb. napi 200-250 g)

4-8 éves kor: napi 4-5 kínálás (1 adag kb 1 közepes alma/ kis fürt szőlő/ 1 paradicsom, összesen ez napi kb. 300- 350

Érdekesség, hogy az amerikai ajánlások zöme napi 1-3 kínálást javasol egyszeri nagyobb mennyiséggel, az európaiak pedig 5 kínálást (felnőttkorban is), 1 adag 80 gramm mennyiséggel. Zöldségekből lehet kicsivel többet is fogyasztani természetesen.

Lehet túl sok gyümölcsöt enni gyermekkorban?

Sajnos igen.

Ha a gyermek nagyobb mennyiséget eszik (normál 1 adag gyermekkorban kb 1 közepes alma/1 marék áfonya, például kortól függően 3-5x),  komplikációkkal szembesülhet, többek között:

Puffadás vagy hasfájás: A gyümölcsökben magas a természetes cukor a fruktóz, amelyet néhány ember nehezen emészt meg. Sok esetben ez a cukor nem emésztődik meg teljesen, a vékonybélben érve a bélbaktériumok miatt gázképződést, puffadást okozhat.

Cukorvágy: a nagymennyiségű gyümölcsevés cukorvágyat okozhat: a fruktóz megemeli a vércukorszintet, de gyorsan visszatér a normális szintre, így a gyerekek újabb gyors energialöketre vágynak. Ezért kínáld mellé a legtöbb esetben olyat, ami ezt lelassíthatja (vagy összetett szénhidrátot, pl. graham keksz, kölesgolyó, tönkölyropi, — vagy fehérjét pl. túró, joghurt).

Túl sok rost: A gyümölcsök nagyszerű rostforrások, amelyek a gyerekek étrendjének fontos részét képezik – ésszerű mennyiségben. A nagy mennyiségű rostok akadályozhatják a vitaminok és ásványi anyagok felszívódását.

Pánikra semmi ok! Csak csomagolj mellé ezt-azt, és porciózz! Azaz ne rengeteg eper legyen önmagában a tízórai, hanem eper, graham keksz, mandula!

A túl magas zöldségfogyasztás nem igazán fordul elő, amely inkább segíti az emésztést, én még extrém nagy zöldségfogyasztással nem találkoztam.

Hogyan lehet rávenni a gyereket, hogy ennyi gyümölcsöt és zöldséget egyen?

Ha gyermeked nem eszik az ajánlott mennyiséget, kezdjétek a szokások kis változtatásával.  Tanulmányok azt mutatják, hogy a hosszú távú viselkedés megváltoztatásának leghatékonyabb módja egy szokás megváltoztatása.

Ne aggódj, hiszen lehet, hogy gyermeked a napi adagból többet eszik egyszerre, nem napi 4-5x, hanem egy étkezésen 2-3 adagot egyszerre (pl.: almás-répás muffin, friss eperrel).

EXPOZÍCIÓ

Az expozíció azt jelenti, hogy a gyermek hányszor találkozott az adott étellel. Látjuk, hogy minél több idő telik el a kínálások között, annál kisebb a valószínűsége, hogy a gyermek elfogadja az adott ételt. Minél inkább elkerüli egy ember az adott szorongást jelentő ételt (minél több idő telik el), annál biztosabb, hogy soha nem fogja elfogadni. Ha viszont rendszeresen kínáljuk/tapasztalata van vele, így újra és újra tapasztalatot szerez /expozíció/ az adott étellel, így a szorongás kioltódik idővel

Kutatások bizonyítják, hogy az ismételt expozíció segít az evésproblémákon, meg is előzheti azokat. Azaz a legnagyobb hiba elkönyvelni, hogy egyszeri kínálás után az 1 évesünk nem szerette a paradicsomot, soha többet nem kínálunk neki paradicsomot. Időnként újra, újra kínáljuk, van, hogy 15x is, míg valahogy megismeri: a kínálásnak nem a megevés a célja, hanem a megismerés. TÜRELEM!

A gyermeknek először ismernie kell a gyümölcsöket, zöldségeket, hogy meg merje próbálni: tudja, hogy a paradicsom kerek, piros, sima a felszíne, belül magok vannak és zselés, hideg vagy meleg, puha, húsos, lédús, zöldség, hol terem, édeskés az illata, stb.- a MEGISMERÉS az első lépés.

Gyümilevekkel lehet helyettesíteni a gyümölcsöket? 

Eddig a gyümölcsleveket a szakemberek különböző okokból kifolyólag ajánlották: C-vitamin forrásként, extra folyadékként, székrekedés kezelésében, stb.
A köztudatban az él, hogy a gyümölcslevek egészségesek, hiszen tele vannak vitaminnal, van olyan fajta, melyet még kalciummal, D-vitaminnal is dúsítanak. A gyerekek is szeretik, egyes babák annyira rászoknak, hogy nem hajlandók elfogadni a vizet, így ez egy win-win játék mind a gyártónak, mind a gyermeknek. 

Mi van a gyümölcstasakokkal?

A DGKJ nemrég állásfoglalást tett közzé: nem ajánlott az etetőtasakok használata csecsemő-, és kisgyermekkorban rendszeresen.

Gyümi és zöldség felturbózva!

Vitaminok, rostok egy helyen, azaz a gyümölcsöket, zöldségeket számos receptbe keverhetjük (persze csak akkor, ha gyermekünk nem szorong tőle).

TURBÓZZUK FEL AZ ÉTRENDET!

Az alábbiakban különféle ötletek találhatók, amelyek segítségével növelheted gyermeked gyümölcs- és zöldségfogyasztását:

- smoothie, gyümölcsturmix: görög joghurt+gyümölcs+gyümölcs leve+pici zabpehely, turmixolva szuper kisétkezés egy kis kölesgolyóval, vízzel, esetleg tönkölyropival, vagy Shrek turmix (kiwi, narancslé, bébispenót, alma, pici zabpehely)

- palacsintatésztába alma, körte reszelése

- brownie tésztába körte, cékla reszelése

- fasírtba cukkini, répa, hagyma reszelése

- muffinhoz körte, répa, alma reszelése, őrölt mandula/dió keverése

- frittata sok zöldséggel, mini muffinformában sütve a sütőben

- tortillalapra apróra vágott zöldségek, reszelt sajt, ezt csavard össze, és vágd falatnyi nagyságúakra

- zöldség/gyüminyársak, akár az uzsidobozba

- mártogatósok, mellé sok finom ropogós zöldség

- gyümölcs sushi

- sült csicseriborsó nasinak, fűszerrel akár

- tésztaszószhoz turmixolj sült répát, sült paprikát, párolt karfiolt

- iskolás korban: fagyasztott borsócsemege, fagyasztott áfonya, (előtte könnyen félrenyelhető, túl kemény ÉS kerek is)

- sütőtökpüré tésztaszószhoz adva

- zöldségek hosszúkásan vágva, fűszerekkel sütve, mozizáshoz

“Csak tedd le, és ne mondj semmit!”: elmélyült legózás alatt, ha egy osztott tányérban ott a Korpovit keksz, friss gyümölcsnyárs, biztosan hozzá fog nyúlni gyermeked. Nem kell felhívni a figyelmet rá, csak letenni elé.

Példamutatás: Anya, Apa, te is egyél gyümit, zöldséget! Hagyd, hogy gyermeked megismerje ezeket (paradicsompalánta pl.), járjatok piacra, hagyd megmosni, a konyhában segíteni. A pozitív kapcsolat nagyon fontos, akkor is, ha nem eszi meg őket

Játék az étellel 

Alapvető, hogy a gyermekek játék útján bátrabbak, motiváltabbak. Az ételek megismerés szintjén a játék alapvető. Tehát nem meg kell kóstolni, hanem attól függően, hol tart az adott étellel:

„Most csináljunk oroszlánfogakat ezzel (–sült édesburgonya–): gyeree, legyenek neked is oroszlánfogaid!” . Itt az édesburgonyát a száján belülre teszi, érezni fogja az ízét.

„Itt ez a dínófigura, nagyon magas. Építsünk olyan magas tornyot, hogy elérje a dínó fejét!” – pl. uborka karikákból.

„Éhesek a kismadarak, építsünk nekik madáretetőt!” (narancsfél, belsejét kiszeditek, magokkal megtöltitek, és együtt felakasztjátok a fára).

„ÉÉÉs kitört a vulkán!”: főtt rizsből építsetek vulkánt, legyek a ketchup a láva, és jöhetnek a dínók elbújni a brokkoli fák mögé.

Összefoglalva ne aggódj! Lesz ilyen nap, és olyan: a fenti ajánlások átlagot adnak csupán. Lehet, hogy gyermeked egyik nap leeszi az eperföldet, és 2 napig semmilyen gyümit nem fogad el. A kiegyensúlyozottság a lényeg!

Ha azt látod, nem megy, kevesebb gyümölcsöt, zöldséget fogyaszt rendszeresen gyermeked, kérd szakember segítségét a tápanyagok pótlása miatt (pl. C-vitamin). Ne kezdd el ezeket önállóan adagolni!

Természetesen egy igazán evészavaros gyermeknél ezeket a játékokat azon a szinten alkalmazzuk, ahol éppen tart az adott étellel.

A szorongást átveszi az öröm, az együtt játszás, mely során a gyermek pozitív élményt szerez az étellel ÉS A szüleivel a játék útján.

Fontos, hogy ezeket a játékokat nem az elfogadott ételeivel, evés közben játsszuk, hanem az el nem fogadottakkal, újdonságokkal.

Forrás: www.kiskanalkommando.hu

 


Rajzoltatók


 

 

 

 

 

 

Rajzoltató versek, mondókák:

Rajzolok egy kerekecskét,
gömbölyűre, mint a zsemlét,
kerekecskén kis gombocska,
akárcsak egy baba volna,
gombocskának két nagy füle,
vajon mi néz ki belőle?
Bajuszkája, farkincája,
kerekecske, gombocska,
itt csücsül a nyulacska.

Egyszer volt egy Jancsika,
Jancsikából paprika.
Paprikából kiskirály,
Kiskirályból tulipán.

Pont, pont, vesszőcske,
készen van a fejecske,
kicsi nyaka, nagy a hasa,
készen van a török basa.

Kerekítek kereket,
alája meg még egyet.
Tetejébe két egyest,
alája egy farkinca,
készen van a kiscica.

 

 

 

Forrás:  https://picibaba.hu

Így engedd el fesztiválozni a kamasz gyermeked



A nyári fesztiválszezon a kamaszoknak sokszor igazi kiszabadulás és engedd el hajam, szüleiknek viszont nagy valószínűséggel színtiszta gyomorgörcs és aggodalom. Hogyan navigáljon a szülő és találja meg a hangot fesztiválozni készülő gyermekével? El kell-e mesélni saját ifjúkori botlásainkat a bizalomépítéshez, és bajt jelez-e, ha a gyerek elszív pár cigit két koncert között? Vendégszerzőnk, Bojti Andrea írása.

Nem nagyon találkoztam még olyan szülővel gyermekpszichológusként, akiben ne merült volna fel számos kétely a gyermeke kamaszkori bulizásaival kapcsolatban. „Mi lesz vele, ha ugyanazt csinálja majd, amit korábban én magam, de már egy sokkal veszélyesebb világban? Ha lázadni fog és teljesen figyelmen kívül hagyja az intelmeimet? Hány éves korától engedhetem el fesztiválozni úgy, hogy se túl engedékeny, se túl szigorú szülő ne legyek?”

Teljesen jogos félelmed az, ha veszélyesebbnek látod a mai világot. Generációk óta minden szülő így éli meg. Hiszen anno kamaszként még nem hárult ránk a saját gyermekeink iránt érzett felelősség, sokkal kevésbé éreztünk veszélyesnek bizonyos dolgokat, mint most, felnőtt fejjel. Egészen biztosan találnánk is számos objektív tényt, ami miatt valóban aggódhatunk. De ennek nem sok értelme van. A gyermekeink most élnek, most kamaszok, ez az ő valóságuk. Nekünk szülőknek is ebben a jelenben kell megtalálni azt a viszonyulást, ahogyan a legmegfelelőbben támogatni tudjuk őket.

Arra a kérdésre, hogy hány évesen és milyen feltételekkel engedheted el a gyermekedet egy fesztiválra, nincs univerzális válasz. Sok mindentől függ, de talán a legfontosabb a kettőtök közötti bizalom. Aminek a kialakulásához már egy egészen más szülői attitűd szükséges. Könnyen belátható ugyanis, hogy a teljes tiltás, fenyegetés és büntetés nem vezet semmi jóra, sokkal inkább csak ellenkezést szül.

Kim John Payne amerikai gyermekpszichológus az ún. Kalauz-elvében fogalmazta meg azt a szülői szerepmintát, ahogyan a kamaszokkal a legideálisabb a kommunikáció.

A Kalauz-szülő ellátja a kamaszt a megalapozott döntéshez szükséges ismeretekkel, de meghagyja számára a döntés szabadságát.

Meghallgatja és segít neki mérlegelni úgy, hogy nem erőlteti rá a saját akaratát. Viszont egyértelműen közbelép, ha a kamasz veszélyhelyzetbe sodorja magát. Ennek az elvnek a mentén érdemes végiggondolni a fesztiválozás kérdését is. Az alábbiakban néhány konkrét tanácsot olvashatsz arról, hogyan beszéljétek meg úgy a bulizást, hogy a lehető legnagyobb bizalommal engedhesd útjára gyermeked.

Tedd fel magadnak a kérdést, merre tart a kamasz gyermeked

Ez egy fontos átfogó kérdés és érdemes több oldalról megvizsgálni. Mi szeretne lenni? Milyen céljai vannak? Hogyan tanul? Milyen erőfeszítéseket tesz ennek az érdekében? Kik a barátai és milyen közösséget alkotnak ők együtt? Ha ezt a komplexebb képet nézzük, könnyebben megérted annak a jelentőségét, miért fontos számára az a fesztivál, amire szeretne elmenni? Szülőként azzal segíted a leginkább, ha megérted ezeket a rövid és hosszútávú célokat.

A kérdezés az igazi jolly joker

Sokszor nehéz megállni felnőttként, hogy ne oktassuk, tanítsuk a gyermeket. Ugyanakkor ebben a korban ez a hozzáállás váltja ki a legtöbb ellenállást „nehogy már anyám/apám mondja meg, hogy mi a jó nekem!”- felkiáltással. Magyarázás helyett kérdezd meg inkább, miért fontos számára a fesztivál? Mit ad neki? Hogyan képzeli el az ottlétet, a felelősségvállalást? Szerinte mi az, ami téged megnyugtatna, ha elmegy?
Egyszer egy 16 éves élsportoló kliensemmel beszélgettünk a fesztiválozásról. Panaszkodott, hogy a szülei eleve mennyire elutasítóak a bulizással kapcsolatban és hallani sem akarnak egy többnapos fesztiválozásról. Pedig a csapatból is többen mennének, a megszokott baráti kör és ciki lenne kimaradni. Megkérdeztem tőle, hogy szerinte miért ilyen ellenállóak a szülei? Mire ő azt válaszolta, hogy biztosan azért, mert az osztályban volt több balhé más gyerekekkel. De azok a gyerekek lógósak, cigiznek, nem tanulnak és itt elkezdett felsorolni egy csomó kritikát, amit a legtöbb szülő ha hallana, máris sokkal jobban megbízna a gyermekében.  

A kérdezés minden életkorban egy igazi jolly joker a gyerekekkel való kommunikációban. Amíg a gyermek válaszol, addig időt nyersz a gondolkodásra, tágul a perspektívád és megismered a gondolatait.

Ez a fiú 16 éves korára már saját meggyőződéséből eltávolodott a deviáns csoporttól. Élsportoló, jó tanuló és a beszélgetésből kiderült, hogy egy fesztiválozás csak előbbre vinné a céljaiban. Lehet, hogy berúg majd a buliban és elszív pár szál cigit, de igen kevés az esélye annak, hogy ez a hosszú távú céljaitól eltérítse.

Ne hallgasd el a saját buli élményeidet!

Kamaszkorban is sokat jelent a hozott szülői minta. Ennek része az, ha tudtok beszélgetni a te saját bulizási élményeidről. Hiteles dolog felvállalni a korábban elkövetett hibáidat, de nem cél, hogy a te történeteid tanulási szándékkal szülői prédikációvá váljanak. Jobban építi a bizalmat kettőtök között, ha rá tudsz csatlakozni a saját példáddal az ő megéléseire. „Azt hiszem értem, miért olyan fontos neked ez a fesztivál. Amikor ennyi idős voltam, én is szerettem volna ott lenni egy koncerten, mert…”.

Támogasd akkor is, ha a rendőrségről kell hazavinned

Tudjuk, hogy egy fesztiválon könnyen rázós helyzetbe kerülhet a gyerek. Nagy valószínűséggel azonban ő ezeknek a veszélyeit nem látja előre, nincs vészforgatókönyv a fejében arról, hogy mit tenne bizonyos esetekben. Amikor bejelenti, márpedig ő elmegy a fesztiválra, érdemes ezekről úgy beszélni, hogy egyben teret adsz neki a cselekvésre. Hallgasd meg, hogyan képzeli el ezt a programot. Ebből látszik, mennyire vannak elrugaszkodott tervei. Kérheted, hogy vázoljon fel egy költségvetést, miből finanszírozza a fesztivált? Megegyezhettek abban, hogy egy részét a zsebpénzéből fizesse.

Oktatási célú rémtörténetek mesélése helyett vesd fel az esetleges veszély lehetőségét és kérdezd meg, mit tenne egy ilyen esetben.

Például így: „biztos vagyok benne, hogy megoldanád, ha ellopnák a pénztárcádat, de jobban örülnék neki, ha megosztanád velem, mi a terved egy ilyen vészhelyzetben?” Ez egy kellően nyitott és a kölcsönös bizalmat építő szülői hozzáállás, mely egyben teret ad annak, hogy felhívd gyermeked figyelmét a különböző veszélyekre.
Megnyugtató lehet számodra, ha együtt találjátok ki, hol legyen dugipénz a gyereknél, ha elhagyná a tárcáját. Milyen számon éred el, ha nem veszi fel a saját telefonját? Könnyebb elengedni fesztiválozni, ha ismered a barátait, akikkel megy. Esetleg a többiek családjával is felvehetitek a kapcsolatot egy esetleges láncriadó esetére. Tudasd vele, hogy bármilyen nehéz szituációba is keveredik, te mindig ott vagy neki és feltétel nélkül támogatod, az ő pártján állsz akkor is, ha a rendőrségről kell hazavinned.

Még egy fontos dolog: adj neki esélyt a bizonyításra!

Ne egy fesztivál legyen az első alkalom a bulizásra. Ideális esetben mire odajuttok, hogy szeretne elmenni egy többnapos bulizásra, már volt alkalmatok megtapasztalni, mennyire érett, megbízható és szavahihető. Pánikolás helyett vedd sorra, milyen volt, amikor először ment el egyedül moziba, jött haza késő este vagy maradt ki egy éjszakára otthonról. Egészen biztosan találsz majd jó példákat, amikor számíthattál rá.

Ezeket megerősítésképpen el is mondhatod neki, mint a bizalmad alapját.

Összegezve szeretném, ha tudnád, a kamaszok többnyire nem olyan nehéz esetek, mint amilyennek beállítják őket a médiában. Ha a dolgok mélyére nézel, egészen biztosan te is meglátod kamasz gyermekedben az irántad érzett szeretetet, a céljait, az erőfeszítéseit. Még akkor is, ha sűrűn vannak viharok a kapcsolatotokban. Egy biztos. Önmagában azért, mert el szeretne menni egy fesztiválra, nem lesz deviáns gyerek. A kulcs hozzájuk a megfelelő szülői hozzáállás, ami neked is magabiztosságot ad.  

Bojti Andrea, klinikai gyermek- és ifjúságpszichológus

Forrás: www.forbes.hu

 


A gyermek érzelmi szükségletei élete első éveiben

A pszichológusok és a nevelők/pedagógusok nem győzik hangoztatni, hogy a gyermek személyisége, élete első három évében a legképlékenyebb. Ezért lényeges, hogy a szülők a lehető legtöbb szeretetben, odafigyelésben részesítsék.

Tény az, hogy a gyermekre rendkívül erős hatást gyakorol a szülők attitűdje, személyisége és nevelési módja. Amennyiben a gyermeket, az ő gondját viselő szülők, nagyszülők és a legközelebbi hozzátartozók sok szeretettel, lelkesedéssel veszik körül, az fejlődése során valósággal szárnyakat kap.

 


 

 

 

 

 

 

 

Lényeges, hogy a szülők a gyermek első életéveiben mit nyújtanak számára. A megfelelő hozzáállás, törődés, gondoskodás, szerető érzelmi légkör mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermek érzelmileg és értelmileg is magas szintre fejlődjön, ami a későbbiekben képessé teszi őt arra, hogy elmélyüljön az élet dolgaiban. Az első három életév azért is meghatározó, mert ekkor tapasztalja meg elsőként milyen az a családi légkör, amibe beleszületett, innen kapja a mintát.

Többek között ettől is függ, hogy a gyermek nyitottabb vagy zárkózottabb-, illetve optimistább vagy pesszimistább lesz-e a későbbiekben, képes lesz-e szeretetet adni, milyen lesz az emberekhez fűződő viszonya, a bizalmi készség is ekkor helyeződik alapokra stb. Egyszóval a gyermek egészére fontos hatást gyakorol a szülők személyisége. Nem véletlen, hogy azok a szülők, akik úgy bánnak gyermekükkel, mintha az nyűg lenne és ordítoznak vele, tele lesz bűntudattal és nem alakul ki az önmagába vetett bizalom. A közömbös, nemtörődöm szülő hatására a gyermek is kedvtelenné, elesetté válhat. Egyértelmű, hogy különösen az első életévekben a szülők, nagyszülők, nevelők ráérzésén és figyelmén múlik, hogy a gyermek megkapja-e mindazt a támaszt, amire személyisége és lelkivilága egészséges fejlődéséhez szüksége van.

 

 

 

 Impulzus
Forrás: Polgár Infó- picibaba.hu

 

Gyerek fürdőruha: divat, kényelem és biztonság


A legkisebbek strand szettje sok változáson ment át az elmúlt évtizedekben. Még a hetvenes években egy bugyi is elég volt, ma már a megnövekedett UV sugárzás és a megváltozott elvárások miatt egy jól átgondolt összeállítással érdemes gyerekekkel fürdőzni indulni. De mi is kerüljön a kicsik strandtáskájába?

Fürdőruha

A gyerekeknél az első és legfontosabb szempont a biztonság, majd a kényelem és csak harmadikként merül fel a trendkövetés a fürdőruha választásnál. Az UV elleni védelem kiemelkedően fontos, nemcsak azért, mert leéghet a bőr, hanem azért is, mert a sugárzás kumulatív, vagyis egész életünkben halmozódik szervezetünkben. Éppen ezért kell a legkisebbek érzékeny bőrét az első pillanattal óvni. A naptejek mellett, melyből a gyerekeknek az 50 faktoros ajánlott, egyre többen választják a vállat, hasat és felkart is fedő fürdőzéshez készített felsőket. Ezek kényelmesek, divatos színekben és mintákkal is elérhetőek, ugyanakkor teljes védelmet biztosítanak akkor is, ha a naptej elkenődik vagy nem sikerül két óránként alaposan bekenni a csemetét. Fiúknak dínós vagy cápás, lányoknak szívecskés vagy akár unikornisos mintával is kapható gyerek fürdőruha, így a gyerekek biztosan szívesen viselik. 

A kényelem is lényeges, hiszen az apróságok ugranak, úsznak, másznak és csúszdáznak egy vidám nyári napon. Az aktivitás miatt fontos, hogy megfelelő méretű legyen a fürdőruha, ne szorítson, ne vágjon be, de ne is csússzon le. 

A fiúknál emellett talán a tartósság, a lányoknál viszont egészen biztosan a divat lesz a következő szempont. És nemcsak a lányka fürdőruhák, hanem a strandkiegészítők esetében is igaz ez. Legyen minden Elzás vagy éppen Mancs őrjáratos, esetleg egyszarvús, de legalább rózsaszín. A jó hír az, hogy egy helyen beszerezhető minden lányka fürdőruha az Elzás bikinitől a törölközőn át a poncsóig. 

Fényvédelem minden szinten

A káros UV sugarakról már esett szó, hiszen a megnövekedett UV terhelés miatt ajánljuk az ujjakkal rendelkező gyermek fürdőruha felsőket. De nem elég a vállat, nyakat védeni! Legalább ennyire fontos, hogy a szemet is óvjuk a káros sugarakról. Sok gyerek nem vagy nehezen tűri még a legkényelmesebb napszemüveget is, így a felnőttek számára ideális megoldást jelentő védőeszköz a kicsiknél nem mindig válik be. A gyerekeknek tervezett szemüvegek könnyű és nehezen törő keretből készülnek és nagyon mutatós designt kapott sok ilyen napszemüveg, de ha a gyerek idegenkedik a viselésétől marad a kalap vagy sapka nyáron is és a strandon is. A simlis sapkák ugyanis árnyékolják az arcot, így a szemet is óvják. 

Láb se maradjon védtelen!

Legyen szó medencéről vagy élő vízről, a vízálló papucs mindenképpen jól fog jönni. Amikor csak leugrunk fürdeni, akkor válogathatunk, hogy milyen szandál vagy cipő praktikus az útra, milyen kell a partra, büfébe és egyre többen csomagolnak olyan lábbelit is, ami kifejezetten a vízben óvja a csemete talpát. Azonban amikor a család utazik és a bőröndben minden négyzetcentiméternyi hely és dekagramm számít, akkor nagy kincs a crocs gyerek papucs, ami strandra, vízbe és akár utcára is megfelelő viselet. Ezek a darabok ugyanis szuper kényelmesek, nem törik a lábat, akkor sem, ha az nedves. Szandálnak és papucsnak is viselhetők, így a futkározáshoz is alkalmasak, a víz sem tudja lesodorni csak úgy a lábról. Mókás színeik és mintáik pedig egészen biztosan a gyerekek kedvencévé teszik ezeket a papucsokat. 

Jó fürdőzést minden családnak!

Forrás: www.termalfurdo.hu